konkurs link

newsletter

  • 4.12.2020, Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian
 
 

Joga dla dzieci, czyli fascynująca podróż od mikro do makrokosmosu

Joga dla dzieci OMG yoga Joga dla dzieci OMG yoga
Każde dziecko, które dorasta i poznaje świat, zderza się z gigantyczną falą bodźców – nowych obrazów, zjawisk i dźwięków. Dzisiaj dodatkowo dzieci  stymulowane są przez gry wideo, nieustanne lekcje, presję w szkole oraz sporty, nastawione na konkurencję. Powoduje to stres, z którym małe dziecko nie zawsze potrafi się uporać. Z pomocą mogą przyjść zajęcia z jogi. 
Wpływają one bardzo pozytywnie na umysł, a także na ciało. Dzięki jodze dziecko może wypracować właściwą postawę, siłę i równowagę. Asany pomagają lepiej poznać swoje ciało, zbadać jego możliwości i tym samym zaakceptować jego wygląd. Joga działa holistycznie, poprzez ćwiczenia fizyczne wpływa na samopoczucie. Pomaga lepiej regulować emocje oraz zwiększa poczucie własnej wartości.
 
Joga jest zalecana dla dzieci z zaburzeniami ADHD. Asany uczą samoświadomości i samokontroli. Precyzyjne wykonywanie pozycji i próba wytrwania w nich kilkanaście sekund to mobilizacja do skupienia i świadomego bycia przez chwilę tu i teraz. Wymaga to pomocy nauczyciela, który podczas sesji eliminuje zbędne bodźce, oczyszcza przestrzeń i daje czas na spokojne wejście w asanę.
 
Joga pomaga dzieciom rozwinąć więź ze sobą oraz z otoczeniem. Asany zostały opracowane wiele tysięcy lat temu w oparciu o świat przyrody. Kiedy dzieci szukają zakorzenienia w pozycji drzewa lub gracji w pozycji łabędzia, uczą się szacunku do natury. Wychodzą poza mikrokosmos swoich ciał i znajdują powiązanie z makrokosmosem ich środowiska.
 
Scenariusz sesji jogi dla dzieci różni się od tego dla dorosłych. Rozpoczyna się od rozgrzewki, która jest zazwyczaj grą ruchową. Sprawia, że dzieci wstają z krzeseł i wprawiają w ruch wszystkie kończyny, oswajając się z grupą oraz z przestrzenią. Następnie wykonywane są asany – ale również w formie zabawy. Nazwy poszczególnych pozycji zazwyczaj oddziałują na wyobraźnię, ponieważ nawiązują do świata fauny i flory. W ten sposób dzieci tworzą skojarzenia i zapamiętują formy przedstawianych asan. Na koniec jest wyciszenie i relaks. Ważne jest to, aby nawet w trakcie zabaw zwracać uwagę na poprawność wykonywania asan. Dzieci bardzo szybko się uczą i warto zadbać o to, by nie utrwaliły im się błędne pozycje.
 
Dużą zaletą jogi dla dzieci jest to, że nawet wykonywana w grupie, nie uczy nastawienia na rywalizację. Joga pokazuje, że każdy jest inny i każdy ma prawo wykonywać asany po swojemu, we własnym tempie. Z tych zajęć nikt nie wychodzi przegrany, każdy zyskuje wzmocnione ciało i spokojniejszy umysł.
 
Monika Łazuk - Od 8 lat zgłębia tajniki jogi, a w szczególności jej dynamicznej formy - Ashtanga. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie (AWF), kierunek Joga i relaksacja. Jako instruktor, skupia się przede wszystkim na połączeniu pracy ciała z oddechem, co harmonizuje i pomaga w odnalezieniu wewnętrznej równowagi.

www.omgyoga.eu

https://www.facebook.com/yogaOMG
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

"Judo, nie tylko dla dzieci" - książka

Jak powstało judo? Czy każdy może je uprawiać? Co to jest ude-hishigi-juji-gatame? Ika i Milo zadają najbardziej dociekliwe pytania, a Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, krok po kroku odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości brał udział w igrzyskach olimpijskich, podobnie jak współautor tekstu – olimpijczyk i kilkunastokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Zośka na koordynację i koncentrację

Jeśli szukasz unikalnego hobby dla siebie lub swoich pociech, a stawiasz raczej na kreatywność, niż sztampowe aktywności, mamy coś specjalnego. Podbijanie nogami niewielkiej piłeczki znakomicie poprawia koncentrację, koordynację, kształtuje sylwetkę, a przede wszystkim wzmocni charakter. Nie czekaj, kop z nami.

Szermierka – mało znany sport walki czy życiowa pasja pełna wyzwań i radości?

Szermierka to dyscyplina sportowa (a nawet dyscyplina olimpijska) uznawana za sport walki. Pomimo wielu osiągnięć Polaków w tej dziedzinie, jest ona niestety mało popularna.

Nordic Walking – co i jak?

Osoby w różnym wieku, maszerujące z kijami po mieście, lasach czy łąkach to widok coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą, co to za sport i co jest potrzebne, by zacząć go uprawiać. Łukasz Wójcik, instruktor Nordic Walking, założyciel firmy szkoleniowej „4seasons. Rekreacja, aktywność, zabawa” odpowiada na najczęściej zadawane pytania, które stawiają osoby pragnące rozpocząć przygodę z „chodzeniem z kijami”.

Buty dla Sportowej Rodziny - test butów marki KEEN

Buty amerykańskiej marki KEEN poznaliśmy jakiś czas temu i od razu podbiły nasze serca, a raczej... stopy. W zeszłym roku w lecie testowaliśmy dziecięcy model KEEN Sagewood CNX (przeczytaj opis testu), a w zimie  Loveland Boot WP i Brady (przeczytaj opis testu). A teraz mamy przyjemność chodzić w czterech modelach: Keen Kanyon z kolekcji Waterfront (męskie), Keen Clearwater CNX z kolekcji Waterfront (damskie), Keen Newport H2 z KEEN KIDS (dziecięce) i Keen Seacamp CNX II z KEEN KIDS (juniorskie). 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.