Czy do Nordic Walking niezbędne są specjalne kije?
Tak. Stosowanie specjalnie zaprojektowanych kijów do uprawiania tej dyscypliny gwarantuje bezpieczny i efektywny trening. Pierwowzorem kijów do NW były długie kije wykorzystywane w narciarstwie biegowym. Zmodyfikowano je, skracając ich długość, zmieniając kształt rączki i budowę pasków, zwanych również rękawiczkami. To właśnie rękawiczka odróżnia je od innych kijów - daje komfort swobodnego chwytania i wypuszczania kija z dłoni podczas marszu o różnej intensywności, w różnym terenie. Kijów do Nordic Walking nie zastąpią gałęzie znalezione w lesie, kije trekkingowe czy narciarskie. Przed przystąpieniem do marszu należy upewnić się, czy otrzymane w prezencie kije nie są przypadkiem kijami… narciarskimi!
Jaki efekt można uzyskać, chodząc z kijami?
O popularnym „chodzeniu z kijami” często mówi się: „To jest dobre na kręgosłup”, „Pracują przy tym wszystkie mięśnie”, „Chodzenie z kijami odciąża kolana”. Jest w tym dużo prawdy. Niestety, zamierzonego efektu nie osiągnie się, stosując nieodpowiedni sprzęt lub niewłaściwą technikę marszu. Dlatego ważne jest, aby pierwsze kroki stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Należy dodać, iż przed przystąpieniem do ćwiczeń powinno się skonsultować z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które rozpoczynają przygodę z Nordic Walking w ramach rehabilitacji. Dobrze, gdy instruktor jest również fizjoterapeutą. Może on - w oparciu o opinię lekarza - ułożyć program treningów dostosowany do potrzeb pacjenta.
Systematyczny i umiarkowany trening marszu z kijami prowadzi do pozytywnych zmian w organizmie człowieka. Ma korzystny wpływ na wartości ciśnienia tętniczego, powoduje wzrost stężenia HDL („dobrego cholesterolu”) we krwi, usprawnia pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, tym samym zmniejsza zagrożenie chorobą wieńcową. Nordic Walking jest więc optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała – przyczynia się do wzrostu wydatku energetycznego o 25 proc. - 30 proc.. Podczas wysiłku organizm spala ponad 400 kalorii na godzinę.
Używanie kijów pozwala utrzymać prawidłową sylwetkę podczas marszu, a jednocześnie wyrabia nawyk prawidłowej postawy - wzmacnia się gorset mięśniowy wokół kręgosłupa. Ruch odepchnięcia przy użyciu kija zwiększa skuteczność rotacji górnego odcinka kręgosłupa, łagodząc napięcie mięśniowe w okolicy szyi i barków. Dzięki przyspieszonemu krążeniu krwi ruchomość poprawia się, co powoduje uczucie większego rozluźnienia w obszarze ramion i szyi. Stosowanie kijów podczas marszu zmniejsza nacisk masy ciała na stawy kończyn dolnych i kręgosłupa o ok. 30 proc. przy zaangażowaniu 90 proc. mięśni.
Możliwość prowadzenia konwersacji w grupie podczas marszu z kijami wprawia ćwiczących w dobry nastrój. Stwierdzają oni poprawę samopoczucia, rozładowanie napięć psychoemocjonalnych. Łatwiej im się zasypia, polepsza się również u nich jakość snu.
Komu można polecić Nordic Walking?
Ten rodzaj aktywności ruchowej polecić można wszystkim - zarówno tym, którzy nie prowadzili wcześniej aktywnego trybu życia, jak i osobom aktywnie uprawiającym sport. To dyscyplina stosunkowo prosta w nauce, ponieważ bazuje na naturalnej formie ruchu, którą jest marsz. Właściwie nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą uprawiać ją i młodsi, i starsi.
Nordic Walking poleca się ludziom wykonującym siedzącą pracę biurową oraz osobom na diecie, które chcą obniżyć wagę ciała. Nieocenione zalety ma też dla kobiet ćwiczących profilaktycznie w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy – ćwiczenia siłowe z kijami wzmacniają kości. Bez wątpienia ta forma aktywności ruchowej wskazana jest dla osób z problemami ortopedycznymi, takimi jak, np.: bóle kolan, bioder, kręgosłupa czy chociażby dla kontuzjowanych sportowców w trakcie rekonwalescencji lub rozpoczynających treningi po dłuższej przerwie. Mogą się w nią angażować również pacjenci z grupy ryzyka, np. po przebytym zawale (po konsultacji i wystawieniu zaświadczenia przez lekarza prowadzącego).
Przyjemność w uprawianiu NW odnajdą ci, którzy lubią aktywność na świeżym powietrzu w rozmaitym terenie, a jednocześnie nie przepadają za żmudnymi treningami, np. w siłowniach czy halach. Amatorzy białego szaleństwa, osoby uprawiające turystykę górską mogą wykorzystać tę dyscyplinę w przygotowaniach do sezonu.
Nordic Walking jest idealny dla wszystkich, którzy poszukują „niedrogiej” aktywności ruchowej. Wystarczy bowiem para dobrych kijów i przestrzeń do swobodnego poruszania się.
Łukasz Wójcik - instruktor, sędzia NW, technik fizjoterapii
fot. 4seasons rekreacja, aktywność, zabawa
Zainteresowanych zdobyciem certyfikatu instruktora zapraszamy na kurs, który odbędzie się już 11-12 maja w Szczecinie. Zapisy TUTAJ oraz TUTAJ lub 503 782 354.