konkurs link

newsletter

  • 21.1.2022, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

ABC gimnastyki artystycznej

Gimnastyka artystyczna dla dzieci Gimnastyka artystyczna dla dzieci fot. Kateryna Nylypiuk, Akademia Sportu Olimpia
Gimnastyka artystyczna jest dyscypliną nie tylko widowiskową, ale też bardzo wszechstronną. Poprzez uprawianie jej można rozwinąć nie tylko gibkość, ale kształtować takie cechy motoryczne, jak: skoczność, równowagę, zwinność oraz koordynację wzrokowo-ruchową. 
Kiedy zacząć?
 
Optymalny przedział wiekowy na rozpoczęcie przygody z gimnastyką artystyczną to od 4 do 6 lat. W tym wieku wprowadzenie i zapoznanie z tą niezwykłą dyscypliną zaczyna się od zajęć wszechstronnych, ogólnorozwojowych, głównie opartych na grach i zabawach. 
 
Jaki strój na początek? 
 
Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, to strój sportowy, który będzie prosty, wygodny i pozwoli na wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie, bez krępowania ruchów. Nie ma konieczności zakupu profesjonalnego stroju, ponieważ służy on tylko do występów oraz zawodów, jest kosztowny (mniej więcej 200-700 zł w zależności od wieku, wzrostu, budowy ciała zawodniczki). Wystarczy, że będzie to kostium typu „body” z krótkimi spodenkami, leginsami lub spódniczką. Buty do treningu to najczęściej napalcówki gimnastyczne, służą do ochrony i komfortu stopy podczas ćwiczenia oraz dają możliwość kontrolowania ruchów. Ćwiczyć można również w skarpetkach bądź boso, w zależności od nawierzchni (wykładziny) na sali.
 
Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej?
 
Moje zajęcia z gimnastyki artystycznej można podzielić na 3 części:
1. Wstępną, składającą się z rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem zajęć i służy do rozgrzania i przygotowania mięśni do wysiłku (ćwiczenia w biegu oraz w miejscu, w formie gier i zabaw)
2. Główną, czyli realizację tematu zajęć - nauka lub doskonalenie elementów akrobatycznych, podstawowej manipulacji z przyborem (skakanka, obręcz, piłka, maczugi, wstążka), kształtowanie cech motorycznych, takich jak: gibkość, skoczność, równowaga, zwinność
3. Końcową – ćwiczenia uspakajające, rozluźniające, oddechowe oraz korekcyjne 

Każde zajęcia (ćwiczenia, elementy gimnastyczne, praca z przyborem, gry i zabawy) dostosowane są do grupy wiekowej, predyspozycji oraz potrzeb dziewczynek.

Gimnastyka artystyczna na poziomie rekreacyjnym lub sportowym 

Do 7. roku życia zajęcia gimnastyki artystycznej w grupach rekreacyjnych oraz zaawansowanych przebiegają na podobnym poziomie. Głównie jest to trening ogólnorozwojowy, z naciskiem na rozciąganie (w tym wieku, mięśnie i więzadła są bardziej elastyczne, łatwo rozciągliwe) i rozwijanie poczucia rytmu. Dziewczynki w wieku 6 -7 lat mogą już startować w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem intensywności i liczby godzin treningu, stresem emocjonalnym oraz fizycznym. To wariant dla osób zdeterminowanych i zdecydowanych na intensywne zajmowanie się sportem.
 
Wpływ gimnastyki na rozwój dziecka  
 
Gimnastyka artystyczna jest jedną z najbardziej wszechstronnych i harmonijnych dziedzin sportu. Aktywności fizycznej towarzyszy rozwój elastyczności, poczucia rytmu (ćwiczenia przy muzyce) oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gimnastyka artystyczna kształtuje prawidłową postawę ciała, piękną sylwetkę, plastyczność oraz elegancję ruchu. Poprzez tę dyscyplinę sportu dziewczynki nabierają pewności siebie oraz wiary w swoje możliwości. Dyscyplina, systematyczność, dokładność i cierpliwość kształtowane podczas zajęć, mają swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym. Wszystkie umiejętności zdobyte na treningach pozostaną do końca życia. 

Z własnych obserwacji oraz doświadczenia wiem, że gimnastyka artystyczna ma dobry wpływ nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również na rozwój psychiczny oraz społeczny. Dziewczynki są bardziej śmiałe i odważne, szybciej się odnajdują w grupie, lepiej radzą sobie wśród rówieśniczek, są bardziej otwarte i samodzielne.

Trening uczy dziecko systematyczności i samokontroli, pracowitości i sumienności, odpowiedzialności i organizacji własnego czasu. Wszystkie te cechy dziewczynki przekładają w przyszłości na życie szkolne, co wpływa na lepszą koncentrację i uwagę na lekcjach oraz uzyskanie dobrych ocen nie tylko z wf-u, ale również z pozostałych przedmiotów.

Kateryna Nylypiuk – sędzia oraz trenerka gimnastyki artystycznej, zawodniczka klasy mistrzowskiej

Autorka jest trenerką w Akademii Sportu Olimpia

O Akademii Sportu Olimpia:

Prowadzenie zajęć z gimnastyki artystycznej jest naszą pasją – lubimy, co robimy, dlatego robimy to z wielką przyjemnością i zaangażowaniem. Trenerki same zajmowały się gimnastyką artystyczną od najmłodszych lat. Wiele z nich odnosiło sukcesy w skali krajowej i międzynarodowej. Przekazujemy dzieciom własną pozytywną energię, by miały do zajęć takie same podejście, jakie mamy my. Z nami dzieci będą ćwiczyć z radością.

W Akademii Sportu  Olimpia dziewczęta mają szansę poznać tajniki gimnastyki artystycznej według naszego autorskiego programu, który pozwala każdemu dziecku  trenować rekreacyjnie, w zgodzie ze swoimi własnymi  możliwościami fizycznymi. Na zajęcie z gimnastyki artystycznej w Warszawie zapraszamy również dzieci mówiące po ukraińsku i rosyjsku.
Prowadzone przez zespół AS Olimpia zajęcia dla dzieci z gimnastyki artystycznej i pływania mają na celu wszechstronny rozwój ciała, wzmocnienie mięśni, wyrobienie szybkości, zwinności i koordynacji ruchowej oraz kształtowanie prawidłowej, zgrabnej sylwetki. Zajęcia są doskonałym przygotowaniem (kondycyjnym, siłowym, wytrzymałościowym) do praktycznie każdej innej dyscypliny sportowej.

Strona internetowa: www.olimpiakids.pl 
Kontakt: 
Piotr Wieja (Wielkopolska) – tel. 605 310 836 akademiasportu.pw@gmail.com
Alina Łęska (Mazowieckie, Warszawa) – 515153917 alinaleska@gmail.com

UWAGA!
Trwa nabór do Akademii Sportu Olimpia na zajęcia z gimnastyki artystycznej. Sprawdźcie szczegóły!

 
Akademia Sportu Olimpia
 
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Sprzęt do badmintona

Wybór sprzętu, jaki będzie nam potrzebny do gry w badmintona, jest dosyć trudny. Trudny dla osoby początkującej. Mam nadzieję, że poniższe informacje pomogą w samodzielnym podjęciu decyzji podczas zakupów.

Szermierka – mało znany sport walki czy życiowa pasja pełna wyzwań i radości?

Szermierka to dyscyplina sportowa (a nawet dyscyplina olimpijska) uznawana za sport walki. Pomimo wielu osiągnięć Polaków w tej dziedzinie, jest ona niestety mało popularna.

Nordic Walking – co i jak?

Osoby w różnym wieku, maszerujące z kijami po mieście, lasach czy łąkach to widok coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą, co to za sport i co jest potrzebne, by zacząć go uprawiać. Łukasz Wójcik, instruktor Nordic Walking, założyciel firmy szkoleniowej „4seasons. Rekreacja, aktywność, zabawa” odpowiada na najczęściej zadawane pytania, które stawiają osoby pragnące rozpocząć przygodę z „chodzeniem z kijami”.

Triathlon Rawa - okiem Sportowej Rodziny - relacja

W dniach 2-3 sierpnia 2014 w Rawie Mazowieckiej odbywała się Olimpiada Triathlonowa, organizowana przez Klub Triathlon Rawa. 2 sierpnia rozegrany został  Aquathlon - ogólnopolskie zawody dla dzieci, a także triathlon 1/10 IM. 3 sierpnia odbył się Triathlon Olimpijski Mistrzostwa Polski Weteranów. Na zakończenie wystartowały na krótkim dystansie biegowym osoby niepełnosprawne. Mimo upału impreza bardzo się udała, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

11 psich sportów dla całej rodziny

Czas na gimnastykę dzieci z psem i psie sporty! Także z czworonożnym przyjacielem możemy uprawiać sport i zachęcać całą rodzinę do zdrowego stylu życia. Psie sporty mogą być ciekawą formą spędzania wolnego czasu nie tylko dla osób, które mają psy, ale również dla tych, które uczestniczą jako obserwatorzy i kibice.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.