konkurs link

newsletter

  • 5.2.2023, Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
 
 

Narciarstwo bez tajemnic. Kiedy zacząć?

Mali narciarze Mali narciarze WKN

Narciarstwo to nie tylko sport, ale i sposób życia, dlatego warto zachęcić dzieci do takiej formy spędzania wolnego czasu. Oprócz oczywistej zalety, jaką jest aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, narciarstwo to również możliwość spotkania wspaniałych ludzi i poznania pięknych zakątków świata.

Narciarstwo jest sportem zimowym, który cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. W związku z powstaniem licznych ośrodków narciarskich jest to coraz bardziej dostępna forma spędzania wolego czasu. Naukę jazdy na nartach można rozpocząć zarówno w bardzo młodym, jak i w bardziej dojrzałym wieku. Na łamach portalu SportowaRodzina.pl zajmować się będę tym pierwszym przypadkiem.

 

Każdego roku rzesze małych narciarzy stawiają pierwsze kroki na stoku. Zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci jest to wielkie wydarzenie. Towarzyszy mu wiele pytań oraz wątpliwości. Moim zadaniem będzie rozwiązanie najbardziej podstawowych i najczęściej pojawiających się problemów. W kolejnych artykułach rozwinę kwestię doboru sprzętu oraz stroju, podpowiem, co zabrać ze sobą na wyjazd, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły i instruktora, jaką formę szkolenia wybrać i gdzie pojechać z dzieckiem na narty. Te, jak i wiele innych tematów zostanie poruszonych w przygotowywanym przeze mnie cyklu. Na co dzień jestem kierownikiem przedszkoli narciarskich w Warszawskim Klubie Narciarskim, więc bardzo dobrze wiem, na co trzeba zwrócić uwagę i jak pomóc rodzicom oraz dzieciom bezstresowo rozpocząć przygodę z białym szaleństwem.

 

Na początek – kiedy zacząć?

Co roku wielu rodziców zastanawia się, kiedy właściwie dziecko powinno postawić pierwsze kroki na nartach. Czy już 2-latek jest na to gotowy? Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszy wiek to 3-3,5 roku. Jednak jest to tylko reguła, od której mogą być wyjątki. Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Dzieci w tym wieku są już na tyle rozwinięte, by rozumieć polecenia instruktora oraz podejmować nowe wyzwania. Istotną sprawa jest długość zajęć. Na początek polecam półgodzinne lekcje, bo bolące nogi i stres z tym związany nie przyniosą oczekiwanych skutków. Wiem, że rodzice pragną jak najszybciej zobaczyć efekty, ale w tym przypadku lepiej działać ostrożnie. Łatwo zniechęć dziecko do nauki. Proponuję, żeby wybrać się z dzieckiem na pierwszą lekcję i zobaczyć, czy w ogóle będzie zainteresowane. Jeśli podejdzie do sprawy z entuzjazmem, nie widzę przeciwwskazań, żeby rozpocząć naukę. Oczywiście poziom i rodzaj ćwiczeń muszą być dostosowane do wieku dziecka. Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę przekazaną im w trakcie zabawy. Dlatego bardzo ważne jest, by dziecko było w czasie zajęć uśmiechnięte i zadowolone. I tutaj pojawia się istotna sprawa, jaką jest odpowiedni instruktor. Musi mieć dobry kontakt z dziećmi i równie dużo energii co one. Trochę starsze dzieci zazwyczaj trochę szybciej się uczą i można pozwolić sobie na trudniejsze ćwiczenia a postępy widać dość szybko. Z kolei ucząc 3-3,5-latki trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać im czas na przyzwyczajenie się do sprzętu. Jednak już od pierwszej lekcji starajmy się pozwolić im na dawkę samodzielności a nawet upadki. Jak wiadomo kto się nie przewróci ten się nie nauczy.

 Narty male dziecko na nartach

 

W kolejnych artykułach opiszę, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły narciarskiej. Na razie zachęcam, by zapamiętać, że pierwsze godziny na stoku są dla małego narciarza najbardziej istotne i decydują o późniejszym podejściu do tego pięknego sportu. Mam nadzieję, że tych kilka słów wstępu będzie stanowić zachętę do zapisania dzieci na zajęcia narciarskie. A ja w następnych artykułach będę przybliżać kolejne zagadnienia i wprowadzać małych i dużych w świat narciarstwa.

 

Anna Świerżewska - Instruktor Narciarski PZN, kierownik przedszkoli narciarskich w Warszawskim Klubie Narciarskim

WKN logo miniat

Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Carving, czyli narciarstwo na krawędziach

Na początku przygody z narciarstwem każdy z nas uczy się podstaw. Wpinamy buty w wiązania, słuchamy rad instruktora bądź znajomego i zaliczamy pierwszy zjazd pługiem. Wraz z upływem czasu nasze umiejętności rosną i pojawia się zainteresowanie bardziej zaawansowanymi technikami jazdy. Jedną z takich technik jest carving i na nim skupimy się w tym artykule.

Pierwsze kroki dziecka na nartach - 6 najważniejszych rad dla rodzica

Nadchodzi zima. Rodzice - zapaleni narciarze - tylko czekają, aż maluch podąży ich śladami. Byłoby pięknie móc całą rodziną wyjeżdżać zimą w góry i mieć pewność, że nasze dziecko będzie z tego powodu szczęśliwe. Jak zacząć przygodę z narciarstwem, by dziecko polubiło zimę, złapało tzw. bakcyla i spróbowało swoich sił na stoku? Jak połączyć przyjemne z pożytecznym - naukę jazdy na nartach z rodzinnym wypoczynkiem? Oto odpowiedzi na 6 najczęściej zadawanych pytań przez rodziców początkującego narciarza.

Nordic Skating. Bezpieczeństwo na lodzie

Kiedy decydujemy się na jazdę na łyżwach po naturalnym lodzie, na kanałach, jeziorach, czy otwartych akwenach wodnych, takich jak morze i jego zatoki, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Musimy też nauczyć się rozpoznawać, czy lód nie stanowi dla nas zagrożenia.

Rękawice narciarskie firmy Barts – test

Każdy, kto choć raz był w górach i próbował jeździć na nartach wie, że dobre rękawice to podstawa. A jeśli na stoku spędza się siedem godzin dziennie, czasami w temperaturach poniżej – 15 stopni, to już naprawdę nie przelewki.

Przedszkola narciarskie - na czym polega ich sukces?

Od kilku lat w ofercie większości znanych klubów narciarskich znaleźć można tak zwane przedszkola narciarskie. Powstało też wiele klubów specjalizujących się tylko w tym rodzaju wyjazdów. Postanowiliśmy zbadać, na czym dokładnie polega ta formuła i czemu zawdzięcza swój sukces.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.