konkurs link

newsletter

  • 5.2.2023, Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
 
 

Nie tylko przyczepka – przegląd nowatorskich rozwiązań dla rowerowych rodzin. Prezentacja sprzętu

Różne rozwiązania dla rowerowych rodzin Różne rozwiązania dla rowerowych rodzin

Ten artykuł jest dla kochających rower, dla ludzi ceniących nade wszystko aktywność na świeżym powietrzu, a także dla rodzin chcących wspólnie spędzać czas. W życiu każdego rowerzysty, człowieka aktywnego oraz rodziny nadchodzi moment, kiedy dalsza aktywność staje pod znakiem zapytania. Jest to: pierwsze dziecko (przy każdym kolejnym jesteśmy już coraz bogatsi w doświadczenie i wiedzę). Postaramy się przekonać was, że nie trzeba rezygnować z ukochanego sportu, zmieniać sposobu spędzania wakacji z rowerowo-podróżniczego na pensjonatowo-plażowy i czekać, aż maluch będzie aktywnym towarzyszem podróży.

Istnieje bowiem przynajmniej kilka sposobów na spędzanie czasu na rowerze wraz z małym dzieckiem. Oczywiście rozwiązania te mogą służyć także jako codzienny środek lokomocji w drodze do przedszkola, sklepu, parku czy na plac zabaw. Na rynku pojawiły się  rozwiązania mające umożliwić jazdę na rowerze rodzicom posiadającym pod swoją opieką małe dziecko niezdolne jeszcze do samodzielnej jazdy. Oto przegląd dostępnych rozwiązań:

PRZYCZEPKA ROWEROWA - dobra na każdą okazję
 

Przyczepka rowerowe 
Fot. 1. Przyczepka rowerowa Nordic Cab
 

Na wstępie wyśnić również trzeba, iż spotkać się możemy z różnym nazewnictwem: wózek rowerowy, wózek sportowy, przyczepka dla dzieci itp. Wolimy używać  nazwy przyczepka  rowerowa, bo to jej główna funkcja.

Przyczepka rowerowa to najpopularniejsze i najbardziej wielofunkcyjne rozwiązanie dostępne na rynku. Celowo pomijamy w tym artykule fotelik rowerowy, gdyż ten umożliwia wprawdzie przewożenie dziecka na rowerze, ale nam chodzi nie tyle o możliwość przewiezienia, co o możliwość podróżowania z dzieckiem. Nie wspominając już o niedogodnościach pogodowych, braku komfortu i zagrożeniach, związanych z przewożeniem dzieci w fotelikach. I tu przyczepka jest bezkonkurencyjna.

Jednym z najpraktyczniejszych modeli na rynku jest, pochodząca z Norwegii, wielofunkcyjna przyczepka rowerowa Nordic Cab. Prawie każda przyczepka to także wózek spacerowy (w modelu Nordic Cab te funkcję uzyskuje się dzięki małemu kółeczku z przodu ).

Za przyczepką przemawiają:

Bezpieczeństwo

Przyczepka Nordib Cab
 Fot 2. Przyczepka rowerowa Nordic Cab - wnętrze przyczepki i pasy bezpieczeństwa
 

Przewóz dzieci w przyczepce jest dużo bardziej bezpieczny niż w foteliku. Pokazują to wieloletnie badania, przeprowadzone w krajach, gdzie przyczepki używane są od wielu lat. Dlaczego? Dziecko znajduje się dużo niżej niż w przypadku fotelika. Przyczepka jest dzięki temu dużo stabilniejsza niż rower z dodatkowym pasażerem. Dodatkowo przewrócenie się roweru nie powoduje przewrócenia przyczepki, w przyczepce dziecko siedzi w tzw. klatce bezpieczeństwa, która chroni je nawet w przypadku przewrócenia się przyczepki. W przyczepce dzieci są zabezpieczone 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa. W prezentowanym na zdjęciach modelu Nordic Cab dodatkowo dno przyczepki wykonane jest z bezpiecznego i sztywnego tworzywa, które zabezpiecza dziecko przed wodą, kamieniami, korzeniami, śniegiem. Ułatwia też utrzymanie wnętrza w czystości.

Wygoda i ochrona przed zmiennymi warunkami pogodowymi

Przyczepka Nordic Cab
Fot. 3. Przyczepka rowerowa Nordic Cab - w wersji  jogger z siedziskiem rozłożonym do funkcji spania
oraz z osłonami  przeciwsłonecznymi
 

Przyczepka musi być wygodna. Nierzadki to widok, niestety, śpiące dzieci jadące w foteliku z bezwładnie zwisającą głową, podskakującą na wybojach. W przyczepce dziecko ma bardzo wygodną pozycję siedzącą, lub może komfortowo spać w siedzisku rozkładanym do formy łóżeczka (taką funkcję oferuje jako jedyny na rynku model Nordic Cab). We wnętrzu kabinki jest miejsce na przekąski, butelkę wody lub mleka oraz zabawki, nie mówiąc już o przestrzeni bagażowej, potrzebnej na akcesoria do higieny oraz inne niezbędne maluchowi gadżety. Zapewnia także ochronę przed słońcem, deszczem i owadami.

Wersja dwuosobowa

          

Przyczepka Nordic Cab
Fot. 4 Przyczepka rowerowa Nordic Cab
w wersji wózek spacerowy (dla jednego i dwójki dzieci)


Warto się zastanowić nad zakupem przyczepki, która będzie przyszłościowa, również jeżeli obecnie w waszej rodzinie jest tylko jeden pasażer. Jeśli natomiast jesteśmy szczęśliwymi rodzicami dwójki dzieci, to przyczepka 2-osobowa daje nam możliwość przewożenia dwójki dzieci w dużym komforcie i w dodatku razem, co bardzo sprzyja zacieśnianiu więzi, nawet jeśli występuje między dziećmi różnica wieku. Należy tylko zwrócić uwagę na to, aby zaopatrzyć się w przyczepkę o umiarkowanej szerokości, która pozwoli nam swobodnie przejechać przez większość drzwi a więc nie więcej niż 85 cm.  Nordic Cab swoją przyczepkę zaprojektował tak, aby każdy model był jednocześnie przeznaczony dla jednego lub dwojga dzieci (pasy są przepinane na rzepy, więc łatwo zmieniamy ją z dwuosobowej w jednoosobową). Jej szerokość nie przekracza 81cm.

Pozostałe funkcje
      

Przyczepka Nordic Cab
Fot. 5 Przyczepka Nordic Cab w funkcji wózka do biegania na nartach
oraz w funkcji trekkingowej
 

Prawie każda przyczepka to też wózek spacerowy (tę funkcję uzyskuje się dzięki małemu kółeczku z przodu). Warto przyjrzeć się ofercie przyczepek wielofunkcyjnych, tak aby można się było ze sprzętem zaprzyjaźnić na dłużej niż sezon wiosna-jesień. Na to pozwalają tzw. modele całoroczne (np. NORDIC CAB 5 w 1), które oferują ponad standard przyczepki rowerowej - wózek spacerowy, przyczepkę do joggingu, biegania na nartach, trekkingu zimowego i letniego. Spacer z wózkiem, jazda na rowerze, bieganie, chodzenie po górach czy biegi Narciarskie - to wszystko możecie robić z dziećmi; można jej również użyć jako sanek! Z takim sprzętem rodzina na pewno nie spocznie na laurach przez okrągły rok.

A co z niemowlakiem?

Leżaczek Webber
Fot. 6 Leżaczek Weber dla niemowląt od pierwszych dni życia


Dla bardzo małych dzieci (już od pierwszego miesiąca życia) można zastosować tzw. leżaczki marki Weber, które stabilizują niemowlę, zapobiegają kołysaniu się na boki, dbając o kręgosłup malucha. Warto wspomnieć, że leżaczki te są kompatybilne z większością przyczepek rowerowych i riksz. Od 8.-9. miesiąca życia dziecko może już siedzieć samodzielnie w siedzisku przyczepki, oczywiście jeśli jest na tyle komfortowa i bezpieczna, że posiada zagłówki, chroniące głowę i wygodne, regulowane siedzisko.

Podsumowując: przyczepka do roweru to najbardziej uniwersalne z rozwiązań, pozwalające na spędzanie czasu z dzieckiem na rowerze. Doskonałe na krótkie wycieczki i długie podróże, sprawdzone w każdych warunkach i na wszystkich drogach. Koszt przyczepki sprawdzonego producenta to koszt lepszego wózka spacerowego, a funkcji o wiele więcej. Zazwyczaj przyczepki składają się do małych rozmiarów i  łatwo je przewieźć ze sobą, np. samochodem osobowym. A prezentowany przez nas model Nordic Cab pozwala ponadto na aktywność z dzieckiem przez cały rok. Równie dobrze sprawdza się na drodze rowerowej, jak i na trasie narciarskiej.

 
Przyczepka Nordic cab
Fot. 7 Przyczepka rowerowa Nordic Cab


RIKSZA ROWEROWA - na widoku i pod kontrolą
 

Riksza rowerowa
Fot. 8 Wielofunkcyjna riksza Zigo Leader
 

Wielu rodziców jest zwolennikami takich rozwiązań, które umożliwiają pełną kontrolę nad tym, co robi dziecko podczas podróżowania na rowerze. Odpowiedzią na taką potrzebę są riksze rowerowe. Odkąd pojawił się na rynku nowoczesny wielofunkcyjny rower-riksza ZIGO LEADER, wielu rodziców przewartościowało swoje poglądy na temat roweru, dziecka i wspólnego spędzania czasu.

Jak to działa?
                       

Riksza rowerowa
                                    
Fot. 9 Różne funkcje Zigo Leader
 

Zigo Leader to rozwiązanie z New Jersey, w typowo amerykańskim stylu: by było wygodnie i praktycznie. Dokładniej: wózek, w którym przewieźć można jedno lub dwójkę dzieci, przyczepiony do roweru z przodu, co bardzo ważne dla tych rodziców, którzy chcą się kręcić po okolicy, nie patrząc ciągle za siebie. Szalenie funkcjonalny kameleon, który dokonał metamorfozy rodzicielstwa na całym świecie: to wózek spacerowy, riksza, rower miejski, jogger i przyczepka rowerowa - 5 w 1! Najlepsze rozwiązanie do miasta, do parku, do przedszkola, bardzo komfortowe i kompaktowe. W 20 sekund dokonujemy zmiany funkcji      i możemy np. odpiąć kabinkę, zostawić rower i wejść z wózkiem - kabinką do sklepu.

Trochę o parametrach
 

Zigo Leader - riksza rowerowa
Fot. 10 Zigo Leader dla dwójki dzieci w różnych sytuacjach dnia codziennego
 

Wprawdzie moda na jedynaków w Polsce ma się całkiem dobrze, ale istnieje spory odsetek rodzin, które posiadają więcej niż jednego potomka. Wtedy z pomocą przychodzi dwuosobowy Zigo Leader i możemy ogarnąć dwójkę maluchów w bardzo prosty sposób. Kolejną zaletą Zigo Leadera jest to, że można go złożyć do małych rozmiarów i wcisnąć w kąt pokoju lub do bagażnika samochodowego. Tych, którym marzą się dalsze przejażdżki, ucieszy możliwość zamontowania na wózku moskitier lub osłon przeciwdeszczowych. Dla komfortu jadącego i płynności jazdy rower Zigo zaopatrzono w przerzutki (Shimano Nexus 7 biegowa) i dość duże koła, które dobrze sprawdzają się także w upstrzonym nierównościami terenie. I tu także można przewozić niemowlę od pierwszych dni życia w leżaczku Weber lub później bez niego, gdy dziecko już samodzielnie siedzi.

Bezpieczeństwo i wygoda

     
ZIgo Leader Riksza rowerowa
Fot. 11 Zigo Leader w funkcji riksza oraz wózek spacerowy


Kabinka Zigo posiada wszystkie cechy tylnej przyczepki rowerowej, tzn. wygodne siedzisko, 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, osłony przeciwdeszczowe i przeciwsłoneczne, moskitiery i schowki na dziecięce gadżety. Jeśli mama malucha preferuje przewożenie dziecka z przodu, ale tata uwielbia swój rower i woli ciągnąć przyczepkę za sobą - nie ma problemu, kabinka Zigo Leader to także pełnoprawna tylna przyczepka rowerowa, którą podepniesz do każdego roweru. Rewelacyjnie sprawdza się też funkcja wózek, którą uzyskujemy po odpięciu kabinki od roweru. Nie musisz się rozstawać z Zigo Leader także kiedy chcesz pobiegać, wystarczy podpiąć kółko do joggingu do kabinki i ruszyć z dziećmi na codzienny trening.

Podsumowując: Riksza Zigo Leader to rozwiązanie kompaktowe dla wymagających rodziców, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. W jednym sprytnym pojeździe ukrytych jest wiele funkcji, a umiejscowienie dzieci z przodu, na widoku i pod kontrolą oraz konstrukcja trójkołowca powodują, że jest to rozwiązanie często wybierane także przez rodziców dzieci o specjalnych potrzebach.

Riksza rowerowa Zigo Leader
Fot. 12 Zigo Leader pomocny w codziennych obowiązkach

ROWERO-WÓZEK - 2 w 1
 

Cangoobike
Fot. 13 Rowero-wózek Cangoobike

CANGOOBIKE (rower + wózek 2 w 1) to innowacyjne rozwiązanie, starannie zaprojektowane, by jak najlepiej spełniać potrzeby rodziców i dzieci. Łączy w sobie zalety wysokiej jakości wózka spacerowego i roweru, tworząc nową jakość podróżowania z dzieckiem… Bezpieczny, solidny i nowatorski. Siedzisko malucha, położone z przodu, pozwala na stały kontakt wzrokowy z dzieckiem, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i mnóstwo radości ze wspólnej jazdy. To rozwiązanie zdecydowanie miejskie, dobre na przejażdżki po okolicy, spacer lub załatwianie codziennych spraw.

Co zyskujemy?

Cangoobike
Fot. 14 Cangoobike funkcja rower i funkcja wózek
 

Cangoobike pozwala rodzicom i ich dzieciom łatwo przemieszczać się przez miasto, zmieniając codzienną podróż w wyjątkową przygodę. Gdy dojedziesz do celu - sklepu, kafejki, placu zabaw lub przyjaciół, w kilkanaście sekund zmienisz Cangoobike w wygodną spacerówkę, która pozwoli tobie i dziecku bez przeszkód wjeżdżać do budynków i podróżować windą. To rower, którego nie musisz pozostawiać, jeśli dojechałeś do celu - doskonale poradzisz sobie w metrze, pociągu lub innych środkach transportu. Cangoobike daje swobodę, wolność i radość, którą będziesz dzielić ze swoim dzieckiem przez cały dzień.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy


cangoobike
Fot. 15 Cangoobike jako rower


Dzięki konstrukcji trójkołowca pojazd prowadzi się pewnie i stabilnie. Jest też bardzo popularny wśród osób z problemami poczucia równowagi. Został zaprojektowany tak, aby umożliwić bezpieczną jazdę zarówno rowerem, jak i spacerówką. Siedzisko dla dziecka usytuowane jest stabilnie, nisko pomiędzy ramionami kierownicy, blisko rodzica i posiada mocne pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Można regulować pozycję dziecka jak w klasycznej spacerówce. Wszystkie mocowania obszyte są miękkim materiałem, chroniącym dziecko i jego ubranko. Rama rowero-wózka została wykonana z niezwykle wytrzymałego stopu aluminium, dzięki czemu jest zarówno lekka i wytrzymała.

Akcesoria

Cangoobike
Fot. 16 - Cangoobike z siedziskiem dodatkowym dla drugiego dziecka
 

Nowoczesny design, kompaktowy rozmiar i dobrze zaprojektowane akcesoria powodują, że rower Cangoobike staje się na wiele lat idealnym towarzyszem rodziny. Jak powiększa się rodzina - dokupujemy siedzisko dla drugiego dziecka, jeśli dzieci już wyrosną z wózka, możemy zamienić siedzisko na kosz na zakupy.

Podsumowując Cangoobike to rozwiązanie idealne dla poszukujących wysokiej jakości wózka spacerowego i lubiących ruch na świeżym powietrzu. Jeden inteligentny pojazd zamienia nam codzienne trasy w atrakcyjne, edukacyjne i przyjemne przejażdżki na świeżym powietrzu, w kontakcie z dzieckiem.
 

Cangoobike
Fot. 17 Cangoobike  jako rower i jako wózek spacerowy


Wszystkie opisane wyżej rozwiązania pozwalają dziecku obserwować i poznawać otaczający je świat - zawsze bezpiecznie, zawsze wygodnie, zawsze razem. Różnią się tylko możliwościami wykorzystania ich na różnych trasach i podczas różnych aktywności sportowych. Zdecydowanie każde z nich zastąpi wózek spacerowy (ostatecznie wszystkie mają wymiary pozwalające wszędzie wjechać i swobodnie spakować do samochodu).

Na koszt tych rozwiązań należy patrzeć przez pryzmat funkcji, jakie otrzymujemy i ułatwień jakie niosą z sobą. Niejednokrotnie jest to koszt podobny do ceny dobrych wózków, których funkcjonalność jest o wiele mniejsza niż np. wielofunkcyjnej przyczepki rowerowej. Nie zapominajmy też o najważniejszym - od czego wyszliśmy- możemy kontynuować lub rozpocząć przygodę z rowerem (także z bieganiem, trekkingiem, nartami, rolkami) nie tracąc kontaktu z dziećmi, a to był cel naszych poszukiwań.

Joanna Witczak, BikeOVO

bikeOVO

Wszystkie zaprezentowane powyżej rozwiązania dostępne są w sklepie BikeOVO

Opublikowano w: Rowery

Czytaj także

Weehoo i-Go - jednokołowa rewolucja

Rodzice, którzy w wolnym czasie chętnie wybierają się na rower, dysponują już całą gamą rozwiązań, które ułatwiają im wspólne przejażdżki z młodszymi i starszymi dziećmi: foteliki rowerowe przednie i tylne, dwukołowe przyczepki, hole rowerowe. Ten artykuł prezentuje nowe, ciekawe rozwiązanie dla aktywnych rodziców: jednokołową przyczepkę rowerową Weehoo i-Go.

Coverover – rewolucja w okrywaniu dzieci w fotelikach i wózkach

Jesteś aktywnym rodzicem i spędzasz wiele czasu razem ze swoim małym dzieckiem na spacerach i przejażdżkach rowerowych? Malec wyrzuca kocyk z wózka mimo wiatru i chłodu? A może zasypia w foteliku rowerowym i marznie podczas jazdy? Mamy dla ciebie rozwiązanie tych problemów.

LOTTO Poland Bike Marathon: finał z rekordem w Wawrze

LOTTO Poland Bike Marathon 2013 na mecie z fantastycznym rekordem frekwencji. W warszawskim Wawrze został rozegrany dwunasty i zarazem ostatni etap piątego sezonu cyklu wyścigów amatorów jazdy na rowerach górskich, którego organizatorem jest Grzegorz Wajs. Frekwencja znakomita. Rekordowa liczba prawie tysiąca osób stanęła na starcie zawodów pod hasłem „Życie czeka” na terenie Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu.

Rusza Cykloklasa Merida, czyli klasy kolarskie dla dziewczyn

Rusza projekt Cykloklasy Merida, czyli nowa odsłona profesjonalnych klas kolarskich dla dziewczyn. Patronami honorowymi przedsięwzięcia zostali czołowy polski kolarz Przemysław Niemiec, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa oraz kolarska mistrzyni Europy na torze i szosowa mistrzyni Polski Eugenia Bujak. Wychowawcą dziewczyn z Rydułtów jest Dariusz Skupień, pierwszy trener w karierze Bujak. Konferencję poprowadzi Adam Probosz, komentator Eurosportu.

Na rowerze w Twierdzy, na pustyni i u Chopina

Nasze (moje i syna) wspólne podróże, te które budzą zachwyt i niecierpliwe oczekiwanie, na dobre rozpoczęły się w ubiegłym roku. Jeździliśmy wcześniej razem, ale to przed rokiem dostaliśmy od znajomego zapalonego rowerzysty namiary na grupy rowerowe podróżujące po województwie mazowieckim i nie tylko. I tak się to zaczęło. Trudno mi wybrać najlepszą, najciekawszą trasę, ale przedstawię tę, która wzbudziła największych zachwyt i wniosła wiele nowego w wychowanie mojego syna.

Komentarze

środa, 11 luty 2015 07:59 napisane przez Testująca Rodzina

Polecam gorąco Nordic Cab, choć cena może przestraszyć to nie zamieniła bym go na żadnego innego.

czwartek, 18 kwiecień 2013 06:57 napisane przez adam

haha dobra fotkanr 15 na ktorej widac ze rower został tylko wtoczony na te plażę żeby zrobić fotkę :) (no chyba, że do tyłu też jeździ)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.