konkurs link

newsletter

  • 8.5.2021, Imieniny obchodzą: Stanisław, Eryk, Liza
 
 

Taniec dobry na wszystko

Taniec dobry na wszystko

Czy warto żeby moje dziecko chodziło na zajęcia z tańca? Kiedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć naukę? – te pytania często pojawiają się w głowach rodziców.  Nauczyciele tańca sugerują, aby zacząć jak najwcześniej, co rozumie się jako skończenie 3 lat.  

Początkowo są to zabawy z tańcem i muzyką, które w atrakcyjnej dla malucha formie kształtują wrażliwość muzyczną i uczą podstaw oraz rozwijają jego pamięć. Wraz z wiekiem wachlarz zajęć oraz ich poziom skomplikowania rozwija się. I tak do mniej więcej 12. roku życia proponuje się taniec nowoczesny, taniec towarzyski oraz taniec klasyczny (balet), by później rozwijać się w takich stylach jak videoclip dance, hip hop, break dance, jazz, akrobatyka, capoeira.

 

Warto zaszczepić taniec w umyśle i ciele malucha już od najmłodszych lat” - mówi Kama Akucewicz, choreograf, pedagog baletu, była I solistka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, obecnie nauczyciel tańca klasycznego w Egurrola Dance Studio. ”To świetna zabawa, która we wczesnym etapie rozwoju dziecka wyrabia poczucie rytmu, grację i elegancję ruchu oraz pamięć wzorkową. Jeżeli dziecko pokocha taniec i będzie chciało tę dyscyplinę potraktować poważnie, to wczesne początki na pewno mu w tym pomogą”, dodaje artystka.

 

Aby osiągnąć rezultaty w tańcu, należy włożyć w naukę odpowiednią ilość czasu, energii i zaangażowania, ale najważniejsza jest regularność. Zalecane są ćwiczenia min. 2 razy w tygodniu po 60 minut. Talent to niewielki procent efektu. Dużo ćwiczeń i wytrwałości z każdym tygodniem, miesiącem przynoszą olbrzymie postępy, które dają wiele satysfakcji zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Oliwia realizuje program Akademii Baletu przygotowany przez szkołę tańca znanego tancerza i choreografa Agustina Egurroli. „Aby opanować lekkość i płynność tego pięknego stylu, Oliwia ćwiczy już od 3. roku życia. Jak tylko zauważyłam chęci i predyspozycje córki, postanowiłam zareagować”, mówi mama dziewczynki, Klaudia Markowska.

 

Taniec to niebywała dawka energii i wigoru, tak niezbędna najmłodszym, którym przedszkole i szkoła oferują zaledwie minimum zajęć ruchowych i to często w formie, którą trudno nazwać nauką tańca. Regularne zajęcia taneczne uczą również poczucia obowiązku i dyscypliny. Dziecko, które ma wiele zajęć i znajduje w nich zamiłowanie i pasję jest bardziej zorganizowane i ma lepsze efekty w nauce, rozwija się jego pamięć, ćwiczona na zapamiętywaniu układów tanecznych. Istotnym aspektem przygody z tańcem jest także radość, jaką przynosi udany pokaz. Satysfakcja z występów to duża nagroda i marzenie wielu małych mistrzów. A dla rodziców i dziadków wydarzenie pełne niezastąpionych, długo później wspominanych emocji.

 

Jak wybrać dobrą szkołę tańca dla mojego dziecka?
Dobre szkoły tańca, po pierwsze, mają opracowane programy i metody nauki najmłodszych oraz wydzielone grupy wiekowe tylko dla dzieci w danym przedziale (bez mieszania młodzieży z najmłodszymi). Zbieranie grupy bez wcześniejszego planu może przynieść więcej szkód i zniechęcić nasze dziecko do tańca.

 

Najlepsze szkoły dają też wiele dodatkowych możliwości rozwijania zainteresowań tanecznych. Oferują obozy taneczne - letnie i zimowe, warsztaty, turnieje tańca, które pozwalają wyrazić siebie na scenie i pokazać swoje umiejętności innym. Wydarzenia te dają również możliwość podglądania najlepszych i czerpania od nich inspiracji, a dodatkowo integrują i budują relacje na długie lata. Dziecko może tańczyć tylko przez jakiś okres swojego życia lub dłużej, zmieniać style taneczne, przerywać, gdy np. zdaje egzaminy czy choruje (co często zdarza się maluchom, szczególnie zimą) i wracać później. Dobra szkoła jest w stanie zapewnić mu taki tryb i stworzyć atmosferę, w której czuje się bezpiecznie.


Warto zachęcać swoją pociechę do tańca. Jest to wyjątkowe przeżycie, w którym każda dziewczynka zamienia się w baletnicę, a każdy chłopiec w muzycznego idola. Poprzez zabawę i marzenia maluchy wyrastają na świadomych swoich umiejętności, dojrzałych tancerzy.  „Taniec to pasja, która nadaje życiu sens i cel. To prawdziwa droga do wyrażenia swoich uczuć, emocji i pragnień”, mówi Agustin Egurrola.

 

Dominika Jachym - Egurrola Dance Studio

Egurrola logo

Opublikowano w: Taniec

Czytaj także

Taniec? Naturalnie, od najmłodszych lat!

Każdy z nas rodzi się z naturalnym poczuciem rytmu, które jest niezwykle pomocne chociażby w rozwijaniu tanecznych talentów. Razem z Egurrola Dance Studio podpowiadamy, kiedy dzieci mogą zacząć uczęszczać na zajęcia, aby w pełni wykorzystać drzemiące w nich możliwości.

Taniec – sport i wychowanie

Wszelkie zabawy połączone z ruchem i tańcem są podejmowane przez dzieci spontanicznie. Dlatego tak ważne jest, aby te reakcje rozwijać już od pierwszych lat życia. Naturalna radość dziecka czerpana z ruchu w takt muzyki jest dodatkowo uzupełniana dawką endorfin, które wyzwalają się w trakcie tańca. To właśnie dlatego nawet malutkie dzieci, które jeszcze nie opanowały sztuki chodzenia, „podskakują” na pupciach w rytm muzyki.

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci.

Trening seniora

Niezależnie od wieku, osoba aktywna to jednocześnie osoba zdrowsza, sprawniejsza i szczęśliwsza. O swoje ciało powinni dbać nie tylko młodzi, ale w szczególności osoby po 50. roku życia. To wówczas pojawiają się pierwsze bóle kręgosłupa i stawów. Oferty szkół tańca oraz klubów fitness są niezwykle różnorodne – warto wybrać ćwiczenia dla siebie. 

Taniec dla dzieci

Z własnych doświadczeń widzę, jak wiele taniec  wnosi w życie każdego z nas, a tym bardziej dzieci, które potrzebują ruchu i chłoną jak „gąbka” wszystko co nowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.