konkurs link

newsletter

  • 5.2.2023, Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
 
 

11 psich sportów dla całej rodziny

11 psich sportów dla całej rodziny
Czas na gimnastykę dzieci z psem i psie sporty! Także z czworonożnym przyjacielem możemy uprawiać sport i zachęcać całą rodzinę do zdrowego stylu życia. Psie sporty mogą być ciekawą formą spędzania wolnego czasu nie tylko dla osób, które mają psy, ale również dla tych, które uczestniczą jako obserwatorzy i kibice.
Wiele psich sportów wymaga czynnego zaangażowania właściciela, jest więc pole do popisu zarówno dla dzieci, jak i całych rodzin.
 
Wśród najbardziej popularnych psich sportów można wymienić: agility, bikejoring, dog frisbee, dummy, flyball, obedience, psie zaprzęgi, taniec z psem, wyścigi chartów, skijoring oraz water work.
 
Agility - tor przeszkód dla psów. Zwierzę prowadzone jest przez swojego właściciela, głosowymi i ruchowymi komendami. Pies musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód. To jedna z najbardziej popularnych form spędzania czasu z psiakiem. Jest to wspaniała zabawa, nie tylko dla niego, ale i dla właściciela.  
Pobawmy się również z dziećmi w agility, poprzez stworzenie toru przeszkód, z wykorzystaniem choćby tuneli, skakanek czy szarf. Będzie to wspaniała zabawa nie tylko dla psa, ale również dla domowników.

Bikejoring - pies biegnie przed rowerem. Należy pamiętać, aby w tej dyscyplinie brały udział psy, które lubią biegać i mają do tego predyspozycje. Włączmy w tę aktywność całą rodzinę, choćby amatorsko, wybierając się na wspólną wycieczkę rowerową razem z psem. 

Dog frisbee – polega na rzucaniu plastikowego talerzyka, a zadaniem psa jest złapanie go. To może być świetna zabawa również dla dzieci. 

Dummy - praca z aportem wodnym. W konkurencji tej doskonale czują się labradory, choć latem pewnie nie trzeba namawiać dzieci na zabawy w wodzie. 

Flyball – konkurencja, która polega na łapaniu piłki wyrzucanej z maszyny. Zamiast maszyny sami pobawmy się z psem w rzucanie i łapanie piłki. 

Obedience – to nauka przez zabawę. Szkolenie powinno odbywać się na zasadzie wzmacniania pozytywnego, czyli nagradzania – smakołykami lub piłką. Dzieci także mogą zostać trenerami swoich psów. Konkurencja ta wymaga sporo ruchu nie tylko od psa, ale także od jego opiekuna. 

Psie zaprzęgi - wyścigi zaprzęgów psów pociągowych, często biorą w nich udział psy rasy Haski. Małe dzieci z chęcią będą naśladowały psy, wykorzystajmy skakanki i psie zaprzęgi gotowe. 

Taniec z psem jak wskazuje nazwa, jest to wykonywanie różnych figur z psem przy akompaniamencie muzyki.  Do tańca dzieci nie trzeba namawiać, zaprośmy je więc do tańca z psem. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie zwierząt: tak by dzieci nie zmuszały psa, nie ciągnęły za łapy, bo wspólny taniec ma być zabawą dla wszystkich. 

Wyścigi chartów - psy ścigają się, biegnąc za wabikiem poruszającym się po szynie lub na lince. Dzieci z pewnością chętni wezmą udział w rodzinnej zabawie i wczują się w rolę chartów albo będą ciągnąć zabawkę, wystarczy udać się do parku czy lasu. 

Skijoring - biegi na nartach biegowych za psem. To propozycja sportu skierowana do całej rodziny.  

Water work – jak wskazuje nazwa, to praca wodna, czyli zawody sportowe w wodzie. Dzieci równie chętnie jak psy włączą się do zabawy.
 
Trzeba pamiętać, by dopasować sport do wieku psa, jego predyspozycji i upodobań. Nie można psa do niczego zmuszać. To, że sport przypadnie nam do gustu, nie zawsze będzie znaczyło, że polubi go także nasz pies. Oczywiście nie możemy zmuszać także dzieci, jeśli nie polubią zaproponowanej formy aktywności. 

Ważne, aby aktywne spędzanie czasu było dobrą zabawą, nie zawsze muszą to być profesjonalne zawody, wiele satysfakcji mogą dać psie sporty zorganizowane przez rodziców w parku, nad jeziorem czy w lesie. 

Mam nadzieję, że kogoś udało mi się przekonać do podjęcia wspólnej aktywności sportowej z psem w gronie rodzinnym. Nie dość, że można w ten sposób popracować nad kondycją, to jeszcze otwiera się ogromne pole do budowania więzi emocjonalnych między członkami rodziny, no i oczywiście - czworonogiem.
 
Anna Wrocławska 
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Bowling od najmłodszych lat – rozmowa z instruktorem

Bowling jest sportem bardzo bezpiecznym, wypadki praktycznie się nie zdarzają – mówi Kamil Zieliński, instruktor z Hulakula w Warszawie w rozmowie z portalem SportowaRodzina.pl.

Joga dla dzieci, czyli fascynująca podróż od mikro do makrokosmosu

Każde dziecko, które dorasta i poznaje świat, zderza się z gigantyczną falą bodźców – nowych obrazów, zjawisk i dźwięków. Dzisiaj dodatkowo dzieci  stymulowane są przez gry wideo, nieustanne lekcje, presję w szkole oraz sporty, nastawione na konkurencję. Powoduje to stres, z którym małe dziecko nie zawsze potrafi się uporać. Z pomocą mogą przyjść zajęcia z jogi. 

Park Trampolin GOjump we Wrocławiu

Wrocław może się już śmiało chwalić, że będzie miał zdecydowanie największy w Polsce i jeden z większych w Europie, park trampolin. GOjump wystartuje już niedługo przy ul. Długosza 59-75. Na 3500 m kw. do dyspozycji będą: największa w Polsce strefa trampolin, ogromny basen z gąbkami, ścieżki trampolinowe i wieża do skoków na pneumatyczną poduchę, rampa do ćwiczenia skoków na snowboardzie, nartach i rowerach oraz strefa fitness. Najlepsi instruktorzy zadbają o bezpieczeństwo gości, a także nauczą nowych ewolucji akrobatycznych i cyrkowych. Po zabawie będzie można odpocząć w wygodnym barze przy najlepszej kawie w mieście. 

Sprzęt do badmintona

Wybór sprzętu, jaki będzie nam potrzebny do gry w badmintona, jest dosyć trudny. Trudny dla osoby początkującej. Mam nadzieję, że poniższe informacje pomogą w samodzielnym podjęciu decyzji podczas zakupów.

Curling, czyli szachy na lodzie - rozmowa z Katarzyną Selwant

W curlingu liczy się wysiłek mentalny, opracowanie strategii, taktyki, przewidywanie ruchu przeciwnika, jednym słowem – myślenie. Dlatego właśnie curling nazywany jest szachami na lodzie  – mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportowy oraz reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w curlingu, która wraz ze swoją drużyną, zdobyła trzykrotnie Mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.