konkurs link

newsletter

  • 25.1.2021, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz
 
 

Curling, czyli szachy na lodzie - rozmowa z Katarzyną Selwant

Na lodzie - archiwum własne Na lodzie - archiwum własne

W curlingu liczy się wysiłek mentalny, opracowanie strategii, taktyki, przewidywanie ruchu przeciwnika, jednym słowem – myślenie. Dlatego właśnie curling nazywany jest szachami na lodzie  – mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportowy oraz reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w curlingu, która wraz ze swoją drużyną, zdobyła trzykrotnie Mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie.

Magda Zaporowska:  Zanim przejdę do curlingu, chciałabym zadać Pani jedno pytanie, które mnie nurtuje. Skąd Pani zainteresowanie sportem?

Katarzyna Selwant: Zainteresowanie sportem rozwinęli u mnie rodzice, którzy na Dzień Dziecka zawsze dawali mi i mojemu młodszemu bratu sportowe prezenty. Była to np. piłka, deskorolka, guma do skakania oraz wiele innych. Wraz z bratem nie mogliśmy się doczekać Dnia Dziecka, zachodziliśmy w głowę, jaki prezent tym razem dostaniemy. Do dziś miło wspominam tamten czas  –  wyczekiwanie na sportowe niespodzianki, a potem wielką radość. To właśnie rodzice od najmłodszych lat zaszczepiali we mnie miłość do sportu i w ogóle do aktywności fizycznej i radości z niej płynącej.

Namawiam innych rodziców, by zachęcali swoje dzieci do sportu, czy też do jakiejkolwiek aktywności. Czasem prezent w postaci deskorolki czy łyżew może sprawić, że dziecko odkryje sportową pasję.

MZ: Czy Pani rodzice uprawiali sport wyczynowo?

KS: Nie, raczej był to sport rodzinny: spacery, rowery, pływanie. Rodzice byli bardzo aktywni i zachęcali mnie i mojego brata do sportu. Jednak nie byłam do niczego zmuszana, nie było tak, że kazali mi jeździć na rowerze czy biegać. Raczej pokazywali różne możliwości, był to wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Oczywiście nie kochałam wszystkich dyscyplin od razu, jednak zawsze miałam ducha rywalizacji, chciałam brać udziału w wydarzeniach sportowych.

MZ: A które dyscypliny lubi Pani najbardziej?

KS: Lubię w ogóle aktywność sportową. Ale jeśli miałabym wybierać dyscypliny, w których czuję się najlepiej, będzie to curling i aqua aerobik.

MZ: A dlaczego akurat curling, który jest przecież tak mało popularny w Polsce?

KS: Zgadza się, curling nie jest popularnym sportem w Polsce. Mam jednak nadzieję, że to się niebawem zmieni, bo to bardzo oryginalny sport. A przygodę z curlingiem rozpoczęłam dzięki mojej przyjaciółce, która namówiła mnie do wzięcia udziału w otwartym treningu. Początkowo wydawało mi się to śmieszne i podchodziłam do tego z przymrużeniem oka. Ale okazało się, że już po pierwszym treningu pokochałam ten sport, głównie za to, że wymaga dużego zaangażowania umysłowego i opracowania dobrej strategii.  


MZ: Wspomniała Pani, że curling to oryginalny sport. Czym zatem różni się od innych sportów?

KS: Na pewno ogromną towarzyskością i czymś, co jest niezwykle istotne i określane „duchem curlingu”, czyli duchem sportu fair play. Poza tym na turniejach oklaskuje się dobre zagrania przeciwnika, co jest niespotykane w innych sportach. Oczywiście każdy chce wygrać, ale szanuje się także strategię przeciwnika;  jeśli ktoś zagra fantastycznie, kapitan drużyny przeciwnej pogratuluje zawodnikom.

MZ: Wiemy już, że curling wymaga dobrego przygotowania strategii, a czy wymaga także przygotowania fizycznego?

KS: Nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Jest to gra dla wszystkich, czyli dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także seniorów. W curlingu liczy się wysiłek mentalny, opracowanie strategii, taktyki, przewidywanie ruchu przeciwnika, jednym słowem – myślenie. Dlatego właśnie curling nazywa się szachami na lodzie.  Oczywiście granie w curling jest  możliwe dopiero wtedy, gdy poznamy zasady gry.

MZ: Jakie są te zasady?

KS: Turnieje rozgrywają się na lodzie, na lodowiskach, na torach culringowych do tego przeznaczonych. Na lodzie namalowane są tarcze, przypominające tarcze strzelnicze, taka tarcza potocznie nazywana jest domem. Wygrywa ta  drużyna, której kamień jest najbliżej środka domu. Turniej rozgrywa się granitowymi kamieniami, które ważą około 20 kg, ale tej wagi się nie czuje, ponieważ kamień jest pchany po lodzie. Co jest bardziej wyczerpujące, to tzw. szczotkowanie – kluczowy element w curlingu.

MZ: Dlaczego?    

KS: Ponieważ szczotkowanie pozwala wydłużyć tor lotu kamienia o kilka metrów. Kiedy szczotkujemy lód, na powierzchni tworzy się cieniutka warstwa wody, wtedy kamień może się posuwać dalej; dodatkowo poprzez szczotkowanie możemy wyprostować tor lotu kamienia. To jest związane z fizyką, co też może zaciekawić młode osoby zainteresowane przedmiotami ścisłymi, ponieważ  w grze ważne są kąty uderzenia, potem kąty padania, i w jaki sposób kamienie odbijają się od siebie.

MZ: Od kiedy można zacząć uprawiać ten sport?

KS: Na świecie są małe kamyczki, mniejsze niż te 20 kg, które są zrobione albo z granitu, albo z plastiku wypełnionego piaskiem. W Polsce jeszcze nie spotkałam się z takimi kamieniami, ale dzieci nastoletnie, ze starszych klas szkoły podstawowej, mogą już rozpocząć treningi.

MZ: Dlaczego drużyny dzielone są na męskie i żeńskie? Gdzieś wyczytałam, że nie jest to łatwy sport dla kobiet. Zgodzi się Pani z taką opinią?

KS: Nie zgodzę się, że jest to trudny sport dla kobiet. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć, że turnieje towarzyskie są organizowane zarówno dla kobiet, mężczyzn, dorosłych, jak i dzieci. Nie można powiedzieć, że kobiety nie mogą wygrać z mężczyznami, wprost przeciwnie, tam każdy może wygrać z każdym, to zależy tylko od tego, jak jesteśmy dobrze przygotowani  technicznie, taktycznie oraz mentalnie. Oczywiście, siła mężczyzn będzie większa i będą może lepiej szczotkować, mogą też  silniej popchnąć kamień, ale jest to gra strategiczna i można tak opracować strategię, aby utrudnić podobne zagrania przeciwnikowi. Jest to sport dla wszystkich, chociaż rzeczywiście, mistrzostwa Polski i mistrzostwa świata są rozgrywane w konkurencjach żeńskich i męskich.  Ale są też takie konkurencje jak miksy, gdzie drużyna składa się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, są też takie, gdzie grają dwie osoby i jest  to  kobieta i mężczyzna. Więc tak naprawdę jest to sport, który daje  wiele możliwości.  

MZ: Wiemy, że curling w Polsce nie jest zbyt popularny, a jak wygląda curling na świecie?

KS:  W  Europie ten sport jest bardzo spopularyzowany, tak samo na innych kontynentach, np. w Kanadzie. Turnieje towarzyskie organizowane są w przepięknych miejscach na całym świecie. Zatem zarówno dzieci, jak i dorośli mogą łączyć podróże ze sportem, nawet na poziomie amatorskim, co jest bardzo ważne.

MZ: Powiedziała Pani, że w curling, mogą grać wszyscy: dorośli, dzieci, seniorzy. Czy zatem także całe rodziny?

KS: Oczywiście! Moim marzeniem jest zagranie rodzinnego turnieju towarzyskiego w Święta Bożego Narodzenia, bo zazwyczaj w tym czasie na lodowiskach całej Europy takie turnieje są organizowane.  Np. w drugi dzień Świąt organizuje się turnieje, w których uczestniczą całe rodziny, czyli dziadek, mama, wnuczek, synek –  wszyscy startują. To jest sport niezwykle towarzyski, rodzinny, w duchu fair play. Curling to ogromna pasja i można ją uprawiać bardzo, bardzo długo. Więc czego chcieć więcej?

MZ: Dziękuję za rozmowę.

 

Fot. Paweł Jagiełło


Katarzyna Selwant - Psycholog polskich olimpijczyków oraz ludzi sukcesu. Trzykrotna mistrzyni Polski w curlingu. Członkini Lady Business Club. Prowadzi konsultacje indywidualne, szkolenia, warsztaty oraz coaching i mentoring dla zawodników i trenerów. Pracuje w oparciu o najnowsze technologie i autorskie programy. Podąża za zasadą, iż „Siła mentalna jest kluczem do mistrzostwa, zarówno w sporcie, jak i w biznesie”. www.psycholog-sportowy.pl

 

Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Dla ciała i ducha – recenzja książki "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli"

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz w niezbyt obszernej książce pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli” przedstawiła metody pracy z dziećmi za pomocą jogi, zestaw podstawowych asan (pozycji), elementy urozmaicające zajęcia oraz korzyści płynące z ćwiczenia jogi przez dzieci, zarówno w sferze ciała, jak i psychiki.

A czy ty chodzisz prawidłowo? - Regatta wspiera właściwą technikę Nordic Walking

W lasach, parkach, na ulicy – osoby wędrujące z kijami w ręce spotkamy wszędzie. Nordic walking uprawiają młode dziewczyny, które chcą schudnąć, starsi, którym lekarz zalecił ruch na świeżym powietrzu oraz sportowcy startujący w zawodach na poziomie mistrzowskim. W działaniach edukacyjnych na rzecz szerzenia kultury nordic walking Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking wspiera marka Regatta.

Freestyle Basketball – właściwie co to takiego?

Myślę, że powinienem zacząć od przedstawienia korzeni tej młodej dyscypliny sportu, jaką jest koszykarski freestyle. Wszystko zaczęło się na występach drużyny Harlem Globetrotters, którzy sławę zyskali dzięki wykonywaniu niesamowitych sztuczek podczas meczy.

Triathlon Rawa - okiem Sportowej Rodziny - relacja

W dniach 2-3 sierpnia 2014 w Rawie Mazowieckiej odbywała się Olimpiada Triathlonowa, organizowana przez Klub Triathlon Rawa. 2 sierpnia rozegrany został  Aquathlon - ogólnopolskie zawody dla dzieci, a także triathlon 1/10 IM. 3 sierpnia odbył się Triathlon Olimpijski Mistrzostwa Polski Weteranów. Na zakończenie wystartowały na krótkim dystansie biegowym osoby niepełnosprawne. Mimo upału impreza bardzo się udała, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Wiosna to czas, gdzie przyroda budzi się do życia. Drzewa i kwiaty rozkwitają, a ptaki wracają z ciepłych krajów. Ciepła pogoda zachęca nas do spacerów, które możemy urozmaicić jazdą na hulajnodze.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.