konkurs link

newsletter

  • 25.2.2020, Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd
 
 

Rowerowe wyprawy po Puszczy Bolimowskiej

W Puszczy Bolimowskiej W Puszczy Bolimowskiej fot. Ewa Świerżewska

Nieco ponad rok temu odkryliśmy nowe miejsce na rodzinne wyprawy rowerowe. Bolimowski Park Krajobrazowy to piękne lasy między Żyrardowem a Skierniewicami – w sam raz na tygodniowy urlop lub tzw. długi weekend.

Podróżując palcem po mapie okolic Warszawy natrafiliśmy na Bolimowski Park Krajobrazowy, czyli dość nieduży kompleks leśny między Żyrardowem a Skierniewicami. Ze względu na bliskość naszego miejsca zamieszkania oraz przyjazną i sprawdzoną bazę (agroturystyka w Smolarni www.smolarnia.pl) kilka razy wracaliśmy już tam z naszymi rowerami.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


Puszcza Bolimowska ma wszystko to, co potrzebne do udanej wyprawy rowerowej z dziećmi. Teren jest płaski, ale dość zróżnicowany (polany, jeziorka, rzeka itp.). Drogi leśne są dość łatwo przejezdne – tylko kilka razy natrafiliśmy na odcinki bardzo kamieniste lub piaszczyste. Nie brakuje też atrakcyjnych celów rozbudzających wyobraźnię dziecka i mobilizujących je do pedałowania.
 

Nieborów


W zasięgu wycieczki rowerowej znajdują się: zespół pałacowy w Nieborowie, park romantyczny w Arkadii, pracownia garncarska w Bolimowie oraz piękna rzeka Rawka wraz z jeziorem Joachimów.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


Na Rawce można z powodzeniem popływać kajakiem (przeczytaj tekst Kajakiem po Rawca z dziećmi). W lesie żyje dużo zwierząt, czasem na drogę wypełznie padalec lub wybiegnie jaszczurka, a wśród drzew zamajaczy sarna.
 

BOlimowski Park Krajobrazowy


Dla nas Puszcza Bolimowska na zawsze pozostanie miejscem pierwszej poważnej wyprawy rowerowej z naszymi córkami: Igą i Adą. Ada miała wówczas pięć lat i wycieczka ze Smolarni do Nieborowa (25 km w jedną stronę) mogła wydawać się zbyt ambitna. Plan jednak się powiódł i nasza córka przejechała w ciągu jednego dnia 50 km na rowerze z kołami o wielkości zaledwie 16 cali. Dziś mogę powiedzieć, że był to początek znacznie ambitniejszych, późniejszych wypraw rowerowych. Łącznie, w czasie zeszłorocznego długiego weekendu majowego, przejechaliśmy po puszczy ponad 150 km.
 

Bolimowski Park Krajobrazowy


W Bolimowskim Parku Krajobrazowym nie brakuje poprawnie oznakowanych szlaków rowerowych (spotkaliśmy nawet miłego pana odświeżającego oznakowanie szlaku). Polecam jednak kupno mapy (mapa Rezerwatu przyrody RAWKA/Bolimowskiego Parku Krajobrazowego), dzięki której można przemieszczać się ścieżkami leśnymi niezależnie od wytyczonych szlaków. Pomocne informacje można też znaleźć na stronach Parku http://bolimowskipark.pl.

Łukasz Świerżewski
fot. Ewa i Łukasz Świerżewscy

Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym Dojedziesz do pracy szybciej i bez stresu

Wokół rowerów elektrycznych narosło wiele mitów. Często można spotkać opinie, że działają jak skuter i poruszają się samodzielnie. Inne nieporozumienie to przekonanie, że powstały wyłącznie z myślą o osobach starszych. Nie brakuje jednak argumentów, które popularnym eBike’om dają przewagę nad tradycyjnymi rowerami. Ponadto, mogą stanowić alternatywę dla samochodów czy transportu publicznego.

Fotelik czy przyczepka, czyli w jaki sposób przewozić dziecko rowerem

Rodzice, pragnący zarazić swe potomstwo miłością do dwóch kółek, prędzej czy później zadadzą sobie tytułowe pytanie. Celem tego artykułu jest nakreślenie wad i zalet fotelików oraz przyczepek rowerowych, a tym samym ułatwienie rodzinom wyboru właściwego dla nich sprzętu.

Coverover - uniwersalne okrycie dla dzieci - test

Sezon wycieczek rowerowych rozpoczął się piękną, słoneczną aurą, młodsza latorośl przypomniała sobie, co znaczy wiatr we włosach wpadający między dziurkami w kasku, a więc nastał idealny czas, aby rozpracować funkcje Coverovera.

LOTTO Poland Bike Marathon: sprintem przez Puszczę Białą - relacja

LOTTO Poland Bike Marathon trzeci raz z rzędu zawitał do Jasienicy koło Ostrowi Mazowieckiej. W powiecie ostrowskim odbył się dwunasty, przedostatni etap tegorocznego cyklu LOTTO Poland Bike Marathon, organizowanego przez Grzegorza Wajsa. Z roku na rok frekwencja na starcie jest coraz większa. Tym razem w okolicach Ostrowi Mazowieckiej ścigało się prawie 600 miłośników jazdy na rowerach górskich. Dominował „puszczański” klimat. Trasa prowadziła przez dukty leśne i szlaki w obrębie Puszczy Białej.

Weehoo i-Go - jednokołowa rewolucja

Rodzice, którzy w wolnym czasie chętnie wybierają się na rower, dysponują już całą gamą rozwiązań, które ułatwiają im wspólne przejażdżki z młodszymi i starszymi dziećmi: foteliki rowerowe przednie i tylne, dwukołowe przyczepki, hole rowerowe. Ten artykuł prezentuje nowe, ciekawe rozwiązanie dla aktywnych rodziców: jednokołową przyczepkę rowerową Weehoo i-Go.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.