Oczywiście w tak młodym wieku nauka odbywa się na rolkach dwuśladowych, a właściwie trójśladowych, gdyż kółka ułożone są na planie trójkąta.
Jedynym ograniczeniem w jeździe na rolkach, jeśli chodzi o dzieci, może być ich zapał. Dzieci, jak wiemy, szybko się nudzą, dlatego też nie można przemęczać ich zbyt długą i monotonną jazdą. Dzieci o wiele szybciej uczą się poprzez zabawę i rywalizację z rówieśnikami, dlatego doskonałym wyjściem jest zapisanie dziecka do grupy rolkarskiej, gdzie może doskonalić swoje umiejętności razem z innymi młodymi adeptami wrotkarstwa.
Aby od początku uczyć się dobrych nawyków i techniki jazdy, pierwsze kroki należy stawiać pod okiem instruktora. Złe nawyki, zdobyte w początkowej fazie nauki, o wiele trudniej jest wyeliminować, niż nauczyć się jeździć od początku w poprawny technicznie sposób. Na początku, oprócz umiejętności poruszania się do przodu, dziecko powinno opanować umiejętność bezpiecznego upadania, by zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń. Odpowiednio prowadzone zajęcia z upadania pozwalają dziecku przezwyciężyć lęk przed upadkiem oraz oswajają naszą pociechę z sytuacjami awaryjnymi, gdy nie wszystko zależy od ich umiejętności jazdy. W przypadku dorosłych nauka wygląda w podobny sposób, aczkolwiek doświadczenie uczy, iż lęk przed upadkiem o wiele trudniej wyeliminować u dorosłych niż u dzieci, które traktują ćwiczenia z upadania jako dobrą zabawę.
Kolejną istotną kwestią jest miejsce do jazdy. Na początek nauki najlepiej wybrać duży asfaltowy plac lub boisko, gdzie panuje mały ruch, przez co można bezpiecznie i bez ryzyka kolizji z innymi ćwiczyć swoje umiejętności. W Warszawie doskonałym miejscem do nauki jest Tor łyżwiarsko-wrotkarski Stegny, Wrotkowisko w Parku Szymańskiego na Woli czy błonia pod Stadionem Narodowym. Jeśli nie czujemy się pewnie na rolkach oraz nie umiemy hamować, lepiej nie zapuszczać się na miasto. Kiedy już potrafimy radzić sobie z nierównościami terenu, umiemy szybko zahamować w nagłej sytuacji oraz, co najważniejsze, potrafimy kontrolować swoją prędkość i oceniać sytuację na drodze, możemy pokusić się o wizytę w bardziej zatłoczonych miejscach, takich jak np. park Szczęśliwicki czy Pole Mokotowskie, gdzie co chwilę musimy omijać spacerowiczów, rowerzystów lub innych rolkarzy. Zawsze należy mieć na względzie zasadę ograniczonego zaufania do umiejętności innych osób. Możemy być mistrzami świata i jeździć super bezpiecznie i dobrze technicznie, ale niestety zawsze może wjechać w nas (np. z tyłu) inna osoba, dlatego też zawsze trzeba nosić kask i mieć oczy dookoła głowy.
Więcej miejsc do jazdy w Warszawie możecie znaleźć na Rolkarskiej Mapie Warszawy.
Szkółki i kluby rolkarskie
W Polsce istnieje tylko kilka szkółek rolkarskich (ok. 5) oraz kilkanaście UKS-ów, szkolących młodzież pod kątem jazdy szybkiej na rolkach. Zimą szkółki zawieszają swoją działalność lub, o ile to możliwe, przenoszą się do zamkniętych sal lub na lód. W klubach rolkarskich zimą trenuje się na panczenach (łyżwy do jazdy szybkiej), by wiosną powrócić do treningów na świeżym powietrzu. Pełna lista klubów znajduje się na stronie Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. W klubach trenuje się przede wszystkim dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów w uprawianej dyscyplinie, jednak zarówno w hokeju jak i w jeździe szybkiej pierwsze kilka lat polega na doskonaleniu podstawowych umiejętności rolkarskich oraz treningu ogólnorozwojowym dziecka. Kluby w miarę możliwości starają się zapewnić sprzęt lub proponują okazyjne upusty dla swoich członków. Latem niektóre z nich organizują wyjazdy treningowe.
W przypadku szkółek zajęcia nastawione są przede wszystkim na naukę bezpiecznej jazdy i umiejętności potrzebnych do sprawnego poruszania się na rolkach. Zajęcia obejmują zarówno naukę jazdy po prostej, jak i po łuku, jazdy tyłem, hamowania różnymi sposobami, jak i zjeżdżania z górek czy przejeżdżania przez przeszkody napotkane na drodze (tory tramwajowe, progi zwalniające czy nierówności w asfalcie). Główny nacisk kładzie się na naukę bezpiecznej jazdy. W grupach ceny wynoszą ok 30zł/os za 1h jazdy, indywidualne zajęcia to koszt 50 zł za godzinę z instruktorem.
W Warszawie i okolicach istnieją 3 kluby. Jeden strike rolkarski w Słomczynie pod Warszawą (UKS ZRYW SŁOMCZYN) z torem do jazdy na rolkach. Pozostałe dwa kluby – WTŁ STEGNY w Warszawie i UKS w Milanówku są nastawione przede wszystkim na rywalizację na łyżwach, przez co jazdę na rolkach traktują raczej jako uzupełnienie treningu niż priorytetową umiejętność.
Jeśli chodzi o szkółki rolkarskie, to w stolicy działa tylko jedna – Rollschool, prowadząca zajęcia na torze Stegny i pod Stadionem Narodowym. Oprócz tego w Warszawie prywatnych lekcji udziela jeszcze 2 instruktorów.
Szkółki rolkarskie istnieją również w Gdańsku (http://zawszespoko.com), Rzeszowie, Katowicach i Poznaniu. W pozostałych większych miastach Polski niestety nie ma zorganizowanych zajęć dla rolkarzy. Można jedynie za pośrednictwem PZSW znaleźć instruktora, który podczas zajęć indywidualnych nauczy nas i nasze dziecko jeździć.
O możliwość nauki jazdy warto zapytać także miejscowe stowarzyszenie związane z rolkami. W Polsce takie jednostki istnieją w wielu większych miastach, m.in. w Warszawie (WSR POLSKATER, Krakowie (KKSW Krak), Gdańsku (Twister Trójmiasto), Wrocławiu (Wrolka), Poznaniu (SSW MALTA), Łodzi (Na rolkach przez Łódzkie) i Katowicach (Green).
I na koniec - kilka ciekawostek:
- rekord świata w maratonie na rolkach wynosi… 51 min. 9 sek., co daje średnią prędkość prawie 50 km/h;
- w jeździe szybkiej, hokeju na rolkach oraz slalomie organizowane są Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy, a nawet Mistrzostwa Świata;
- jazda na rolkach jest bezpieczniejsza dla zdrowia niż bieganie, ponieważ nie obciąża stawów skokowych i kolanowych;
- specyfika jazdy na rolkach powoduje szybsze spalanie kalorii, a ruchy wykonywane podczas jazdy kształtują nasze pośladki;
- jedną z największych imprez dla rolkarzy na świecie jest Nightskating Warszawa, czyli nocny przejazd na rolkach ulicami Warszawy;
- jeździć na rolkach można zacząć już w wieku 3 lat (zdarzają się przypadki dzieci, które jeżdżą już w wieku poniżej 2 lat).
Michał Machowski
Jeździ na rolkach od 1998 roku. Instruktor sportów wrotkarskich od 2009 roku. Założyciel szkółki rolkowej Rollschool.
Od 2008 roku startuje w zawodach jazdy szybkiej. Na rolkach pracował nawet w Dubaju.
Od 2009 roku prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rolkarskiego POLSKATER (www.polskater.pl)
Od 2011 roku Koordynuje projekt Nightskating Warszawa – nocnych przejazdów rolkarzy ulicami Warszawy (www.nightskating.waw.pl).