konkurs link

newsletter

  • 13.8.2022, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Aikido - czy to tylko sztuka walki?

Aikido - czy to tylko sztuka walki?

Bardzo częstym dylematem osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztukami walki jest wybór tej najodpowiedniejszej dla siebie dyscypliny. Sięgamy wtedy po różne opracowania i poradniki, starając się zdobyć chociaż cząstkę przydatnych informacji. Ten tekst ma przybliżyć istotę jednej z najpiękniejszych japońskich sztuk walki i pozwolić na poznanie atmosfery panującej na treningach w jednej z warszawskich szkół Aikido oraz, być może, wpłynie na wybory odnośnie dyscyplin sportu, jakimi są właśnie sztuki walki.

Rozpocznę od tego, skąd tak właściwie wzięło się Aikido. Aikido narodziło się w Japonii i było materiałem, z którego twórca aikido - O-Sensei Morihei Ueshiba - ulepił kompletną, logicznie powiązaną sztukę walki. Etymologia słowa Aikido niesie ze sobą również wiele znaczeń: „Ai” definiuje się jako połączenie, miłość, zjednoczenie; „Ki” stanowi odpowiednik ducha, energii; „Do” to z języka japońskiego droga, sposób lub nauczanie. Wiele by można pisać o podwalinach nurtu Aikido i jego losach, a ciekawa geneza tej sztuki walki może z pewnością skłaniać do sięgnięcia po liczne opracowania.

Co sprawia, że Aikido jest wyjątkowe?

Aikido to sztuka walki wykorzystująca siłę przeciwnika. Aikido wykorzystuje wychylenia, obroty i ruchy powodujące zmianę kierunku przy rzutach i dźwigniach. Trenujący aikidocy uczą się koordynacji, nabierają tężyzny fizycznej i doskonalą techniki koncentracji. Trenujący już od pierwszych zajęć poznają etykietę DOJO - jest to sala, w której odbywają się treningi sztuk walki. Zgodnie z zachowaną tradycją każda część maty ma swoją nazwę i przeznaczenie. DOJO jednak nie jest zwyczajnym miejscem do ćwiczeń. Obowiązuje ścisła etykieta, której należy przestrzegać. Dzięki temu ćwiczący uczą się szacunku do trenera – SENSEI-a  i do trenujących.

Trening

Trening Aikido składa się z zajęć siłowych i rozciągających, nauki techniki w parach, grupie lub indywidualnie, a także technik z użyciem broni. Ćwiczenia i techniki wykonywane są pod bacznym okiem trenera. Bardzo istotne jest, aby podczas treningu stale kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń. Największą zaletą tej sztuki walki jest to, że nie wyzwala agresji. Za to zawiera dużo elementów gimnastycznych i sprawnościowych, takich jak przewroty czy tzw. pady, które poprawiają zwinność, koordynację, a także widzenie przestrzenne. Trening padów szczególnie u dzieci wyrabia nawyk prawidłowego upadania, co istotnie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w życiu codziennym, np. podczas upadku, poślizgnięcia się, wywrócenia na rowerze rolkach czy upadku z konia.

Poza technikami obronnymi trenujący aikido otrzymują solidną dawkę wysiłku fizycznego podczas pracy nad wzmocnieniem mięśni. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są pod okiem Senseia, czyli Mistrza. Dzięki treningowi aikido można korygować wady postawy, usprawnić elastyczność i gibkość, poprawić refleks. Trenerzy Aikido prowadzą adekwatnie do grup wiekowych odpowiednie ćwiczenia rozluźniające, na bieżąco korygują, zwłaszcza dzieci, w celu wyrobienia w nich właściwych postaw fizycznych i duchowych. Dla dzieci, ale także dorosłych, prowadzone są okazjonalnie zajęcia w formie zabaw, gdzie spędzając czas na wesołej rywalizacji rozluźniamy się po ciężkiej pracy podczas treningu. Wspaniałym doświadczeniem dla każdego rodzica jest obserwacja swojego malucha, który z treningu na trening staje się młodym i dumnym Aikidokiem. Zdobywa kolejne stopnie wtajemniczenia i z godnością i szacunkiem odnosi się do trenera, kolegów i koleżanek z maty oraz DOJO. Nauka Aikido to nie tylko rozwój ruchowy. Dorośli Aikidocy odczuwają widoczną poprawę sprawności, wchodzą w pewien rytm treningowy, podczas którego łatwo sprawdzić postępy. Aikido uczy, że prawdziwą siłą jest spokój, ponieważ aby prawidłowo wykonać technikę, osoba ćwicząca musi być zrelaksowana i rozluźniona, bo tylko wtedy kieruje przeciwnikiem tak, aby go unieszkodliwić, wykorzystując tylko jego siłę i swoją dynamikę. Niezwykle ważną częścią treningu jest „timing”, czyli odpowiednie wyczucie czasu. Dotyczy to nie tylko opóźniania, ale i odpowiednich reakcji na zachowanie współćwiczącego.

Aikido podnosi samoocenę, uczy systematyczności, odpowiedzialności za drugą osobę (ćwiczący muszą dbać wzajemnie o swoje bezpieczeństwo). Praca w parach sprawia, że nawet dzieci muszą współpracować. Aikido staje się pasją i czynnikiem integrującym osoby w różnym wieku. Dodatkowym elementem są niezwykle interesujące staże z udziałem zewnętrznych mistrzów. Doskonałym źródłem podnoszenia kwalifikacji są obozy aikido organizowane kilka razy w roku.

Od kiedy

Swoją przygodę z Aikido można rozpocząć od około siódmego roku życia, choć zdarza się, że ćwiczą już pięcioletnie dzieci. Wszystko uzależnione jest od poziomu rozwoju dziecka, a przede wszystkim umiejętności skupienia uwagi. Dlatego warto przyjść na pierwszy próbny trening, aby zobaczyć, czy dziecko będzie czerpać radość z ćwiczeń.

Przed pierwszym treningiem należy poinformować trenera o przebytych chorobach i urazach oraz o ewentualnych zaleceniach lekarskich. Pozwoli to prowadzącemu dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Czym zatem jest Aikido?

Teoretyczne odpowiedzi nie wskażą piękna tej sztuki walki. Zapraszamy na treningi do Warszawskiej Sekcji Aikido, gdzie spędzicie bardzo aktywnie czas i poznacie tajemnice tej z pewnością nietypowej i pełnej duszy sztuki walki.

Sensei Michał Rachwał
www.aikidowarszawa.pl


 

 
Opublikowano w: Sztuki walki

Czytaj także

Mały judoka w Twoim domu. Przeczytaj, zanim zapiszesz dziecko na zajęcia

Nowa pasja dziecka wiąże się dla rodzica z kilkoma dodatkowymi obowiązkami. W tym układzie korzyści jednak przeważają. Przede wszystkim sport to świetna zabawa i wiele nowych doświadczeń oraz emocji, przyczyniających się do rozwoju malucha. Jak jest w przypadku judo? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przy zapisach na  pierwsze zajęcia. 

Sztuki walki w przedszkolu – często śmiesznie, czasem strasznie, nigdy nudno

W przedszkolnej sali gimnastycznej – ruch jak w ulu. Pięciolatki ubrane w białe płócienne stroje przewiązane pasem, biegają, kręcą się, skaczą. Nie wszystkie mają na sobie typowo treningowy ubiór, na przykład Kasia – przyszła dziś na zajęcia w bluzie z Hello Kitty, a Maciek z nadrukiem Zygzaka McQueena. 

Capoeira dla każdego – rozmowa z Ricardo Marquesem

Stworzyłem autorski program Capoeira dla dzieci, a właściwie Capoeira dla rodzin, czyli zajęcia, w których rodzice mogą ćwiczyć capoeirę wraz ze swoimi dziećmi, bez względu na wiek – mówi Ricardo Marques.

Najpopularniejsze sztuki walki dla dzieci w pigułce

Zastanawiasz się, jakie zajęcia dla Twojego dziecka byłyby idealne? Chcesz, aby rozwinęło swoje umiejętności interpersonalne, samokontrolę, dyscyplinę? Masz dość patrzenia, jak siedzi zgarbiony przed telewizorem? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Judo, karate, capoeira - historia, hierarchia, pasy

Każda sztuka walki ma swoja historię, zasady i filozofię. Jak zdobyć odznaczenia kolorowymi pasami w judo? na czym polega system gradacji – cordas w capoeira?  Bierzemy pod lupę trzy najpopularniejsze sztuki walki  judo, karate, capoeira. Poznajcie ich historię w pigułce oraz zasady jakie obowiązują. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.