konkurs link

newsletter

  • 24.9.2022, Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
 
 

Dziecięce odbieranie świata - joga

Dziecięce odbieranie świata - joga

Wyobraźnia jest ogromnym darem, o którym dorośli często zapominają. Od nas zależy rozwój naszych dzieci. Możemy stymulować dziecięcą ciekawość świata poprzez wspólne ćwiczenie jogi, muzykoterapię, rysowanie, pantomimę...

„Przeciwdziałać zawiści jako pladze społecznej możemy w jeden sposób: dbać o dobre wychowanie dzieci, tak by były ludźmi otwartymi na świat, wolnymi od kompleksów i uprzedzeń. Żeby akceptowały i szanowały siebie same, były tolerancyjne, a jednocześnie wrażliwe na zło. Taka osoba będzie umiała pokonywać własne słabości i trudności życiowe nie krzywdząc innych ludzi” - dziękuję tym wszystkim, którzy wprowadzają tę myśl w życie…

 

Chciałabym uzmysłowić, jak ważne są w wychowaniu dzieci takie formy ekspresji jak: ruch, muzyka, śpiew, taniec, czy plastyka. Stres jest stanem pełnej mobilizacji organizmu w sytuacji zagrożenia. W życiu dziecka może pojawić się w wyniku codziennych doświadczeń w domu, szkole, kontaktów z rodzeństwem i z rodzicami. Dziecko może odczuwać lęk przed sytuacjami, które widzi, o których słyszy lub bierze w nich bezpośredni udział. Wiele dziecięcych dolegliwości wynika z nadwrażliwości, niezaspokojonych potrzeb, ale również wpływu toksycznych pokarmów i środowiska. Po zmniejszeniu stresu poprawia się ogólny stan zdrowia.

 

Istnieje wiele metod i technik utrzymywania równowagi pomiędzy pożądanym stanem mobilizacji a relaksem. Jedną z nich jest ćwiczenie jogi i medytacja. Ograniczają one wpływ stresu i ułatwiają jednocześnie swobodny dostęp do niczym nieskrępowanej twórczej wyobraźni i kreatywności.

 

joga dzieci 1

 

Ktoś kiedyś powiedział, że każde dziecko jest odrębnym bytem we wszechświecie… Dzieci odbierają rzeczywistość przez pryzmat swojej wyjątkowej wrażliwości na otaczający świat. „Dziecięca wrażliwość jest jedynym lekarstwem na zepsucie świata dorosłych.” Wyobraźnia jest ogromnym darem, o którym dorośli często zapominają. Od nas zależy rozwój naszych dzieci. Możemy stymulować dziecięcą ciekawość świata poprzez wspólne ćwiczenie jogi, muzykoterapię, rysowanie, pantomimę etc. Osiągamy w ten sposób bardzo wiele pozytywnych efektów choćby takich jak: wyciszenie, uelastycznienie ciała, wzajemne zrozumienie, odkrywanie siebie i rozwijanie fantazji. Asany (czyli pozycje) jogi mogą być wspaniałą zabawą a jednocześnie dobrym sposobem na zrelaksowanie.

 

Człowiek powinien w pełni akceptować i doceniać swoje człowieczeństwo w dosłownym tego słowa znaczeniu po to, by móc wychować zdrowe psychicznie i fizycznie potomstwo.

 

Co daje joga dzieciom?

Dzieci są jak nasiona, które posialiśmy. Musimy je karmić tak, aby wyrosły na zdrowych, silnych i wypełnionych miłością ludzi.” - Fran Rosen-Sawyer.

 

Nazwa „joga” wywodzi się ze starożytnego sanskryckiego słowa oznaczającego „zjednoczenie”. Joga przywędrowała do Polski z Indii, gdzie rozwinęła się tysiące lat temu  w celu pomocy ludziom w zjednoczeniu ich ciała, umysłu i ducha. Jej celem jest osiągnięcie fizycznego zdrowia, umysłowej czujności i duchowego spokoju. Nauka jogi jest tak starannie opracowana, że działa zarówno na ludzki umysł, jak i na ciało. Wszystkie „za i przeciw” wzięte są pod uwagę i cała różnorodność możliwych oddziaływań na organizm jest włączona w naukę jogi. Ćwiczenia jogi mogą stać się częścią codziennych zajęć dziecka, mogą być dobrą zabawą oraz wspaniałym sposobem na tworzenie wspólnoty rodzinnej.

 joga dzieci 2

 

Każde dziecko różni się pod względem sprawności i będzie robiło postępy w indywidualnym tempie. Dzieci nie można porównywać z innymi dziećmi. Trzeba je zachęcać do tego, aby zachowywały się najlepiej, jak potrafią. Każde z nich będzie się rozwijać zgodnie ze swoim własnym rytmem.


Joga jest wspaniałym sposobem na rozluźnienie ciała i odprężenie psychiczne, a także znalezienie wewnętrznego spokoju. Ćwiczenia zabierają mało czasu (można będzie obserwować korzystne zmiany, a dzieci pozbędą się uczucia sztywności mięśni). Joga przy użyciu fantazji rozwija twórczo poprzez zachęcanie dzieci do obserwacji - badania ruchu własnego ciała przez naśladowanie przyrody (zwierząt i roślin). Można ją prowadzić indywidualnie i grupowo.
 

Korzyści z ćwiczenia jogi zauważalne u dzieci:

  • joga uspokaja nerwowe i spięte dziecko poprzez rozluźnienie jego mięśni (będzie mogło poruszać się bardziej swobodnie);
  • joga ożywi zmęczone i znużone dziecko, któremu trudno się skoncentrować;
  • joga i odpowiednia dieta uspokoją dziecko nadpobudliwe;
  • joga wyzwala ekspresję w dziecku lękowym i mającym zahamowania.


Moje osobiste doświadczenie z jogą dla dzieci

„Najpierw jest się poczętym w łonie matki - wtedy jest się niemal niewidocznym. Potem rodzimy się. Gdy jest się małym dzieckiem wszyscy nas kochają. Potem stajemy się dorosłymi…” - Gendyn Rinpocze
 
Prowadząc zajęcia z dziećmi w różnym wieku na przestrzeni lat  miałam możliwość obserwować pozytywne efekty ruchu, jogi, muzyki, plastyki, tańca, wizualizacji i pantomimy. Co prawda dzieci krótko są w stanie uczestniczyć w zajęciach przy pełnej koncentracji, ale mimo to odczuwają pozytywne skutki ich działania. Ćwicząc kolejne asany naśladujące zwierzęta często świetnie „wchodzą” w kontakt, a nawet wręcz utożsamiają się ze zwierzętami naśladując ich głosy.

 

Zawsze starają się wykonywać każdą pozycję prawidłowo, mimo iż mówię im, że każdy ćwiczy według swoich własnych możliwości. Poprzez zabawę, malowanie mandal uczą się dzielenia, współdziałania, odczuwania i samopoznania. Rozwijają swoją wyobraźnię twórczą, plastyczną, a przede wszystkim świetnie się bawią.

 

joga dzieci 3
Dzieci są jak „niezapisane tabliczki”, chłoną wszystko i dlatego od nas dorosłych zależy ich rozwój i kształtowanie jako świadomych i pełnych miłości istnień we wszechświecie. Współcześnie dzieci są nadpobudliwe, rozkrzyczane i nieposłuszne. A wszystko można przecież ulepszyć, wystarczą tylko dobre chęci.

 

Moje dzieciństwo to najpiękniejsze lata mojego życia. Świat dookoła wydawał się kolorowy i piękny. Chociaż w życiu zdarzają się i chwile zadumy, smutku, nadziei na przyszłość. Wszystko jednak ma swój sens i głęboką mądrość.

 

Anita Wesner

 

Autorka prowadzi zajęcia jogi dla dzieci oraz Yogi Kundalini dla dorosłych w Poznaniu.
Dla dzieci: od poniedziałku do piątku, godz. 16.15-17.15 w Studio Serdecznik na Grunwaldzkiej 55/5. Zajęcia są prowadzone w dwóch grupach wiekowych: 4-7 lat i 8-12 lat – joga z malowaniem i tworzeniem  przez dzieci mandal.

Soboty, godz.10.50-11.50, Grota Solna Nad Wierzbiakiem. Oprócz jogi dzieci mogą doświadczać specjalnego mikroklimatu jaki wytwarza się w grocie solnej, a także namalować i pokolorować własną mandalę.

Dla dorosłych: Yoga Kundalini w Studio Serdecznik: we wtorki i piątki w godz. 8.30-10.00 i w poniedziałki w godz. 17.30 -19.00; w Studio Lovajoga, ul. Skarbka 35 (Grunwald) w piątki w godz.18.00-19.30;  w Centrum Jogi Yam, ul. Kochanowskiego 4 (Jeżyce) w czwartki godz.19.30-21.00.

Opublikowano w: Inne

Czytaj także

"Judo, nie tylko dla dzieci" - książka

Jak powstało judo? Czy każdy może je uprawiać? Co to jest ude-hishigi-juji-gatame? Ika i Milo zadają najbardziej dociekliwe pytania, a Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, krok po kroku odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości brał udział w igrzyskach olimpijskich, podobnie jak współautor tekstu – olimpijczyk i kilkunastokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Nordic Walking – co i jak?

Osoby w różnym wieku, maszerujące z kijami po mieście, lasach czy łąkach to widok coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą, co to za sport i co jest potrzebne, by zacząć go uprawiać. Łukasz Wójcik, instruktor Nordic Walking, założyciel firmy szkoleniowej „4seasons. Rekreacja, aktywność, zabawa” odpowiada na najczęściej zadawane pytania, które stawiają osoby pragnące rozpocząć przygodę z „chodzeniem z kijami”.

ABC gimnastyki artystycznej

Gimnastyka artystyczna jest dyscypliną nie tylko widowiskową, ale też bardzo wszechstronną. Poprzez uprawianie jej można rozwinąć nie tylko gibkość, ale kształtować takie cechy motoryczne, jak: skoczność, równowagę, zwinność oraz koordynację wzrokowo-ruchową. 

Gimnastyka artystyczna - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Często rodzice mają dylemat: czy moje dziecko poradzi sobie z trudami treningów koniecznych przy uprawianiu gimnastyki artystycznej na poziomie wyczynowym? Dobre pytanie. To naprawdę bardzo wymagająca dziedzina sportu, dostępna dla dziewczynek obdarzonych predyspozycjami i gotowych do bardzo ciężkiej pracy. My proponujemy zacząć od rekreacyjnego uprawiania gimnastyki. W takiej wersji to sport dostępny dla każdego. A jeśli okaże się, że apetyt na sukcesy rośnie i ciężka praca nie stanowi problemu – rekreacja otwiera drogę do zaawansowanego treningu. Czym różni się wyczyn od rekreacji? Odpowiada trenerka, Kateryna Nylypiuk.

Park Trampolin GOjump we Wrocławiu

Wrocław może się już śmiało chwalić, że będzie miał zdecydowanie największy w Polsce i jeden z większych w Europie, park trampolin. GOjump wystartuje już niedługo przy ul. Długosza 59-75. Na 3500 m kw. do dyspozycji będą: największa w Polsce strefa trampolin, ogromny basen z gąbkami, ścieżki trampolinowe i wieża do skoków na pneumatyczną poduchę, rampa do ćwiczenia skoków na snowboardzie, nartach i rowerach oraz strefa fitness. Najlepsi instruktorzy zadbają o bezpieczeństwo gości, a także nauczą nowych ewolucji akrobatycznych i cyrkowych. Po zabawie będzie można odpocząć w wygodnym barze przy najlepszej kawie w mieście. 

Komentarze

środa, 21 sierpień 2013 21:48 napisane przez Lukasz

Moj 3.5 letni syn, uwielbia cwiczyc z zona joge. Jak widac http://www.youtube.com/watch?v=ncab1Z7QPIw do idealu jego Asanom daleko, ale za to gimnastykuje sie i ma przy tym niezla zabawe ;)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.