konkurs link

newsletter

  • 2.6.2020, Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm
 
 

Joga dla dzieci, czyli fascynująca podróż od mikro do makrokosmosu

Joga dla dzieci OMG yoga Joga dla dzieci OMG yoga
Każde dziecko, które dorasta i poznaje świat, zderza się z gigantyczną falą bodźców – nowych obrazów, zjawisk i dźwięków. Dzisiaj dodatkowo dzieci  stymulowane są przez gry wideo, nieustanne lekcje, presję w szkole oraz sporty, nastawione na konkurencję. Powoduje to stres, z którym małe dziecko nie zawsze potrafi się uporać. Z pomocą mogą przyjść zajęcia z jogi. 
Wpływają one bardzo pozytywnie na umysł, a także na ciało. Dzięki jodze dziecko może wypracować właściwą postawę, siłę i równowagę. Asany pomagają lepiej poznać swoje ciało, zbadać jego możliwości i tym samym zaakceptować jego wygląd. Joga działa holistycznie, poprzez ćwiczenia fizyczne wpływa na samopoczucie. Pomaga lepiej regulować emocje oraz zwiększa poczucie własnej wartości.
 
Joga jest zalecana dla dzieci z zaburzeniami ADHD. Asany uczą samoświadomości i samokontroli. Precyzyjne wykonywanie pozycji i próba wytrwania w nich kilkanaście sekund to mobilizacja do skupienia i świadomego bycia przez chwilę tu i teraz. Wymaga to pomocy nauczyciela, który podczas sesji eliminuje zbędne bodźce, oczyszcza przestrzeń i daje czas na spokojne wejście w asanę.
 
Joga pomaga dzieciom rozwinąć więź ze sobą oraz z otoczeniem. Asany zostały opracowane wiele tysięcy lat temu w oparciu o świat przyrody. Kiedy dzieci szukają zakorzenienia w pozycji drzewa lub gracji w pozycji łabędzia, uczą się szacunku do natury. Wychodzą poza mikrokosmos swoich ciał i znajdują powiązanie z makrokosmosem ich środowiska.
 
Scenariusz sesji jogi dla dzieci różni się od tego dla dorosłych. Rozpoczyna się od rozgrzewki, która jest zazwyczaj grą ruchową. Sprawia, że dzieci wstają z krzeseł i wprawiają w ruch wszystkie kończyny, oswajając się z grupą oraz z przestrzenią. Następnie wykonywane są asany – ale również w formie zabawy. Nazwy poszczególnych pozycji zazwyczaj oddziałują na wyobraźnię, ponieważ nawiązują do świata fauny i flory. W ten sposób dzieci tworzą skojarzenia i zapamiętują formy przedstawianych asan. Na koniec jest wyciszenie i relaks. Ważne jest to, aby nawet w trakcie zabaw zwracać uwagę na poprawność wykonywania asan. Dzieci bardzo szybko się uczą i warto zadbać o to, by nie utrwaliły im się błędne pozycje.
 
Dużą zaletą jogi dla dzieci jest to, że nawet wykonywana w grupie, nie uczy nastawienia na rywalizację. Joga pokazuje, że każdy jest inny i każdy ma prawo wykonywać asany po swojemu, we własnym tempie. Z tych zajęć nikt nie wychodzi przegrany, każdy zyskuje wzmocnione ciało i spokojniejszy umysł.
 
Monika Łazuk - Od 8 lat zgłębia tajniki jogi, a w szczególności jej dynamicznej formy - Ashtanga. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie (AWF), kierunek Joga i relaksacja. Jako instruktor, skupia się przede wszystkim na połączeniu pracy ciała z oddechem, co harmonizuje i pomaga w odnalezieniu wewnętrznej równowagi.

www.omgyoga.eu

https://www.facebook.com/yogaOMG
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

A czy ty chodzisz prawidłowo? - Regatta wspiera właściwą technikę Nordic Walking

W lasach, parkach, na ulicy – osoby wędrujące z kijami w ręce spotkamy wszędzie. Nordic walking uprawiają młode dziewczyny, które chcą schudnąć, starsi, którym lekarz zalecił ruch na świeżym powietrzu oraz sportowcy startujący w zawodach na poziomie mistrzowskim. W działaniach edukacyjnych na rzecz szerzenia kultury nordic walking Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking wspiera marka Regatta.

Freestyle Basketball – właściwie co to takiego?

Myślę, że powinienem zacząć od przedstawienia korzeni tej młodej dyscypliny sportu, jaką jest koszykarski freestyle. Wszystko zaczęło się na występach drużyny Harlem Globetrotters, którzy sławę zyskali dzięki wykonywaniu niesamowitych sztuczek podczas meczy.

Dla ciała i ducha – recenzja książki "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli"

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz w niezbyt obszernej książce pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli” przedstawiła metody pracy z dziećmi za pomocą jogi, zestaw podstawowych asan (pozycji), elementy urozmaicające zajęcia oraz korzyści płynące z ćwiczenia jogi przez dzieci, zarówno w sferze ciała, jak i psychiki.

Palmy pod Warszawą, czyli pierwszy w Polsce Park linowy pod palmami

Dotychczas parki linowe kojarzyły się przede wszystkim z terenami leśnymi, jak na przykład te w Powsinie, Zakopanem czy Krynicy Morskiej. Jednak nie tak dawno powstało w pobliżu Warszawy jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie przeszkody pokonuje się... pod palmami. Na ten oryginalny pomysł wpadli założyciele pierwszego w Polsce Parku linowego Pod palmami, zlokalizowanego w pobliżu Góry Kalwarii, ok. 20 km od stolicy.

Jak rozpocząć przygodę z badmintonem

Badminton jest jedną z najbardziej wszechstronnie rozwijających dyscyplin sportu. Podczas treningów kształtujemy wiele cech motorycznych, co automatycznie powoduje, iż trening jest bardzo urozmaicony. Urozmaicenie = brak nudy! A to w oczywisty sposób powoduje, że dzieci, które spróbowały badmintona, szybko połykają „bakcyla” tego sportu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.