konkurs link

newsletter

  • 21.6.2021, Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
 
 

Przygoda z żaglami - dla dzieci i młodzieży

Przygoda z żaglami - dla dzieci i młodzieży
Żeglarstwo to świetny sport dla wszystkich - kto spróbuje, ten nigdy nie żałuje. Na pewno jest to ważna przygoda dla dzieci i młodzieży, pozwala odkryć zupełnie nowy, ekscytujący świat. 
Dzieci 6-13 lat

Jeśli żeglowanie jest rodzinną tradycją, to z pewnością już małe dzieci poznały ten sport i od lat wczesnoszkolnych uczestniczą w obozach, rejsach i rodzinnym żeglowaniu. Jeśli zaś dotąd rodzina nie miała okazji żeglować i przekazać takiej pasji dzieciom, to na pewno warto to zmienić. Kolonie żeglarskie dla najmłodszych mają sens wtedy, gdy dziecko jest obyte z wodą i potrafi już pływać, zwykle dzieje się to w wieku 7-9 lat. Tak małe dzieci najczęściej uczestniczą w koloniach, gdzie pływa się na malutkich, jednoosobowych, lekkich i bezpiecznych żaglówkach, czyli Optymistach. Dzieci mają zajęcia na zamkniętym akwenie, obok nich pływa motorówka z ratownikiem, dodatkowo w zajęciach uczestniczą instruktorzy, a dzieci obowiązkowo są w kamizelkach asekuracyjnych. Takie zajęcia są całkowicie bezpieczne i pozwalają na łagodne wejście w świat żeglarstwa. Co ważne, po zajęciach na Optymistach dzieci mają doskonałe wyczucie jachtu, wiatru i wody, co pozwala na szybką i efektywną naukę potem, na większych jachtach wieloosobowych. Na optymistach pływają dzieci do około 13 lat.
 
Młodzież

Jeśli dziecko już wyrosło z wieku dziecięcego i ma powyżej 13 lat, wtedy także jest doskonały moment na pierwszy obóz żeglarski (przygodę ż żaglami można zacząć w każdym wieku). Młodzież pływa na jachtach kilkuosobowych typu Omega, zwrotnych, zajęcia prowadzone są oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa (czyli odpowiedni sprzęt, instruktorzy, kamizelki asekuracyjne, odpowiednie szkolenie). Uczą się nie tylko samego manewrowania jachtem, ale też zasad współpracy na pokładzie, podstaw locji i nawigacji, węzłów, zasad ratownictwa, obserwacji przyrody. 
Ważną nauką wyciągniętą z żeglarskich kodeksów jest nauka odpowiedzialności za siebie i za innych. Wszystko to są cenne doświadczenia, które przydadzą się w życiu na pewno i powalają kształtować charakter młodego człowieka i hart ducha. 
 
Dlaczego warto?

Ważnym aspektem żeglowania jest to, że przebywa się cały czas na powietrzu w bliskim kontakcie z przyrodą, a to w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne i potrzebne wszystkim. Młodzi ludzie rozwijają też swoją wrażliwość (piękny zachód słońca i obserwacja podwodnego świata nie pozostawi nikogo obojętnym), przyjaźń i empatię (wspólnie trzeba działać, pomagać sobie nawzajem, być w stałym kontakcie z załogą i dobrze się komunikować). Są to doświadczenia nie do przecenienia, trudne do powtórzenia w innych dziedzinach życia. Dlatego żeglarstwo jest wspaniałym pomysłem na wakacje dla młodzieży, z pewnością nie będzie to stracony czas, a z wielkim prawdopodobieństwem stanie się początkiem nowej pasji na długie lata. 
 
Damy radę!
 
Dla wielu ważne też jest to, że nie potrzeba do tego sportu specjalnej sprawności ani niecodziennych umiejętności - zacząć może każdy średnio sprawny człowiek w dowolnym wieku, w zasadzie jedynym wymaganiem jest to, by nie bać się wody. Tylko osobom z lękiem przed wodą nie poleca się żeglarstwa. Przyda się umiejętność pływania, choć nie jest konieczna, bo i tak załoga wyposażona jest w kamizelki asekuracyjne. Pozostaje więc delektować się pięknem przyrody i chłonąć wiedzę przekazywaną przez instruktora. 
 
Uprawnienia i patenty

Młodzież po skończeniu 14 lat może zdawać już na patent "żeglarza jachtowego", wtedy może prowadzić samodzielnie jachty żaglowe po wodach śródlądowych oraz prowadzić małe jachty po morzu do 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej. Patent żeglarza uzyskać jest stosunkowo łatwo, służy temu 2- lub 3-tygodniowy kurs teoretyczny i praktyczny na jeziorze, zakończony egzaminem. Kolejnym stopniem wtajemniczenia i kolejnym stopniem do zdobycia dla chętnych jest "jachtowy sternik morski" - dla osób, które skończyły 18 lat. Uzyskać ten patent jest trudniej, trzeba odbyć minimum 200 godzin rejsu po wodach morskich i oczywiście zdać odpowiedni egzamin. Ostatnim, trzecim stopniem żeglarskim jest "kapitan jachtowy", daje uprawnienia prowadzenia dowolnych jachtów po wszystkich wodach i jednocześnie daje uprawnienia kapitana motorowodnego, a więc można prowadzić też dowolne jachty motorowe. Aby zdobyć ten najwyższy stopień, trzeba już posiadać patent sternika oraz odbyć 1200 godzin rejsów po morzu z dodatkowymi szczegółowymi wymogami dotyczącymi np. wielkości jachtu.
 
Obozy żeglarskie 2016

W tym sezonie z ciekawych obozów dla dzieci jest dostępna np. "żeglarska akademia" dla uczestników w wieku 8-12 lat, nad czystym jeziorem Drawsko, w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie). Codzienne zajęcia żeglarskie, a do tego niezwykle rozbudowany program wycieczek i atrakcji jest godny uwagi - tu na pewno nie będzie czasu na nudę. Dla młodzieży 11-17 lat w tym samym miejscu jest "obóz żeglarski", oprócz codziennego pływania na jachtach typu Sasanka i Omega, będą również ciekawe wycieczki, aktywności i zaskakujące atrakcje, a przede wszystkim - niepowtarzalna atmosfera. Dla tych, którzy chcą wakacje wykorzystać na naukę i zrobić patent żeglarza, są obozy stacjonarne i w formie rejsów - w Węgorzewie lub Piszu. Wymagają one od uczestnika wysiłku, jest określona liczba godzin wykładów z teorii i zajęć na wodzie, trzeba posiadać odpowiedni podręcznik i opanować materiał do dnia egzaminu pod koniec obozu. 

Jeśli jesteś studentem, znajdziesz odpowiednie wyjazdy na Mazurach, zarówno z robieniem uprawnień, jak i rejsy rekreacyjne. Na obóz żeglarsko-tenisowy można wybrać się w okolicy Trójmista. Dla najmłodszych dzieci, w ramach żeglarskiego startu, realizowane są obozy małych optymistów na Mazurach, w Węgorzewie i w Giżycku. Wszystkie te obozy można poznać bliżej i zamówić w Portalu Turystyki Dziecięcej KOGIS.PL.

 
Artykuł przygotowany przez KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej, organizatora obozów zimowych i letnich dla dzieci i młodzieży (www.kogis.pl)
 
Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Pływanie - sport dla wszystkich

Pływanie to dyscyplina sportu, która ma wiele oblicz - od zabawy i rozrywki na basenie, przez pływanie w celach rehabilitacyjnych, aż do pływania wyczynowego, związanego z rywalizacją w każdej grupie wiekowej. Pływać można przez cały rok, w czasie wakacji na świeżym powietrzu w morzu i jeziorach, zimą na krytych pływalniach oraz w aqua parkach. Pływanie może być świetną formą integracji rodzinnej.

Podwodna przygoda nie tylko dla dzieci

Czy chcielibyście poczuć to, co czuje astronauta, unosząc się w kosmosie w stanie nieważkości? Czy wiecie, że pod wodą można jeść czekoladę, kichać i grać w kółko i krzyżyk? Nurkowanie pozwala na odkrycie zupełnie nieznanych dotąd odczuć i przeżyć, których nie znajdziemy w żadnej aktywności nad wodą. Byłoby błędem nie spróbować, jak się czujemy tam, pod lśniącą taflą wody.

Stroje kąpielowe do nauki pływania Splash About - prezentacja i porównanie

W ofercie Splash About znajduje się kilka rodzajów strojów, które możemy podzielić na dwa typy: kamizelki oraz kostiumy. Niezależnie od rodzaju, posiadają one wiele zalet, których nie sposób przecenić, gdy nasze dziecko rozpoczyna przygodę z pływaniem.

Pływanie - ciekawa forma spędzania czasu z rodziną

„Jedną z bardzo ważnych umiejętności, których chciałbym nauczyć swoje dziecko, jest pływanie.” To wypowiedź ojca kilkuletniej dziewczynki. Obecnie, gdy kończy się wakacyjny okres, niektórzy z nas wspominają już tegoroczny wypoczynek, inni się do niego przygotowują, a jeszcze inni może właśnie z niego korzystają. Jedno jest pewne – większość z nas planując, wakacje wybiera miejsca nad wodą. Morze, jeziora, baseny – to tam najczęściej wybieramy się całą rodziną na wakacje.

Z wiatrem w żaglach przez życie – projekt fundacji Ekologia i Żagle

Stowarzyszenie "Ekologia i Żagle" z Krakowa rozpoczyna realizację projektu pod nazwą "Z wiatrem w żaglach przez życie - Aktywna turystyka nad Bagrami dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich".

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.