konkurs link

newsletter

  • 21.6.2021, Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
 
 

Wychowanie przez żeglarstwo

Wychowanie przez żeglarstwo
W czasach smartfonów i tabletów wszyscy wiemy, jak trudno jest nam zaangażować dziecko w aktywności fizyczne czy sportowe. 
Jeśli dołożymy do tego jeszcze fakt, że jesteśmy wiecznie zabiegani i na wszystko brak nam czasu, to najczęściej ten właśnie smartfon jest dla nas wybawieniem - dziecko całkowicie pochłonięte grą nie narzeka, nie marudzi, nie przeszkadza.

Ale marne to rozwiązanie, dzień za dniem nasze dzieci stają się coraz mniej sprawne, leniwe, przyzwyczajone do siedzącego trybu życia. Facebook zastępuje prawdziwych przyjaciół, z którymi kiedyś kradło się jabłka z sadu lub grało w kapsle pod blokiem. Czy idziemy w dobrym kierunku?
 
Sprzeciwem wobec takiego stylu spędzania czasu, takiego modelu wychowania, była inicjatywa Sztorm Grupy, związana z organizacją półkolonii żeglarskich w okresie letnim. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, z roku na rok gwałtownie rośnie liczba dzieci biorących udział w tym projekcie, który aktualnie realizowany jest jedynie w Warszawie, ale w planach jest już również Poznań i aglomeracja śląska. 

O tym, co sprawiło, że akurat ta forma wypoczynku dla dzieci stała się tak popularna, opowiada Marek Waszczuk, szef Sztorm Grupy. 

- Bardzo aktywny program, dużo żeglowania, nauka poprzez zabawę, wspaniała kadra i odpowiednia organizacja (dzieci dowożone są autokarami rano i wieczorem odwożone z powrotem do domów) - to wszystko sprawia, że dzieciaki kochają u nas być i uczyć się żeglować z nami, a dla rodziców jest to bardzo wygodne, bo dzieci odbieramy każdego ranka z ustalonych miejsc i oddajemy wieczorem zmęczone, wybawione i najedzone, pełne wspaniałych przeżyć i nowych znajomości. Wszyscy są zadowoleni. 

„Żeglarstwo to nie sport, to styl życia” - cytując klasyka, można dodać, że żeglarstwo ma wspaniałe walory wychowawcze: uczy samodzielności, współpracy w grupie, konsekwencji, utrzymuje w dobrej kondycji fizycznej, odbywa się na świeżym powietrzu, a jeśli dodamy do tego całą etykietę żeglarską, dbałość o środowisko i umiłowanie przyrody, to mamy wszytko, co potrzeba.
 
Sztormiaki
 
A więc wygląda na to, że kształtuje się nowy model wypoczynku dla dzieci - bardzo aktywny fizycznie, pełen przygód, ale z codziennym kontaktem z dzieckiem, w dodatku niedrogi i w pełni bezpieczny. Półkolonie żeglarskie to idealna propozycja dla dzieci w wieku 6-10 lat, które jeszcze nie wyjeżdżają samodzielnie lub potrzebują codziennego kontaktu z rodzicami. 
Starsze dzieci (od 14 lat) mogą również w podobnym systemie uczyć się żeglarstwa już na poważnie i zdobyć uprawnienia Żeglarza Jachtowego - takie prawo jazdy na jacht.
 
Więcej szczegółów na temat projektu można znaleźć na stronie organizatora: http://sztormgrupa.pl/oferta/polkolonie-zegrze/ 
 
Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Pływanie dla każdego - Swim for Life

Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Poprawia nie tylko kondycję fizyczną, lecz również jest świetnym lekarstwem na stres. W przypadku dzieci jest ono wskazane, gdyż pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała, szczególnie w okresie dojrzewania.

Rodzinny spływ Pilicą - Budy - Warka

Czekaliśmy na nadejście wiosny, by znów udać się na spływ kajakowy. I choć niektórzy zapewniają, że sezon trwa przez cały rok, nam koniec kwietnia wydawał się świetnym czasem na pierwszy kontakt z wiosłami. Na początek wybraliśmy Pilicę, a dokładniej - odcinek o długości ok. 16 km między Budami Michałowskimi a Warką, uznawany za bardzo bezpieczny i odpowiedni do rodzinnego kajakowania.

Akcesoria do pływania Move Team Otylia i inne - test

Wyprawa na basen kojarzyła mi się zawsze z kilkoma rzeczami - zapachem chloru, przeciekającymi okularkami i czepkiem, którego założenie i zdjęcie sprawiało ból i dyskomfort. I choć coraz więcej obiektów rezygnuje z obowiązku pływania w czepku, przy częstym korzystaniu czy nieco dłuższych włosach, jest to całkiem przydatny sprzęt. A okularki - bez nich nie wchodzę do wody. Dlatego z zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję przetestowania sprzętu do pływania z linii Move Team Otylia, a także kilku innych elementów, produkowanych przez firmę Vision One.

Kajakiem po Rawce

Niedaleko Warszawy, między Skierniewicami a Żyrardowem, można zaznać niemal górskiej przygody kajakowej. Rawka to jedna z najciekawszych rzek nizinnych w Polsce, na której znajdują się i odcinki dla doświadczonych kajakarzy, i dla rodzin z małymi dziećmi.

Dziecko w kajaku

Zachęcam do podjęcia wyzwania, do wyrwania się z codzienności, do przeżycia przygody w kajaku. Z doświadczenia wiem, że tego typu aktywność wyzwala wspaniałe uczucie wolności i więzi z naturą. Przypominam, że to właśnie „natura” jest naturalnym otoczeniem człowieka (taki sobie dowcip), a NIE: korki samochodowe czy tłok w autobusie albo pogoń za promocją w supermarkecie, ślęczenie przed telewizorem czy monitorem komputera.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.