konkurs link

newsletter

  • 10.8.2020, Imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
 
 

Rusza Cykloklasa Merida, czyli klasy kolarskie dla dziewczyn

Cykloklasa Merida Cykloklasa Merida fot. Merida
Rusza projekt Cykloklasy Merida, czyli nowa odsłona profesjonalnych klas kolarskich dla dziewczyn. Patronami honorowymi przedsięwzięcia zostali czołowy polski kolarz Przemysław Niemiec, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa oraz kolarska mistrzyni Europy na torze i szosowa mistrzyni Polski Eugenia Bujak. Wychowawcą dziewczyn z Rydułtów jest Dariusz Skupień, pierwszy trener w karierze Bujak. Konferencję poprowadzi Adam Probosz, komentator Eurosportu.
Cykloklasa Merida

– Cykloklasa Merida to pionierski projekt systemowego szkolenia dziewcząt w klasach sportowych o profilu kolarskim – mówi Dariusz Skupień, pomysłodawca projektu i wychowawca dziewczyn ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Jako jedyne w Polsce od dwóch lat już w podstawówce skupiają się one nie tylko na nauce, ale także na treningu kolarskim. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu ich tytularnym sponsorem została Merida Polska, przedstawiciel jednej z czołowych marek rowerów na świecie. Dziewczyny zostały wyposażone w nowe rowery górskie i szosowe oraz nowe stroje kolarskie. – Miło mi, że Merida doceniła innowacyjność naszych działań. Dzięki zaoferowanej pomocy możemy prowadzić wszechstronne szkolenie dziewcząt w zakresie kolarstwa szosowego i MTB – podkreśla Dariusz Skupień. Firma planuje także organizację regularnych otwartych spotkań w SP nr 1 w Rydułtowach, podczas których młode zawodniczki będą mogły porozmawiać m.in. z tymi, którzy osiągnęli już w kolarstwie bardzo wiele. Znajdą się wśród nich patroni honorowi Cykloklasy Merida. Są nimi Przemysław Niemiec z Lampre-Merida (zwycięzca etapowy Vuelta a Espana i 6. kolarz Giro d’Italia 2013), Gunn-Rita Dahle Flesjaa z Multivan Merida Biking Teamu (mistrzyni olimpijska i 9-krotna mistrzyni świata w MTB) oraz Eugenia Bujak z BTC City Ljubljana (mistrzyni Europy w kolarstwie torowym, mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego i jeździe indywidualnej na czas). – Dariusz Skupień to mój pierwszy trener. Tak naprawdę to on nauczył mnie jeździć na rowerze. Nauczył mnie przede wszystkim spokoju, nigdy nie robiłam nic na siłę. Przez te wszystkie lata trenowałam odpowiednio do wieku, dzięki czemu wciąż się rozwijam – mówi Eugenia Bujak.
 
Sukces sportowy to nie wszystko
 
– Jeśli mogę motywować i zachęcać młode dziewczyny, żeby cieszyły się tym samym sportem, który ja kocham i dla którego żyję, to dla mnie zaszczyt, że mogę być patronką honorową Cykloklasy Merida – zaznacza Gunn-Rita Dahle Flesjaa, najbardziej utytułowana kobieta w historii kolarstwa górskiego, która będzie regularnie odpowiadała na pytania dziewczyn z Rydułtów i udzielała im rad. – Stanowienie dla innych wzoru daje mi taką samą radość jak codzienna praca, by znów zostać najlepszą zawodniczką MTB na świecie – dodaje. Także Przemysław Niemiec jest zadowolony z zaangażowania w kolarski rozwój młodych zawodniczek. – Cieszę się, że mogę być częścią tego projektu. Nawet jeśli nie każda z dziewczyn zostanie w przyszłości mistrzynią, wszystkie mogą rozwijać się lepiej dzięki przygodzie z rowerem. Szczególnie jeśli jest ona profesjonalnie przygotowana. Trzymam kciuki za dziewczyny, oby zawsze rower sprawiał im przyjemność – tłumaczy kolarz Lampre-Merida. – Gdy tylko mój kalendarz startowy na to pozwoli, chętnie spotkam się z dziewczynami i udzielę im kilku wskazówek, może uda nam się też wspólnie potrenować – dodaje.
 
– Nasi patroni honorowi to sportowcy, którzy dzięki sumiennej pracy osiągnęli sukces i stali się wzorem do naśladowania – uważa Dariusz Skupień. Wśród jego obecnych podopiecznych znajdują się zawodniczki, które już teraz należą do najlepszych w Polsce w swojej kategorii wiekowej, jednak nie tylko dążenie do największych sukcesów sportowych jest ideą przyświecającą jego pracy. – Głównym celem działalności Cykloklasy Merida jest promocja zdrowego stylu życia poprzez rozwijanie zainteresowań z zakresu jazdy na rowerze i rozwoju motorycznego w złotym wieku dziecka – zaznacza Skupień, który dotychczas przez 23 sezony rozwijał dwukołową pasję ok. tysiąca dzieci. – Uczymy też zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, nauczamy techniki i taktyki kolarskiej od podstawowych zasad, przez uczestnictwo w zawodach sportowych, aż po starty w zawodach rangi mistrzowskiej – dodaje. Wychowawcy w SP nr 1 w Rydułtowach kładą nacisk nie tylko na rozwój sportowy. Aby dziewczyny mogły uczęszczać do kolarskich klas, muszą wykazać się także dobrymi wynikami w nauce.
 
Mistrzowskie porady
 
Kobiety stanowiące wzór dla dziewczyn z Rydułtów już teraz dzielą się z nimi wskazówkami. – Najważniejsze jest, abyście same garnęły się do treningu bez przymusu rodziców czy osób trzecich. Chciałabym, żeby treningi były prowadzone tak jak było to ze mną, czyli z pełnym zaangażowaniem, ale też odpowiednio do wieku, umiejętności i rozwoju dziewczyn – mówi Eugenia Bujak. Dodaje, że idea współpracy w SP nr 1 w Rydułtowach od razu przypadła jej do gustu. – To bardzo dobry pomysł i wielka pomoc dla rozwoju kolarstwa. Tym bardziej cieszy mnie, że chodzi o Meridę, to właśnie jej produkcji był mój pierwszy markowy rower – podkreśla. Także Gunn-Rita Dahle Flesjaa ma dla zawodniczek z Rydułtów kilka wskazówek. – Ustalcie sobie małe cele, jeśli chodzi o poprawę umiejętności technicznych, a także siłę i wydolność. Każda poprawa może być dla Was małym zwycięstwem. Osiąganie wielkich celów też jest w kolarstwie możliwe, ale trzeba do nich cierpliwości. Jeśli potraficie sobie wyobrazić siebie za 10 lat wciąż trenujące ciężko i oddane temu sportowi, możecie kiedyś osiągnąć wielkie rezultaty – radzi zawodniczka ekipy Multivan Merida. – Ćwiczcie każdego dnia choć trochę. Ważna powinna być dla Was różnorodność treningu, zabawa i znajomi, z którymi możecie wspólnie trenować – dodaje.

(tekst nadesłany)
 
Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Kask TSG Gravity Graphic Spooky Castle – Test

Od kiedy zainicjowaliśmy i prowadzimy Akcję społeczną „Bez kasku nie jadę!”, jeszcze większą uwagę przywiązujemy do bezpieczeństwa dzieci (również własnych) podczas uprawiania sportu. Dlatego nie trzeba nas było namawiać do testowania kasku TSG Gravity Graphic Spooky Castle.

Rowerek biegowy, czyli najmłodsi na dwóch kółkach

Rowerek biegowy idealnie wprowadzi dziecko w świat jazdy na rowerze. Zadaniem tych sprytnych urządzeń jest rozwój zdolności motorycznych maluszków w wieku poprzedzającym jazdę na klasycznym rowerze, nauka utrzymywania równowagi i kontroli jednośladu.

Przyczepka rowerowa Qeridoo Jumbo – test

Qeridoo Jumbo to najświeższa nowość na rynku przyczepek rowerowych. Swoją premierę obchodziła w połowie kwietnia 2015 r. na targach BIKE FESTIWAL w Gdańsku. Jest to na tyle innowacyjna konstrukcja w porównaniu z dotychczasowymi przyczepkami Qeridoo, że można ją uznać za kamień milowy w rozwoju niemieckiego producenta.

Kask CLOSCA ™ Helmet - test

Jestem zwolenniczką jazdy w kasku (niezależnie od wieku i okoliczności), dlatego też z radością i zaciekawieniem przyjmuję wszelkie nowinki pojawiające się na rynku w tej dziedzinie. A jest ich coraz więcej i nasze głowy mogą być chronione już nie tylko przez tradycyjne kaski, ale też przez miękkie czapko-kaski Ribcap, czy – od niedawna - innowacyjne i niepowtarzalne kaski, które poza bezpieczeństwem łączą w sobie ciekawy design i uniwersalność, kryjące się pod nazwą CLOSCA ™ Helmet.

Niemcy, Szwajcaria i Austria w tydzień, czyli rowerami wokół Jeziora Bodeńskiego

Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów i poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.