konkurs link

newsletter

  • 3.12.2021, Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
 
 

Przedszkola narciarskie - na czym polega ich sukces?

Urwiski, WTS Deski Urwiski, WTS Deski for. archiwum instruktorek
Od kilku lat w ofercie większości znanych klubów narciarskich znaleźć można tak zwane przedszkola narciarskie. Powstało też wiele klubów specjalizujących się tylko w tym rodzaju wyjazdów. Postanowiliśmy zbadać, na czym dokładnie polega ta formuła i czemu zawdzięcza swój sukces.
Porozmawialiśmy w tym celu z Julką Piotrowską i Zuzanną Malinowską, przedstawicielkami Urwisków - przedszkola narciarskiego organizowanego przez renomowany warszawski klub sportowy WTS DeSki.
 
Urwiski
 
SportowaRodzina.pl: Dziewczyny, zacznijmy od podstaw - co to jest przedszkole narciarskie i komu dedykowane są tego typu wyjazdy?
 
J.P: Przedszkole narciarskie to, najkrócej mówiąc, obóz narciarski dla najmłodszych, wraz z rodzicami. Są to zorganizowane zimowe wyjazdy rodzinne dla początkujących narciarzy, mających przeważnie od 4 do 7 lat, którzy są jeszcze za mali, żeby pojechać na obóz samemu. 
 
Z.M: To jednocześnie przyjemne z pożytecznym - połączenie sportowego wyjazdu narciarskiego z rodzinnym urlopem.
 
SR: Skąd wziął się pomysł na tego typu obozy? 
 
Z.M: Dla nas przedszkola narciarskie to pewnego rodzaju tradycja. Klub, w którym szkolimy – WTS DeSki, założony został przez młodych rodziców, będących zarazem świetnymi instruktorami. Szukali oni pomysłu na formę wspólnej jazdy na nartach z własnymi dziećmi. W ten sposób powstał pomysł przedszkoli narciarskich, na których najmłodsze pociechy mogły w rodzinnej atmosferze stawiać pierwsze kroki na nartach, a w przyszłości pójść w ślady swoich rodziców i szkolić się na stopnie instruktorskie. Większość naszych instruktorów jest zarazem wychowankami klubu, historia zatacza koło. Można powiedzieć, że narciarskie przedszkola mamy we krwi. Obecnie natomiast, odchodząc na chwilę od wątków historycznych (śmiech), organizowanie przedszkoli narciarskich wynika z zapotrzebowania na wyjazdy narciarskie dla zupełnych maluchów, specjalizacji w tym kierunku. 4- czy 5-latki potrzebują zupełnie innego podejścia, innego planu dnia, niż starsze dzieci. Postanowiliśmy stworzyć ofertę właśnie dla nich. Uznaliśmy, że najlepszym narciarskim „inkubatorem” są polskie góry. Jest tam przytulnie, bezpiecznie i niedrogo - w sam raz na pierwsze kroki dla małego narciarza.  Wzbogaciliśmy sportowy plan dnia o elementy artystyczne, edukacyjne, rozwojowe - maluchy potrzebują urozmaicenia i wszechstronnego podejścia.  Zajęcia na nartach dla początkujących różnią się w zależności od wieku. Dzięki zawężeniu grupy wiekowej stworzyliśmy ciekawszy i spójniejszy plan zajęć, uwzględniający szczególne potrzeby dzieci w tym wieku. 
 
J.P: Na podstawie wieloletnich obserwacji uznaliśmy, że pojedyncze lekcje w miejscowej szkółce nie są tak atrakcyjne, jak wyjazd na obóz, gdzie poza nauką jazdy na nartach 4-latek będzie mógł bawić się z rówieśnikami i brać udział w innych ciekawych zajęciach. Obóz zapewnia systematyczność nauki, a dzieciaki pewniej czują się na stoku w grupie równolatków, z którymi spędzają całe dnie, z którymi się znają. Rodzice też dobrze się bawią. Pół dnia zawsze mają dla siebie...
 
SR: ...Właśnie, jak wygląda przykładowy plan dnia podczas przedszkola narciarskiego? Rodzice się nie nudzą?
 
J.P: Nie ma mowy! (śmiech). Dzień wygląda następująco. Po śniadaniu wszyscy - i dzieci, i rodzice - idą na narty. Dzieciaki mają swoich instruktorów, rodzice swoich. Wszyscy zatem biorą udział w szkoleniu dopasowanym do swoich umiejętności. Co ważne, rodzice jadą na narty na inny stok, niż dzieci. Robimy tak po to, aby obecność rodziców nie rozpraszała dzieci i nie działała demobilizująco. Zajęcia na stoku trwają około 4 godzin. Dla małych dzieci to bardzo długo, dlatego w trakcie zajęć robimy im przerwę na ciepłą herbatę i coś do jedzenia. Na obiad wracamy do pensjonatu. Odtąd dzieci znów są z rodzicami. Popołudniami codziennie organizujemy dla wszystkich różne atrakcje. Często są to rozrywki rodzinne, np. kulig, ognisko, wycieczka do term. Staramy się także organizować zajęcia tylko dla dzieci, aby rodzice mogli w tym czasie odsapnąć. Oprócz tego, codziennie przygotowujemy dla dzieci lekcje o górach, przyrodzie Tatr, kulturze Podhala i pokrewnych tematach. Lekcje te często prowadzone są przez prawdziwych górali lub odbywają się w muzeum czy pracowni lokalnego artysty. Po kolacji czytamy dzieciom bajki. Zdarza się, że po całym dniu wrażeń usypiają w trakcie czytania i potem zanosimy je na rękach do ich pokojów (śmiech). 
 
SR: ...Po tak intensywnym dniu pewnie same macie ochotę być wtedy na ich miejscu! (śmiech). Dzięki za rozmowę i życzymy udanego sezonu!
 
Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Nakładki na kaski narciarskie od mamidadi.pl - test

Kaski narciarskie, jeszcze dekadę temu rzadkość na stokach, dziś są już powszechne, szczególnie u dzieci. Choć regulacje prawne nie są jasne w tej materii, to rodzice, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, kaski kupują lub wypożyczają. Jedne dzieci z przyjemnością je zakładają, innym sprawia to pewne problemy. I jednym, i drugim, z całą pewnością przypadną do gustu oryginalne nakładki, wykonane ręcznie przez mamidadi.pl.

Narciarstwo bez tajemnic. W grupie czy indywidualnie?

Na rynku narciarskim znajdziemy wiele szkółek i klubów narciarskich. Wśród tak dużej oferty trudno wybrać najlepsze rozwiązanie. Można zdecydować się na zapisanie dziecka do klubu narciarskiego lub do zwykłej szkółki narciarskiej. Można również uczyć dziecko samemu.

Na biegówki z najmłodszymi dziećmi

Justyna Kowalczyk podczas treningów ciągnie za sobą oponę. Narciarze-rodzice, by ćwiczyć formę, nie potrzebują teraz takich drastycznych rozwiązań. Wystarczy, że pociągną własne dzieci w przyczepce z płozami, a może któreś z nich zachęcone ich przykładem, pójdzie w ślady naszej mistrzyni?

Sięgnij po medal, czyli łyżwy od kuchni. Short track

Short track uchodzi za najzabawniejszą i pełną emocji dyscyplinę olimpijską. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż sztafeta dziesiątki zawodników ścigających się na lodzie na jednym torze. Poniżej wyjaśnię, na czym ten fenomen polega, ale najpierw trochę historii.

Snowboard – style jazdy w pigułce

Zakładając pierwszy raz deskę snowboardową, mało kto zastanawia się, jaki styl jazdy wybierze dla siebie w przyszłości, a większość osób, prędzej czy później, spróbuje każdego z nich. Dlatego warto wiedzieć, co nas czeka.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.