konkurs link

newsletter

  • 28.10.2021, Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza
 
 

Rowerowe wyprawy po Puszczy Bolimowskiej

W Puszczy Bolimowskiej W Puszczy Bolimowskiej fot. Ewa Świerżewska

Nieco ponad rok temu odkryliśmy nowe miejsce na rodzinne wyprawy rowerowe. Bolimowski Park Krajobrazowy to piękne lasy między Żyrardowem a Skierniewicami – w sam raz na tygodniowy urlop lub tzw. długi weekend.

Podróżując palcem po mapie okolic Warszawy natrafiliśmy na Bolimowski Park Krajobrazowy, czyli dość nieduży kompleks leśny między Żyrardowem a Skierniewicami. Ze względu na bliskość naszego miejsca zamieszkania oraz przyjazną i sprawdzoną bazę (agroturystyka w Smolarni www.smolarnia.pl) kilka razy wracaliśmy już tam z naszymi rowerami.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


Puszcza Bolimowska ma wszystko to, co potrzebne do udanej wyprawy rowerowej z dziećmi. Teren jest płaski, ale dość zróżnicowany (polany, jeziorka, rzeka itp.). Drogi leśne są dość łatwo przejezdne – tylko kilka razy natrafiliśmy na odcinki bardzo kamieniste lub piaszczyste. Nie brakuje też atrakcyjnych celów rozbudzających wyobraźnię dziecka i mobilizujących je do pedałowania.
 

Nieborów


W zasięgu wycieczki rowerowej znajdują się: zespół pałacowy w Nieborowie, park romantyczny w Arkadii, pracownia garncarska w Bolimowie oraz piękna rzeka Rawka wraz z jeziorem Joachimów.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


Na Rawce można z powodzeniem popływać kajakiem (przeczytaj tekst Kajakiem po Rawca z dziećmi). W lesie żyje dużo zwierząt, czasem na drogę wypełznie padalec lub wybiegnie jaszczurka, a wśród drzew zamajaczy sarna.
 

BOlimowski Park Krajobrazowy


Dla nas Puszcza Bolimowska na zawsze pozostanie miejscem pierwszej poważnej wyprawy rowerowej z naszymi córkami: Igą i Adą. Ada miała wówczas pięć lat i wycieczka ze Smolarni do Nieborowa (25 km w jedną stronę) mogła wydawać się zbyt ambitna. Plan jednak się powiódł i nasza córka przejechała w ciągu jednego dnia 50 km na rowerze z kołami o wielkości zaledwie 16 cali. Dziś mogę powiedzieć, że był to początek znacznie ambitniejszych, późniejszych wypraw rowerowych. Łącznie, w czasie zeszłorocznego długiego weekendu majowego, przejechaliśmy po puszczy ponad 150 km.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


W Bolimowskim Parku Krajobrazowym nie brakuje poprawnie oznakowanych szlaków rowerowych (spotkaliśmy nawet miłego pana odświeżającego oznakowanie szlaku). Polecam jednak kupno mapy (mapa Rezerwatu przyrody RAWKA/Bolimowskiego Parku Krajobrazowego), dzięki której można przemieszczać się ścieżkami leśnymi niezależnie od wytyczonych szlaków. Pomocne informacje można też znaleźć na stronach Parku http://bolimowskipark.pl.

Łukasz Świerżewski
fot. Ewa i Łukasz Świerżewscy

Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Fotelik czy przyczepka, czyli w jaki sposób przewozić dziecko rowerem

Rodzice, pragnący zarazić swe potomstwo miłością do dwóch kółek, prędzej czy później zadadzą sobie tytułowe pytanie. Celem tego artykułu jest nakreślenie wad i zalet fotelików oraz przyczepek rowerowych, a tym samym ułatwienie rodzinom wyboru właściwego dla nich sprzętu.

Fotelik Weeride Kangaroo - test

Projektanci firmy Weeride musieli sporo czasu spędzić w australijskim buszu, bądź przynajmniej przed telewizorem, przypatrując się zwyczajom kangurów. Z obserwacji torbaczy wyszło im, że małe dziecko powinno czuć się najbezpieczniej bezpośrednio pod piersią mamy (bądź taty) i że nic nie zapewni mu podczas jazdy rowerem takiej ochrony, jak rozłożone ramiona rodzica. 

Rowerem po Polsce – przegląd popularnych szlaków rowerowych na wycieczki rodzinne

Tego roku wiosna przywitała nas wyjątkowo wcześnie. Nie zaczekała nawet aż wszystkie Marzanny dotrą na dno jezior i ciepłymi promieniami zachęca do ruchu na świeżym powietrzu. Wszyscy widzą, jak ewidentnie zmieniło się podejście Polaków do sportu i aktywności. Nie da się także nie zauważyć rosnącej liczby rowerzystów. Całe szczęście co roku powstają nowe szlaki rowerowe zachęcające do wycieczek całą rodziną!

Mój rower, czyli jak dopasować ofertę rynku rowerów dla dzieci do własnych potrzeb

Przeglądasz Internet w poszukiwaniu pierwszego pełnoprawnego roweru dla Twojego dziecka, pytasz znajomych co polecają, sprawdzasz - oferta jest naprawdę szeroka! Wielu rodziców zapewne kupiłoby nowy rower, na gwarancji, aby nie było z nim kłopotów i żeby dziecko było zadowolone, często niestety kosztem sporych wyrzeczeń finansowych. Czy zatem nie istnieje alternatywa? Owszem, i to nawet łatwiejsza do realizacji niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać! Oto jak postanowiłem, poświęcając na to kilka godzin, tę alternatywę wprowadzić w życie.

LOTTO Poland Bike Marathon: rekordowe Legionowo!

„Legionowo porusza!” I to jak! Oficjalne, legionowskie hasło idealnie oddało klimat otwarcia sezonu LOTTO Poland Bike Marathon 2014. Na starcie pierwszego w tym roku etapu cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowanego przez Grzegorza Wajsa, stanęła najwyższa w jego historii liczba 1000 uczestników.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.