konkurs link

newsletter

  • 13.4.2021, Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
 

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu
Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci.
Z zajęć wychowania fizycznego uciekają już dzieci w szkołach podstawowych. Wolny czas po lekcjach wolą spędzić przed komputerem niż na świeżym powietrzu. Najmłodsi spędzający 75% czasu w pozycji siedzącej, mają do 10 razy gorszą kondycję fizyczną oraz umiejętności koordynacyjne, niż ich aktywni rówieśnicy. Spada również samoocena oraz efektywność nauki. 
 
Dzieciństwo jest najważniejsze 
 
Pierwsze lata życia są najistotniejszym czasem dla rozwoju zdolności motorycznych i koordynacyjnych, które w przyszłości będą miały istotny wpływ na zdrowie. Jeżeli w tym okresie nie przyzwyczaimy dzieci do aktywności fizycznej, bardzo szybko większy wysiłek zacznie im się kojarzyć ze zmęczeniem, bólem i dyskomfortem. Warto więc, od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do ruchu. Wówczas aktywność fizyczna stanie się nawykiem, kontynuowanym również w dorosłym życiu. 
 
Zajęcia z tańcem i muzyką
 
Potrzeba ruchu oraz zabawy jest naturalną rzeczą u dzieci. Większość maluchów słysząc muzykę zaczyna radośnie podskakiwać i tańczyć. Właśnie te spontaniczne reakcje warto rozwijać. Taniec i muzyka podnoszą ilość endorfin, czyli hormonów wywołujących radość. Już sam kontakt z muzyką jest dla dziecka wspaniałą zabawą, taniec dodatkowo ten stan potęguje, a jednocześnie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki ruchowi kształtuje się prawidłowa sylwetka, a ewentualne wady postawy są korygowane. Dzieci podczas tańca uczą się świadomie panować nad własnym ciałem, które z czasem nabiera gibkości i sprężystości. Ruch staje się lekki i płynny, a mięśnie wzmocnione. 

Nie tylko ciało, ale i charakter 
 
Taniec wymaga świadomości ciała, orientacji w przestrzeni i kreatywnego myślenia, dlatego jest szczególnie rozwojowy u dzieci. To właśnie podczas pierwszych lat życia rozwijają się zdolności ruchowe, pamięć oraz wyobraźnia przestrzenna. Dlatego na pierwsze zajęcia zapraszamy dzieci już od 2 roku życia. Ale korzyści fizyczne to nie jedyne pozytywy płynące z tańca. Uczy on bowiem cierpliwości i wytrwałości na trud i zmęczenie. Treningi uświadamiają, że wysiłek i regularność, to składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu – tłumaczy Ewelina Sobczyk, manager studio tańca Art Dance Complex. 
 
Lekcje tańca odgrywają również ogromną rolę w procesie wychowawczym. Dzieci poznają rówieśników, uczą się współdziałania oraz pracy w grupie. Ponadto stają się bardziej spontaniczne, a te nieśmiałe otwierają się na świat. Wyzbywają się kompleksów i leków. Bardzo często wraz z nowymi przyjaciółki zyskują nową pasję. 
 
Taniec ma być przede wszystkim przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo jest niezwykłym lekarstwem, które uchroni nasze dzieci przed nadwagą i oderwie od ekranów komputerów i telewizorów. Nie zapominajmy, że jest to również rodzaj sztuki uwrażliwiającej na piękno, kształtującej emocjonalność i jednocześnie przystępnej nawet dla najmłodszych. 

Tekst przygotowany przez Art Dance Complex
 
***
Art Dance Complex to miejsce tworzone dla tancerzy. Studio powstało w 2011 roku, z inicjatywy Michała Paczuskiego, wybitnego tancerza i choreografa. Kształci głównie w takich technikach jak: jazz oraz modern. Nie brakuje jednak zajęć tańca nowoczesnego, hip hop, new age, street dance i house, prowadzonych na równie wysokim poziomie. Szkoła daje możliwość udziału w zajęciach grup, jak również pracy w zespołach. Te ostatnie mają na swoim koncie liczne sukcesy, zajmując najwyższe miejsca na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Studio oferuje naukę tańca dla dzieci już od 2 roku życia. Podczas nauki najmłodszych prowadzone są zajęcia dla rodziców. O swoje zdrowie mogą zadbać również seniorzy, dla których studio przygotowało takie zajęcia jak pilates czy zdrowy kręgosłup. Kadra instruktorów składa się ze znakomitych tancerzy i choreografów. Są wśród nich absolwenci szkół baletowych, wyższych akademii o kierunkach taneczno-choreograficznych oraz uczestnicy i finaliści programów rozrywkowych, takich jak: You Can Dance Po Prostu Tańcz czy Got To Dance Tylko Taniec. 
 
Opublikowano w: Taniec

Czytaj także

Taniec dla dzieci

Z własnych doświadczeń widzę, jak wiele taniec  wnosi w życie każdego z nas, a tym bardziej dzieci, które potrzebują ruchu i chłoną jak „gąbka” wszystko co nowe.

Taniec – sport i wychowanie

Wszelkie zabawy połączone z ruchem i tańcem są podejmowane przez dzieci spontanicznie. Dlatego tak ważne jest, aby te reakcje rozwijać już od pierwszych lat życia. Naturalna radość dziecka czerpana z ruchu w takt muzyki jest dodatkowo uzupełniana dawką endorfin, które wyzwalają się w trakcie tańca. To właśnie dlatego nawet malutkie dzieci, które jeszcze nie opanowały sztuki chodzenia, „podskakują” na pupciach w rytm muzyki.

Taniec? Naturalnie, od najmłodszych lat!

Każdy z nas rodzi się z naturalnym poczuciem rytmu, które jest niezwykle pomocne chociażby w rozwijaniu tanecznych talentów. Razem z Egurrola Dance Studio podpowiadamy, kiedy dzieci mogą zacząć uczęszczać na zajęcia, aby w pełni wykorzystać drzemiące w nich możliwości.

"Pierwsze kroki w baletkach"

Z myślą o najmłodszych entuzjastach baletu oraz tych, którzy jeszcze wahają się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nauki tańca klasycznego, Studio Blok przygotowało książkę, która wzmocni ich apetyt na balet.

Szkoła baletowa to nie „Taniec z gwiazdami”!

Taniec to sztuka nierozerwalnie związana z życiem ludzkim. Najważniejszymi składnikami tańca są przecież ruch i rytm – zjawiska będące także częścią człowieczej natury. Nasze ciało jest ciągle w ruchu i nawet najmniejsze dzieci nieświadomie zaczynają „tańczyć”, wykonując różne, mniej lub bardziej skoordynowane ruchy. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.