konkurs link

newsletter

  • 3.12.2021, Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
 
 

Narty nie tylko w górach

Malta Malta
Kiedy w sklepach i na ulicach zaczyna się zakupowy szał i widać coraz więcej kolorowych, świątecznych światełek, to znak, że nadchodzą święta i oczywiście zima! Jak zima - to i narciarskie szaleństwo. Zima w Polsce jest kapryśna i często trudno trafić z terminem planowanego zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem wyjazdu na śnieżną lub przynajmniej mroźną pogodę. Poza tym, przed rozpoczęciem sezonu na stoku, przyda się rozgrzewka i trening bez wydawania oszczędności na pobyt na przysłowiowym „drugim końcu Polski”.
Na szczęście jest na to sposób. W Polsce możemy jeździć na nartach nie tylko w górach. Funkcjonuje już sporo ośrodków narciarskich praktycznie we wszystkich regionach i województwach. Są to najczęściej sztuczne stoki przystosowane do zimowego szusowania lub naturalne pagórki z odpowiednią infrastrukturą. Ich największą zaletą jest z reguły niewielka odległość od miejsca naszego zamieszkania. Możemy znaleźć takie ośrodki na terenie Warszawy, Śląska, Pomorza, Kaszub czy w centrum Poznania. Są idealną propozycją dla tych, którzy planują wielki wypad na alpejskie stoki, ale wcześniej chcą podszkolić swoje umiejętności lub rozgrzać zastałe mięśnie przed sezonem. Każdy ośrodek zrzesza wykwalifikowaną kadrę instruktorską, można więc pobierać profesjonalne nauki i trenować, można też wypożyczyć sprzęt i kask. 
 
Zaletą sztucznych stoków jest ich ogólna dostępność niezależnie od pogody. Niektóre ze sztucznych stoków narciarskich dostępne są przez cały rok. Umożliwia to między innymi nawierzchnia przypominająca sztuczną trawę (tzw. igielit), po której da się swobodnie i bezpiecznie zjeżdżać na nartach czy na desce snowboardowej. Ze względu na jej strukturę i komfort jazdy, idealnie nadaje się na treningi szkółki zjazdowej dla dzieci. Sztuczna trawa może być dowolnie modulowana i pozwala profilować stoki o dowolnym nachyleniu. Dzięki temu da się przygotować sztuczne muldy i rynny dla snowboardzistów. Taką nawierzchnię stosuje się w miejscach, gdzie śnieg jest trudny do utrzymania - na podjazdach, przy kasach czy nawet na wierzchołkach gór, gdzie śnieg bywa często wymiatany przez wiatr. Zwiększa to bezpieczeństwo i ogólny komfort jazdy.
 
Poznań
Sztuczna nawierzchnia zastosowana jest np. na stoku MaltaSki w Poznaniu. To bardzo popularne miejsce rekreacji i odpoczynku dla całej rodziny. Znajdziemy tutaj dwa stoki narciarskie z wyciągami krzesełkowym i orczykami, wypożyczalnię sprzętu oraz serwis narciarski. Stoki nadają się do jazdy całorocznej. Specjalna igielitowa nawierzchnia pozwala swobodnie korzystać ze zjazdów o każdej porze roku - można tu szusować nawet w krótkich spodenkach! Jeśli jednak wolimy tradycyjną formę narciarstwa, na Malcie pracują w sezonie armatki do sztucznego naśnieżania. Nad prawidłowym utrzymaniem tras czuwa ratrak. Organizowane są również różne atrakcje i promocje. Warto być na bieżąco. Dodatkowym plusem tego miejsca jest cała masa dodatkowych propozycji nie tylko zimowych - zaplecze gastronomiczne, letni tor saneczkowy, mini golf, kino, place zabaw, kolejka górska i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
 
Warszawa
Inny całoroczny ośrodek narciarski znajdziemy w Warszawie. Ośrodek „Szczęśliwice" jest jednym z największych i najpiękniejszych ośrodków tego typu w Europie. Usytuowany pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami, wkomponowany w zieleń parków. Organizowanych jest tutaj mnóstwo imprez, zawodów, festynów i spotkań integracyjnych. Na górze znajdziemy wyciąg orczykowy i kolej krzesełkową. Nawierzchnia zjazdowa w temperaturach bliskich zeru pokrywana jest „mgłą wodną” dla polepszenia ślizgu, a przy braku lub małej ilości śniegu pracują armatki. Dodatkowym atutem jest imponująca panorama stolicy roztaczająca się ze szczytu. Oczywiście do dyspozycji mamy pełne zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu, oferty lekcji z profesjonalnymi instruktorami. Dla żądnych większych emocji - zjeżdżalnia grawitacyjna „Alpine Coaster”.
 
Górka Szczęśliwicka
 
Bytom
Udając się bardziej na południe, znajdziemy całkiem prężnie działający stok Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu. Również posiada nawierzchnię igielitową. Jest tu między innymi tor dla quadów i sanek, trasy narciarskie, specjalnie zorganizowane slalomy, szkółki narciarskie i całe niezbędne zaplecze gastronomiczne i sportowo-rekreacyjne. Stok narciarski w samym sercu Śląska oferuje aż trzy wyciągi, park zabaw dla najmłodszych, snowpark, a przede wszystkim dostęp do wszystkich tych atrakcji tak blisko wielkiej aglomeracji. Niestety stok pracuje jedynie w sezonie zimowym.
 
Kraków
Niedaleko Krakowa znajduje się kompleks golfowo-rekreacyjny Krakow Valley Golf & Country Club w Paczółtowicach. Sztucznie naśnieżany, oświetlony stok, trzy wyciągi, trasy przygotowane specjalnie dla dorosłych i dla dzieci. Nie ma tu nawierzchni igielitowej, za to miejsce jest wyjątkowo zadbane i oferuje swoje walory w czasie sezonu zimowego, na najwyższym poziomie. To miejsce dodatkowo zachęca idealnym położeniem w otaczającym je krajobrazie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Kraków
 
Kaszuby
Jeśli mieszkamy na północy Polski i w góry mamy na prawdę daleko, to kilka atrakcyjnych stoków możemy znaleźć na Kaszubach. Najbardziej popularnym miejscem jest Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo w Wieżycy. Są tu dwa stoki z licznymi wyciągami. Jeździć da się wyłącznie zimą. Stoki naśnieżane są sztucznie przy minusowej temperaturze. Oprócz standardowej szkółki, wypożyczalni czy restauracji możemy poszaleć na sprzęcie do snowtubbingu czy pobawić się na śnieżnej karuzeli. Niedaleko mamy alternatywny Ośrodek Narciarski „Zielona Brama” w Przywidzu. Jest częścią większego kompleksu turystycznego, w którym znajduje się między innymi Park Przygody czy stadnina koni. Do dyspozycji jest tu sztucznie naśnieżany stok, obsługiwany przez dwa wyciągi orczykowe i malutki wyciąg „baby lift”. Jeszcze bliżej trójmiejskiej aglomeracji znajduje się wyciąg narciarski Amalka w Sulęczynie. Wyciąg niedaleko Lęborka zachęca do szusowania po ponad dwustumetrowym stoku. Miejsce idealne do nauki jazdy - zwłaszcza dla najmłodszych. Dla nich jest „baby lift” i specjalna szkółka, gdzie dzieci uczą się jeździć poprzez zabawę. Stoki sztucznie naśnieżane, dwa równoległe wyciągi orczykowe, szkółka i wypożyczalnie sprzętu. 

Wieżyca
 
Podlasie i Mazury
Co natomiast mogą zrobić mieszkańcy Podlasia i Suwalszczyzny? W bezpośrednim sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego, niedaleko Suwałk znajduje się stok narciarski Dąbrówka. Czeka nas czysta przyjemność z jazdy po stoku otoczonym jeziorami, puszczami, rzekami i lasami. Stok ma ponad 300 metrów długości, zaopatrzony w wyciąg orczykowy, jest sztucznie naśnieżany i oświetlony. Jeździmy oczywiście w sezonie zimowym. Na Mazurach znajdziemy nawet kilka wyciągów. Najpopularniejszy z nich to Góra Czterech Wiatrów w pobliżu Mrągowa i Giżycka. Na szczycie znajduje się schronisko z pełnym zapleczem i przepiękny widok na okolicę. Miłośnicy zimowego szaleństwa mają tutaj do wyboru aż pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, dwa wyciągi orczykowe, oślą łączkę i trasy biegowe. Niedaleko mieści się snowpark specjalnie dla snowboardzistów. Stok jest oczywiście sezonowy, natomiast unikalne warunki klimatyczne i możliwość czerpania wody bezpośrednio z pobliskiego jeziora pozwalają utrzymać idealne warunki jazdy nawet do końca kwietnia.
 
Na narty - pod dachem?
Na osobny akapit zasługuje na pewno stok narciarski znajdujący się pod dachem. Mieszkańcy pomorza pozazdrościli góralom i przygotowali specjalną, całoroczną halę zjazdową dla narciarzy i snowboardzistów. Znajdziemy ją w Jarosławcu (woj. zachodniopomorskie) w ośrodku Albatros. Unikalna, przesuwająca się taśma imitująca śnieżne pokrycie pozwala korzystać z uroków białego szaleństwa przez cały rok. Do zjazdu wykorzystywane są prawdziwe narty, buty narciarskie, kijki lub deska snowboardowa. Zaraz obok znajduje się basen rekreacyjny z wodą o temperaturze 30 stopni. Według wyliczeń technicznych 10 minut jazdy na takim specjalnym stoku odpowiada 3 km zjazdu na otwartej trasie narciarskiej, a 1 godzina to 18 km zjazdu na trasie.
 
Przed wyjazdem w prawdziwe góry
Jak widać, praktycznie w każdym rejonie naszego kraju możemy potrenować jazdę na nartach. Pamiętajmy, że warto jest poćwiczyć tę sztukę przed zimowym wyjazdem. Powinniśmy to zrobić jeszcze przed pojawieniem się pierwszego śniegu, by nasz wypad w góry był bezpieczny i przyjemny. Mając okazję wcześniejszego treningu, warto z niej skorzystać. Dwa tygodnie to za mało, żeby przygotować ciało do jazdy na nartach. Jeśli chcesz naprawdę poszaleć na śniegu, powinieneś zacząć ćwiczyć 2-3 miesiące przed sezonem. A jak widać, są takie możliwości. Polecamy!

Artykuł przygotowany przez Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizatora obozów letnich i zimowych dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.
 
Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Smyk na stoku - dobry początek szansą na sukces

Wielu z nas dorosłych ma już wyznaczone w życiu cele oraz rozbudowane pasje, które pielęgnujemy i chcemy przekazać naszym dzieciom. Robimy to dla ich dobra, zdrowia oraz po to, aby jak będą dorosłe z dumą powiedzieć mogły, że miały najwspanialsze dzieciństwo. Jedną z pasji, które warto przekazać naszym dzieciom jest jazda na nartach. Z naszego poradnika dowiesz się kiedy i jak rozpocząć naukę jazdy oraz jakie formy aktywności mogą być w tym pomocne.

Czas na narty - jak przygotować organizm dziecka do sezonu?

Zwykle dzieci przygotowujemy do sportów zimowych cały rok, ale najintensywniej, kiedy już wiemy, że wyjazd tuż tuż. Przygotowując się do jazdy na nartach, snowboardzie, a nawet na zwykłych sankach, warto pamiętać również o sobie. Przecież to właśnie rodzice będą dodatkowo obciążeni sprzętem, a żeby zjechać, trzeba zabrać narty, buty itd., przynajmniej do dolnej stacji wyciągu…

Narciarstwo bez tajemnic. W grupie czy indywidualnie?

Na rynku narciarskim znajdziemy wiele szkółek i klubów narciarskich. Wśród tak dużej oferty trudno wybrać najlepsze rozwiązanie. Można zdecydować się na zapisanie dziecka do klubu narciarskiego lub do zwykłej szkółki narciarskiej. Można również uczyć dziecko samemu.

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Łyżwiarstwo długodystansowe jest niezwykłym doświadczeniem. Przy dobrej pogodzie, z dobrymi warunkami ślizgowymi lodu, na szeroko otwartym morzu można przejechać w dowolnym miejscu niemal bez ograniczeń, a to daje wyjątkowe poczucie wolności. Jeśli ktoś tego nigdy nie próbował, to jest to prawdziwy skarb wart przeżycia.

Na biegówki z najmłodszymi dziećmi

Justyna Kowalczyk podczas treningów ciągnie za sobą oponę. Narciarze-rodzice, by ćwiczyć formę, nie potrzebują teraz takich drastycznych rozwiązań. Wystarczy, że pociągną własne dzieci w przyczepce z płozami, a może któreś z nich zachęcone ich przykładem, pójdzie w ślady naszej mistrzyni?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.