konkurs link

newsletter

  • 18.9.2020, Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef
 
 

Sięgnij po medal, czyli łyżwy od kuchni. Łyżwiarstwo szybkie: z czym się to je?

fot. Wikimedia Commons fot. Wikimedia Commons

Łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym.

Sportowca uprawiającego łyżwiarstwo szybkie nazywa się panczenistą. Nazwa ta (stosowana w Polsce) pochodzi o nazwiska Aleksandra Panszyna, rosyjskiego łyżwiarza, który udoskonalił model łyżew wymyślony przez Norwegów.

 

Konstrukcja panczen zmieniła się od czasu olimpiady zimowej w Nagano w 1998 r. Odtąd używa się tak zwanych „klap”, których nazwa pochodzi od odgłosu „klapania”, gdy podczas jazdy płoza uderza o element podeszwy buta. Otóż łyżwa ta posiada ruchomy but, co przy odepchnięciu się przez łyżwiarza powoduje, że ostrze zostaje w lodzie, a but odrywa się częściowo od płozy i wracając „na miejsce” wydaje charakterystyczny dźwięk. Konstrukcja ta znacznie wpłynęła na poprawę czasów uzyskiwanych na zawodach (w przypadku dystansu 500 m w klapach osiągnięto czas o sekundę lepszy).

panczeny viking 400

fot. 1. Panczeny starego typu

 

 

 

panczeny klapy 2fot. 2. Panczeny nowego typu, tzw. "klapy"
 

Podczas zawodów łyżwiarze startują w parach i każdy z nich jedzie na zmianę po torze wewnętrznym i zewnętrznym. Nie ma większego znaczenia, czy zawodnik wygra, czy przegra ze swoim rywalem z pary, ważny jest natomiast czas, jaki osiągnął (przy ustalaniu klasyfikacji bierze się pod uwagę czasy wszystkich zawodników). Światową czołówkę w łyżwiarstwie szybkim stanowią obecnie zawodnicy pochodzący z Holandii, gdzie dyscyplina ta cieszy się dużą popularnością. Coraz większą rolę odgrywa nowoczesny sprzęt, przede wszystkim kostiumy zawodników, które muszą cechować się dobrą aerodynamiką.


Odmianę łyżwiarstwa szybkiego stanowią zawody rozgrywane na krótkim torze (ang. short track) - tej dyscyplinie poświęcimy oddzielny odcinek naszego cyklu. Tymczasem opisując łyżwiarstwo szybkie zadajmy sobie kilka pytań:

 

Dla kogo jest łyżwiarstwo szybkie? Czego uczy? Kto może je uprawiać i co jest w nim takiego fajnego?
Otóż łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina sportu dla tych, którzy chcą poczuć prędkość; uczy człowieka pokory, cierpliwości, wytrzymałości, radzenia sobie ze stresem i… siły charakteru. Oparte jest przede wszystkim na szybkości i technice; możemy wręcz stwierdzić, że to „piekielnie” techniczny sport, wymagający zarówno dobrego przygotowania kondycyjnego, jak i zdobywanych podczas treningów umiejętności i doświadczenia.

 

Co ciekawe, uprawianie łyżwiarstwa nie ogranicza się tylko do zimy i lodu. Jest to sport bardzo ogólnorozwojowy i niezależny od pory roku. Latem do treningów służą rolki, rower, siłownia, basen, prowadzone są ćwiczenia ogólnorozwojowe i ćwiczenia bieżne oraz gama ćwiczeń, których jest tak wiele, że w jednym tygodniu żadne może się nie powtórzyć. Jest to dyscyplina, która wyrabia charakter, gdyż z reguły na pierwszych 100 m po starcie zużywa się cała energię, a resztę jedzie się siłą woli i tzw. „głową” – czyli umiejętnościami, doświadczeniem i opanowaniem.

 

Większość dyscyplin sportowych wymaga konkretnych predyspozycji fizycznych, określonej budowy ciała, tymczasem łyżwiarstwo szybkie jest sportem na tyle uniwersalnym, że nieważne, czy jest się wysokim, niskim, drobnym, czy potężnie zbudowanym, chłopakiem czy dziewczyną: wygrać może każdy. Tutaj bowiem przykłada się wagę do techniki jazdy, która połączona z koordynacją daje sukces.


Łyżwiarstwo szybkie ma ogromny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży . Jest to przygoda, która na pewno utkwi w pamięci każdemu, kto podjął jej wyzwanie. Najlepszym okresem do rozpoczęcia treningów jest wiek między 6 - 12 lat. Zdarzają się i zawodnicy, którzy w wieku 14 lat zaczęli trenować i osiągali duże sukcesy.

 

Zadamy sobie jeszcze na koniec pytanie: a co z rodzicami? Ależ oczywiście, rodzice też mogą nauczyć się jazdy na panczenach razem ze swoimi dziećmi!

 

Gdzie trenować?
Jeśli chodzi o Warszawę i okolice to miejscem takim jest Tor Łyżwiarski Stegny, gdzie treningi prowadzi kilka klubów; warto zatem pójść, zobaczyć, spróbować. Niektóre kluby (np. UKS Korona Wilanów) prowadzą zajęcia całkowicie bezpłatnie. Zapraszamy na treningi, a także do odwiedzenia stron:

 

www.pzls.pl  - oficjalna strona Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego
www.koronawilanow.pl    - oficjalna strona Wilanowskiego MKS-u  
www.nowymarymont.pl    - oficjalna strona UKS Nowy Marymont
www.stegny.com - oficjalna strona Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego

 

O tym, jak wybrać łyżwy w zależności od ich przeznaczenia można przeczytać w pierwszym odcinku naszego cyklu.

 

Mariusz Lichosik - MKS Korona Wilanów

logo mks patronaty nowe miniat

Opublikowano w: Rolki i łyżwy

Czytaj także

Mały poradnik Ślizgawkowicza, czyli jak spędzić udane popołudnie z dzieckiem na łyżwach

Ferie w całym kraju trwają już od jakiegoś czasu, warszawskie zbliżają się wielkimi krokami. Ponieważ aura jest mało śnieżna, mamy powody przypuszczać, że zainteresowanie łyżwami będzie się nadal utrzymywało. Prowadząc lekcje na jednym z warszawskich sezonowych lodowisk, mamy często okazję, żeby poobserwować licznie pojawiających się tam rodziców ze swoimi pociechami. Większość dzieci stawia pierwsze łyżwiarskie kroki, a zanim będą w stanie „śmigać” bez problemu na łyżwach, warto wziąć sobie do serca kilka rad, dzięki którym pobyt na lodowisku będzie dobrze wspominany przez całą rodzinę.

Warszawski debiut Roller Cup z rekordem Guinnessa

Na pierwszym warszawskim Maratonie Roller Cup, wystartowało ponad 300 miłośników jazdy na rolkach. Padł też rekord Guinnessa w jeździe tyłem rekord pobity został przez Tomasza Kwietnia. Na maratońskim dystansie 42 km najszybsi byli Bartosz Chojnacki i Aleksandra Goss.

Sebastian Druszkiewicz srebrnym medalistą

Sebastian Druszkiewicz, łyżwiarz szybki, członek polskiej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014, zdobył srebrny medal w biegach Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się 28.12 – 30.12.2014 w Warszawie. 30 grudnia, w biegu zamykającym zawody, na warszawskim torze Stegny pokonał dystans 5000 m w czasie 6.55,42. Pomimo napotykanych przeciwności i trudnego okresu w karierze nie poddał się, znalazł sponsora, intensywnie trenuje i wraca do formy.

Łyżwiarstwo figurowe - strój, sprzęt i nie tylko

Wysyłamy dziecko na łyżwy i nie wiemy, jak je ubrać. Wyobraźnia podpowiada nam tylko kuse stroje zawodników oglądanych w telewizji, ale rozsądek mówi, że nie tędy droga. Podpowiadamy, w co powinniście „wyposażyć” swoją pociechę, a czego na pewno na pierwsze zajęcia nie dawać. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego mini przewodnika wątpliwości znikną.

Rolki. Trochę o historii, stereotypach i rozwoju

Historia rolek sięga XVIII wieku, kiedy to belgijski wynalazca, John Joseph Merlin, próbował znaleźć letni zamiennik popularnych w krajach Beneluxu łyżew. Początkowo ów wynalazek nie zdobył zbyt dużej popularności, jednak z czasem, wraz z rozwojem techniki, zyskiwał na popularności. Pierwszy boom na buty z kółkami przyszedł jednak dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to w Europie rozpowszechniły się wynalezione w USA wrotki dwuśladowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.