konkurs link

newsletter

  • 28.10.2021, Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza
 
 

Puszcza Kozienicka na rowerach z dziećmi

Kozienicki Park Krajobrazowy Kozienicki Park Krajobrazowy fot. Ewa Świerżewska

Duży wybór szlaków rowerowych, mało piasku i nieźle oznakowane trasy, niewiele wzniesień, piękny las – to wszystko czeka rodziny chcące zwiedzić Puszczę Kozienicką na rowerach. Do minusów należy uboga infrastruktura turystyczna i brak typowych atrakcji dla dzieci.

Bardzo długi w tym roku majowy weekend spędziliśmy na wyprawach rowerowych po Puszczy Kozienickiej. Jeździliśmy z córkami (6 i 9 lat). Łącznie przebyliśmy w Puszczy ponad 220 km, czyli poznaliśmy jej tajniki dość dogłębnie. Oto nasze wrażenia.

Gdzie tu spać
Problem z infrastrukturą turystyczną w rejonie Puszczy Kozienickiej, która przecież znajduje się zaledwie 60 km na południe od Warszawy, odczuliśmy już na etapie planowania wyprawy. Poszukiwania w Internecie sensownej kwatery, która znajdowałaby się  na terenie Puszczy, blisko szlaków rowerowych, nie były proste. Oferta jest więcej niż skromna. W końcu znaleźliśmy pensjonacik w Kłodzie, na północnym krańcu Puszczy , tuż koło miejscowości Ryczywół.  Spaliśmy TU. Polecamy!

Szlaków nie brakuje
Puszcza Kozienicka to raj dla rodzinnych rowerzystów. Sieć szlaków jest bogata (około 350 km) i przebiega przez wszystkie najważniejsze zakątki Puszczy. Same szlaki są nieźle utrzymane i oznakowane.
 

Puszcza Kozienicka szlaki rowerowe
Oznaczenia szlaków rowerowych


Co najważniejsze, w ogromnej większości są łatwo przejezdne i płaskie. Z punktu widzenia dzieci liczy się stosunkowo nieduża liczba odcinków piaszczystych i praktyczny brak szlaków wzdłuż głównych dróg. Jest więc bezpiecznie, a miejscami wręcz komfortowo – jeden z centralnych szlaków (niebieski,) biegnący tzw. Królewskim Gościńcem, którym Jagiellonowie przemierzali te rejony, jadąc z Krakowa na Litwę, nazwaliśmy wręcz rowerową autostradą. Świetna nowa, utwardzona nawierzchnia i imponująca jak na las szerokość .
 

Puszcza Kozienicka
Puszcza Kozienicka jest bardzo malownicza


Nasze codzienne wycieczki odbywały się na dystansach od 40 do 80 km. Najdłuższy przelot to pętla Ryczywół-Pionki-Kozienice-Świerże- Ryczywół. Ponadto spenetrowaliśmy okolice Garbatki Letnisko, Jedlni Letnisko i Brzózy. Niemal wszędzie jakość szlaków podobna, krajobrazy ładne, ludzi, a zwłaszcza rowerzystów, bardzo mało (spotkaliśmy dwóch rowerzystów).
 

Puszcza Kozienicka Rezerwat Krępiec
Rezerwat Krępiec


Szczególnie polecamy wspomniany Królewski Gościniec, piękne rejony rzeki Zagożdżonki (zwłaszcza Rezerwat Brzeźniczka), Rezerwat Krępiec i prześliczną rzekę Radomkę (można też spłynąć nią kajakami).
 

Puszcza Kozienicka rzeka Radomka
Dzika rzeka Radomka


Choć  z pozoru łatwe, szlaki Puszczy Kozienickiej mogą zaskoczyć i stanowić wyzwanie nawet dla wytrawnych rowerzystów. Tak się stało na prostym z pozoru i niedługim zielonym szlaku rozpoczynającym się w Jedlni Letnisko nad Zalewem Siczki. Po bezproblemowych 10 kilometrach  trafiliśmy na Szabanową Drogę, która okazała się prawdziwym Błotnistym Szlakiem. Przejechanie kolejnych kilku kilometrów było prawdziwym testem wytrzymałości, zwłaszcza dla dzieci. Nie obyło się bez efektownych wywrotek w błoto. Miejscami rower nie był w stanie przejechać.

Mało typowych atrakcji turystycznych
Każdy, kto podróżuje na rowerach z dziećmi wie, że lubią one atrakcyjne cele i perspektywę zabawy, a co najmniej ciekawostki „u celu”. Dobre są więc wszelkiego rodzaju skanseny, muzea, ścieżki dydaktyczne, pomniki, atrakcyjne miasta itp., stanowiące działający na wyobraźnię cel wyprawy. Puszcza Kozienicka nie oferuje niestety wielu takich atrakcji. Ścieżki dydaktyczne są skromne, miejscowości takie jak Pionki , Garbatka Letnisko czy nawet Kozienice wyglądają jakby o turystach niemal zupełnie w nich zapomniano, a część nawet obecnych na mapie atrakcji była podczas naszej wycieczki nieczynna (np. wioska indiańska w Augustowie). Niemniej kilka „atrakcji” w Puszczy i jej okolicach wartych jest polecenia:

- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolasie – obecność obowiązkowa, dzieciom się podobało. Szczegóły tutaj
 

Puszcza Kozienicka Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie


- Skansen Wsi Radomskiej – kawałek dalej, trzeba dojechać samochodem, ale naprawdę warto. Szczegóły tutaj
 

Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej


- Pałac (Urząd Miasta) w Kozienicach. Niestety nie da się zwiedzać ,ale sam budynek i okolice bardzo ładne.
- Kamping/Ośrodek Rekreacji w Kozienicach z naturalnym kąpieliskiem, świeżo odnowiony, dobre miejsce ewentualnego noclegu.

O czym warto pamiętać
Jeżdżąc po Puszczy warto mieć przy sobie szczegółową mapę ze szlakami rowerowymi. Mimo dobrego oznaczenia miejscami można się zgubić. Jest też niezbędna do planowania wycieczek. Do kupienia w Empiku lub w informacji turystycznej w Kozienicach. Podczas samych wycieczek trzeba mieć prowiant. Odległości między miejscowościami są spore, sklepy niezbyt częste. No i kwestia strojów. Coś przeciwdeszczowego wskazane. W lesie niewiele jest wiat i miejsc schronienia, więc w trakcie deszczu mokre majtki murowane. W sezonie komarowym – spray.
 

Puszcza Kozienicka
W Puszczy Kozienickiej niewiele jest miejsc, by schować się przed deszczem


Podsumowując: gorąco polecam kilkudniowy wypad rowerowy do Puszczy. Rowerowe wrażenia gwarantowane, przyjaznych dzieciom tras nie brakuje – świetne miejsce do trenowania przed długimi wyprawami. Dla nas Puszcza okazała się doskonałym początkiem sezonu, w którym zaliczyliśmy między innymi 740-km wyprawę rowerową po Bawarii. Ale to już zupełnie inna historia.

Łukasz Świerżewski
fot. Łukasz i Ewa Świerżewscy

Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Popraw zdrowie na rowerze

Nie jest tajemnicą, że regularna jazda na rowerze nie tylko poprawia kondycję, ale również samopoczucie. Nie każdy może pozwolić sobie na wysiłek fizyczny, jakim jest bieganie, a dla innych regularne wizyty na siłowni wiążą się ze zbyt dużym obciążeniem. Niewątpliwą zaletą roweru jest jego uniwersalność. Tania eksploatacja, możliwość poruszania się nim praktycznie wszędzie, sprawia, że trudno znaleźć alternatywę dla szybkiego przemieszczania się na krótkich odcinkach. Szczególnie, że największą korzyścią jest zdecydowana poprawa zdrowia.

Coverover - uniwersalne okrycie dla dzieci - test

Sezon wycieczek rowerowych rozpoczął się piękną, słoneczną aurą, młodsza latorośl przypomniała sobie, co znaczy wiatr we włosach wpadający między dziurkami w kasku, a więc nastał idealny czas, aby rozpracować funkcje Coverovera.

Korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym Dojedziesz do pracy szybciej i bez stresu

Wokół rowerów elektrycznych narosło wiele mitów. Często można spotkać opinie, że działają jak skuter i poruszają się samodzielnie. Inne nieporozumienie to przekonanie, że powstały wyłącznie z myślą o osobach starszych. Nie brakuje jednak argumentów, które popularnym eBike’om dają przewagę nad tradycyjnymi rowerami. Ponadto, mogą stanowić alternatywę dla samochodów czy transportu publicznego.

Helmet Liner Pro Buff® - test

Chłodne dni stały się faktem, co nie oznacza oczywiście, że należy rezygnować z aktywności na powietrzu. Czy to w kasku - podczas jazdy na rowerze i rolkach, czy bez - podczas biegania, towarzyszy mi ostatnio Helmet Liner Pro Buff® - wynalazek, który jest potwierdzeniem tezy, iż najprostsze rozwiązania są najlepsze. 

Wyprawy rowerowe z dziećmi – jak to się robi?

Choć trudno to sobie wyobrazić, podczas wypraw rowerowych z dziećmi jadącymi na własnych rowerach można pokonać setki kilometrów i dobrze się przy tym bawić. Trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka szczegółów i poznać proste triki organizacyjne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.