konkurs link

newsletter

  • 1.11.2020, Imieniny obchodzą: Dziś jest Wszystkich Świętych
 
 

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu
Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci.
Z zajęć wychowania fizycznego uciekają już dzieci w szkołach podstawowych. Wolny czas po lekcjach wolą spędzić przed komputerem niż na świeżym powietrzu. Najmłodsi spędzający 75% czasu w pozycji siedzącej, mają do 10 razy gorszą kondycję fizyczną oraz umiejętności koordynacyjne, niż ich aktywni rówieśnicy. Spada również samoocena oraz efektywność nauki. 
 
Dzieciństwo jest najważniejsze 
 
Pierwsze lata życia są najistotniejszym czasem dla rozwoju zdolności motorycznych i koordynacyjnych, które w przyszłości będą miały istotny wpływ na zdrowie. Jeżeli w tym okresie nie przyzwyczaimy dzieci do aktywności fizycznej, bardzo szybko większy wysiłek zacznie im się kojarzyć ze zmęczeniem, bólem i dyskomfortem. Warto więc, od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do ruchu. Wówczas aktywność fizyczna stanie się nawykiem, kontynuowanym również w dorosłym życiu. 
 
Zajęcia z tańcem i muzyką
 
Potrzeba ruchu oraz zabawy jest naturalną rzeczą u dzieci. Większość maluchów słysząc muzykę zaczyna radośnie podskakiwać i tańczyć. Właśnie te spontaniczne reakcje warto rozwijać. Taniec i muzyka podnoszą ilość endorfin, czyli hormonów wywołujących radość. Już sam kontakt z muzyką jest dla dziecka wspaniałą zabawą, taniec dodatkowo ten stan potęguje, a jednocześnie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki ruchowi kształtuje się prawidłowa sylwetka, a ewentualne wady postawy są korygowane. Dzieci podczas tańca uczą się świadomie panować nad własnym ciałem, które z czasem nabiera gibkości i sprężystości. Ruch staje się lekki i płynny, a mięśnie wzmocnione. 

Nie tylko ciało, ale i charakter 
 
Taniec wymaga świadomości ciała, orientacji w przestrzeni i kreatywnego myślenia, dlatego jest szczególnie rozwojowy u dzieci. To właśnie podczas pierwszych lat życia rozwijają się zdolności ruchowe, pamięć oraz wyobraźnia przestrzenna. Dlatego na pierwsze zajęcia zapraszamy dzieci już od 2 roku życia. Ale korzyści fizyczne to nie jedyne pozytywy płynące z tańca. Uczy on bowiem cierpliwości i wytrwałości na trud i zmęczenie. Treningi uświadamiają, że wysiłek i regularność, to składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu – tłumaczy Ewelina Sobczyk, manager studio tańca Art Dance Complex. 
 
Lekcje tańca odgrywają również ogromną rolę w procesie wychowawczym. Dzieci poznają rówieśników, uczą się współdziałania oraz pracy w grupie. Ponadto stają się bardziej spontaniczne, a te nieśmiałe otwierają się na świat. Wyzbywają się kompleksów i leków. Bardzo często wraz z nowymi przyjaciółki zyskują nową pasję. 
 
Taniec ma być przede wszystkim przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo jest niezwykłym lekarstwem, które uchroni nasze dzieci przed nadwagą i oderwie od ekranów komputerów i telewizorów. Nie zapominajmy, że jest to również rodzaj sztuki uwrażliwiającej na piękno, kształtującej emocjonalność i jednocześnie przystępnej nawet dla najmłodszych. 

Tekst przygotowany przez Art Dance Complex
 
***
Art Dance Complex to miejsce tworzone dla tancerzy. Studio powstało w 2011 roku, z inicjatywy Michała Paczuskiego, wybitnego tancerza i choreografa. Kształci głównie w takich technikach jak: jazz oraz modern. Nie brakuje jednak zajęć tańca nowoczesnego, hip hop, new age, street dance i house, prowadzonych na równie wysokim poziomie. Szkoła daje możliwość udziału w zajęciach grup, jak również pracy w zespołach. Te ostatnie mają na swoim koncie liczne sukcesy, zajmując najwyższe miejsca na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Studio oferuje naukę tańca dla dzieci już od 2 roku życia. Podczas nauki najmłodszych prowadzone są zajęcia dla rodziców. O swoje zdrowie mogą zadbać również seniorzy, dla których studio przygotowało takie zajęcia jak pilates czy zdrowy kręgosłup. Kadra instruktorów składa się ze znakomitych tancerzy i choreografów. Są wśród nich absolwenci szkół baletowych, wyższych akademii o kierunkach taneczno-choreograficznych oraz uczestnicy i finaliści programów rozrywkowych, takich jak: You Can Dance Po Prostu Tańcz czy Got To Dance Tylko Taniec. 
 
Opublikowano w: Taniec

Czytaj także

Taniec dla dzieci

Z własnych doświadczeń widzę, jak wiele taniec  wnosi w życie każdego z nas, a tym bardziej dzieci, które potrzebują ruchu i chłoną jak „gąbka” wszystko co nowe.

Z pasji do gimnastyki artystycznej - rozmowa z Magdaleną Gawarą

Chciałabym, aby jak najwięcej dziewczynek miało szansę poznać tę piękną i jakże niedocenianą i mało znaną w naszym kraju dyscyplinę – mówi o gimnastyce artystycznej Magdalena Gawara, instruktorka gimnastyki sportowej oraz gimnastyki artystycznej, a także sędzia gimnastyki artystycznej, wieloletnia zawodniczka Krakowskiego Klubu MKS Krakus, reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata i Europy, półfinalistka V edycji programu TVN "Mam talent".

"Pierwsze kroki w baletkach"

Z myślą o najmłodszych entuzjastach baletu oraz tych, którzy jeszcze wahają się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nauki tańca klasycznego, Studio Blok przygotowało książkę, która wzmocni ich apetyt na balet.

Po co dzieciom taniec?

Dostępna na rynku oferta zajęć tanecznych jest bardzo różnorodna, a naukę mogą rozpocząć maluchy już od 3. roku życia. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto, aby ich dziecko chodziło na zajęcia z tańca. Spieszymy więc z pomocą w znalezieniu odpowiedzi na to nurtujące pytanie. 

Taniec rozwija

Dla człowieka taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyżycia się. Nawet u najmniejszych dzieci można zaobserwować rytmiczne ,,podrygiwanie” w rytm muzyki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.