konkurs link

newsletter

  • 28.5.2022, Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
 
 

Gimnastyka artystyczna - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Gimnastyka artystyczna - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?
Często rodzice mają dylemat: czy moje dziecko poradzi sobie z trudami treningów koniecznych przy uprawianiu gimnastyki artystycznej na poziomie wyczynowym? Dobre pytanie. To naprawdę bardzo wymagająca dziedzina sportu, dostępna dla dziewczynek obdarzonych predyspozycjami i gotowych do bardzo ciężkiej pracy. My proponujemy zacząć od rekreacyjnego uprawiania gimnastyki. W takiej wersji to sport dostępny dla każdego. A jeśli okaże się, że apetyt na sukcesy rośnie i ciężka praca nie stanowi problemu – rekreacja otwiera drogę do zaawansowanego treningu. Czym różni się wyczyn od rekreacji? Odpowiada trenerka, Kateryna Nylypiuk.
Czy aby uprawiać gimnastykę artystyczną, dziecko powinno mieć predyspozycje fizyczne?
 
Gimnastykę artystyczną w formie rekreacyjnej może uprawiać każde dziecko od 4. roku życia.  Zajęcia z gimnastyki mają na celu wszechstronny, harmonijny rozwój dziecka. Trening jest ukierunkowany na poprawę gibkości i prawidłowej postawy. Z tego powodu taniec, gry i zabawy do muzyki, ćwiczenia z przyborami stosowane są chętnie w szkołach i przedszkolach. 
 
Gimnastyka artystyczna na poziomie wyczynowym jest odpowiednia tylko dla dzieci o odpowiednich predyspozycjach. Wchodzenie w świat sportu wyczynowego odbywa się stopniowo pod okiem doświadczonego trenera. To trener decyduje o tym, czy dziewczynka ma predyspozycje do zaawansowanych ćwiczeń. Jeśli tak, to po okresie treningu ogólnorozwojowego przeprowadza się test. Dopiero po jego pozytywnym rezultacie można myśleć o kolejnym kroku, czyli szkoleniu specjalistycznym.   
                  
Ile czasu trzeba poświęcić treningom, aby uzyskać sukces?
 
Dla gimnastyki artystycznej w formie rekreacyjnej wystarczą  1-2 godziny 2 razy w tygodniu. Dla zawodniczek trenujących sport wyczynowo to co najmniej 2-4 godziny 4-6 razy w tygodniu.
 
Czym różnią się zajęcia rekreacyjne od treningu wyczynowego?

Znacznie większą intensywnością zajęć. W sporcie wyczynowym zawodniczki przygotowują się do zawodów krajowych oraz międzynarodowych, co w przyszłości daje możliwość zdobycia klas sportowych. Systematycznie stopniuje się trudność układów gimnastycznych, jak również ich wartość artystyczną.

Każde zajęcia z gimnastyki artystycznej można podzielić na 3 części:
  • Wstępną, składającą się z rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem zajęć i służy do rozgrzania i przygotowania mięśni do wysiłku (ćwiczenia w biegu oraz w miejscu, w formie gier i zabaw).
  • Główną, czyli realizację tematu zajęć. To czas na naukę lub doskonalenie elementów akrobatycznych. W tej części ćwiczeń dzieci trenują z przyborami: skakanką, obręczą, piłką, maczugą, wstążką). Ćwiczą układy gimnastyczne. Wyrabiają w sobie gibkość, skoczność, równowagę, zwinność. 
  • Końcową – to ćwiczenia uspakajające, rozluźniające, oddechowe oraz korekcyjne.
Każde zajęcia (ćwiczenia, elementy gimnastyczne, praca z przyborem, gry i zabawy) dostosowane są do grupy wiekowej, predyspozycji oraz potrzeb dziewczynek.
 
Strój na trening
 
Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, to strój sportowy, który będzie prosty, wygodny i pozwoli na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy będziecie uprawiać gimnastykę w formie rekreacyjnej czy wyczynowej, wystarczy, że będzie to kostium typu „body” z krótkimi spodenkami, leginsami lub spódniczką. Buty do treningu - to najczęściej napalcówki gimnastyczne. Służą do ochrony i komfortu stopy podczas ćwiczenia i pozwalają na kontrolowanie ruchów. 
Przedmioty, z którymi dzieci ćwiczą na treningach
Wszystkie dzieci uprawiające gimnastykę artystyczną ćwiczą z takimi przyborami jak : skakanka, obręcz, piłka, maczugi i wstążka.
 
Pokazy, wyjazdy

Gimnastyka w formie rekreacji daje możliwość uczestniczenia dzieci w pokazach i przedstawieniach. Daje to dziecku możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, podniesienia  samooceny, uczy pewności siebie. 

W gimnastyce wyczynowej dziewczynki zaczynają startować na zawodach od 6. roku życia. To są zawody rangi krajowej oraz międzynarodowej, co się wiąże z większą odpowiedzialnością i stresem. Mogą również uczestniczyć w pokazach i występach szkolnych.
 
Podsumowanie 
 
Gimnastyka artystyczna jest jedną z najbardziej wszechstronnych i harmonijnych dziedzin sportu. Aktywności fizycznej towarzyszy w niej rozwój elastyczności, poczucia rytmu (ćwiczenia przy muzyce) oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gimnastyka artystyczna kształtuje prawidłową postawę ciała, piękną sylwetkę, plastyczność oraz elegancję ruchu. 

Poprzez tę dyscyplinę sportu dziewczynki nabierają pewności siebie oraz wiary w swoje możliwości. Dyscyplina, systematyczność, dokładność i cierpliwość kształtowana podczas zajęć, mają pozytywne skutki w życiu codziennym. Wszystkie umiejętności zdobyte na treningach pozostaną do końca życia. 

Z własnych obserwacji oraz doświadczenia wiem, że gimnastyka artystyczna ma dobry wpływ nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również na rozwój psychiczny oraz społeczny. Dziewczynki są bardziej śmiałe i odważne, szybciej się odnajdują w grupie. Lepiej radzą sobie wśród rówieśniczek, są bardziej otwarte i samodzielne. Nawet jeśli nie trenują wyczynowo, to zajęcia rekreacyjne w zupełności wystarczają by przynieść pozytywne i długofalowe rezultaty. 

Nie ma znaczenia na jakim poziomie (rekreacji czy wyczynu) trenuje dziecko - najważniejsze to by robiło to z pasją!

Zapraszamy dziewczynki w wieku 4-9 lat do Szkółki Gimnastyki Artystycznej Gracja! Prowadzimy zajęcia z gimnastyki artystycznej w formie rekreacyjnej, stawiamy na indywidualne podejście!

www.gracja.net

Kateryna Nylypiuk – dyplomowana trenerka z gimnastyki artystycznej, wielokrotna medalistka i zwyciężczyni konkursów, turniejów międzynarodowych w programie seniorek w zawodach indywidualnych, drużynowych, klubowych oraz w układach grupowych. 
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Joga dla dzieci, czyli fascynująca podróż od mikro do makrokosmosu

Każde dziecko, które dorasta i poznaje świat, zderza się z gigantyczną falą bodźców – nowych obrazów, zjawisk i dźwięków. Dzisiaj dodatkowo dzieci  stymulowane są przez gry wideo, nieustanne lekcje, presję w szkole oraz sporty, nastawione na konkurencję. Powoduje to stres, z którym małe dziecko nie zawsze potrafi się uporać. Z pomocą mogą przyjść zajęcia z jogi. 

Buty dla Sportowej Rodziny - test butów marki KEEN

Buty amerykańskiej marki KEEN poznaliśmy jakiś czas temu i od razu podbiły nasze serca, a raczej... stopy. W zeszłym roku w lecie testowaliśmy dziecięcy model KEEN Sagewood CNX (przeczytaj opis testu), a w zimie  Loveland Boot WP i Brady (przeczytaj opis testu). A teraz mamy przyjemność chodzić w czterech modelach: Keen Kanyon z kolekcji Waterfront (męskie), Keen Clearwater CNX z kolekcji Waterfront (damskie), Keen Newport H2 z KEEN KIDS (dziecięce) i Keen Seacamp CNX II z KEEN KIDS (juniorskie). 

Curling, czyli szachy na lodzie - rozmowa z Katarzyną Selwant

W curlingu liczy się wysiłek mentalny, opracowanie strategii, taktyki, przewidywanie ruchu przeciwnika, jednym słowem – myślenie. Dlatego właśnie curling nazywany jest szachami na lodzie  – mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportowy oraz reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w curlingu, która wraz ze swoją drużyną, zdobyła trzykrotnie Mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie.

4 aktywności na jesienne dni

Lato się skończyło, a warunki atmosferyczne stają się wymagające. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej znaleźć i dzieciom, i dorosłym motywację do podejmowania aktywności na świeżym – często zimnym i wilgotnym – powietrzu. Jednak plucha i szarówka nie oznaczają konieczności rezygnacji z ruchu. Jest wiele dyscyplin, które uprawia się pod dachem, w hali czy na korcie. 

Park Trampolin GOjump we Wrocławiu

Wrocław może się już śmiało chwalić, że będzie miał zdecydowanie największy w Polsce i jeden z większych w Europie, park trampolin. GOjump wystartuje już niedługo przy ul. Długosza 59-75. Na 3500 m kw. do dyspozycji będą: największa w Polsce strefa trampolin, ogromny basen z gąbkami, ścieżki trampolinowe i wieża do skoków na pneumatyczną poduchę, rampa do ćwiczenia skoków na snowboardzie, nartach i rowerach oraz strefa fitness. Najlepsi instruktorzy zadbają o bezpieczeństwo gości, a także nauczą nowych ewolucji akrobatycznych i cyrkowych. Po zabawie będzie można odpocząć w wygodnym barze przy najlepszej kawie w mieście. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.