konkurs link

newsletter

  • 10.8.2020, Imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
 
 

Wychowanie przez żeglarstwo

Wychowanie przez żeglarstwo
W czasach smartfonów i tabletów wszyscy wiemy, jak trudno jest nam zaangażować dziecko w aktywności fizyczne czy sportowe. 
Jeśli dołożymy do tego jeszcze fakt, że jesteśmy wiecznie zabiegani i na wszystko brak nam czasu, to najczęściej ten właśnie smartfon jest dla nas wybawieniem - dziecko całkowicie pochłonięte grą nie narzeka, nie marudzi, nie przeszkadza.

Ale marne to rozwiązanie, dzień za dniem nasze dzieci stają się coraz mniej sprawne, leniwe, przyzwyczajone do siedzącego trybu życia. Facebook zastępuje prawdziwych przyjaciół, z którymi kiedyś kradło się jabłka z sadu lub grało w kapsle pod blokiem. Czy idziemy w dobrym kierunku?
 
Sprzeciwem wobec takiego stylu spędzania czasu, takiego modelu wychowania, była inicjatywa Sztorm Grupy, związana z organizacją półkolonii żeglarskich w okresie letnim. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, z roku na rok gwałtownie rośnie liczba dzieci biorących udział w tym projekcie, który aktualnie realizowany jest jedynie w Warszawie, ale w planach jest już również Poznań i aglomeracja śląska. 

O tym, co sprawiło, że akurat ta forma wypoczynku dla dzieci stała się tak popularna, opowiada Marek Waszczuk, szef Sztorm Grupy. 

- Bardzo aktywny program, dużo żeglowania, nauka poprzez zabawę, wspaniała kadra i odpowiednia organizacja (dzieci dowożone są autokarami rano i wieczorem odwożone z powrotem do domów) - to wszystko sprawia, że dzieciaki kochają u nas być i uczyć się żeglować z nami, a dla rodziców jest to bardzo wygodne, bo dzieci odbieramy każdego ranka z ustalonych miejsc i oddajemy wieczorem zmęczone, wybawione i najedzone, pełne wspaniałych przeżyć i nowych znajomości. Wszyscy są zadowoleni. 

„Żeglarstwo to nie sport, to styl życia” - cytując klasyka, można dodać, że żeglarstwo ma wspaniałe walory wychowawcze: uczy samodzielności, współpracy w grupie, konsekwencji, utrzymuje w dobrej kondycji fizycznej, odbywa się na świeżym powietrzu, a jeśli dodamy do tego całą etykietę żeglarską, dbałość o środowisko i umiłowanie przyrody, to mamy wszytko, co potrzeba.
 
Sztormiaki
 
A więc wygląda na to, że kształtuje się nowy model wypoczynku dla dzieci - bardzo aktywny fizycznie, pełen przygód, ale z codziennym kontaktem z dzieckiem, w dodatku niedrogi i w pełni bezpieczny. Półkolonie żeglarskie to idealna propozycja dla dzieci w wieku 6-10 lat, które jeszcze nie wyjeżdżają samodzielnie lub potrzebują codziennego kontaktu z rodzicami. 
Starsze dzieci (od 14 lat) mogą również w podobnym systemie uczyć się żeglarstwa już na poważnie i zdobyć uprawnienia Żeglarza Jachtowego - takie prawo jazdy na jacht.
 
Więcej szczegółów na temat projektu można znaleźć na stronie organizatora: http://sztormgrupa.pl/oferta/polkolonie-zegrze/ 
 
Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią zabaw w wodzie, dlatego warto do tygodniowego grafiku przemycić chociaż jedną godzinę na basenie. Zyskamy wówczas pewność że nasza pociecha będzie bezpieczna nie tylko podczas wodnych zabaw, ale że dostanie przy okazji sporą dawkę dobra dla swojego organizmu. A co najważniejsze, każde dziecko odda się tej godzinie z wielką przyjemnością. 

Wąsko i z atrakcjami – relacja z czterodniowego spływu Rawką

Plany na długi czerwcowy weekend mieliśmy od dawna i w żadnej mierze nie obejmowały one spływu kajakowego. Miały być rodzinne rowery dookoła Warszawy, a potem triathlon w Ślesinie. Życie (a dokładniej – kontuzja nogi) zweryfikowało plany i cztery dni przed „godziną zero” zapadła decyzja, że tym razem będziemy rozwijać górne partie mięśni. Trzeba było tylko wybrać rzekę (całkiem prosta sprawa) i namierzyć wypożyczalnię, która byłaby w stanie zaoferować nam dwa dwuosobowe kajaki.

Pływanie - sport dla wszystkich

Pływanie to dyscyplina sportu, która ma wiele oblicz - od zabawy i rozrywki na basenie, przez pływanie w celach rehabilitacyjnych, aż do pływania wyczynowego, związanego z rywalizacją w każdej grupie wiekowej. Pływać można przez cały rok, w czasie wakacji na świeżym powietrzu w morzu i jeziorach, zimą na krytych pływalniach oraz w aqua parkach. Pływanie może być świetną formą integracji rodzinnej.

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Windsurfing z dziećmi, czyli rodzina na deskach

Ponieważ zaczęliśmy z mężem pływać na desce dopiero, gdy nasz starszy syn miał 2 lata, tematy "dziecko" i "windsurfing" były w naszej rodzinie zawsze ze sobą splecione. Ktoś może powiedzieć, że windsurfing to sport kawalerski, który wyklucza podróżowanie z rodziną. Nieprawda - trochę chęci, trochę inwencji i zdecydowanie da się to zorganizować.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.