konkurs link

newsletter

  • 13.8.2022, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Mały poradnik Ślizgawkowicza, czyli jak spędzić udane popołudnie z dzieckiem na łyżwach

Mały poradnik Ślizgawkowicza, czyli jak spędzić udane popołudnie z dzieckiem na łyżwach
Ferie w całym kraju trwają już od jakiegoś czasu, warszawskie zbliżają się wielkimi krokami. Ponieważ aura jest mało śnieżna, mamy powody przypuszczać, że zainteresowanie łyżwami będzie się nadal utrzymywało. Prowadząc lekcje na jednym z warszawskich sezonowych lodowisk, mamy często okazję, żeby poobserwować licznie pojawiających się tam rodziców ze swoimi pociechami. Większość dzieci stawia pierwsze łyżwiarskie kroki, a zanim będą w stanie „śmigać” bez problemu na łyżwach, warto wziąć sobie do serca kilka rad, dzięki którym pobyt na lodowisku będzie dobrze wspominany przez całą rodzinę.


Jak się przygotować?

Ubiór. Wygodnie, oddychająco i stosownie do warunków panujących na lodowisku (warto się wcześniej dowiedzieć). Polecamy strój „na cebulkę” – jeśli dziecko będzie się dużo ruszać (lub nawet tylko podnosić z lodu), to na pewno szybko zrobi mu się ciepło. Wiemy, że często wyobrażacie sobie wasze córeczki jako małe księżniczki na łyżwach (w rajstopkach i spódniczkach), ale podpowiadamy – ten patent na ubiór możecie wykorzystać w momencie, kiedy pociecha będzie już pewnie trzymać się na łyżwach i nie siadać na lodzie kilkanaście razy w trakcie wyjścia. W przeciwnym wypadku zamiast uśmiechniętej księżniczki będziecie mieli zniechęconą i zmarzniętą płaksę… W przypadku chłopców zdecydowanie odradzamy dżinsy. Jeśli nie wiecie dlaczego – przewróćcie się w nich na lód (często pokryty śniegiem), posiedźcie chwilę, lub potarzajcie się… już rozumiecie?

Ochrona ciała. Zdecydowanie namawiamy do zaopatrzenia się w kask i w nieprzemakalne pięciopalczaste rękawiczki. Początkowe upadki, zwłaszcza jeśli nie są poprzedzone profesjonalnym instruktarzem, mogą być dosyć niekontrolowane – dziecko nie ma nawyku przytrzymywania głowy i nietrudno o uderzenie nią o lód. Rękawiczki – zadziwiające, jak często rodzice nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa w przypadku ich braku. My niestety widzieliśmy już trochę nieszczęśliwych wypadków i najechania komuś łyżwą na dłoń… nie powtarzajcie cudzych błędów! Nawet zwykłe materiałowe rękawiczki już bardzo pomagają. Ochraniacze są zbędne, co więcej, mogą przeszkadzać – nałożone na spodnie spowodują, że przy każdym upadku dziecko zamiast zatrzymać się, pojedzie w przód jeszcze kilka metrów.

Pierwsze kroki
 

 
Naukę jazdy w przypadku małych dzieci (3-6) dobrze jest rozpocząć od nauki chodzenia/ tupania po lodzie. Stopy powinny być "uśmiechnięte” (palce skierowane na zewnątrz), kolana lekko ugięte, ręce wyciągnięte na boki, a tułów delikatnie pochylony do przodu. Powolutku zaczynamy tupać – podnosimy kolana i stawiamy stopy „na jodełkę”. Można trzymać dziecko za rękę, można podtrzymywać od tyłu (aczkolwiek wiele dzieci wtedy wykorzystuje sytuację i „pokłada się” na rodzicach – dlatego lepsza jest asekuracja bez trzymania) lub samemu iść tyłem (ale to wersja dla bardziej zaawansowanych rodziców – nie polecamy, jeśli nie czujecie się pewnie) i trzymać dziecko za ręce. Zwracamy uwagę na to, żeby dziecko nie patrzyło pod nogi – na początku jest to powszechne, nasza pociecha bada nową sytuację. Ponieważ jednak głowa trochę waży, to naturalnym jest, że jeśli ją opuszczamy, mamy większy problem z utrzymaniem równowagi. Po kilku okrążeniach można spróbować poklaskać w ręce z przodu i z tyłu, pouginać mocniej kolana, kładąc na nich ręce (i stawiając nogi obok siebie, dając im trochę pojechać), podotykać dłońmi stóp.

Z pingwinem czy bez?
 

Mamy mieszane uczucia – z jednej strony, pingwiny są rewelacyjnymi motywatorami. Dziecko wyobraża sobie, że będzie miało swojego „lodowego kompana” i od razu jest mu raźniej. Ostatnio widzieliśmy dziewczynkę, która po wizycie na lodowisku specjalnie przyszła do wypożyczalni, spytała obsługę, czy może się pożegnać z pingwinem, po czym wycałowała go kilkukrotnie. Inne dziecko było załamane, że pingwin już je zostawił i uspokoiło się dopiero po naszym zapewnieniu, że pingwin czeka na nie w wypożyczalni w każdej chwili i że jest mu tam dobrze. Dopiero wtedy zgodziło się opuścić lodowisko.

Pingwin to też zdecydowana pomoc dla rodziców  (lub ich kręgosłupów…) – zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają problemy z równowagą. Skąd w takim razie wynikają nasze mieszane uczucia? Ano stąd, że pingwiny są ciężkie i małe dzieci nie są w stanie same ich prowadzić, zwłaszcza, jeśli z trudem stoją na lodzie. Potrzebne jest tu wsparcie osoby dorosłej. Ogólnie jednak, zaczynamy się przekonywać – najwyraźniej mali biało-czarni przybysze zaczęli podbijać też nasze serca… Oczywiście nie wykorzystujemy pingwinów podczas naszych zajęć, motywujemy naszych podopiecznych w inny sposób. Ale widzieliśmy już na jednych zajęciach dziecko, które przez kilka miesięcy jeździło z instruktorem i z pingwinem… co kto lubi.

Jak włączyć się do ruchu na ślizgawce?
 

Bardzo podobnie, jak na drodze – rozglądając się na boki, czy nikt nie nadjeżdża i dostosowując się do kierunku, w którym wszyscy się poruszają. Na ślizgawkach zwykle co 30 minut zmieniany jest kierunek jazdy, co ogłaszane jest przez mikrofon. Na każdym lodowisku panują trochę inne zasady, z reguły jednak jeździ się w kółko, a środek przeznaczony jest albo dla bardziej zaawansowanych osób, albo przewidziany na lekcje i rozłożenie miseczek lub pachołków do instruktarzu.

Jak zachować się w trakcie ślizgawki

Znowu odwołam się do ruchu drogowego – na ślizgawce także musimy pamiętać, że nie jesteśmy na niej sami. Dlatego też starajmy się nie zatrzymywać nagle na środku, nie sprawdzając wcześniej, czy nikt za nami nie jedzie, nie zajeżdżać nikomu drogi. Jeśli będziemy jeździć w swoim tempie, a na przerwy zjeżdżać pod bandę lub schodzić za nią, to wszyscy będą zadowoleni.

Czego na pewno NIE robimy na ślizgawce:
 
  • Nie podajemy dziecku ręki zza bandy i nie prowadzimy go w ten sposób. Z reguły taka sytuacja kończy się tak: dziecku nagle uciekają nogi do przodu, rodzic stara się malucha „wyciągnąć” i przytrzymać . Jeśli dziecko już było prawie przy ziemi, to możemy mu nadwerężyć rękę lub uszkodzić bark.
  • Nie wchodzimy na lód w butach. Tak, tak, my swoje, a i tak taka metoda ma wielu zwolenników. Warto jest pomyśleć o czymś takim, jak zasada ograniczonego zaufania - zawsze ktoś może w was wjechać  – a na śliskim lodzie nie macie szans w butach, upadek murowany. Nie mówiąc już o tym, że wchodząc w zwykłym obuwiu nanosicie na lód ziemię/ piasek lub błoto, pogarszając warunki innym uczestnikom ślizgawki.
  • Nie bierzemy dziecka na ręce, zwłaszcza, jeśli sami nie jesteśmy mistrzami… powiecie, że wymyślamy? Już tyle takich wypadków widzieliśmy, a ciągle zastanawiamy się, jak można wpaść na taki pomysł. Niestety, królują w tym tatusiowie.
  • Nie próbujemy zejść ze ślizgawki, przecinając napierający tłum w poprzek – znacznie lepiej jest zrobić jedno okrążenie więcej, ale w bezpieczny sposób.
  • Nie jemy w trakcie jeżdżenia, nie żujemy gumy – o zakrztuszenie się nietrudno – wystarczy, że najedziemy na jakąś nierówność, ktoś nas potrąci, dziecko mocniej pociągnie. 
  • O czym mówimy dziecku przed wejściem na lód?

Jest kilka zasad, które poprawiają bezpieczeństwo podczas pobytu na lodowisku. 
 

 
 
Upadanie. Uczymy dziecko upadania na bok i wyciągania rąk również do boku. Wtedy ani kolana, ani pupa nie będą stłuczone. 

Ręce z lodu! Po każdym upadku zabieramy ręce z lodu, staramy się też jak najszybciej podnieść. Dorosły najczęściej to rozumie, dzieci lubią sobie trochę poleżeć lub poprzemieszczać się na kolanach. 

Nieoczekiwane przytulanki. Często zdarza się tak, że dziecko chce się do nas przytulić (lub też mknie szybko niczym pocisk i nie wie, jak się zatrzymać) i podjeżdża do nas od tyłu, nieoczekiwanie łapiąc nas za kolana lub po prostu za nogi. Nawet doświadczonego łyżwiarza  taki „atak” może powalić… dlatego trzeba naszemu maluchowi wytłumaczyć, dlaczego nie jest to dobry pomysł.

Ostrożnie przy zjeżdżaniu z lodu. Dużo dzieci przyśpiesza w ostatnich minutach bytności na lodowisku, a zwłaszcza jak już zbliżają się do bandy czy śpieszą prosto w wyciągnięte ramiona rodzica. Tracą wtedy czujność i albo odbijają się od bandy, albo „uciekają” im nogi do przodu. Są wtedy tak zaskoczone tym nagłym upadkiem, że możecie spodziewać się wybuchu płaczu.
 
Jeśli zastosujecie się do naszych uwag, to gwarantujemy, że wspólne wyjście zostanie zakończone sukcesem, a dzieci będą same prosić o „powtórkę z rozrywki”. Czego wam serdecznie życzymy!

Magdalena i Jacek Tascher - Walley – Łyżwy. Dobra zabawa
Zdjęcia: Walley.pl

 
Opublikowano w: Rolki i łyżwy

Czytaj także

Trening imitacyjny w łyżwiarstwie figurowym, czyli… o co chodzi?

Jakiś czas chodzicie już na zajęcia łyżwiarstwa figurowego lub dzielnie uczycie się obejrzanych w telewizji elementów podczas ogólnodostępnych ślizgawek. Całe ciało boli, wydaje wam się, że już prawie jesteście jak Jewgienij Pluszczenko, ale po obejrzeniu nagrania ze sobą w roli głównej okazuje się, że te proste z pozoru rzeczy wcale nie wyglądają w waszym wykonaniu tak, jakbyście chcieli.

Sięgnij po medal, czyli łyżwy od kuchni. Łyżwiarstwo szybkie w pigułce

To już ostatnia część naszego cyklu o łyżwiarstwie szybkim. Przybliżę w niej Państwu różnicę między short trackiem a łyżwiarstwem szybkim, a w dalszej części artykułu przedstawię dokładne zasady rządzące short trackiem.

Świst kółek w centrum Warszawy - relacja z II Warszawskiego Maratonu Rollercup

18 maja w centrum Warszawy rozegrane zostały wyścigi w ramach II Warszawskiego Maratonu Rollercup. Dwie długie proste, dwa nawroty - to czekało na wszystkich zawodników (z wyjątkiem tych najmłodszych: 2-4 lata i 5-6 lat), a kategorie FAN, FITNESS i MARATON różniły się liczbą okrążeń. 

Zestaw ochraniaczy TSG Junior Basic Pad Set – Różowy - Test

Od kiedy nasze dzieci rozpoczęły przygodę z jazdą na rolkach, zawsze wyposażone są w pełen zestaw ochraniaczy – na kolana, łokcie i nadgarstki (o kaskach nie wspominając). O tym, że używanie ich jest uzasadnione, najlepiej świadczy fakt, że musieliśmy zaopatrzyć się w kolejne zestawy, gdyż poprzednie uległy poważnemu zużyciu.

Rolki czy wrotki, czyli co lepsze dla zdrowia dziecka

Wakacje, czyli dwa miesiące wolnego czasu dla uczniów, tych młodszych i tych starszych. Według danych DGP prawie połowa rodzin deklaruje, że ich dzieci spędzą ten czas poza miejscem zamieszkania, a niecałe 30 proc. pozostanie w domu. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na dwumiesięczny wypoczynek. Jak zatem wypełnić naszym pociechom czas, kiedy pozostają w domu, często „przyklejone” do laptopa bądź telefonu? Na pewno warto zaktywizować dzieci i zachęcić je do uprawiania sportów. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rolki bądź wrotki. Tylko co wybrać?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.