konkurs link

newsletter

  • 5.7.2020, Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
 
 

Dobór rowerka biegowego

Dobór rowerka biegowego

Nim przystąpimy do wyboru rowerka biegowego, musimy zmierzyć nóżkę dziecka. Nie można polegać na informacji, że dany rowerek przeznaczony jest dla dziecka od 2 do 5 lat... Tak naprawdę może się okazać, że dla waszego dwulatka będzie za duży, a dla pięciolatka za mały.

To oznacza, że nie kierujemy się przy wyborze wiekiem dziecka, lecz przede wszystkim długością nóżki. Można pokusić się, znając wzrost i wiek dziecka, o wyliczenie przybliżonej długości nóżki na podstawie proporcji ciała dziecka w danym wieku, lecz nie zawsze jest to miarodajne, bo nóżki mogą być przecież dłuższe od statystycznych lub krótsze.

 

Wysokość siodełka
Nogę mierzymy po wewnętrznej stronie, od krocza do podłoża, na stojąco, koniecznie w bucikach, w których dziecko chodzi. Najwygodniej jest postawić w tym celu dziecko pod ścianą, wsunąć cienką książkę między nóżki, przesunąć do krocza i zmierzyć odległość od grzbietu książki do podłogi. Pomiar najlepiej wykonać kilkukrotnie, a następnie uśrednić wynik.


AktywnySmyk poleca, aby dla najmłodszych oblatywaczy laufradów, szczególnie tych poniżej drugiego roku życia, wybrać rowerek biegowy, którego minimalna wysokość siodełka jest o ok. 1 cm mniejsza niż długość nóżki zmierzonej według zasady przedstawionej powyżej. Dla starszego, sprawnego, ok. trzyletniego dziecka można wybrać rowerek biegowy „na styk”, czyli taki, którego siodełko jest na wysokości równej długości nóżki. W przypadku dzieci ostrożnych i asekuracyjnych, bez względu na ich wiek, warto dobrać rowerek tak, aby siodełko było ciut niżej, gdyż lekko zgięta nóżka w kolanie podczas odpychania sprawia, że maluch czuje się bezpiecznej podczas nauki. Jeśli dziecko przesiada się z mniejszego rowerka biegowego na większy, to spokojnie możecie wybrać taki „na styk”.

Pamiętajcie! Najgorsze, co może się w kwestii wyboru zdarzyć, to kupno rowerka (biegowego) za dużego, tzn. „na wyrost”. Dziecko będzie siedzieć za wysoko, odpychać się palcami stóp, przechylać się na siodełku podczas odpychania (co może niekorzystnie wpływać na stawy biodrowe) i zapewne zaliczać częstsze wywrotki. Aby zatem nie zniechęcić do roweru, ani nie uszkodzić malucha,  sprawcie mu rowerek biegowy o odpowiedniej wielkości (wysokości siodełka), nawet jeśli posłuży krócej niż ten kupiony „na wyrost”. AktywnySmyk nie poleca również kupowania rowerka na przyszłość, np. w prezencie dla niemowlaka, bo w momencie, w którym dziecko dojrzeje motorycznie i mentalnie do nauki jazdy, może się okazać, że podarowany sprzęt będzie jeszcze za duży, więc młody rowerzysta, zamiast śmigać na mniejszym rowerku, będzie musiał czekać, aż dorośnie do prezentu. Może też okazać się, że dziecko dorośnie do rowerka dopiero późną jesienią, całą śnieżną zimę nie będzie trenować, natomiast na wiosnę okaże się, że nóżka na tyle urosła, że siodełko na starcie nauki trzeba już podnieść do połowy regulacji, skracając tym samym czas, jaki dziecko na danym sprzęcie będzie jeździło.

Przy wyborze rowerka zwróćcie uwagę na zakres regulacji siodełka. Można przyjąć, że standard to 10 cm. Taki zakres regulacji siodełka pozwoli dziecku, które zaczyna od siodełka na minimalnej wysokości,  cieszyć się z rowerka biegowego przez około 2 sezony (w zależności od wieku, kiedy zaczęło dziecko jeździć). Mniejszy zakres regulacji siodełka spowoduje, że rowerek biegowy będzie służył krócej i za chwilę trzeba będzie kupić kolejny.

Sporo ambitnych rodziców widząc, jak ich 2-3-latek świetnie radzi sobie na rowerku biegowym, chce koniecznie podnieść poprzeczkę i jak najszybciej przesadzić dziecko „na pedałki”. Ekipa AktywnegoSmyka stara się wówczas wyperswadować rodzicom ten krok - i zwykle to się udaje, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Jesteśmy bowiem zdania, że dziecko powinno jeździć na rowerku biegowym jak najdłużej... Im starsze dziecko przesiada się na rower z pedałami, tym więcej ma siły na poradzenie sobie z ciężkimi przełożeniami i na napędzenie roweru, który waży zwykle ponad 50% wagi ciała małego rowerzysty. Większość dzieci w wieku 4-5 lat nie będzie miało siły na podjechanie pod górkę na rowerze z pedałami, pod którą spokojnie podbiegnie na rowerku biegowym. Dziecku dużo łatwiej pokonywać nierówności, doły i błoto na rowerku biegowym niż na rowerze z pedałami... Miejcie to na uwadze. Zaś z punktu widzenia samego rodzica? Macie ok 5 kg do noszenia, jeśli dziecko się zmęczy. Rower z pedałami to już 8-9 kg do dźwigania... Właśnie... Jak to nieść?!? Praktycznym rozwiązaniem jest pasek do noszenia rowerka biegowego. Rowerek biegowy łatwiej jest wnieść do autobusu, windy, włożyć do bagażnika samochodowego, łatwiej przechowywać zimą niż rower z pedałami i kółkami z boku. Dużo mniej przy biegowym zaliczycie także siniaków na piszczelach, aniżeli przy wykonywaniu wymienionych wyżej czynności na rowerku z pedałami. Dlatego zastanówcie się kilka razy, zanim kupicie rowerek z pedałami (zwykle też sporo droższy od biegowego) dla dwu-, trzylatka.


Hamulec
Podstawowym sposobem zatrzymania rowerka biegowego jest hamowanie przy użyciu nóg i ten sposób hamowania będzie intuicyjnie stosowany przez wasze Aktywne Smyki. Przy większych prędkościach oraz nierównym terenie na pewno przyda się dodatkowy spowalniacz w postaci hamulca ręcznego, gdyż podczas zjazdu z górki po mokrej trawie lub piasku nogi mogą mieć problem z wyhamowaniem w porę.


Rowerki biegowe dla najmłodszych dzieci mogą nie mieć hamulca i nie należy się tego obawiać. Dziecko, wsiadając na rowerek biegowy w wieku 18 miesięcy (wzrost 80-85 cm), nie jest w stanie przyswoić sobie, jak działa klamka na kierownicy, nie ma siły, by ją ścisnąć, dlatego umiejętność operowania klamką hamulcową na kierownicy można spokojnie odłożyć na później, po opanowaniu umiejętności trzymania kierownicy, zmiany kierunku jazdy, bieganiu i w końcu umiejętności utrzymania równowagi. Może się okazać, że czas na hamowanie przyjdzie, jak już dziecko wyrośnie ze swojego pierwszego rowerka biegowego.


Niemniej jednak AktywnySmyk poleca rowerek biegowy z hamulcem ręcznym, o ile dziecko jest na tyle wysokie, aby na taki rowerek wsiąść, a wiek pozwala mu pojąć, na czym polega hamowanie, gdyż umiejętność ta bardzo przyda się przy przesiadce na klasyczny rower.

 

Ograniczony skręt kierownicy
Niektóre rowerki biegowy posiadają ograniczony skręt kierownicy, polegający na zablokowaniu kierownicy przed obrotem dookoła, jest on wtedy ograniczony średnio do około 20 stopni.


Blokada kąta skrętu kierownicy będzie dobrym rozwiązaniem dla maluszków, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerkami biegowymi (i nie mają umiejętności trzymania kierownicy). Blokada czyni naukę jazdy nieco mniej „wywrotową”, natomiast w miarę nabywania umiejętności i sprawniejszej jazdy, blokada może dziecku nieco przeszkadzać.


Każde rozwiązanie ma plusy i minusy, o których piszemy na stronie “Rowerek biegowy z blokadą kierownicy czy bez...”. AktywnySmyk jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy w rowerku posiadającym ograniczony kąt skrętu kierownicy istnieje możliwość demontażu takiego ograniczenia i uzyskanie pełnego skrętu.

 

Opony
Zasadniczo rowerki biegowe wyposażone są w dwa typy ogumienia: opony piankowe i opony pompowane. W najmniejszych rowerkach biegowych najczęściej spotyka się opony piankowe, ponieważ są lekkie. Rowerki dla ciut większych dzieci wyposażone są w cięższe opony pompowane, dające lepszą przyczepność, amortyzację i większy komfort jazdy.
Opona piankowa jest lekka, bezobsługowa - to są zalety. Wadą może być to, że jest twardsza i bardziej podatna na poślizgi niż opona pompowana. Opona pneumatyczna za to trzyma się lepiej nawierzchni i przy dobrze dobranym ciśnieniu tłumi lepiej nierówności, wadą może być ciężar, lecz taką oponę spotyka się najczęściej w rowerkach biegowych dla nieco starszych dzieci (około 2,5 do 3 lat) o wzroście ponad 90 cm, które bez problemu dadzą sobie radę z minimalnie cięższym rowerkiem.


Rama
Rowerki są wykonane z różnych materiałów: z aluminium, stali, tworzywa, drewna. Co wybrać dla dziecka? Wybrać odpowiednią wysokość siodełka! Co wybrać dla siebie? Dla siebie warto wybrać to, do czego jest się przekonanym, co się podoba i na co kogo stać. To kwestia gustu, a o nim nie będziemy dyskutować.


Warto zwrócić uwagę, że bardzo wygodnym rozwiązaniem jest konstrukcja ramy, która umożliwia dziecku przełożenie nóżki przed siodełkiem, tak jak w damce albo w coraz bardziej popularnych rowerach miejskich, a nie zadzieranie nóżki wysoko i przenoszenie jej ponad siodełkiem. Wygodę dziecka radzimy stawiać wyżej niż wygląd czy osprzęt rowerka.

 

Na koniec
Pamiętajcie, najważniejsza jest odpowiednia wielkość rowerka biegowego. Nie bagatelizujcie tego, a jeśli kusi was zakup rowerka na wyrost, to lepiej zlecić w banku dyspozycję blokady konta.


Koła piankowe, pompowane, rama stalowa, drewniana czy aluminiowa, rowerek biegowy z blokadą kierownicy czy bez, hamulec czy jego brak, rowerek z czy bez nóżki... nie dajcie się zwariować. Kluczowa jest dobrze dobrana wysokość i mały, chętny rowerzysta, a reszta to już detale, na wybór których nie warto tracić zbyt dużo czasu i energii, bo dziecko i tak pokocha swój pierwszy rowerek miłością absolutną.

Dziecko około drugiego roku życia koniecznie chce być samodzielne, a odpowiednio dobrany rowerek biegowy umożliwi mu tę właśnie samodzielność. Dodatkowo aplauz rodziców i chwalenie postępów będą wspierać malucha na drodze do rowerowego Olimpu. Rowerek biegowy kupiony „na wyrost” spowoduje, że do nauki potrzebna będzie asekuracja rodziców, a wszelkie próby samodzielności kończyć się będą upadkami, co jest prostą drogą do zniechęcenia i porzucenia rowerka.

Kasia i Piotrek Jarosławscy - rodzice dwójki Aktywnych Smyków; twórcy sklepu AktywnySmyk.pl

Opublikowano w: Rowery

Polecane produkty

Rowerek biegowy STRIDER ST-3

Mały rowerek biegowy Strider to doskonały pomysł na pierwszy rowerek dla najmniejszych rowerzystów.

Czytaj także

Kask rowerowy ABUS Urban I - Test

Jeszcze kilka lat temu nie przypuszczałam, że założę kask do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Myślałam sobie: "Dzieci, oczywiście, kask obowiązkowo, ale ja?". Najpierw przełamałam się w sprawie kasku narciarskiego, później był kask do jazdy na rolkach, aż wreszcie przyszedł moment, że zdecydowałam się na jazdę w kasku na rowerze. Stałam się zwolenniczką kasków do tego stopnia, że na początku 2013 roku zainicjowałam Akcję społeczną "Bez kasku nie jadę!", promującą bezpieczeństwo dzieci (i nie tylko) podczas uprawiania sportu. Zatem z przyjemnością przyjęłam od dystrybutora do testowania kask Urban I - lekki miejski kask niemieckiej firmy ABUS.

LOTTO Poland Bike Marathon: sprintem przez Puszczę Białą - relacja

LOTTO Poland Bike Marathon trzeci raz z rzędu zawitał do Jasienicy koło Ostrowi Mazowieckiej. W powiecie ostrowskim odbył się dwunasty, przedostatni etap tegorocznego cyklu LOTTO Poland Bike Marathon, organizowanego przez Grzegorza Wajsa. Z roku na rok frekwencja na starcie jest coraz większa. Tym razem w okolicach Ostrowi Mazowieckiej ścigało się prawie 600 miłośników jazdy na rowerach górskich. Dominował „puszczański” klimat. Trasa prowadziła przez dukty leśne i szlaki w obrębie Puszczy Białej.

Rusza Cykloklasa Merida, czyli klasy kolarskie dla dziewczyn

Rusza projekt Cykloklasy Merida, czyli nowa odsłona profesjonalnych klas kolarskich dla dziewczyn. Patronami honorowymi przedsięwzięcia zostali czołowy polski kolarz Przemysław Niemiec, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa oraz kolarska mistrzyni Europy na torze i szosowa mistrzyni Polski Eugenia Bujak. Wychowawcą dziewczyn z Rydułtów jest Dariusz Skupień, pierwszy trener w karierze Bujak. Konferencję poprowadzi Adam Probosz, komentator Eurosportu.

Wilanów, Nieporęt, wschodnie rubieże Warszawy – wycieczka rowerowa dla twardzieli

90-kilometrowa pętla z Wilanowa przez Stare Miasto, Żerań, Nieporęt, Marki, Zielonkę, Rembertów i z powrotem do Wilanowa to wyprawa naprawdę wymagająca. A to z powodu znikających szlaków, szos z szalonymi kierowcami, zmagań ze schodami i fatalną nawierzchnią. Ale warto!

Bezpieczeństwo małego rowerzysty

Bezpieczeństwo małego rowerzysty zależy przede wszystkim od Was! Nie chodzi tylko o to, jak dziecko jest zabezpieczone, o czym za chwilkę, ale zwłaszcza o to, gdzie jeździ i czy droga, którą jedzie, jest dostosowana do umiejętności malucha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.