konkurs link

newsletter

  • 21.6.2021, Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
 
 

Dlaczego warto zacząć pływać?

Dlaczego warto zacząć pływać?

Przygodę z tym cudownym sportem często zaczynamy bardzo różnie. Jedni pływają w lecie nad jeziorem ze słynnymi „dmuchawcami”, drudzy mają zajęcia ze szkoły, a jeszcze inni po prostu przychodzą na basen z myślą, że chcą nauczyć się pływać.

Zawsze zastanawiali się, czy nauczyć się pływać, zacząć trenować, udoskonalić technikę. Właściwie podstawowe umiejętności tak zwanej: „żabki krajoznawczej”, to coś tak prawie powszechnego, jak nauka jazdy na rowerze. Samo stwierdzenie, że po prostu „wypada umieć”, jest jednak całkowicie mylne. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na korzyści, jakie przynosi uprawianie tego sportu.

Zacznę od przytoczenia z pozoru nudnych faktów, tego co daje nam środowisko wodne. Zmiany ciśnienia wody i jej temperatury przyczyniają się do odruchowych zmian czynności regulacyjnych, układu krążeniowo-oddechowego, przemiany materii i motoryki. Następuje znaczne, pozorne zmniejszenie ciężaru ciała w wodzie, co powoduje, że wiele czynności jest dużo łatwiejszych do wykonania. To stanowi niewątpliwy plus dla osób z nadwagą lub dla tych, które wracają do sprawności po kontuzjach czy urazach. Mięśnie intensywniej pracują, zmniejszają się ograniczenia ruchomości w stawach, zwiększa się sprawność lokomocyjna i poprawia motoryka. Objętość serca przeciętnie zwiększa się o 20%, polepsza się mechanika oddychania i w znacznym stopniu poprawia się wydolność organizmu.

Pływanie angażuje do pracy prawie wszystkie grupy mięśniowe w sposób dynamiczny, dzięki czemu zajęcia w basenie są treningiem wydolnościowym, koordynacyjnym, gibkości, siły dynamicznej i szybkości.

Pływanie to jednak przede wszystkim wejście w inny świat: wir wody, oderwania się od codziennych problemów, przyziemnych spraw, a cisza, która towarzyszy ci podczas każdego ruchu, to doskonały moment na poznanie siebie i oswojenie się ze swoimi myślami.
Gdy wskakujesz do basenu, już nic innego się nie liczy. Płyniesz przed siebie, pokonujesz kolejne długości. Kontrolujesz oddech, ułożenie swojego ciała. Jesteś świadomy każdego ruchu. Zagarnięcia wody, uderzenia stopą o coś jednocześnie tak miękkiego, poddającego się i stawiającego opór. Żywioł, który opanowałeś. Możesz być szybszy, dokładniejszy, doskonalszy. Ścigasz się z samym z sobą, z innymi zawodnikami. Przede wszystkim z twoim umysłem, ciałem. Choć chcesz więcej i mówisz: „Chcę jeszcze, mogę więcej”, powie ci: „Dość”.

Uczucie, jakie temu towarzyszy, jest bezcenne. Ta wolność, swoboda, świadomość przychodzących postępów: lepszych wyników, lekkości każdego ruchu. Stopniowo przeradza się w pasję… Już nie wyobrażasz sobie dnia bez pływania. Rano, po południu czy wieczorem pokonujesz kolejne kilometry. Inni biegają. Ja pływam.

Sonia Bochyńska
Mistrzyni Polski w pływaniu, instruktorka, trenerka przygotowania motorycznego, właścicielka Academy of HASTEN
sonia.hasten@gmail.com

https://www.facebook.com/academyofhasten/


Academy of Hasten Trenuj z Mistrzami
 

Opublikowano w: Sporty wodne

Czytaj także

Stroje kąpielowe do nauki pływania Splash About - prezentacja i porównanie

W ofercie Splash About znajduje się kilka rodzajów strojów, które możemy podzielić na dwa typy: kamizelki oraz kostiumy. Niezależnie od rodzaju, posiadają one wiele zalet, których nie sposób przecenić, gdy nasze dziecko rozpoczyna przygodę z pływaniem.

XIV Regaty o Puchar Prezydenta Krakowa zakończone

Dwa dni weekendu przeznaczone na zawody (5-6 października br.) upłynęły w wesołej atmosferze. W sobotę komisja sędziowska wykazała się intuicją i ostatecznie rozegrała trzy wyścigi przy sprzyjających warunkach pogodowych. I tyle było wiatru w tych regatach.

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży to tradycyjna już propozycja Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa dla najmłodszych. Dotychczas odbyło się pięć edycji spotkań, wszystkie bardzo pozytywnie ocenione nie tylko przez uczestników, ale także Sanepid i Kuratorium Oświaty. Obóz dedykowany jest lubiącym aktywny wypoczynek, nowe wyzwania i dobrą, zespołową zabawę.

Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią zabaw w wodzie, dlatego warto do tygodniowego grafiku przemycić chociaż jedną godzinę na basenie. Zyskamy wówczas pewność że nasza pociecha będzie bezpieczna nie tylko podczas wodnych zabaw, ale że dostanie przy okazji sporą dawkę dobra dla swojego organizmu. A co najważniejsze, każde dziecko odda się tej godzinie z wielką przyjemnością. 

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.