konkurs link

newsletter

  • 23.2.2020, Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian
 
 

Narciarstwo bez tajemnic. W grupie czy indywidualnie?

Szkółka narciarska Szkółka narciarska Fot. Archiwum autorki

Na rynku narciarskim znajdziemy wiele szkółek i klubów narciarskich. Wśród tak dużej oferty trudno wybrać najlepsze rozwiązanie. Można zdecydować się na zapisanie dziecka do klubu narciarskiego lub do zwykłej szkółki narciarskiej. Można również uczyć dziecko samemu.

Odradzam jednak samodzielną naukę. Bez specjalnego przeszkolenia nie jest to wcale takie łatwe. Poza tym, jak wiadomo, dziecko bardziej słucha się obcej osoby niż rodzica. W czasie wyjazdów zagranicznych mamy również do wyboru zagraniczną szkółkę narciarską.

 

Przy wyborze odpowiedniej formy nauczania warto posłuchać bardziej doświadczonych rodziców, których dzieci już jeżdżą na nartach. Poczta „pantoflowa” to najlepsza forma reklamy. Miła atmosfera, doświadczeni instruktorzy i skuteczne formy nauczania to dla szkółki czy klubu najlepsza rekomendacja. Jeśli chcemy, by narciarstwo to nie był tylko sport, ale również styl życia i poszukujemy ludzi z podobnymi zainteresowaniami, wybierzmy klub narciarski. Dziecko ma wtedy możliwość poznania przyjaciół na całe życie oraz szansę na sportowy rozwój. Zazwyczaj stawia pierwsze kroki w tzw. przedszkolu narciarskim, by następnie przejść do bardziej zaawansowanych grup. Kluby, oprócz prowadzenia treningów, dodatkowo mają w swojej ofercie wyjazdy do Polski czy za granicę. Szkółki narciarskie raczej prowadzą lekcje w miejscu, gdzie się znajdują i nie organizują obozów narciarskich.


Oprócz wyjazdów organizowanych przez polskie instytucje, możemy również zdecydować się na samodzielny wyjazd w Alpy. W ofercie znajdziemy duży wybór ośrodków, które są przeznaczone specjalnie dla małych narciarzy. Często w takich miejscach znajdziemy również szkółki, które korzystają z usług polskich instruktorów. Jednak w czasie pierwszych godzin na nartach język nie ma tak istotnego znaczenia. Zagraniczny instruktor może równie dobrze nauczyć dziecko jeździć na nartach. Ponadto tego typu kurorty są specjalnie przystosowane do małych narciarzy, są tam specjalne wyciągi w formie mat, wydzielone trasy czy przeszkody. Takie udogodnienia bardzo ułatwiają start. W Polsce niestety jeszcze brakuje takich miejsc. Dlatego polecam wyjazd za granicę i powdychanie świeżego alpejskiego powietrza.

 

narty szkółka2

 

Najbardziej skutecznym sposobem nauki jest wybranie się na przedszkole narciarskie. W czasie takich wyjazdów dzieci spędzają pół dnia na stoku i uczą się najszybciej. Przebywanie wśród rówieśników mobilizuje oraz jest świetną formą zabawy. Oczywiście w przypadku dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na nartach, najlepsze są lekcje indywidualne. Dobra szkółka czy klub zapewnią wystarczającą liczbę instruktorów, tak by każde dziecko mogło nauczyć się jak najwięcej. Grupy składające się z lepiej jeżdżących maluchów powinny być maksymalnie 5-6 osobowe. W czasie takich wyjazdów dzieci uczą się nie tylko jazdy na nartach, ale również samodzielności, odpowiedzialności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Poznają rówieśników i w trakcie zabawy na stoku zdobywają nowe umiejętności. W przypadku dzieci niejeżdżących można umówić się z instruktorem przed wyjazdem na lekcję indywidualną i sprawdzić, czy są już gotowe, by rozpocząć naukę jazdy na nartach. Z mojego doświadczenia wynika, że praktycznie wszystkie dzieci po takim wyjeździe potrafią samodzielnie poruszać się na nartach.

 

Indywidualnie czy grupowo – najważniejsze, aby bezpiecznie i w miłej atmosferze. Dlatego tak istotny jest w tym przypadku wybór instruktora, który zadba o dziecko na stoku i sprawi, że maluch pokocha ten sport.

 

Anna Świerżewska - Instruktor Narciarstwa PZN, kierownik przedszkoli narciarskich w Warszawskim Klubie Narciarskim

WKN logo miniat

Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Rękawice narciarskie firmy Barts – test

Każdy, kto choć raz był w górach i próbował jeździć na nartach wie, że dobre rękawice to podstawa. A jeśli na stoku spędza się siedem godzin dziennie, czasami w temperaturach poniżej – 15 stopni, to już naprawdę nie przelewki.

Nordic Skating. Historia nordyckiego łyżwiarstwa podróżniczego

Nordic Skating jest piękną odmianą łyżwiarstwa, uprawianą na czystym łonie natury. Daje możliwość doznania niezapomnianych przeżyć i wzruszeń nad pięknem przyrody, niemożliwych w innych formach rekreacji sportowej. Można całymi rodzinami przebywać lodowe przestrzenie zyskując zdrowie oraz jednocześnie poczucie silnej więzi z przyrodą i wolności.

Nakładki na kaski narciarskie od mamidadi.pl - test

Kaski narciarskie, jeszcze dekadę temu rzadkość na stokach, dziś są już powszechne, szczególnie u dzieci. Choć regulacje prawne nie są jasne w tej materii, to rodzice, w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, kaski kupują lub wypożyczają. Jedne dzieci z przyjemnością je zakładają, innym sprawia to pewne problemy. I jednym, i drugim, z całą pewnością przypadną do gustu oryginalne nakładki, wykonane ręcznie przez mamidadi.pl.

Zimowiska okiem kadry

Za oknem temperatury coraz niższe, pomału wyciągamy zimowe kurtki z dna szaf, a w mediach coraz częściej słyszymy o nadciągającej „zimie stulecia”. Dla niektórych słowa te brzmią złowieszczo, inni zaś już zamawiają najlepsze smary do nart oraz desek i wyczekują pierwszych śniegów. Jest to też dobry czas na zaplanowanie ferii zimowych.

W rodzinie siła – rozmowa z Mateuszem Ligockim, najlepszym polskim snowboardzistą

Pochodzę ze sportowej rodziny, w której sport amatorski był wszechobecny. Ojciec zapalony narciarz, tenisista, mama też uzdolniona sportowo, m.in. tańczyła i śpiewała w zespołach ludowych, więc wygląda na to, że odziedziczyłem dobre geny. Tata pokazywał nam, co można robić, a my od razu łapaliśmy bakcyla – mówi Mateusz Ligocki, olimpijczyk, światowej klasy zawodnik w Snowboard Crossie, Ambasador Akcji społecznej „Bez kasku nie jadę!”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.