konkurs link

newsletter

  • 18.9.2020, Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef
 
 

Joga dla dzieci, czyli fascynująca podróż od mikro do makrokosmosu

Joga dla dzieci OMG yoga Joga dla dzieci OMG yoga
Każde dziecko, które dorasta i poznaje świat, zderza się z gigantyczną falą bodźców – nowych obrazów, zjawisk i dźwięków. Dzisiaj dodatkowo dzieci  stymulowane są przez gry wideo, nieustanne lekcje, presję w szkole oraz sporty, nastawione na konkurencję. Powoduje to stres, z którym małe dziecko nie zawsze potrafi się uporać. Z pomocą mogą przyjść zajęcia z jogi. 
Wpływają one bardzo pozytywnie na umysł, a także na ciało. Dzięki jodze dziecko może wypracować właściwą postawę, siłę i równowagę. Asany pomagają lepiej poznać swoje ciało, zbadać jego możliwości i tym samym zaakceptować jego wygląd. Joga działa holistycznie, poprzez ćwiczenia fizyczne wpływa na samopoczucie. Pomaga lepiej regulować emocje oraz zwiększa poczucie własnej wartości.
 
Joga jest zalecana dla dzieci z zaburzeniami ADHD. Asany uczą samoświadomości i samokontroli. Precyzyjne wykonywanie pozycji i próba wytrwania w nich kilkanaście sekund to mobilizacja do skupienia i świadomego bycia przez chwilę tu i teraz. Wymaga to pomocy nauczyciela, który podczas sesji eliminuje zbędne bodźce, oczyszcza przestrzeń i daje czas na spokojne wejście w asanę.
 
Joga pomaga dzieciom rozwinąć więź ze sobą oraz z otoczeniem. Asany zostały opracowane wiele tysięcy lat temu w oparciu o świat przyrody. Kiedy dzieci szukają zakorzenienia w pozycji drzewa lub gracji w pozycji łabędzia, uczą się szacunku do natury. Wychodzą poza mikrokosmos swoich ciał i znajdują powiązanie z makrokosmosem ich środowiska.
 
Scenariusz sesji jogi dla dzieci różni się od tego dla dorosłych. Rozpoczyna się od rozgrzewki, która jest zazwyczaj grą ruchową. Sprawia, że dzieci wstają z krzeseł i wprawiają w ruch wszystkie kończyny, oswajając się z grupą oraz z przestrzenią. Następnie wykonywane są asany – ale również w formie zabawy. Nazwy poszczególnych pozycji zazwyczaj oddziałują na wyobraźnię, ponieważ nawiązują do świata fauny i flory. W ten sposób dzieci tworzą skojarzenia i zapamiętują formy przedstawianych asan. Na koniec jest wyciszenie i relaks. Ważne jest to, aby nawet w trakcie zabaw zwracać uwagę na poprawność wykonywania asan. Dzieci bardzo szybko się uczą i warto zadbać o to, by nie utrwaliły im się błędne pozycje.
 
Dużą zaletą jogi dla dzieci jest to, że nawet wykonywana w grupie, nie uczy nastawienia na rywalizację. Joga pokazuje, że każdy jest inny i każdy ma prawo wykonywać asany po swojemu, we własnym tempie. Z tych zajęć nikt nie wychodzi przegrany, każdy zyskuje wzmocnione ciało i spokojniejszy umysł.
 
Monika Łazuk - Od 8 lat zgłębia tajniki jogi, a w szczególności jej dynamicznej formy - Ashtanga. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie (AWF), kierunek Joga i relaksacja. Jako instruktor, skupia się przede wszystkim na połączeniu pracy ciała z oddechem, co harmonizuje i pomaga w odnalezieniu wewnętrznej równowagi.

www.omgyoga.eu

https://www.facebook.com/yogaOMG
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Jak rozpocząć przygodę z badmintonem

Badminton jest jedną z najbardziej wszechstronnie rozwijających dyscyplin sportu. Podczas treningów kształtujemy wiele cech motorycznych, co automatycznie powoduje, iż trening jest bardzo urozmaicony. Urozmaicenie = brak nudy! A to w oczywisty sposób powoduje, że dzieci, które spróbowały badmintona, szybko połykają „bakcyla” tego sportu.

Szermierka – mało znany sport walki czy życiowa pasja pełna wyzwań i radości?

Szermierka to dyscyplina sportowa (a nawet dyscyplina olimpijska) uznawana za sport walki. Pomimo wielu osiągnięć Polaków w tej dziedzinie, jest ona niestety mało popularna.

Skałki nie tylko dla dorosłych, czyli wspinanie rodzinne

Odwiedzając wiele rejonów skalnych Europy, zauważyć można wspinające się całe rodziny. Wielopokoleniowość sportu wspinaczkowego jest czymś normalnym. Wspinają się ojciec z synem, dziadek z wnukiem, czy po prostu całe wspinaczkowe klany.

Buty dla Sportowej Rodziny - test butów marki KEEN

Buty amerykańskiej marki KEEN poznaliśmy jakiś czas temu i od razu podbiły nasze serca, a raczej... stopy. W zeszłym roku w lecie testowaliśmy dziecięcy model KEEN Sagewood CNX (przeczytaj opis testu), a w zimie  Loveland Boot WP i Brady (przeczytaj opis testu). A teraz mamy przyjemność chodzić w czterech modelach: Keen Kanyon z kolekcji Waterfront (męskie), Keen Clearwater CNX z kolekcji Waterfront (damskie), Keen Newport H2 z KEEN KIDS (dziecięce) i Keen Seacamp CNX II z KEEN KIDS (juniorskie). 

Dziecięce odbieranie świata - joga

Wyobraźnia jest ogromnym darem, o którym dorośli często zapominają. Od nas zależy rozwój naszych dzieci. Możemy stymulować dziecięcą ciekawość świata poprzez wspólne ćwiczenie jogi, muzykoterapię, rysowanie, pantomimę...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.