konkurs link

newsletter

  • 13.8.2020, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Przygoda z żaglami - dla dzieci i młodzieży

Przygoda z żaglami - dla dzieci i młodzieży
Żeglarstwo to świetny sport dla wszystkich - kto spróbuje, ten nigdy nie żałuje. Na pewno jest to ważna przygoda dla dzieci i młodzieży, pozwala odkryć zupełnie nowy, ekscytujący świat. 
Dzieci 6-13 lat

Jeśli żeglowanie jest rodzinną tradycją, to z pewnością już małe dzieci poznały ten sport i od lat wczesnoszkolnych uczestniczą w obozach, rejsach i rodzinnym żeglowaniu. Jeśli zaś dotąd rodzina nie miała okazji żeglować i przekazać takiej pasji dzieciom, to na pewno warto to zmienić. Kolonie żeglarskie dla najmłodszych mają sens wtedy, gdy dziecko jest obyte z wodą i potrafi już pływać, zwykle dzieje się to w wieku 7-9 lat. Tak małe dzieci najczęściej uczestniczą w koloniach, gdzie pływa się na malutkich, jednoosobowych, lekkich i bezpiecznych żaglówkach, czyli Optymistach. Dzieci mają zajęcia na zamkniętym akwenie, obok nich pływa motorówka z ratownikiem, dodatkowo w zajęciach uczestniczą instruktorzy, a dzieci obowiązkowo są w kamizelkach asekuracyjnych. Takie zajęcia są całkowicie bezpieczne i pozwalają na łagodne wejście w świat żeglarstwa. Co ważne, po zajęciach na Optymistach dzieci mają doskonałe wyczucie jachtu, wiatru i wody, co pozwala na szybką i efektywną naukę potem, na większych jachtach wieloosobowych. Na optymistach pływają dzieci do około 13 lat.
 
Młodzież

Jeśli dziecko już wyrosło z wieku dziecięcego i ma powyżej 13 lat, wtedy także jest doskonały moment na pierwszy obóz żeglarski (przygodę ż żaglami można zacząć w każdym wieku). Młodzież pływa na jachtach kilkuosobowych typu Omega, zwrotnych, zajęcia prowadzone są oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa (czyli odpowiedni sprzęt, instruktorzy, kamizelki asekuracyjne, odpowiednie szkolenie). Uczą się nie tylko samego manewrowania jachtem, ale też zasad współpracy na pokładzie, podstaw locji i nawigacji, węzłów, zasad ratownictwa, obserwacji przyrody. 
Ważną nauką wyciągniętą z żeglarskich kodeksów jest nauka odpowiedzialności za siebie i za innych. Wszystko to są cenne doświadczenia, które przydadzą się w życiu na pewno i powalają kształtować charakter młodego człowieka i hart ducha. 
 
Dlaczego warto?

Ważnym aspektem żeglowania jest to, że przebywa się cały czas na powietrzu w bliskim kontakcie z przyrodą, a to w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne i potrzebne wszystkim. Młodzi ludzie rozwijają też swoją wrażliwość (piękny zachód słońca i obserwacja podwodnego świata nie pozostawi nikogo obojętnym), przyjaźń i empatię (wspólnie trzeba działać, pomagać sobie nawzajem, być w stałym kontakcie z załogą i dobrze się komunikować). Są to doświadczenia nie do przecenienia, trudne do powtórzenia w innych dziedzinach życia. Dlatego żeglarstwo jest wspaniałym pomysłem na wakacje dla młodzieży, z pewnością nie będzie to stracony czas, a z wielkim prawdopodobieństwem stanie się początkiem nowej pasji na długie lata. 
 
Damy radę!
 
Dla wielu ważne też jest to, że nie potrzeba do tego sportu specjalnej sprawności ani niecodziennych umiejętności - zacząć może każdy średnio sprawny człowiek w dowolnym wieku, w zasadzie jedynym wymaganiem jest to, by nie bać się wody. Tylko osobom z lękiem przed wodą nie poleca się żeglarstwa. Przyda się umiejętność pływania, choć nie jest konieczna, bo i tak załoga wyposażona jest w kamizelki asekuracyjne. Pozostaje więc delektować się pięknem przyrody i chłonąć wiedzę przekazywaną przez instruktora. 
 
Uprawnienia i patenty

Młodzież po skończeniu 14 lat może zdawać już na patent "żeglarza jachtowego", wtedy może prowadzić samodzielnie jachty żaglowe po wodach śródlądowych oraz prowadzić małe jachty po morzu do 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej. Patent żeglarza uzyskać jest stosunkowo łatwo, służy temu 2- lub 3-tygodniowy kurs teoretyczny i praktyczny na jeziorze, zakończony egzaminem. Kolejnym stopniem wtajemniczenia i kolejnym stopniem do zdobycia dla chętnych jest "jachtowy sternik morski" - dla osób, które skończyły 18 lat. Uzyskać ten patent jest trudniej, trzeba odbyć minimum 200 godzin rejsu po wodach morskich i oczywiście zdać odpowiedni egzamin. Ostatnim, trzecim stopniem żeglarskim jest "kapitan jachtowy", daje uprawnienia prowadzenia dowolnych jachtów po wszystkich wodach i jednocześnie daje uprawnienia kapitana motorowodnego, a więc można prowadzić też dowolne jachty motorowe. Aby zdobyć ten najwyższy stopień, trzeba już posiadać patent sternika oraz odbyć 1200 godzin rejsów po morzu z dodatkowymi szczegółowymi wymogami dotyczącymi np. wielkości jachtu.
 
Obozy żeglarskie 2016

W tym sezonie z ciekawych obozów dla dzieci jest dostępna np. "żeglarska akademia" dla uczestników w wieku 8-12 lat, nad czystym jeziorem Drawsko, w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie). Codzienne zajęcia żeglarskie, a do tego niezwykle rozbudowany program wycieczek i atrakcji jest godny uwagi - tu na pewno nie będzie czasu na nudę. Dla młodzieży 11-17 lat w tym samym miejscu jest "obóz żeglarski", oprócz codziennego pływania na jachtach typu Sasanka i Omega, będą również ciekawe wycieczki, aktywności i zaskakujące atrakcje, a przede wszystkim - niepowtarzalna atmosfera. Dla tych, którzy chcą wakacje wykorzystać na naukę i zrobić patent żeglarza, są obozy stacjonarne i w formie rejsów - w Węgorzewie lub Piszu. Wymagają one od uczestnika wysiłku, jest określona liczba godzin wykładów z teorii i zajęć na wodzie, trzeba posiadać odpowiedni podręcznik i opanować materiał do dnia egzaminu pod koniec obozu. 

Jeśli jesteś studentem, znajdziesz odpowiednie wyjazdy na Mazurach, zarówno z robieniem uprawnień, jak i rejsy rekreacyjne. Na obóz żeglarsko-tenisowy można wybrać się w okolicy Trójmista. Dla najmłodszych dzieci, w ramach żeglarskiego startu, realizowane są obozy małych optymistów na Mazurach, w Węgorzewie i w Giżycku. Wszystkie te obozy można poznać bliżej i zamówić w Portalu Turystyki Dziecięcej KOGIS.PL.

 
Artykuł przygotowany przez KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej, organizatora obozów zimowych i letnich dla dzieci i młodzieży (www.kogis.pl)
 
Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Wkrą do Narwi, czyli kajakiem po Mazowszu

Od kiedy jakiś czas temu wybraliśmy się na kajaki na Rawkę, zdarzyło nam się już kilka razy wiosłować po rzekach Mazowsza. Sierpniowy długi weekend postanowiliśmy spędzić na poznawaniu kolejnej rzeki – Wkry, a przy okazji zahaczyliśmy też o Narew.

Dlaczego żeglarstwo? Co daje żeglarstwo dzieciom?

Żeglarstwo jest  dyscypliną sporu i turystyki, o której niewiele ostatnio się mówi i pisze. Jednak warto  propagować je wśród dzieci i młodzieży, ponieważ jest to zarówno pewna filozofia życia, jak również szkoła charakteru młodego człowieka.

Meczowe Mistrzostwa PSKO w klasie Optimist przeszły do historii

Przez trzy dni najlepsi polscy zawodnicy ścigali się na zalewie Bagry Wielkie w Krakowie. Na starcie stanęło 13 osób w tym 3 dziewczynki i 10 chłopców.

Ciepło w wodzie, czyli neoprenowe pianki dla dzieci

Podstawowym elementem bagażu podczas wakacyjnych wyjazdów są akcesoria kąpielowe. Zabawy w wodzie – basenie, jeziorze czy morzu – to marzenie każdego dziecka i wyzwanie dla rodziców, którzy muszą ochronić malucha przed słońcem czy zmarznięciem w wodzie. Neoprenowe pianki dla dzieci są odpowiedzią na kilka nieprzyjemności, które mogą spotkać nasze dziecko podczas wodnych szaleństw. Artykuł ten prezentuje wybrane rodzaje neoprenowych pianek dla dzieci Splash About.

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.