konkurs link

newsletter

  • 6.7.2020, Imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa
 
 

Rowerowy zawrót głowy! Niezbędnik rowerzysty

Klucze ampulowe z kulką Profix Proline Klucze ampulowe z kulką Profix Proline
Jest doskonałym sposobem na utrzymanie kondycji lub szybki powrót do formy – godzina jazdy tym napędzanym siłą mięśni środkiem lokomocji pozwala spalić nawet kilkaset kalorii. To również świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. O czym mowa? Oczywiście o rowerze. Dopóki dopisuje pogoda, warto wybrać się nim na zwiedzanie bliższych i dalszych zakątków Polski. Na wycieczkę zabierzmy ze sobą również zestaw niezbędnych narzędzi.
Męczy cię ciągłe stanie w korkach? A może masz ochotę poczuć wiatr we włosach, pooddychać nadmorską bryzą lub dojechać tam, gdzie nie wjedzie żadne auto czy motocykl? W takim razie, rower jest dokładnie tym, co pozwoli zrealizować te pragnienia. Sprawdzi się zarówno w mieście, jako sposób szybkiego przemieszczania się w godzinach szczytu, jak i na krótszych i dłuższych wyprawach za miasto. To fantastyczny wynalazek, z którym naprawdę warto bliżej się zaznajomić. A gdy po kilku przejażdżkach na dobre połkniemy rowerowego bakcyla, ulubiony jednoślad będzie nam towarzyszył już prawie zawsze i prawie wszędzie. 
 
Wyjeżdżając na weekend, zabierz ze sobą rower

Wyjazd z rowerem za miasto, a nawet na drugi koniec Polski, to świetny pomysł na spędzenie ostatnich dni kalendarzowego lata czy początku jesieni. Delikatnie przygrzewające z nieba słońce i mieniące się kolorami drzewa wprost zachęcają do wybrania się na długą rowerową wyprawę. Tym bardziej, że ulubiony jednoślad, a nawet jednoślady możemy przetransportować własnym samochodem. I nie oznacza to, że musimy być posiadaczami małej ciężarówki. Jak zatem zmieścić do auta rodzinę lub znajomych, fotelik dla dziecka, a do tego rowery pasażerów? Wystarczy skorzystać z jednego z rozwiązań dedykowanych specjalnie do transportu jednośladów. Bardzo popularna metoda to przewóz sprzętu na dachu samochodu. Potrzebne są do tego specjalne uchwyty mocowane do bagażnika dachowego. To stosunkowo prosty i skuteczny sposób, warto jednak pamiętać o jego minusach. Przede wszystkim przewożąc rowery w ten sposób znacznie zwiększymy wysokość auta. Może to spowodować trudności z przejechaniem pod niskim wiaduktem czy z wjechaniem do podziemnego garażu. Ze względu na zmienione opory powietrza, możliwe jest także, że nieco zwiększy się spalanie paliwa. 
 
Innym sposobem jest przewiezienie roweru z tyłu samochodu. Do wyboru mamy kilka opcji. Pierwsza to specjalny stelaż montowany na pokrywie bagażnika. Pozwala on na przewiezienie nawet trzech rowerów. Nie wymaga również dodatkowych uchwytów czy posiadania bagażnika dachowego. Przy wykorzystaniu tej metody nie wzrasta nam wysokość samochodu, a więc odpadają problemy z niskimi przejazdami. Trzeba natomiast liczyć się z nieco mniejszą widocznością z tyłu pojazdu oraz możliwością uszkodzenia lakieru w miejscach styku stelaża z karoserią. Dodatkowo, niektóre stelaże pasują wyłącznie do nadwozi typu hatchback. Druga możliwość to zainstalowanie uchwytu lub specjalnej platformy mocowanej do haka holowniczego. Bez problemu przewieziemy na nich trzy jednoślady. System ten wymaga jednak posiadania wspomnianego haka. Dostęp do tak przewożonych rowerów jest bardzo wygodny, ale – co bardzo ważne – mogą one ograniczać widoczność i zasłaniać tylne światła pojazdu oraz tablicę rejestracyjną, co jest niezgodne z prawem. Dlatego wybierając jeden z opisanych systemów weźmy pod uwagę nie tylko własne preferencje i model posiadanego samochodu, lecz także wady i zalety poszczególnych rozwiązań. 
 
Awaria? Żaden problem!
 
Po bezpiecznym dotarciu do celu podróży, czas wsiąść na rowery i wyruszyć na upragnioną wyprawę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet najlepszy i najdroższy rower może czasami ulec mniej lub bardziej poważnej awarii. Przebita dętka czy zerwany łańcuch to jedne z częściej spotykanych problemów. Na szczęście większości napraw jesteśmy w stanie dokonać we własnym zakresie. Aby jednak było to możliwe, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Są one nierozerwalną częścią jazdy jednośladem, ponieważ pomagają uporać się z ewentualną usterką, która wcześniej czy później może nam się przytrafić. Z tego powodu na weekendowy wyjazd za miasto warto zabrać do samochodu małą, ale dobrze wyposażoną skrzynkę z narzędziami i szeregiem niezbędnych akcesoriów. – Jeśli dysponujemy nowoczesnym rowerem górskim lub szosowym, nie obejdzie się bez kompletu kluczy ampulowych, czyli popularnych imbusów. Śruby z łbem z gniazdem sześciokątnym są w nich wyjątkowo często stosowane – wyjaśnia Emil Sieligowski, przedstawiciel marki dedykowanych profesjonalistom narzędzi PROLINE. – Do starszych rowerów, jak również miejskich i trekkingowych oprócz imbusów przydadzą się również klucze płasko-oczkowe. Dobrze mieć ich cały komplet, choć najczęściej używać będziemy zapewne rozmiarów 8, 10, 13 i 15 mm – dodaje ekspert. 
 
Profix Proline klucz płaskooczkowy
 
W naszej skrzynce narzędziowej, nie powinno również zabraknąć zestawu szczypiec i kompletu wkrętaków, które przydadzą się zarówno przy obsłudze roweru jak i samochodu. Jeśli wybierzemy sprzęt renomowanych producentów, zyskamy pewność, że narzędzia wykonano z należytą starannością oraz z materiałów naprawdę wysokiej jakości. Dobre przyrządy pomogą nam przyspieszyć pracę oraz zminimalizują ryzyko uszkodzenia naprawianego sprzętu, np. zniszczenia łba odkręcanej śruby. Oprócz narzędzi, do skrzynki warto wrzucić również szereg niezbędnych akcesoriów. Zgodnie z zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” dobrze jest przechowywać w niej zapasowe dętki i klocki hamulcowe, garść śrub, nakrętek i podkładek, linki hamulcowe i do przerzutek, kilka spinek do łańcucha, mały pojemniczek ze smarem i taśmę izolacyjną. – W awaryjnych sytuacjach często przydają się też plastikowe opaski zaciskowe. Możliwości ich wykorzystania jest naprawdę wiele – ogranicza nas chyba jedynie wyobraźnia i długość posiadanych egzemplarzy – podpowiada Emil Sieligowski. Możemy je wykorzystać do przymocowania obluzowanego błotnika, przytwierdzenia urwanej lampy, a nawet tymczasowej naprawy przerzutek. Przydatne mogą okazać się też specjalny środek czyszcząco-smarujący w aerozolu oraz rękawice robocze.

Nie zabiorą dużo miejsca w plecaku
 
Podczas rowerowej wycieczki wożenie ze sobą całej skrzynki z narzędziami nie jest oczywiście możliwe. Zostawmy ją więc w samochodzie, natomiast do plecaka wrzućmy mały zestaw najbardziej potrzebnego sprzętu. Pozwoli on w łatwy sposób uporać się z większością awarii, jakie mogą się nam przytrafić podczas jazdy. Warto wozić ze sobą wspomniane opaski zaciskowe, małą, plastikową łyżkę do opon, zestaw naprawczy do dętek i poręczną pompkę. Jeśli preferujemy forsowną jazdę, lub jeździmy, np. po górach, przydać się może również mały skuwacz do łańcucha. Oprócz tego pamiętajmy też o odpowiednich kluczach, które będą pomocne, gdy przyjdzie dokręcić poluzowaną czy przesuniętą po upadku kierownicę lub odkręcić uszkodzoną przerzutkę. W sklepach rowerowych i narzędziowych możemy zaopatrzyć się w specjalny zestawy kluczy ampulowych, zamkniętych w praktycznej obudowie przypominającej scyzoryk. – To bardzo ciekawe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się przy obsłudze rowerów. Wykonane z solidnej, chromowo-wanadowej stali są niezwykle trwałe, a przy tym lekkie. Pracuje się nimi wygodnie, a co ważne – nie zajmą nam zbyt wiele miejsca w plecaku – przekonuje Emil Sieligowski. Takie zestawy można znaleźć, m.in. w ofercie marki PROLINE. W zależności od potrzeb dostępne są zestawy z kluczami o rozmiarach od 1,5 mm do 8 mm lub od 2 mm do 10 mm. 
 
Profix Proline klucze ampulowe
 
Podczas rowerowej wycieczki przydatne będą również wkrętaki. Wykorzystamy je, m.in. do dokładnego wyregulowania wychylenia wózka tylnej przerzutki. Na szczęście nie trzeba wozić ze sobą całego zestawu. Najczęściej wystarczą dwa – z końcówką płaską oraz phillips. Możemy też wybrać specjalny, mały model z ułatwiającą pracę grzechotką i zestawem wymienialnych końcówek. Te, które będą odpowiednie do obsługi posiadanego przez nas roweru, można schować w rękojeści. W plecaku czy przytroczonej do ramy sakwie z narzędziami nie może zabraknąć także poręcznych szczypiec. Doskonałe są różnego rodzaju multitoole, czyli narzędzia wielofunkcyjne, którymi możemy np. przecinać różnej grubości druty, a nawet cienkie linki stalowe. Taki sprzęt bywa niestety dość kosztowny. W zastępstwie możemy zabrać wysokiej jakości szczypce uniwersalne, czyli popularne kombinerki. – To naprawdę uniwersalne narzędzie. Oprócz ściskania przedmiotów, możemy wykorzystać je też do cięcia czy wyginania drutów. Przydadzą się do naciągnięcia linki hamulcowej lub przerzutek, a jeśli nie mamy ze sobą odpowiedniego klucza, w awaryjnej sytuacji da się nimi nawet odkręcać nakrętki – podpowiada ekspert.  
 
Profix Proline klucze ampulowe
 
Rower pozwala nam poczuć wiatr we włosach i zapomnieć o zatłoczonych miastach. Jednocześnie regularna jazda jednośladem znakomicie wpływa na poprawę kondycji, pomaga zgubić ewentualne zbędne kilogramy i pozytywnie podnosi samopoczucie. To świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu – zarówno samemu, jak i z całą rodziną. Warto zabierać go ze sobą na weekendowy wypad za miasto, a nawet na wakacje. Przewiezienie rowerów samochodem znacznie ułatwi przeznaczony do tego celu osprzęt. Z kolei kilka niezbędnych narzędzi, które wrzucimy do plecaka, pomoże nam uporać się z niemal każdą awarią, jaka może zdarzyć się na szlaku. 

Materiał promocyjny
 
Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

4 rowery, 3 dni, 141 kilometrów – rodzinna wyprawa w okolicach Warszawy

Od kilku lat wyczekiwaliśmy chwili, gdy znów wrzucimy sakwy na bagażniki i ruszymy w drogę. Nim na świecie pojawiły się dzieci, odbyliśmy dwie dziesięciodniowe wyprawy rowerowe – po Gotlandii i Wyspach Allandzkich, podczas każdej pokonując ponad 700 km.

Popraw zdrowie na rowerze

Nie jest tajemnicą, że regularna jazda na rowerze nie tylko poprawia kondycję, ale również samopoczucie. Nie każdy może pozwolić sobie na wysiłek fizyczny, jakim jest bieganie, a dla innych regularne wizyty na siłowni wiążą się ze zbyt dużym obciążeniem. Niewątpliwą zaletą roweru jest jego uniwersalność. Tania eksploatacja, możliwość poruszania się nim praktycznie wszędzie, sprawia, że trudno znaleźć alternatywę dla szybkiego przemieszczania się na krótkich odcinkach. Szczególnie, że największą korzyścią jest zdecydowana poprawa zdrowia.

Finisz sezonu z Poland Bike XC w Legionowie

Poland Bike drugi raz w tym roku zawitał do Legionowa. W maju z LOTTO Poland Bike Marathon, a tym razem z Poland Bike XC. Trzeci, finałowy etap tego nowego cyklu, organizowanego pierwszy raz przez Grzegorza Wajsa, został rozegrany w pięknej jesiennej i co ważne, słonecznej scenerii. W ostatnich tegorocznych zawodach ścigało się blisko 200 miłośników jazdy na rowerach górskich.

Rowerem po Polsce – przegląd popularnych szlaków rowerowych na wycieczki rodzinne

Tego roku wiosna przywitała nas wyjątkowo wcześnie. Nie zaczekała nawet aż wszystkie Marzanny dotrą na dno jezior i ciepłymi promieniami zachęca do ruchu na świeżym powietrzu. Wszyscy widzą, jak ewidentnie zmieniło się podejście Polaków do sportu i aktywności. Nie da się także nie zauważyć rosnącej liczby rowerzystów. Całe szczęście co roku powstają nowe szlaki rowerowe zachęcające do wycieczek całą rodziną!

LOTTO Poland Bike Marathon: 900 rowerów na poligonie w Rembertowie!

Lepszego debiutu nie można sobie wymarzyć. W warszawskim Rembertowie było wszystko. Słoneczna pogoda, rodzinna atmosfera, niezwykłe kolarskie miasteczko, fenomenalna frekwencja i jeszcze bardzo mocna obsada.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.