konkurs link

newsletter

  • 28.10.2021, Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza
 
 

Z Somianki do Serocka, czyli na rowerach wzdłuż Bugu do Narwi

Mapa szlaków turystycznych gminy Serock w Kani Polskiej Mapa szlaków turystycznych gminy Serock w Kani Polskiej fot. Ewa Świerżewska
Okolice Somianki, Popowa Kościelnego i Serocka mieliśmy okazję eksplorować już na rowerach którejś jesieni, gdy wymagająca pogoda dała się nam we znaki. Wiało, padało, było zimno, mimo to całkiem dobrze wspominaliśmy te rejony, dlatego też postanowiliśmy raz jeszcze udać się wzdłuż Bugu i Narwi do Serocka.
Wystartowaliśmy w okolicach miejscowości Somianka, by po 25 km dotrzeć do Serocka. Trasa wiodła na początku asfaltową drogą przez Jasieniec, Barcice (w których warto obejrzeć osiemnastowieczny drewniany kościółek). Jest to długa prosta, na której zawsze mocno wieje w twarz.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

Na początku jedzie się szlakiem czerwonym i zielonym (ten drugi skręca za Jasieńcem), w Barcicach zaczyna się szlak niebieski.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

Jedziemy nim do Jackowa Dolnego, Janek i Popowa Kościelnego. W niedzielę i święta trzeba uważać, gdyż dziesiątki samochodów zmierzają do znajdującego się tam kościoła. Minąwszy Popowo, możemy nadal jechać wzdłuż szosy do Kani Polskiej lub skręcić wraz ze szlakiem niebieskim (niestety brak oznaczeń w tym miejscu, my mamy je na mapie) nad Bug i wałem lub równoległą drogą gruntową dotrzeć w to samo miejsce.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

My wybraliśmy ten właśnie sposób, by dłużej obcować z przyrodą. W Kani znów mamy wybór – możemy jechać drogą prowadzącą do mostu nad Narwią lub dalej podążać niebieskim szlakiem. Z poprzedniej wycieczki mieliśmy w pamięci błądzenie po bolach, bo szlak w pewnym momencie zniknął, dlatego wybraliśmy jeszcze inne rozwiązanie. Jechaliśmy cały czas wzdłuż Bugu, a w miejscu, gdzie łączy się on z Narwią, wspięliśmy się na wał.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

Widoki były wspaniałe, jednak o mało nie przypłaciliśmy tego awarią przerzutek.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

Wał porośnięty jest wysoką, gęstą trawą, która niedawno została skoszona na wąskim pasie, by umożliwić przemieszczanie się pieszych i rowerzystów.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

No i ta trawa natychmiast zaczęła wkręcać się nam w tryby przerzutek, więc co jakiś czas robiliśmy przerwę na czyszczenie.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock
 
Gdy dotarliśmy wałem do mostu, okazało się, że niestety nie przewidziano opcji, że ktoś będzie chciał się dostać na szosę, więc musieliśmy przenosić rowery przez barierkę. Po krótkiej jeździe poboczem dotarliśmy do mostu nad Narwią. Po przekroczeniu rzeki czekał nas odcinek pod górę do Wierzbicy. Tam skręciliśmy w lewo, w stronę Serocka i po kilkuset metrach zaczęła się ścieżka rowerowa, która dowiozła nas niemal na serocki ryneczek.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock
 
W powrotnej drodze chcieliśmy już uniknąć zarośniętego wału, więc po przejechaniu przez most jechaliśmy kilkaset metrów wzdłuż drogi – poboczem, potem skręciliśmyw prawo do Nowej Kani, z której – tym razem szosą, dojechaliśmy do Popowa Kościelnego, a potem przez Janki, Jackowo Dolne i Barcice wróciliśmy do Somianki.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock
 
Przejechaliśmy łącznie 50 km bardzo zróżnicowaną trasą – asfaltem, drogami gruntowymi, trawiastymi wałami, zobaczyliśmy drewniany kościółek w Barcicach i uporządkowany rynek w Serocku. Mieliśmy też okazję podziwiać piękne widoki – szczególnie jachty i motorówki na szerokiej Narwi, a także dziesiątki bocianich gniazd, z których wystawały małe główki młodych.
 
Wycieczka rowerowa Somianka - Serock

Przebieg trasy: Somianka – Jasieniec – Barcice – Jackowo Dolne – Janki – Popowo Kościelne – Kania Polska – Łacha – Wierzbica – Serock – i z powrotem
Długość: 50 km
Stopień trudności: dość łatwa
Korzystaliśmy z mapy „Okolice Warszawy”, 1:75000, wyd. ExpressMap

Tekst i fot: Ewa Świerżewska
 
 
Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Jak kupić rower dla dziecka – 7 rad doświadczonego taty

Rowery to dla nas ważna sprawa. W ubiegłym sezonie nasza rodzina (dwie dziewczynki 6 i 8 lat oraz nas dwoje) przejechała wspólnie ponad tysiąc kilometrów. Jako że dziewczyny jeździły już na co najmniej siedmiu rowerach różnych rozmiarów, typów i producentów, podzielę się poniżej moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wyboru dwóch kółek dla smyka.

Korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym Dojedziesz do pracy szybciej i bez stresu

Wokół rowerów elektrycznych narosło wiele mitów. Często można spotkać opinie, że działają jak skuter i poruszają się samodzielnie. Inne nieporozumienie to przekonanie, że powstały wyłącznie z myślą o osobach starszych. Nie brakuje jednak argumentów, które popularnym eBike’om dają przewagę nad tradycyjnymi rowerami. Ponadto, mogą stanowić alternatywę dla samochodów czy transportu publicznego.

Podróże rowerowe z dziećmi - od niemowlaka do małego rowerzysty

Dobrze pamiętam pierwsze rowerowe wycieczki z moim tatą. Usadowiona na bagażniku jego Gazeli, z kocykiem pod pupą dla większej wygody, musiałam szeroko rozstawiać nogi by nie weszły w szprychy i mocno trzymać się taty. Oczywiście o żadnym kasku nikomu się nawet nie śniło.

Rower od dziecka – jak rozkręcić pasję?

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpocząć przygodę dziecka z rowerem, aby do niego nie zrazić i rozwinąć dwukołową pasję. O czym należy pamiętać, by rower stał się towarzyszem na całe życie?

Fotelik Weeride Kangaroo - test

Projektanci firmy Weeride musieli sporo czasu spędzić w australijskim buszu, bądź przynajmniej przed telewizorem, przypatrując się zwyczajom kangurów. Z obserwacji torbaczy wyszło im, że małe dziecko powinno czuć się najbezpieczniej bezpośrednio pod piersią mamy (bądź taty) i że nic nie zapewni mu podczas jazdy rowerem takiej ochrony, jak rozłożone ramiona rodzica. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.