konkurs link

newsletter

  • 25.2.2020, Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd
 
 

Trasy biegowe w Górach Stołowych i Górach Izerskich

Trasy biegowe w Górach Stołowych i Górach Izerskich

Przed nami zima, a miłośnicy biegówek już z radością witają wieści z tras biegowych! Wszyscy liczą na to, że na Święta góry zostaną zasypane białym puchem i odpowiednio przygotowane na potrzeby narciarzy.

Młodzi rodzice, którzy w tym roku dopiero planują rodzinny debiut na biegówkach, z pewnością zastanawiają się nad wyborem miejsca do pierwszych ślizgów. Jeśli chodzi o naukę jazdy na biegówkach, to polecamy skorzystać na początku ze wsparcia instruktora - dzięki temu szybciej opanujemy technikę. Warto wypożyczyć sprzęt w wypożyczalniach, pamiętając, że w sezonie rezerwacje powinny być dokonywane odpowiednio wcześniej. Kiedy złapiecie już bakcyla, przyjdzie pora na wybór i kupno nart biegowych, które z pewnością długo będą wam służyły.

Jeśli wasze pociechy są za małe na biegówki, a nie chcecie się z nimi rozstawać i planujecie zimowe rodzinne weekendy, to polecamy przyczepki narciarskie dla dzieci! Przyczepki na płozach są bardzo popularne w Czechach oraz Słowacji, można je także zobaczyć na alpejskich trasach. W Polsce od kilku lat coraz częściej spotykamy aktywnych rodziców na biegówkach z dzieckiem w przyczepce na nartach. Warto wykorzystać taką formę wspólnego spędzania czasu!

O zaletach przyczepek narciarskich, dostępnych także w Wypożyczalni Planeta Rodzina, możecie poczytać na blogu http://www.planetarodzina.pl/blog/33/rodzinna-aktywnosc-zima-czyli-dziecko-w-przyczepce-narciarskiej/

Planując weekend lub zimowy urlop w Polsce, który upłynie pod znakiem biegówek, bierzemy zwykle pod uwagę dwa kierunki – Góry Stołowe lub Góry Izerskie.
 
Góry Stołowe – spokojnie i kameralnie
 


Wybierając trasy w Górach Stołowych, macie pewność, że drogi dla biegaczy powiodą was kameralnymi leśnymi ścieżkami. Będziecie mieli okazję jeździć pod dachem z ośnieżonych gałęzi, a na trasach spotkać przy odrobinie szczęścia karawany dzików, które przemierzają  śnieżne korytarze. Trasy są tutaj odpowiednio wyratrakowane i przygotowane w trakcie sezonu. Atrakcją dla miłośników zimowych sportów jest fakt, że wszystkie trasy biegną po terenach Parku Narodowego Gór Stołowych, co gwarantuje piękne widoki!

Jak przekonują doświadczeni „biegacze”, trasy w Górach Stołowych są zwykle mniej zatłoczone w porównaniu z Górami Izerskimi. Wciąż można cieszyć się przestrzenią, ciszą i przepiękną okolicą. Warto to wykorzystać!

W Górach Stołowych na uwagę zasługują dwa ośrodki - Pasterka oraz Karłów. Pasterka to niewielka wieś położona w Górach Stołowych u północnych podnóży Szczelińców w gminie Radków. NatomiastKarłów tonajwyżej położona wieś w Górach Stołowych, na wysokości 750-760 m n.p.m. W obu miejscowościach bez problemu znajdziecie zakwaterowanie, baza noclegowo-gastronomiczna jest bardzo dobrze przygotowana. Śmiało można wyruszać z dziećmi!


Polecamy kilka tras biegowych, które będą odpowiednie dla aktywnych rodzin – oczywiście zakładamy, że małe dziecko będzie podróżowało w przyczepce, ponieważ pokonanie dystansu ponad 10 km z przedszkolakiem na biegówkach, to spore wyzwanie.

1.    Łatwa trasa wokół Szczelińca Wielkiego, około 15 km: http://www.traseo.pl/trasa/biegowki-w-gorach-stolowych-z-pasterki-wokol-szczelinca-wielkiego
2.    Łatwa, ale stosunkowo długa (19 km) trasa w okolicach Pasterki: http://www.traseo.pl/trasa/pasterka-na-biegowkach
3.    Trasa Karłów – Pasterka o długości około 19 km: http://www.traseo.pl/trasa/karlow-pasterka-2-aa3-3-3
 
Góry Izerskie – główny ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce


 

Jeśli nie macie możliwości, aby w sezonie regularnie jeździć na biegówkach i obawiacie się, że ominą was najlepsze warunki, mamy dla was dobrą wiadomość - w Górach Izerskich przez prawie 5 miesięcy w roku panują wspaniałe warunki śniegowe. Przyznacie, że taka informacja robi wrażenie!

Doskonale rozwinięta jest sieć tras i szlaków, a wyjątkowo przyjazne ukształtowanie terenu sprzyja nawet debiutantom. Atutem jest także łatwy dojazd do stacji narciarskich – największe to Jakuszyce po polskiej stronie i Bedřichov po czeskiej.Stąd najlepiej wyruszyć na biegówki, a bogata baza noclegowa w okolicy pozwala zaplanować aktywny weekend lub zimowe ferie. Miodem na serce każdego, kto tęskni za kontaktem z przyrodą, są wspaniałe krajobrazy!

Po polskiej stronie gór, na trasach doskonale utrzymywanych przez Stowarzyszenie "Bieg Piastów", przez całą zimę mogą pobiegać nie tylko doświadczeni sportowcy, ale także osoby początkujące. Jeśli przed wami dopiero debiut biegówkowy, to polecamy Polanę Jakuszycką, jako idealne miejsce do pierwszych ślizgów. Warto wiedzieć, że Polana Jakuszycka jest miejscem, w którym organizowane są m.in. liczne imprezy sportowe, takie jak Bieg Piastów czy Puchar Świata. 

Jakuszyce są dzielnicą Szklarskiej Poręby, a ich klimat porównywalny jest do klimatu na wysokości 1500 m n.p.m. w Alpach. Dzięki specyficznemu klimatowi śnieg zalega na Polanie bardzo długo, co daje szansę na długi sezon biegówkowy. Narciarstwo biegowe w Jakuszycach to około 100 km doskonale przygotowanych tras. Większość położona jest na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba i częściowo Nadleśnictwa Świeradów Zdrój.

Listę tras spacerowo-turystycznych, doskonałych także dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi, znajdziecie na stronie http://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe.php

Kiedy nabierzecie już wprawy w bieganiu na nartach, warto wybrać się do Czech, do Bedřichova. W tych okolicach można także pojeździć na nartach zjazdowych.

Łączna (po obu stronach granicy) długość tras w Górach Izerskich wynosi ponad 150 km. To wystarczająco dużo, by spędzić na nich nie tylko weekend, ale nawet kilka kolejnych weekendów oraz zaplanować zimowy urlop, bo każda z tras oferuje coś wyjątkowego. Trasy izerskie zachwycą was widokami!

Teraz pozostaje tylko dylemat – co wybrać na początek sezonu: Góry Stołowe czy Izerskie.

Agnieszka Bonar-Sadulska
Wypożyczalnia Sprzętu Turystycznego dla Dzieci
www.PlanetaRodzina.pl

 

Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Bezpieczeństwo na stoku – w komiksie

Pruszący za oknami śnieg zachęca do wyjścia na powietrze i wesołej zabawy na śniegu. Wczesna zima to także okazja do przekazania dzieciom wiedzy o tym, jak zdrowo i bezpiecznie przetrwać zimę. Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie: „Jak przygotować dziecko do wyjazdu na narty?”, te wskazówki są dla ciebie!

Jazda na wyciągu – zasady i pierwsze próby

W górach wreszcie sypnęło śniegiem, stoki zapełniły się narciarzami i snowboardzistami. To coraz bardziej popularne sporty, także do uprawiania rodzinnego. Dlatego widzimy coraz więcej maluchów trenujących pod okiem instruktora lub rodzica. Każdy początkujący narciarz, oprócz podstawowych zasad poruszania się na nartach, musi opanować także korzystanie z wyciągów narciarskich. Jak bezpiecznie nauczyć dziecko tej sztuki?

Na biegówki z najmłodszymi dziećmi

Justyna Kowalczyk podczas treningów ciągnie za sobą oponę. Narciarze-rodzice, by ćwiczyć formę, nie potrzebują teraz takich drastycznych rozwiązań. Wystarczy, że pociągną własne dzieci w przyczepce z płozami, a może któreś z nich zachęcone ich przykładem, pójdzie w ślady naszej mistrzyni?

Spodnie narciarskie Dare 2b - test

Dobre spodnie narciarskie to podstawa, szczególnie jeśli spędza się na stoku wiele godzin, niekiedy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Mamy doświadczenie ze spodniami rozmaitych firm, wykonanymi z materiałów różnych rodzajów i jakości, a ostatnio przez kilka dni testowaliśmy trzy modele brytyjskiej marki Dare 2b - i jesteśmy zachwyceni.

Narty biegowe - jakie wybrać?

Zaraz koniec zimy, ale być może będziemy mieli szczęście i trafi nam się jeszcze jakiś zimowy weekend. Kto nie był na biegówkach niech koniecznie spróbuje. To fantastyczny sposób na spędzanie zimy w mieście.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.