konkurs link

newsletter

  • 5.7.2020, Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
 
 

Z wiatrem w żaglach przez życie – projekt fundacji Ekologia i Żagle

Z wiatrem w żaglach przez życie – projekt fundacji Ekologia i Żagle

Stowarzyszenie "Ekologia i Żagle" z Krakowa rozpoczyna realizację projektu pod nazwą "Z wiatrem w żaglach przez życie - Aktywna turystyka nad Bagrami dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich".

Z informacji organizatorów:


W ramach projektu przewidujemy 7 pięciodniowych turnusów pobytowych o charakterze sportowym dla dzieci i młodzieży z terenu województwa małopolskiego w Ośrodku Szkoleniowo – Żeglarskim Horn w Krakowie. Ośrodek zlokalizowany jest na terenie przystani żeglarskiej Klubu Żeglarskiego Horn Kraków, z którym nasze Stowarzyszenie od lat współpracuje na rzecz propagowania żeglarstwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, szeroko rozumianego sportu i aktywności fizycznej oraz ekologii i ochrony środowiska.

 

Projekt jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

Cele projektu

 

W trakcie turnusu pobytowego nad Bagrami w Krakowie uczestnicy poznają podstawy żeglarstwa, a także będą brać udział w codziennych zajęciach sportowych i ekologicznych oraz grach i zabawach terenowych o tematyce związanej z województwem małopolskim, żeglarstwem i ochroną środowiska. Głównym celem zadania jest zorganizowanie dla młodych ludzi wypoczynku w Krakowie połączonego z możliwością prowadzenia zajęć lekcyjnych oraz uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach sportowych i ogólnorozwojowych. Dodatkowym ważnym elementem projektu będzie położenie nacisku na kształtowanie postawy dbałości o środowisko, chcemy bowiem uwrażliwiać młodych ludzi na tę kwestię, czemu szczególnie sprzyja miejsce realizacji projektu. Zalew został utworzony na terenach poprzemysłowych i obecnie jest przykładem tego, jak z pożytkiem dla mieszkańców i środowiska lokalnego oraz w zgodzie z naturą zagospodarowywać takie miejsca i korzystać z nich zachowując zasady zrównoważonego rozwoju.

 

W tak atrakcyjnej formie dajemy dzieciom i młodzieży możliwość:

 

•    poznania nowych aktywności, m. in. żeglarstwa,

 

•    nabycia i poszerzenia wiedzy z zakresu ochrony środowiska i ekologii,

 

•    udziału w atrakcyjnych zajęciach sportowych i rekreacyjnych,

 

•    spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu,

 

•    uczenia się aktywnego działania i współdziałania,

 

•    lepszego poznania Krakowa,

 

•    zintegrowania grupy dzieci / młodzieży wywodzącej się z tego samego środowiska.

 

Naszym celem jako żeglarzy jest aktywizacja młodzieży, pobudzanie jej potencjału, ukazanie pozytywnych wzorców i autorytetów sportowych. Żeglarstwo jest sportem niezwykle widowiskowym, elitarnym i wymagającym, a jednocześnie sportem czystym, jak mało który uczącym zasad fair play, odpowiedzialności i samodzielności, przewidywania, radzenia sobie w sytuacjach trudnych i zgodnej pracy zespołowej. Tak więc dzięki udziałowi w tym projekcie dzieci oprócz podnoszenia swojej kondycji fizycznej poprzez ruch i przebywanie na świeżym powietrzu, nabywają i wzmacniają te właśnie umiejętności i kompetencje, które są tak bardzo przydatne we współczesnym świecie.


Zaproszenie dla szkół


Zapraszamy więc szkoły z gmin wiejskich województwa małopolskiego do zgłaszania się do projektu. Jesteśmy bowiem przekonani, że stworzenie dzieciom i młodzieży z Państwa szkół tak atrakcyjnej możliwości spędzenia 5 dni w Krakowie jest dla nich wielką szansą na poznanie czegoś zupełnie nowego, na rozwój, na wypoczynek, na poznanie nowego otoczenia, na lepsze poznanie Krakowa, w tym od mało znanej strony – od strony wody i sportów wodnych, a wreszcie na zdobycie całkiem nowych umiejętności, na osiągnięcie większych sukcesów, dla niektórych być może jedyną szansą na wyjazd z domu rodzinnego i poza najbliższą okolicę.

 

Dodatkowe informacje

 

W projekcie mogą uczestniczyć całe klasy lub grupy szkolne dzieci i młodzieży w wieku 9 – 16 lat. W jednym turnusie może uczestniczyć 28 – 30 uczestników wraz z 2 opiekunami ze szkoły.

 

W ramach turnusu zapewniamy:

 

•    5 noclegów,

 

•    całodniowe wyżywienie (3 posiłki dziennie),

 

•    możliwość prowadzenia lekcji w sali szkoleniowej wyposażonej w sprzęt multimedialny,

 

•    codzienne zajęcia żeglarskie prowadzone przez trenerów i instruktorów żeglarstwa pracujących w Klubie Żeglarskim Horn Kraków, korzystanie z klubowego sprzętu żeglarskiego i asekuracyjnego (łódki, kamizelki asekuracyjne); cały cykl zajęć kończy się mini regatami dla chętnych uczestników,

 

•    zajęcia sportowe i rekreacyjne prowadzone przez animatorów zatrudnionych w ramach projektu: gra terenowa, gry zespołowe i zawody, prezentacje i pokazy filmów o tematyce żeglarskiej, grill / ognisko integracyjne, dyskoteka, chrzest żeglarski

 

•    zajęcia krajoznawcze i rekreacyjne prowadzone na terenie Krakowa, poza ośrodkiem: wizytę w muzeum (do wyboru: nowoczesne, multimedialne Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w podziemiach Rynku Głównego lub Ogród Doświadczeń), zajęcia w parku wodnym, na ściance wspinaczkowej, spacer po Rynku Głównym i Trasie Królewskiej

 

•    zajęcia z zakresu ekologii i ochrony środowiska, w tym zajęcia w terenie

 

•    ubezpieczenie

 

•    pamiątkowe certyfikaty oraz upominki

 

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń szkół. Z danej szkoły lub gminy może zgłosić się więcej niż jedna klasa / grupa.

 

Zainteresowanych udziałem w tym projekcie prosimy o kontakt telefoniczny 12 653 05 08 lub mailowy biuro@hornkrakow.pl Liczba miejsc ograniczona!

 

Pozostałe szczegóły dostępne na www.eiz.hornkrakow.pl

 

Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Świder - spływ dziką rzeką pod Warszawą

Jeśli ktoś sądził, że w pobliżu Warszawy (naprawdę blisko) nie ma ciekawych rzek, na których można zorganizować rodzinny spływ, to się grubo mylił. Po odkrywaniu Jeziorki w okolicach Piaseczna (przeczytaj relację), przyszła kolej na rzekę Świder. W pewną wiosenną sobotę, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, niemal pięćdziesięcioosobową grupą (połowa rodzice, połowa dzieci), wyruszyliśmy na trasę,  która nieco nas zaskoczyła.

Wychowanie przez żeglarstwo

W czasach smartfonów i tabletów wszyscy wiemy, jak trudno jest nam zaangażować dziecko w aktywności fizyczne czy sportowe. 

Dzika rzeka na obrzeżach miasta – kajakiem po Jeziorce

Przez grubo ponad 30 lat życia w Warszawie nie mieliśmy pojęcia o istnieniu w pobliżu rzeki Jeziorki. Dopiero niedawno, zupełnie przez przypadek, odkryliśmy ją i od razu zapragnęliśmy pokonać kajakami. Wiosenna wysoka woda pokrzyżowała nasze plany dwukrotnie i dopiero pod koniec sierpnia udało się je zrealizować.

Ciepło w wodzie, czyli neoprenowe pianki dla dzieci

Podstawowym elementem bagażu podczas wakacyjnych wyjazdów są akcesoria kąpielowe. Zabawy w wodzie – basenie, jeziorze czy morzu – to marzenie każdego dziecka i wyzwanie dla rodziców, którzy muszą ochronić malucha przed słońcem czy zmarznięciem w wodzie. Neoprenowe pianki dla dzieci są odpowiedzią na kilka nieprzyjemności, które mogą spotkać nasze dziecko podczas wodnych szaleństw. Artykuł ten prezentuje wybrane rodzaje neoprenowych pianek dla dzieci Splash About.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.