konkurs link

newsletter

  • 17.2.2020, Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz
 
 

Carving, czyli narciarstwo na krawędziach

Carving, czyli narciarstwo na krawędziach

Na początku przygody z narciarstwem każdy z nas uczy się podstaw. Wpinamy buty w wiązania, słuchamy rad instruktora bądź znajomego i zaliczamy pierwszy zjazd pługiem. Wraz z upływem czasu nasze umiejętności rosną i pojawia się zainteresowanie bardziej zaawansowanymi technikami jazdy. Jedną z takich technik jest carving i na nim skupimy się w tym artykule.

Czym jest carving?

Carving jest to technika polegająca na jeździe ciętymi skrętami na krawędziach nart. Kluczowe jest przejście z krawędzi w krawędź. Dzięki temu podczas skręcania nie tracimy prędkości, co pozwala na płynną i dynamiczną jazdę. Obecnie większość narciarzy jeździ w ten sposób. Opanowanie podstaw carvingu nie jest niczym trudnym. Jednak osiągnięcie wyższego poziomu jazdy wymaga wielu treningów oraz odpowiedniego przygotowania. Do tego celu niezbędny jest doświadczony instruktor, który dzięki swojej wiedzy merytorycznej oraz praktycznej nakieruje nas na tory stylowej jazdy.

Jak dobrać odpowiednie narty?

Większość producentów ma w swojej ofercie prawie wyłącznie narty taliowane, które są stworzone do jazdy carvingowej. Przy wyborze nart musimy wziąć pod uwagę takie parametry jak wzrost, waga, przygotowanie fizyczne oraz przede wszystkim poziom naszych umiejętności. Często zdarza się, że ktoś potrafi dobrze jeździć, jednak poza sezonem nie przejawia aktywności fizycznej, przez co nie jest przygotowany do agresywnej jazdy. Dlatego dobierając narty należy wziąć pod uwagę te wszystkie czynniki. Same narty również można podzielić na łatwiejsze i bardziej zaawansowane. Podział zdeterminowany jest poprzez takie parametry, jak: taliowanie, promień skrętu, twardość czy długość narty. Początkowo należy wybrać narty 10-15 cm krótsze od naszego wzrostu. Pozwoli to na swobodne skręcanie bez większego wysiłku. Im narta jest krótsza, tym jest bardziej skrętna i stosunkowo wolniejsza. Nie należy jednak kupować zbyt krótkich nart. Bardziej zaawansowani narciarze wybierają narty dłuższe. Są one szybsze i bardziej stabilne, jednak wykonanie skrętu wymaga większej siły oraz wprawy. Oczywiście podczas wyboru nart najlepiej zasięgnąć porady eksperta, który dobierze nam odpowiedni sprzęt. Najlepiej, jeśli taka osoba miała okazję widzieć, jak jeździmy (niestety taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko)  i jest w stanie obiektywnie ocenić poziom naszych umiejętności, ponieważ często przeceniamy swoje możliwości i kupujemy za „trudne” narty.

Dla kogo?

Naukę jazdy carvingowej może rozpocząć każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczyć mogą się dzieci, dorośli oraz osoby starsze. Wystarczy radość z jeżdżenia na nartach i trochę zapału oraz samodyscypliny. Warto pamiętać też o wspomnianym przygotowaniu do sezonu. W przypadku wyjazdów zorganizowanych, połączonych z kursem podział na grupy jest zdeterminowany poziomem umiejętności. Osobną grupę stanowią dzieci, do których instruktor musi mieć specjalne podejście.

Gdzie się uczyć?


Istnieje wiele szkół oraz indywidualnych instruktorów oferujących naukę jazdy carvingowej. Najlepsze są szkoły autoryzowane, jak np. nasza Akademia Carvingu. Szkoła posiada świetnych instruktorów, którzy naprawdę potrafią uczyć, a narciarstwo to ich prawdziwa pasja, a nie tylko sposób na utrzymanie się. Niestety można natrafić na wielu oszustów, którzy będą przeciągać naukę, aby jak najwięcej zarobić na wypracowanych godzinach. Dlatego wybieraj świadomie, ponieważ wtedy naprawdę pokochasz jazdę na krawędzi.
 

Tekst został przygotowany przez zespół Akademii Carvingu, który zaprasza czytelników na pyszna kawę do Ski Cup Of Coffee, podczas której opowie dokładnie o doborze sprzętu. Cały rok można dołączyć do Akademii Carvingu na treningi kondycyjne. Zapraszamy!
  
Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Jak wybierać obozy zimowe?

Zima rządzi się swoimi prawami i ma swoją specyfikę,  dlatego obozy zimowe są zupełnie inne niż letnie. Co więc warto wiedzieć, wybierając zimowisko? Na co zwrócić uwagę wybierając obóz zimowy dla swojego dziecka?

Trasy biegowe w Górach Stołowych i Górach Izerskich

Przed nami zima, a miłośnicy biegówek już z radością witają wieści z tras biegowych! Wszyscy liczą na to, że na Święta góry zostaną zasypane białym puchem i odpowiednio przygotowane na potrzeby narciarzy.

Ubierz się na narty

Ferie za pasem, zatem to ostatni dzwonek na skompletowanie garderoby, która pozwoli wygodnie, bezpiecznie, sucho i ciepło szaleć do woli na ośnieżonych stokach świata. Żeby zakres był bardziej uniwersalny, pod lupę bierzemy nie tylko stroje typowo narciarskie, ale również zimowe bardziej ogólnie – na śnieg. Dla małych i dużych, na zimę w Polsce i Alpach, na małe i duże górki. Wszędzie tam, gdzie jest pięknie, mroźno i gdzie nie można powstrzymać się przed nieokiełznanym szaleństwem w białym puchu.

RIBCAP - pomiędzy czapką a kaskiem

Szczypta historii
 
W 2002 roku Jürg Ramseier - "ojciec" Ribcapa wziął udział w kursie treningowym dla instruktorów narciarstwa w Haute-Nendaz (Szwajcaria). Został zmuszony do założenia kasku, co bardzo mu się nie spodobało. 

Bezpieczeństwo na stoku – w komiksie

Pruszący za oknami śnieg zachęca do wyjścia na powietrze i wesołej zabawy na śniegu. Wczesna zima to także okazja do przekazania dzieciom wiedzy o tym, jak zdrowo i bezpiecznie przetrwać zimę. Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie: „Jak przygotować dziecko do wyjazdu na narty?”, te wskazówki są dla ciebie!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.