konkurs link

newsletter

  • 21.1.2022, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego jest dla każdego narciarza bardzo ważne, dzięki temu już za kilka miesięcy będzie można czerpać ogromną radość ze zjazdów po zaśnieżonych stokach. Jest też gwarancją bezpiecznej i pewnej jazdy, szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo i pozwala uniknąć niepożądanych kontuzji. To większa wytrzymałość, która pozwoli na bardziej efektywną jazdę, dzięki czemu możemy skupić się na doskonaleniu techniki narciarskiej.

Niestety niewiele osób przygotowuje się do tego rodzaju aktywności. Nasza kondycja nieuchronnie z roku na rok obniża się, szczególnie jeśli wykonujemy pracę siedzącą i nie uprawiamy żadnego rodzaju aktywności fizycznej, albo robimy to sporadycznie. Nie należy zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę. Przygotowaniem do nart powinniśmy zająć się przynajmniej na kilka tygodni przed wyjazdem, ale gdy mamy mało czasu, musimy go jak najlepiej spożytkować na właściwy trening naszych mięśni.
 
Zapraszam do zapoznania się z podstawowym treningiem przygotowawczym na sucho w narciarstwie alpejskim i zachęcam do skorzystania z poniższych porad, a zimowe wypady na narty okażą się dużo większą frajdą!
 
Na początek przybliżę kilka informacji teoretycznych, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć specyfikę treningu narciarza.

 

 
Przypatrując się pracy mięśni narciarza, dochodzimy do wniosku, że mięśnie, które działają w czasie jazdy na nartach, napięte są praktycznie podczas całego zjazdu. Drugim spostrzeżeniem jest to, że pracują na zasadzie skurczu izometrycznego i izotonicznego. Taka specyficzna praca mięśni narciarza w czasie zjazdu różni się od pracy mięśni w innych dyscyplinach sportowych. Dlatego często zdarza się, że nawet u wytrenowanych osób obserwujemy duże zmęczenie w czasie jazdy na nartach.

Główne grupy mięśniowe, które pracują najintensywniej podczas zjazdu, to mięśnie grzbietu i brzucha, mięśnie pośladkowe oraz mięśnie ud. W związku z tym w treningu narciarza należy zadbać o wzmocnienie całego pasa tułowia, który utrzymuje i odpowiednio stabilizuje sylwetkę oraz o przednią, tylną, boczną i przyśrodkową część kończyn dolnych, które wykonują wszelkie rotacje, ugięcia i odbierają impulsy z podłoża. Warto mieć też świadomość, że elastyczny i odpowiednio obudowany mięśniami aparat ruchu – stawy skokowe, kolanowe i biodrowe - jest dużo bardziej bezpieczny i nie ulega niepożądanym kontuzjom.                              
 
A teraz kilka informacji praktycznych
 
Ćwiczenia wykonywane na daną partię mięśniową powinny przypominać pracę, jaką wykonują mięśnie w czasie zjazdu, a czas trwania jednego ćwiczenia powinien być zbliżony do czasu danego zjazdu (około 1-2 minut). Ruch jaki wykonuje się w danym ćwiczeniu powinien być płynny, nieszarpany, charakteryzować się dynamicznym skurczem, krótkim wytrzymaniem i powolnym rozkurczem mięśnia.
 
Aby rozpocząć trening narciarski, warto pierwsze 3-4 tygodnie poświęcić na tzw. ogólny  rozwój fizyczny. Tu mam do zaproponowania bardzo szeroką gamę aktywności - długie spacery, marszobiegi, truchty, rower, basen, rolki, aerobic itd.
 
Truchty, marszobieg, bieganie

To najłatwiejszy sposób na przygotowanie kondycyjne do zimy. Poza tym można je uprawiać przez cały rok. Bez względu na warunki pogodowe, porę dnia czy roku, wystarczy założyć wygodne buty biegowe, dres i mp3 z dynamiczną muzyką. Rozpoczynając bieganie, zaczynajcie od niewielkich dawek, by nie nabawić się zakwasów, a przede wszystkim, aby się nie zniechęcić. Jeśli zaczynacie od zera, to na początku truchtajcie, wplatajcie do biegu marsz.
 


Rower

Póki jeszcze pogoda dopisuje, nie ma mrozów i chlapy, warto dla poprawy ogólnej kondycji pojeździć na rowerze. Aby trening rowerowy przyniósł efekty, wystarczy 3 razy w tygodniu spędzić na nim ok.45-60 min, pracując z intensywnością ok. 120-140 uderzeń serca na minutę. Jak tylko jazda na rowerze stanie się niemożliwa, proponuję przesiąść się na stacjonarny rower domowy albo wybrać się do centrum fitness, gdzie jest duży wybór urządzeń do ćwiczeń aerobowych.

Rolki

Na ogólnie dostępnych ścieżkach rowerowych, bulwarach, alejkach spacerowych koniecznie spróbujcie swoich sił na rolkach. Każdy, kto choć raz na nich jechał wie, jak dobrze wzmacniają mięśnie ud i łydek, których wzmocnienie przyda się przed rozpoczęciem jazdy na nartach. Nie zapomnijcie tylko założyć kasku, ochraniaczy na kolana, nadgarstki i łokcie. Upadki bywają groźne i bolesne.

Aerobic/fitness       

To wspaniała forma na podtrzymanie aktywności  fizycznej. Jeśli chodzi o aerobic, to kobiet nie trzeba długo namawiać, natomiast mężczyznom proponuję, by przynajmniej raz spróbowali, a przekonają się, że aerobic jest doskonałą odmianą w treningu. Około godzinne zajęcia 1-2 razy w tygodniu zrelaksują po codziennych trudach dnia. Na salach fitness dostępne są różnego rodzaju rowerki, stepery, bieżnie, a pod okiem instruktora mogą zdziałać cuda.

Basen

Pływanie jest doskonałym treningiem mającym na celu ogólny rozwój organizmu. Sport ten wspaniale wzmacnia mięśnie obręczy barkowej, ramion, a także nóg. Pływanie zdecydowanie poprawia wydolność organizmu. Dlatego warto wpleść godzinkę basenu w tygodniowy plan ćwiczeń.
Po zaadaptowaniu organizmu do wysiłku fizycznego można rozpocząć właściwy trening narciarski, rozwijając istotne cechy motoryczne, takie jak: siła, wytrzymałość, szybkość i oczywiście koordynacja.
 
Najbardziej przydatnym i dającym efekty jest trening wytrzymałościowo-siłowy.
 
Trening tzw. stacyjny polegający na zmianie stanowisk ćwiczeń przy zachowaniu stałej liczby powtórzeń – składający się z 15-30 ruchów lub odstępów czasowych, np. 1 minuta ćwiczenie, 1 minuta odpoczynku. Jedna seria to np. 6 - 10 ćwiczeń, po wykonaniu całej serii kilka minut przerwy, podczas której najlepiej wykonać ćwiczenia rozciągające mięśnie. Podczas jednego treningu powinno wykonać się min. 3 serie.
 
Iza Wysocka - licencjonowana trenerka narciarstwa w Szkole Narciarsko Snowboardowej Strama Zakopane www.strama-szkola.pl 

Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Nordic Skating. Bezpieczeństwo na lodzie

Kiedy decydujemy się na jazdę na łyżwach po naturalnym lodzie, na kanałach, jeziorach, czy otwartych akwenach wodnych, takich jak morze i jego zatoki, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Musimy też nauczyć się rozpoznawać, czy lód nie stanowi dla nas zagrożenia.

Na narty z rodziną

Wielu z nas pragnie spędzić urlop zimowy z całą rodziną w komfortowych warunkach. I tutaj nie mamy na myśli tylko standardu zakwaterowania czy położenia obiektu, ale również dopasowany do naszych potrzeb teren narciarski czy możliwość korzystania ze szkółki narciarskiej dla najmłodszych, jak i początkujących „starszaków”.

Kaski narciarskie VisionOne – test

Kask to niezbędny element wyposażenia każdego narciarza i snowboardzisty, szczególnie tego małego (w Polsce osoby poniżej 16. roku życia mają obowiązek jazdy w kasku). Warto więc przyjrzeć się różnym propozycjom dostępnym na rynku (a jest ich naprawdę wiele) i wybrać coś odpowiedniego.

RIBCAP - pomiędzy czapką a kaskiem

Szczypta historii
 
W 2002 roku Jürg Ramseier - "ojciec" Ribcapa wziął udział w kursie treningowym dla instruktorów narciarstwa w Haute-Nendaz (Szwajcaria). Został zmuszony do założenia kasku, co bardzo mu się nie spodobało. 

Narciarstwo bez tajemnic. Kiedy zacząć?

Narciarstwo to nie tylko sport, ale i sposób życia, dlatego warto zachęcić dzieci do takiej formy spędzania wolnego czasu. Oprócz oczywistej zalety, jaką jest aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, narciarstwo to również możliwość spotkania wspaniałych ludzi i poznania pięknych zakątków świata.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.