konkurs link

newsletter

  • 21.6.2021, Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
 
 

Pływanie - ciekawa forma spędzania czasu z rodziną

Pływanie - ciekawa forma spędzania czasu z rodziną
„Jedną z bardzo ważnych umiejętności, których chciałbym nauczyć swoje dziecko, jest pływanie.” To wypowiedź ojca kilkuletniej dziewczynki. Obecnie, gdy kończy się wakacyjny okres, niektórzy z nas wspominają już tegoroczny wypoczynek, inni się do niego przygotowują, a jeszcze inni może właśnie z niego korzystają. Jedno jest pewne – większość z nas planując, wakacje wybiera miejsca nad wodą. Morze, jeziora, baseny – to tam najczęściej wybieramy się całą rodziną na wakacje.
Początkowy cytat jest więc bardzo trafny – warto zadbać o to, aby nasze dzieci już od najmłodszych lat czuły się pewnie w wodzie i umiały pływać. W sytuacji, kiedy pojadą na samodzielne wakacje (na kolonie lub na obóz) będą czuły się pewnie i bezpiecznie, nawet wtedy, gdy rodziców nie będzie w pobliżu.
 
Pozytywnych aspektów pływania jest bardzo wiele. Po pierwsze pływanie to sport, który angażuje większość mięśni. Regularne pływanie zwiększa także wydolność organizmu. Wszystko to odbywa się w odciążeniu stawów. Ruch w wodzie sprzyja właściwemu rozwojowi dzieci. Zajęcia są czymś wyjątkowym, w przeciwieństwie do np. jazdy na rowerze i innych sportów uprawianych w otoczeniu, które doskonale znamy, ponieważ poruszamy się w nim na co dzień. W związku z tym wyjście na basen i przebywanie w otoczeniu wodnym może kojarzyć się najmłodszym z ciekawym wyzwaniem i atrakcyjną przygodą.
 
HumanSport
 
Właściwe ruchy pływackie bardzo trudno jest wykształcić bez pomocy profesjonalnego trenera. Dlatego warto zapisać dziecko na zajęcia z pływania, gdzie od najmłodszych lat będzie mogło trenować tę dyscyplinę wyrabiając prawidłowe nawyki ruchowe. Czasami rodzice mogą mieć problem z tym, aby oswoić dziecko z wodą i przekonać je do tego, że to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Wówczas również warto skorzystać z pomocy i zapisać dziecko do szkółki pływackiej, gdzie często przez zabawę zachęca się dzieci i młodzież do pływania.
 
Human Sport
 
Wspólny czas na pływalni (czy jest to czas spędzony z rodziną, czy z grupą zajęciową) jest wspaniałą okazją do wspólnej zabawy, ale nie tylko. Podczas zabaw w wodzie można w ciekawy sposób uczyć dziecko zaufania do rodziców (czy innych dorosłych), współzależności oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Czas spędzony w ten sposób sprzyja budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich w rodzinie czy też wśród znajomych i kolegów.
 
Warto więc jako jedną z opcji spędzania wspólnego czasu w rodzinie wybrać pływanie. W wodzie zwykle czujemy się dobrze, możemy się uspokoić, odreagować napięcia i stresy codziennego dnia, a przy tym zapewnić dużo dobrej zabawy naszym pociechom.
 
Tekst: HumanSport
Zdjęcia: Kinga Herok
 
 
Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Wąsko i z atrakcjami – relacja z czterodniowego spływu Rawką

Plany na długi czerwcowy weekend mieliśmy od dawna i w żadnej mierze nie obejmowały one spływu kajakowego. Miały być rodzinne rowery dookoła Warszawy, a potem triathlon w Ślesinie. Życie (a dokładniej – kontuzja nogi) zweryfikowało plany i cztery dni przed „godziną zero” zapadła decyzja, że tym razem będziemy rozwijać górne partie mięśni. Trzeba było tylko wybrać rzekę (całkiem prosta sprawa) i namierzyć wypożyczalnię, która byłaby w stanie zaoferować nam dwa dwuosobowe kajaki.

Stroje kąpielowe do nauki pływania Splash About - prezentacja i porównanie

W ofercie Splash About znajduje się kilka rodzajów strojów, które możemy podzielić na dwa typy: kamizelki oraz kostiumy. Niezależnie od rodzaju, posiadają one wiele zalet, których nie sposób przecenić, gdy nasze dziecko rozpoczyna przygodę z pływaniem.

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży to tradycyjna już propozycja Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa dla najmłodszych. Dotychczas odbyło się pięć edycji spotkań, wszystkie bardzo pozytywnie ocenione nie tylko przez uczestników, ale także Sanepid i Kuratorium Oświaty. Obóz dedykowany jest lubiącym aktywny wypoczynek, nowe wyzwania i dobrą, zespołową zabawę.

Nurkowe ABC, czyli czym to się je

W dzisiejszym świecie, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani i kryzys zagląda do portfeli, często przy wyborze zajęć kusi nas, żeby kierować się kryteriami: „ma być tanio” i „ma być blisko”. Ale zrobilibyśmy ogromny błąd, wybierając szkołę nurkowania w taki właśnie sposób.

Dziecko w kajaku

Zachęcam do podjęcia wyzwania, do wyrwania się z codzienności, do przeżycia przygody w kajaku. Z doświadczenia wiem, że tego typu aktywność wyzwala wspaniałe uczucie wolności i więzi z naturą. Przypominam, że to właśnie „natura” jest naturalnym otoczeniem człowieka (taki sobie dowcip), a NIE: korki samochodowe czy tłok w autobusie albo pogoń za promocją w supermarkecie, ślęczenie przed telewizorem czy monitorem komputera.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.