konkurs link

newsletter

  • 13.8.2022, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Sprzęt do badmintona

Badminton Badminton

Wybór sprzętu, jaki będzie nam potrzebny do gry w badmintona, jest dosyć trudny. Trudny dla osoby początkującej. Mam nadzieję, że poniższe informacje pomogą w samodzielnym podjęciu decyzji podczas zakupów.

Rakiety


Na rynku jest wiele firm produkujących specjalistyczny sprzęt do badmintona, czyli m.in. rakiety, obuwie, lotki i inne akcesoria. Najważniejsza jest rakieta. Ogólnie możemy podzielić rakiety na trzy segmenty:

  • rekreacyjny (sprzęt zbudowany z aluminium lub kompozytu aluminiowo-grafitowego),
  • klubowy (sprzęt zbudowany z grafitu i jego mieszanek),
  • profesjonalny (sprzęt posiadający dużo dodatkowych „systemów” pozwalających np. na wzmocnienie siły, kontroli uderzenia itp.).

 

Cenowo te trzy „półki” różnią się znacznie. Rekreacyjną rakietę o wadze w okolicach 100 gram możemy kupić już poniżej 100 zł. Rakiety grafitowe, znacznie lżejsze niż aluminiowe i charakteryzujące się lepszą dynamiką (elastycznością) kosztują się w granicach 100-250 zł w zależności od marki. Profesjonalny sprzęt lub sprzęt dla zawodników zaawansowanych to ceny od 250 do nawet 700 złotych. Oczywiście czym droższy, tym zazwyczaj lepszy i lepiej wyposażony.

 

Rakiety mają trzy podstawowe parametry:

  • elastyczność,
  • balans (tzw. wyważenie rakiety, które jest możliwe na głowicę, środek lub rączkę),
  • wagę.

 

Sztywne rakiety są przeznaczone raczej dla mężczyzn preferujących atakujący styl gry. Rakiety bardziej elastyczne pomogą kobietom i słabszym fizycznie zawodnikom w wykonywaniu przez nich mocniejszych uderzeń oraz w dokładniejszej grze na całym korcie. Ci, którzy preferują rozgrywanie akcji, a nie tylko ciągły atak, powinni wybierać rakiety średnio elastyczne i elastyczne.

 

Balans „na głowicę” da nam silniejsze uderzenia atakujące, jak np. smecz. Z kolei balans „na rączkę” daje rakietę bardziej manewrowalną, pozwalającą na dokładniejszą grę w obronie i przy siatce.


Waga jest ważna, ale musi być rozpatrywana wraz z powyższymi parametrami. Na rynku są rakiety bardzo, bardzo lekkie. Nawet o wadze 70-75 gram. Wówczas muszą mieć balans na głowicę, ponieważ w przeciwnym razie nasza siła uderzenia będzie niewielka. Tak lekkie rakiety wybierają zazwyczaj dzieci i kobiety.
Zawodowcy grają najczęściej sprzętem o wadze 82-88 gram.

 

Dodatkowe parametry rakiety, jak jej długość czy wielkość głowicy mają mniejsze znaczenie i w tym względzie nie ma większych różnic. Chyba że wybieramy rakietę juniorką dla niskiego i jeszcze malutkiego dziecka w wieku 6-7 lat.

 

rakieta

 

Buty


Tutaj proponuję poszukanie obuwia halowego produkowanego przez firmy specjalizujące się w badmintonie. Wówczas takie buty mają odpowiednie wkładki żelowe, które lepiej amortyzują wstrząsy przy wyskokach. Specjalne wzmocnienia w okolicach stawów skokowych, które zmniejszą ryzyko skręceń. Również ochrona palców i boku stopy jest lepsza. Wentylacja i „masujące” naszą podeszwę wkładki wewnętrzne też mają znaczenie. Jeśli możemy, kupmy buty do badmintona, a nie zwykłe „halówki” (buty do halowej piłki nożnej odpadają zdecydowanie!). Ceny butów kształtują się od 150 do 500 zł, ale już te tańsze spełnią nasze potrzeby.

 

Buty

 

Torby na rakiety


Przydatnym produktem są tzw. thermobagi. Torby na rakiety posiadające specjalne komory utrzymujące właściwą, stałą temperaturę. Daje to komfort naszej rakiecie i jej naciągowi. Zdecydowanie przedłuża żywotność naciągu, który nie jest wystawiany na działanie ekstremalnych temperatur (zwłaszcza w gorące lato lub mroźną zimę). Każda taka torba posiada osobne kieszenie na odzież, buty i inne drobiazgi. Warto zainwestować 100-300 zł, aby chronić sprzęt i mieć wygodę. Thermobagi wymienia się co 2-3 lata, więc nie jest to astronomiczny wydatek.

 

torba

 

Akcesoria


Owijki do uchwytów (rączek czy też gripów) rakiety są ważne o tyle, że pozwalają na dokładny uchwyt sprzętu, co ma wpływ na precyzję uderzenia. Należy je często wymieniać, ale są tanie. Cena waha się od 3 do 20 złotych w zależności od rodzaju. Firmy badmintonowe produkują masę innych akcesoriów, jak ręczniki, skarpety itp. Nie są to produkty nam niezbędne. Niezbędne będą jednak lotki.

 

Lotki


W badmintona gramy albo lotkami piórowymi, albo syntetycznymi. Piórowymi grają wyczynowi gracze. Ich koszt to ok.50-120 zł za tubę zawierającą 12 sztuk. Komfort gry jest znacznie większy, jednak cena jest wysoka, szczególnie że lotki piórowe ulegają szybkiemu zniszczeniu.

 

lotka

 

Lotki syntetyczne (nylonowe lub korkowo-nylonowe) są znacznie tańsze i o wiele bardziej trwałe. Cena puszki z 6 lotkami to 25-45 zł. Należy jednak pamiętać, że syntetyczną lotką nie zagramy niektórych uderzeń, jak np. spinów przy siatce czy też tzw. uderzeń podciętych. Nawet średniozaawansowani gracze amatorscy „przechodzą” na lotki piórowe. To zupełnie inny „wymiar” badmintona. Gracze rekreacyjni i początkujący długo mogą grać tanimi lotkami syntetycznymi i radość z badmintona będzie równie wielka, a portfel nie ucierpi.

 

lotka1

 

Jacek Jagodziński - trener badmintona w klubach Milenium Warszawa i Badsport Warszawa.

 

Na zdjęciach: Sprzęt do badmintona dostępny w Badmintonshop.pl

 

logo milenium  

logo klub badsport160

Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Hulajnoga dla najmłodszych - 1,5 – 3-latków

Hulajnogi dla najmłodszych wyposażone są zwykle w 3 kółka i dzielą się na konstrukcje klasyczne, gdzie pojedyncze przednie kółko przymocowane jest do widelca zwieńczonego tradycyjnie skrętną kierownicą, z tyłu zaś mają dwa kółka dla stabilizacji hulajnogi oraz takie, które posiadają dwa kółka z przodu, a jedno z tyłu.

Dziecięce odbieranie świata - joga

Wyobraźnia jest ogromnym darem, o którym dorośli często zapominają. Od nas zależy rozwój naszych dzieci. Możemy stymulować dziecięcą ciekawość świata poprzez wspólne ćwiczenie jogi, muzykoterapię, rysowanie, pantomimę...

Teraz czas na padel!


Gdyby nie powstał, trzeba byłoby go wymyślić. Dlaczego? Ponieważ stanowi połączenie wszystkich najlepszych cech tenisa, squasha i badmintona. O czym mowa? O najmodniejszym obecnie sporcie na świecie padlu!

4 aktywności na jesienne dni

Lato się skończyło, a warunki atmosferyczne stają się wymagające. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej znaleźć i dzieciom, i dorosłym motywację do podejmowania aktywności na świeżym – często zimnym i wilgotnym – powietrzu. Jednak plucha i szarówka nie oznaczają konieczności rezygnacji z ruchu. Jest wiele dyscyplin, które uprawia się pod dachem, w hali czy na korcie. 

"Judo, nie tylko dla dzieci" - książka

Jak powstało judo? Czy każdy może je uprawiać? Co to jest ude-hishigi-juji-gatame? Ika i Milo zadają najbardziej dociekliwe pytania, a Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, krok po kroku odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości brał udział w igrzyskach olimpijskich, podobnie jak współautor tekstu – olimpijczyk i kilkunastokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Komentarze

czwartek, 26 luty 2015 08:00 napisane przez Kaska23

Ja też uwielbiam ten sport i mogę godzinami grać w badmintona. Ostatnio trafiłam na bardzo fajny sklep internetowy ze sprzętem, a konkretnie Badmin. Poza wieloma ciekawymi promocjami i całą masą odzieży i rakietek, można też poczytać nieco o samym sporcie. http://www.badmin.pl/nowosci.php Bardzo ciekawe produkty i sporo porad.

środa, 22 październik 2014 13:17 napisane przez hyccu

Bardzo lubię tą grę gram już dłuższy czas i jest super. Nie wiedziałem jak dobrać rakietę i resztę. Dużo googlowałem aż znalazłem stronę badmin.pl na, której jest poradnik jak wybrać oraz dobry sklep z fajnymi promocjami. W dodatku jeżeli robimy większe zamówienie to mamy dostawę gratis, która mnie przekonała

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.