konkurs link

newsletter

  • 13.8.2020, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

3 sposoby na ferie last minute

3 sposoby na ferie last minute
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Dla rodziców z niektórych województw to ostatni dzwonek, by zaplanować swoim pociechom atrakcje. Co zrobić, gdy rozrywek dla malucha musimy szukać w centrum miasta, blisko miejsca pracy? Przedstawiamy 3 propozycje na aktywne spędzanie czasu.
Ostatnie sprawdziany, kartkówki i można cieszyć się wyczekiwanym 2-tygodniowym wypoczynkiem. Dla rodziców to jednak czas wielu wyzwań, w końcu dorośli nie mają wolnego, a nie każdy może polegać na wsparciu dziadków. Z pomocą przychodzi wiele organizacji, klubów sportowych czy miejskich ośrodków kultury. Organizują one w tym czasie mnóstwo inicjatyw dla najmłodszych. W ofertach można przebierać: od warsztatów praktycznych, przez odkrywanie na nowo miejskich atrakcji, po zimowe szaleństwo na sankach czy lodowisku. – Ferie zimowe to dobra okazja, by pokazać najmłodszym, że sport może też przynosić dużo frajdy. Aktywność sportowa to dużo lepsza alternatywa niż wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem czy tabletem. Kto wie, może jeden trening to początek przygody i nowej pasji – mówi Michał Zamęcki, trener w Judo Tigers, największej sieci klubów sportowych judo dla dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku. Pomysłów nie brakuje, a czasu na zapełnienie kalendarza coraz mniej. Oto 3 propozycje, na które warto zwrócić uwagę w swoim mieście. 

Kultura na wyciągnięcie ręki

Miejskie Domy Kultury to prawdziwa skarbnica pomysłów dla dzieci. Ośrodki proponują szeroki wachlarz zajęć, m.in. warsztaty muzyczne, kółka teatralne, naukę rzemiosła, a także integracyjne aktywności, takie jak gry strategiczne (szachy) i planszowe, czy wspólne czytanie i oglądanie bajek. Bardzo często zajęcia organizowane są również w formie wycieczek do innych punktów miasta. To stanowi świetną okazję do lepszego zapoznania dziecka z okolicą i najważniejszymi zabytkami w rodzinnym mieście. Największą zaletą miejskich MDK-ów jest ich lokalizacja, gdyż zazwyczaj znajdują się one w samym centrum. Planując ferie, warto zwrócić uwagę, czy konieczne jest wcześniejsze zapisanie dziecka na konkretne zajęcia i czy są one płatne. Coraz więcej miejsc organizuje jednak zupełnie darmową animacje czasu dla najmłodszych w nieograniczonych ilościowo grupach.

A może judo?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że sztuki walki nie są odpowiednią dyscypliną dla dzieci, to całkowicie mylne odczucie. Taekwondo, karate, czy jiu-jitsu to dziedziny, które można trenować już od najmłodszych lat. Świetnie wpływają na rozwój dziecka. W poszukiwaniu sportowych wrażeń dla malucha warto zwrócić  szczególną uwagę na judo. To sport, który poprawia kondycję oraz dba o prawidłowy rozwój postawy ciała i angażuje wszystkie mięśnie. Ponadto, to świetna okazja, by nasza pociecha spędziła czas z rówieśnikami w ciekawy, a co najważniejsze – zdrowy i aktywny sposób. - Judo to zdecydowanie sport dla każdego. Mogą go trenować już nawet czterolatki. Na pierwsze zajęcia nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy prosty strój sportowy: koszulka i wygodne dresy. Obuwie nie jest konieczne, ponieważ zajęcia odbywają się na specjalnej macie, na której ćwiczy się boso. Trening dla najmłodszych opiera się przede wszystkim na znanych i lubianych przez dzieci zabawach i ćwiczeniach, takich jak berek czy fikołki. Elementy pozycji judo są wprowadzane tak, że dziecko bardzo często nie zdaje sobie sprawy, że wykonuje specjalistyczne ruchy. Dzięki temu nie czuje presji i świetnie bawi się z rówieśnikami na macie – dodaje trener Tygrysów, Michał Zamęcki, organizator dolnośląskiej serii turniejów dla dzieci i młodzieży, Super Ligi Judo. Zasady na macie uczą przede wszystkim szacunku do drugiej osoby, wytrwałości i kontroli nad emocjami. Warto więc rozejrzeć się w mieście za klubem sportowym judo, zwłaszcza, że podczas ferii wiele z nich organizuje otwarte treningi i bezpłatne zajęcia próbne.

Szukanie nowych wrażeń

Kiedy, jeśli nie podczas ferii nadejdzie okazja do spróbowania czegoś nowego. W miastach, zwłaszcza tych większych, pojawiają się coraz ciekawsze i zaskakujące propozycje rozrywek dla całych rodzin. Jeśli nigdzie nie wyjeżdżamy, to warto skorzystać z jednej z takich opcji, które podczas zimowych wakacji oferują promocyjne ceny i zniżkowe pakiety dla rodzin. Co oferują miasta? Świat wirtualnej rzeczywistości w jednym z lokali wykorzystujących technologie VR, szaleństwo w parkach trampolin czy interaktywna zabawa na specjalnie przygotowanych przez miasto wystawach dla dzieci. Zabawa połączona z ciekawym sposobem na poznawanie świata to niezła gratka zarówno dla najmłodszych, jak i  dorosłych.
 
Ferie last minute również mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, że to także idealny moment na rodzinne spędzanie czasu. Bitwa na śnieżki w parku czy wspólne wyjście na lodowisko mają dla malucha ogromne znaczenie i są cenniejsze, niż najdroższe zajęcia czy obozy. Jeśli szukamy pomysłu na wspólny wyjazd, warto przemyśleć odwiedzenie rodziny z innego miasta lub jednodniowe wycieczki po okolicy.
 
 
Opublikowano w: Sporty zimowe

Czytaj także

Narciarstwo bez tajemnic. Kiedy zacząć?

Narciarstwo to nie tylko sport, ale i sposób życia, dlatego warto zachęcić dzieci do takiej formy spędzania wolnego czasu. Oprócz oczywistej zalety, jaką jest aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, narciarstwo to również możliwość spotkania wspaniałych ludzi i poznania pięknych zakątków świata.

Przedszkola narciarskie - na czym polega ich sukces?

Od kilku lat w ofercie większości znanych klubów narciarskich znaleźć można tak zwane przedszkola narciarskie. Powstało też wiele klubów specjalizujących się tylko w tym rodzaju wyjazdów. Postanowiliśmy zbadać, na czym dokładnie polega ta formuła i czemu zawdzięcza swój sukces.

Narciarstwo - cechy treningu kondycyjnego

Przed zbliżającym się sezonem narciarskim warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z odpowiednim przygotowaniem się do sezonu zimowego. Ważne jest, aby już w tym momencie zadbać o dobrą kondycję fizyczną poprzez odpowiedni trening kondycyjny. 

W rodzinie siła – rozmowa z Mateuszem Ligockim, najlepszym polskim snowboardzistą

Pochodzę ze sportowej rodziny, w której sport amatorski był wszechobecny. Ojciec zapalony narciarz, tenisista, mama też uzdolniona sportowo, m.in. tańczyła i śpiewała w zespołach ludowych, więc wygląda na to, że odziedziczyłem dobre geny. Tata pokazywał nam, co można robić, a my od razu łapaliśmy bakcyla – mówi Mateusz Ligocki, olimpijczyk, światowej klasy zawodnik w Snowboard Crossie, Ambasador Akcji społecznej „Bez kasku nie jadę!”.

Ubierz się na narty

Ferie za pasem, zatem to ostatni dzwonek na skompletowanie garderoby, która pozwoli wygodnie, bezpiecznie, sucho i ciepło szaleć do woli na ośnieżonych stokach świata. Żeby zakres był bardziej uniwersalny, pod lupę bierzemy nie tylko stroje typowo narciarskie, ale również zimowe bardziej ogólnie – na śnieg. Dla małych i dużych, na zimę w Polsce i Alpach, na małe i duże górki. Wszędzie tam, gdzie jest pięknie, mroźno i gdzie nie można powstrzymać się przed nieokiełznanym szaleństwem w białym puchu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.