konkurs link

newsletter

  • 18.9.2020, Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef
 
 

Jedyny taki Dzień Jogi w Polsce - tylko we Wrocławiu
(Artykuł archiwalny)

Jedyny taki Dzień Jogi w Polsce - tylko we Wrocławiu
Konsulat Honorowy Republiki Indii w Polsce znajduje się we Wrocławiu. To tu, pierwszy w historii naszego kraju, Konsul Kartikey Johriorganizuje obchody Międzynarodowego Dnia Jogi. Wyjątkowe wydarzenie już w niedzielę, 24 czerwca!
 
Kartikey Johri pełni funkcję Konsula od lutego 2018 roku. W ostatnich miesiącach konsulat pod jego wodzą realizuje ważne dla relacji polsko-indyjskich projekty. Kolejnym jest organizacja Międzynarodowego Dnia Jogi, na który zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Wrocławia.
 
- Chcemy promować ideę jogi w całej Polsce. Podczas Międzynarodowego Dnia Jogi najważniejsza jest wspólna nauka i praktyka. Tematem przewodnim naszego wydarzenia będzie stres. O relacji stresu i jogi porozmawiamy w gronie badaczy, praktyków i psychologów. W tym roku towarzyszyć nam będzie także mistrz jogi Chandra M. Bhandari, Ambasador Indii w Polsce w latach 2007-2009- wspomina Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.
 
- Joga to uniwersalny sposób na zachowanie zdrowia i wewnętrznego spokoju w dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym stresujących wydarzeń, naglących terminów i zobowiązań. Skojarzenia z harmonią i równowagą nasuwają się same. Joga ze swej natury współgra ze zdrowym stylem życia, świadomymi wyborami konsumenckimi i odpowiedzialnością społeczną– dodaje C.M. Bhandari.
 
W Polsce jogę praktykuje regularnie niemal pół miliona osób!
 
Ćwiczą dorośli, kobiety w ciąży, nastolatkowie, dzieci, a także seniorzy. W jodze nie ma bowiem żadnych ograniczeń. W tym roku Dzień Jogi obchodzony będzie w ponad 24 miastach w całej Polsce. Wydarzenie we Wrocławiu jest jednak unikatowe w skali kraju.
 
- Przez lata jako wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i lokalny aktywista miałem okazję współorganizować wiele wydarzeń związanych z promowaniem kultury i tradycji indyjskiej. Głęboko wierzę, że joga jest potrzebna nam wszystkim, a atmosfera serdeczności pozwoli wywołać pozytywne skojarzenia związane z praktyką jogi oraz zintegrować wszystkich uczestników - zapowiada konsul, Kartikey Johri.
 
Dzień Jogi na świecie
 
Międzynarodowy Dzień Jogi został ustanowiony w 2014 roku przez ONZ z inicjatywy premiera Indii Narendra Modi. Po raz pierwszy obył się rok później, 21 czerwca. - Joga jest ucieleśnieniem jedności ciała i umysłu, myśli i działania, wolności i spełnienia, harmonii między człowiekiem a przyrodą, holistycznym podejściem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie chodzi o ćwiczenia, ale to aby odkryć poczucie jedności siebie, świata i natury- mówił wówczas premier Indii. W tych słowach podkreślił istotę Jogi oraz nadał kierunek w sposobie jej postrzegania entuzjastom na całym świecie.
 
Joga jest starożytną indyjską wiedzą dbania o szczęście psychofizyczne, używając przy tym różnych środków: pozycje jogiczne (asany), jogiczny oddech (pranajama), koncentracja i medytacja. Nauki jogi zostały zebrane w całość w II wieku naszej ery. Dokonał tego mistrz Petandżali. Chociaż joga jest jedna, to istnieje wiele tradycji jej przekazu: hathajoga, joga Iyengara, ashtanga joga. Spośród kilkunastu znanych w Polsce rodzajów jogi najpopularniejsza jest joga wg metody Iyengara, zaraz za nią ashtanga.
 
Najistotniejsza sekwencja asan - powitanie słońca, zwane surja namaskar, stanowi ważny element każdej praktyki. W Indiach wykonuje się je przed wschodem słońca - surja namaskar doskonale pobudza umysł, ciało i dodaje energii na cały dzień. Po nim przechodzi się do praktyki wybranych asan czy ich sekwencji, celem jest odprężenie cielesne, koncentracja energii i przygotowanie umysłu do medytacji.
 
Międzynarodowy Dzień Jogi w Polsce objął patronatem Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Indii, Tsewang Namgyal. Organizatorami wydarzeń są: Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu, Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), oraz Fundacja Art Of Living Polska.
Opublikowano w: Archiwum wydarzeń

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.