konkurs link

newsletter

  • 21.1.2022, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Nurkowe ABC, czyli czym to się je

Nurkowe ABC, czyli czym to się je

W dzisiejszym świecie, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani i kryzys zagląda do portfeli, często przy wyborze zajęć kusi nas, żeby kierować się kryteriami: „ma być tanio” i „ma być blisko”. Ale zrobilibyśmy ogromny błąd, wybierając szkołę nurkowania w taki właśnie sposób.

Przecież instruktor uczący nurkowania będzie odpowiadał za zdrowie i dobre samopoczucie nasze i naszego dziecka, więc powinien być niezwykle starannie wybrany. Na szczęście, coraz więcej osób na nowo dostrzega wartość jakości i marki, na dalszy plan spychając tandetę i niską ceną. To dobrze, bo w przypadku nurkowania szczególnie zasadne jest powiedzenie „chytry dwa razy traci”.

 

Jak szukać odpowiedniej szkoły nurkowania?


Nurkowanie to usługa w pewnym sensie luksusowa. Nie pozwalają sobie na nią osoby, które ledwo wiążą koniec z końcem. A czy ludziom, których stać na nurkowanie (sprzęt, wyjazdy) naprawdę zależy na tym, aby jednorazowo wydać kilkaset złotych mniej, ryzykując niepewny poziom usługi? Odpowiedź jest prosta. W kontekście zdobywania wiedzy te niewiele znaczące, jednorazowe kilkaset złotych zazwyczaj oznacza przepaść, jeśli chodzi o jakość usługi pod nazwą „Kurs nurkowania”. Wygodna lokalizacja kilku wykładów czy basenu również jest nie do końca argumentem przemawiającym za wyborem danej szkoły. Aktywność nurkową uprawia się przede wszystkim na wyjazdach, bliższych lub dalszych, ale jednak. Nie bójmy się więc dokonać trafnego wyboru, nawet jeśli nasz instruktor nurkowania będzie z innego miasta. Dobra szkoła nurkowania dostosowuje swój program do potrzeb kursantów, więc może się okazać, że takie rozwiązanie jest wbrew pozorom całkiem wygodne. Najważniejsze, żeby to był właśnie TEN instruktor – nasz mistrz, nasz guru…

 

omowienie dobrze wykonaneg copy

 

Zatem jak znaleźć odpowiednią dla siebie i dziecka szkołę nurkowania? Wiemy już, że nie będziemy kierować się bliską lokalizację czy niską ceną. Zbierzmy opinie, pytając znajomych, przejrzyjmy recenzje widniejące w internecie, poczytajmy strony, poszukajmy na forach nurkowych. Dobry instruktor nie jest postacią anonimową w nurkowym światku. Będzie o nim słychać. Bo anonimowość to zazwyczaj przeciętność. Niekoniecznie musimy szukać od razu najsłynniejszego Pierwszego Instruktora Rzeczypospolitej, ale w sumie dlaczego nie miałby to być właśnie on? :-) Ci najlepsi zazwyczaj prezentują wysoki poziom talentu dydaktycznego, potrafią przekazać ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie. To najcenniejsze i najlepsze, czego możemy pragnąć dla dzieci i dla siebie w trakcie nauki pięknej sztuki nurkowania. Przecież odzież dobrych projektantów jest znacznie droższa niż fabryczna chińszczyzna z marketu. Dotyczy to też nurkowania. Za ceną zazwyczaj podąża jakość. Dlaczego więc nie zapewnić sobie większego bezpieczeństwa, kompletnej wiedzy i skutecznie przekazanych umiejętności za odpowiednio większe, ale warte tego pieniądze?

 

Dlaczego nurkowanie w dobrej szkole nie może być tanie?


Kurs nurkowania to przede wszystkim instruktor – specjalista wysokiej klasy. To również szereg elementów dodatkowych, które mogą kosztować mniej lub więcej. Wybierając szkołę nurkowania zwróćmy uwagę na ilość godzin trwania kursu. Tanie kursy mają zazwyczaj namiastkę (bądź nie mają wcale) zajęć teoretycznych. Trzeba samodzielnie przeczytać książkę lub obejrzeć film instruktażowy, borykając się przy tym z mnogością pytań, na które początkującemu niełatwo jest znaleźć odpowiedź. Dodatkowo takie kursy mają jedną, czasem dwie lekcje w basenie oraz tylko cztery nurkowania w tak zwanej wodzie otwartej. Dobre (czytaj: droższe) kursy mają ponad dwadzieścia godzin zajęć teoretycznych, sześć lekcji w basenie i sześć nurkowań w wodzie otwartej. To naprawdę duża różnica, zwłaszcza na starcie kariery nurkowej. W dodatku, patrząc przez pryzmat ilości zajęć i czasu poświęconego nam przez instruktora, okazuje się, że ten tani kurs jest de facto droższy od tego „drogiego”.

 

Dlaczego jest tyle organizacji nurkowych i jaką wybrać? Standardy bezpiecznego nurkowania.  


W nurkowaniu, tak jak i w każdej branży, powstało wiele firm zajmujących się taką formą edukacji. Niemalże wszystkie wystawiają dokumenty zaświadczające o kompetencjach danej osoby jako nurka. Ale tylko kilka z nich posiada renomę i tradycję utrzymaną do dziś na wysokim poziomie. Najstarszą i jedną z największych na świecie (druga co do wielkości) jest amerykańska organizacja NAUI (National Association of Underwater Instructors). To tak jak z uczelniami wyższymi. Są te szacowne, z tradycjami, liczące setki lat i te nowopowstałe o nie do końca jasnej strukturze. Oczywiście w nurkowaniu, podobnie jak i w szkolnictwie wyższym warto legitymować się zdobytym dzięki posiadanej wiedzy dyplomem ukończenia uczelni z tradycjami. Ale najważniejsze jest zwrócenie uwagi, czy w danym kursie (już od poziomu podstawowego) są zajęcia z ratownictwa nurkowego. Bo na cóż nam te wszystkie cudowności podwodnego świata, jeśli nie będziemy potrafili zadbać o bezpieczeństwo?

 

Jaki powinien być instruktor dla naszego dziecka?

 

nurkowe zajecia powierzchn copy

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Myślę, że każdy z nas, kierując się wiedzą i intuicją, będzie szukał najodpowiedniejszej osoby. Bo przecież poza kompetencjami, najważniejsza jest umiejętność nawiązania kontaktu z dzieckiem, cierpliwość, ciekawa osobowość, pogodne usposobienie, emocjonalny, ale zarazem profesjonalny stosunek do wykonywanych czynności, entuzjazm, zaangażowanie i pasja :-) Często w nurkowaniu z dziećmi lepiej sprawdzają się instruktorzy kobiety – z uwagi na wrodzoną empatię i cierpliwe podejście do żywiołowych małych łobuziaków :-)

 

Z czego składa się ekwipunek nurka? I co jest potrzebne na kurs nurkowania?

 

nurkowanie dziecka copy

 

Najpierw ubieramy się w dopasowaną piankę, żeby było nam ciepło, zakładamy maskę, umożliwiającą widzenie pod wodą i płetwy, pozwalające sprawnie poruszać w wodzie. Teraz zostało najważniejsze. Sprzęt SCUBA, czyli butla ze sprężonym powietrzem i automat oddechowy, dzięki którym możemy przeżyć pod wodą oraz kamizelka wypornościowa, sterująca naszą pływalnością. Zazwyczaj nurkowie zabierają pod wodę dodatkowe elementy wyposażenia, np. fajkę nurkową, przyrządy pomiarowe i inne drobne akcesoria, dobierane w zależności od specyfiki nurkowania. Już na początku trwania kursu warto zaopatrzyć się we własne ABC, czyli zestaw: maska, fajka i płetwy. Z zakupami warto wstrzymać się do czasu zajęć teoretycznych, na których dowiemy się, w jaki sposób dobrać odpowiedni dla nas i dla dzieci sprzęt. Zaoszczędzi to czasu w poszukiwaniach odpowiedniego ABC, a przede wszystkim wydatków związanych z nietrafionymi zakupami.

 

Z czego składa się kurs i jak wygląda trening nurkowy dzieci?


Kurs nurkowania składa się z trzech części. Teorii, czyli wiadomości, które mają na celu wyjaśnienie wszystkiego, co dzieje się z nami pod wodą oraz informacji, jak bezpiecznie nurkować. To tak w skrócie. Równolegle z zajęciami teoretycznymi odbywają się sesje basenowe. Na basenie uczymy się poruszać w sprzęcie podstawowym (ABC, czyli masce, fajce, płetwach), zanurzać się na wstrzymanym oddechu i ratować nurka/ pływaka, potrzebującego pomocy na wodzie. Potem następuje etap klarowania sprzętu nurkowego. Poznajemy poszczególne elementy ekwipunku nurka, dowiadujemy się, do czego służą, jak ich używać i jak prawidłowo zmontować sprzęt do nurkowania. Na deser pozostaje już tylko wskoczyć do wody i opanować podstawowe umiejętności nurkowe, a przede wszystkim dobrze poczuć się pod wodą i doskonale się bawić.

 

NAUI ksiazka do nurkowania copy  NAUI ksiazka do nurkowania2 copy

 

Ważnym elementem nurkowania dzieci są podwodne zadania, gry i zabawy. To one sprawiają, że dziecko czuje się pod wodą naprawdę swobodnie i całkowicie zapomina o strachu czy spięciu. Ale najważniejszym zadaniem instruktora jest pozwolenie dziecku na bezpieczne poznawanie samego siebie i przyswajanie umiejętności we właściwym dla niego tempie. Po zajęciach basenowych następuje część, na którą wszyscy czekają najbardziej. Tak zwane „wody otwarte”, czyli wyjazd nad dowolny zbiornik, gdzie będziemy już nurkować naprawdę. Na wodach otwartych wykorzystamy umiejętności nabyte w basenie. Tutaj najważniejsze będzie partnerstwo, czyli zgrana drużyna nurkowa, która wzajemne zapewni sobie bezpieczeństwo. Oczywiście instruktor cały czas czuwa nad wszystkim, co dzieje się nad i pod wodą, ale na tym etapie niezwykle ważna jest samodzielność. Po zakończeniu kursu i dziecko, i rodzic powinni czuć się na tyle pewnie i mieć zaufanie do siebie i do siebie nawzajem, żeby samodzielnie wykonać bezpieczne nurkowanie.


Dlaczego warto nurkować rodzinnie?

Integracja, czyli poświęcenie sobie nawzajem dostatecznej ilości czasu i uwagi to podstawa więzi międzyludzkich. Na co dzień często brakuje nam na nią czasu. A w nurkowaniu jest niezbędna. Nawiązanie kontaktu pomiędzy członkami rodziny, sprawdzenie się w nietypowej sytuacji, konieczność niesienia pomocy, wsparcia fizycznego i duchowego, prawidłowa komunikacja, to elementy składowe bezpiecznego nurkowania. Dla dziecka dodatkowo cennym jest poczucie własnej wartości, niezwykłości wykonywanych zadań i pełnowartościowa pozycja w nurkowym zespole. Taki wzrost porozumienia między członkami rodziny jest często zbawienny zarówno w kontaktach rodzic-dziecko jak i mąż-żona. Nierzadko nurkowanie uzdrawia rodziny i staje się doskonałą terapią na problemy nie tylko komunikacyjne. Wspólne nurkowanie to niezwykłe i wielowarstwowe spoiwo psychologiczne. To wiele godzin interesujących rozmów, wspólne wyjazdy, wspólna pasja, radość i niezapomniana przygoda!

 

Margita „Syrenka” Ślizowska - XDivers.pl


XDivers


Blog nurkowy

Margita Ślizowska "Syrenka"

Margita Slizowska fot miniat

Z wykształcenia jestem aktorką i wokalistką. Z zamiłowania instruktorem Nurkowania oraz instruktorem Pierwszej Pomocy; współzałożycielką i wiceprezesem Safe Water Association - stowarzyszenia promującego bezpieczeństwo w nurkowaniu i przebywaniu w środowisku wodnym.

 

W nurkowaniu zakochałam się od pierwszego wejrzenia miłością bezgraniczną. Od tego czasu nurkuję niemalże bez przerwy, wszędzie gdzie tylko się da i nieustannie chcę więcej. Od początku pociągały mnie przepastne wnętrzności wraków, a później zachwyciła mnie magia jaskiń. Dla mnie nurkowanie to spokój ciała i umysłu, wyzwolenie spod władzy szarej codzienności, niezwykła siła medytacji, uważne wsłuchiwanie się we własny oddech oraz poznawanie i doskonalenie własnego "ja".

 

Uwielbiam uczyć dzieci oraz wrażliwe panie. Bo to właśnie one najpełniej doceniają uroki przebywania pod wodą kierując się przede wszystkim instynktem. Satysfakcję sprawia mi zagłębianie się i rozwiązywanie psychologicznych problemów nurkowych oraz szlifowanie konkretnych fragmentów warsztatu nurkowego. Ale najwięcej radości sprawia nurkowanie z dziećmi i ich zaraźliwa radość z rzeczy, które dorosłym wydają się banalne…

"Na świecie nie ma nic bardziej giętkiego ani delikatnego niż woda; a jednak nie ma też niczego, co przewyższa ją twardością i siłą" (Lao-tse, chiński mistrz tao)

Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Z wiatrem w żaglach przez życie – projekt fundacji Ekologia i Żagle

Stowarzyszenie "Ekologia i Żagle" z Krakowa rozpoczyna realizację projektu pod nazwą "Z wiatrem w żaglach przez życie - Aktywna turystyka nad Bagrami dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich".

Dzika rzeka na obrzeżach miasta – kajakiem po Jeziorce

Przez grubo ponad 30 lat życia w Warszawie nie mieliśmy pojęcia o istnieniu w pobliżu rzeki Jeziorki. Dopiero niedawno, zupełnie przez przypadek, odkryliśmy ją i od razu zapragnęliśmy pokonać kajakami. Wiosenna wysoka woda pokrzyżowała nasze plany dwukrotnie i dopiero pod koniec sierpnia udało się je zrealizować.

Akcesoria do pływania Move Team Otylia i inne - test

Wyprawa na basen kojarzyła mi się zawsze z kilkoma rzeczami - zapachem chloru, przeciekającymi okularkami i czepkiem, którego założenie i zdjęcie sprawiało ból i dyskomfort. I choć coraz więcej obiektów rezygnuje z obowiązku pływania w czepku, przy częstym korzystaniu czy nieco dłuższych włosach, jest to całkiem przydatny sprzęt. A okularki - bez nich nie wchodzę do wody. Dlatego z zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję przetestowania sprzętu do pływania z linii Move Team Otylia, a także kilku innych elementów, produkowanych przez firmę Vision One.

Wychowanie przez żeglarstwo

W czasach smartfonów i tabletów wszyscy wiemy, jak trudno jest nam zaangażować dziecko w aktywności fizyczne czy sportowe. 

Świder - spływ dziką rzeką pod Warszawą

Jeśli ktoś sądził, że w pobliżu Warszawy (naprawdę blisko) nie ma ciekawych rzek, na których można zorganizować rodzinny spływ, to się grubo mylił. Po odkrywaniu Jeziorki w okolicach Piaseczna (przeczytaj relację), przyszła kolej na rzekę Świder. W pewną wiosenną sobotę, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, niemal pięćdziesięcioosobową grupą (połowa rodzice, połowa dzieci), wyruszyliśmy na trasę,  która nieco nas zaskoczyła.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.