konkurs link

newsletter

  • 13.8.2022, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Jujutsu - broń samurajów i droga do ukształtowania charakteru

Jujutsu - broń samurajów i droga do ukształtowania charakteru
Jujutsu – broń samurajów, droga do ukształtowania charakteru, poprzez determinację i cierpliwość. Co można zyskać, dzięki tej sztuce walki? Jak się zrodziła i jaka idea jej przyświeca? Dlaczego tak ważna jest umiejętność ustępowania? Czy można wygrać z silniejszym od siebie przeciwnikiem?

Określenie konkretnej daty powstania  jujutsu jest obecnie niemożliwe, ponieważ w starożytności istniało pod różnymi nazwami m.in.: yawara, topite czy wa jitsu. Ta sztuka walki była nauczana w różnych miejscach oraz różniła się od siebie wieloma elementami. Wspólnym mianownikiem było pewne podobieństwo do współcześnie rozumianego jujutsu jako sztuka ustępliwości, sztuka łagodności, „miękkości”.

Jednak kult walki zapaśniczej rozpoczął się już 230 r. p.n.e., kiedy cesarz Suinin zaprosił dwóch najdzielniejszych zapaśników do zademonstrowania swoich umiejętności. Współcześnie takie i podobne opowieści, legendy, są jedynym źródłem wiedzy na temat narodzin jujutsu. Szacuje się, że istnieje od 350-380 lat. Starożytne  jujutsu powstawało wraz z kształtowaniem się kasty japońskich rycerzy – samurajów. Wówczas nauczano, jak szybko wyrwać się z uścisku przeciwnika na polu bitwy, aby mieć możliwość obrony i uczestniczenia w walce. Było to dość chaotyczne, ale dzięki bolesnemu obezwładnieniu wroga, przytrzymaniu i skrępowaniu odnoszono zwycięstwa. Dlatego władza dbała o doskonalenie umiejętności swoich rycerzy, wskutek czego powstawało coraz więcej szkół doskonalących poziom wtajemniczenia. W efekcie istniało ich już dwadzieścia w okresie powstawania Judo w Japonii, które czerpało z zasad i technik  jujutsu. Motto, które przyświeca idei sztuki ustępliwości brzmi: Dąb może upaść, gdy trzcina stawia czoła burzy. Pochodzi ono z książki Hwang-Shin-Kona „W zręczności siła”, która była podstawowym źródłem wiedzy dla twórców tego odłamu zapasów.

Prymarną zasadą walki w  jujutsu jest umiejętność ustępowania przeciwnikowi. Ważna jest wówczas cierpliwość, a także uległość. Dzięki temu, można pokonać nawet silniejszego, cięższego oraz wyższego od siebie przeciwnika. Kiedy dajemy możliwość wykonania ruchu bez żadnego oporu naszemu rywalowi, staje się on zdezorientowany. Jest to sposób na zdobycie przewagi i możliwość zadania ciosu.

Kolejną ważną maksymą jest: minimum wysiłku, maksimum skuteczności. Chwyty obowiązujące w jujitsu służą do obrony przed ciosami przeciwnika i mają na celu pozbawienia go siły, poprzez próby wydostania się z uścisku. W tej sztuce walki nie jest ważna agresja, ale intelekt i zdolność racjonalnego myślenia w sytuacjach, które wydają się być bez wyjścia.

Nie od dziś wiadomo, że sport uczy pokory, buduje pewność siebie, ale także poprawia naszą kondycję fizyczną oraz zdrowotną. Jujutsu daje możliwość pracowania nad cierpliwością oraz wytrwałością w dążeniu do celu. Pokazuje jak upadać, aby powstać i odnieść zwycięstwo. Dzięki sztuce łagodności można nauczyć się walczyć nie tylko z przeciwnikiem, ale co najważniejsze z własnymi lękami.  

Paulina Maciejczyk
Opublikowano w: Sztuki walki

Czytaj także

Capoeira dla każdego – rozmowa z Ricardo Marquesem

Stworzyłem autorski program Capoeira dla dzieci, a właściwie Capoeira dla rodzin, czyli zajęcia, w których rodzice mogą ćwiczyć capoeirę wraz ze swoimi dziećmi, bez względu na wiek – mówi Ricardo Marques.

Najpopularniejsze sztuki walki dla dzieci w pigułce

Zastanawiasz się, jakie zajęcia dla Twojego dziecka byłyby idealne? Chcesz, aby rozwinęło swoje umiejętności interpersonalne, samokontrolę, dyscyplinę? Masz dość patrzenia, jak siedzi zgarbiony przed telewizorem? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Sztuki walki w przedszkolu – często śmiesznie, czasem strasznie, nigdy nudno

W przedszkolnej sali gimnastycznej – ruch jak w ulu. Pięciolatki ubrane w białe płócienne stroje przewiązane pasem, biegają, kręcą się, skaczą. Nie wszystkie mają na sobie typowo treningowy ubiór, na przykład Kasia – przyszła dziś na zajęcia w bluzie z Hello Kitty, a Maciek z nadrukiem Zygzaka McQueena. 

Judo, karate, capoeira - historia, hierarchia, pasy

Każda sztuka walki ma swoja historię, zasady i filozofię. Jak zdobyć odznaczenia kolorowymi pasami w judo? na czym polega system gradacji – cordas w capoeira?  Bierzemy pod lupę trzy najpopularniejsze sztuki walki  judo, karate, capoeira. Poznajcie ich historię w pigułce oraz zasady jakie obowiązują. 

Mały judoka w Twoim domu. Przeczytaj, zanim zapiszesz dziecko na zajęcia

Nowa pasja dziecka wiąże się dla rodzica z kilkoma dodatkowymi obowiązkami. W tym układzie korzyści jednak przeważają. Przede wszystkim sport to świetna zabawa i wiele nowych doświadczeń oraz emocji, przyczyniających się do rozwoju malucha. Jak jest w przypadku judo? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przy zapisach na  pierwsze zajęcia. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.