konkurs link

newsletter

  • 8.4.2020, Imieniny obchodzą: Julia, Dionizy, January
 
 

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Gdzie jeździć?

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Gdzie jeździć?

Jak wybrać właściwy ośrodek do nauki jazdy konnej dla naszego dziecka - oto kilkanaście porad w pigułce, czyli ABC bezpiecznej jazdy:

  1. Odpowiedni  ubiór i akcesoria jeździeckie - OBOWIĄZKOWO kask z atestem bezpieczeństwa i kamizelka ochronna, buty za kostkę na płaskiej podeszwie, bryczesy.
  2. Sprawdzony ośrodek - to bardzo ważne, aby wiedzieć, komu powierzamy życie i zdrowie naszego dziecka. Obserwuję z przerażeniem potworną niefrasobliwość rodziców w tym względzie. Bezgranicznie, w ogóle nie sprawdzając, ufają kompetencjom instruktora, któremu powierzają własne dziecko. Zatem zanim wsadzimy dziecko na konia, koniecznie sprawdźmy, czy:
  • instruktor prowadzący zajęcia ma niezbędne uprawnienia (poprośmy, żeby pokazał nam swoje papiery, jeśli je ma, na pewno nie będzie to dla niego problemem. Jeśli nie chce tego zrobić, bierzmy nogi za pas i szukajmy dalej);
  • konie są odpowiednio dobrane do wzrostu i umiejętności uczestników zajęć (wiadomo, że rodzic nie jest fachowcem, ale na pewno ma intuicję – zobaczmy, jak się konie zachowują, czy są spokojne, w dobrym stanie, nie kuleją, nie kulą uszu, nie brykają i nie ponoszą. Ważne, żeby zanim wsadzimy dziecko na konia, mieć czas poprzyglądać się wszystkiemu z boku);
  • teren przygotowany do jazdy jest ogrodzony, odpowiednio oświetlony, z prawidłowym podłożem (w razie upadku, żeby nie było kamieni, betonu, wystających z ziemi elementów etc.);
  • czy osoby przybywające w tym samym czasie na placu/hali do jazdy prezentują z grubsza  ten sam poziom jeździecki;
  • czy instruktor, zanim wsadzi nasze dziecko na konia, znajdzie czas, by z nami i z dzieckiem porozmawiać, opowiedzieć o sobie, swoich metodach pracy itp. - czy jest po prostu miłym człowiekiem budzącym nasze zaufanie;
  • sprawdźmy, czy ośrodek  posiada polisę NNW (bardzo nie lubię mądrego Polaka po szkodzie…);
  • ubezpieczmy nasze dziecko. Podstawowe ubezpieczenie to wydatek rzędu 100-200 zł. Oby nie było potrzebne, ale… tak na wszelki wypadek.

Zawody dla dzieci

 

livello zawody artykul

 

Dla dzieci organizowana jest cała masa konkursów. Dla tych najmłodszych są konkursy pony, zawody towarzyskie, o niewielkiej wysokości przeszkód. Oczywiście w miarę upływu czasu poziom trudności wzrasta. Zdarzają się przypadki, że 8-letnie dzieci startują już w zawodach (przeważnie są to dzieci trenerów lub byłych zawodników, które od małego nasiąkają tą atmosferą i zaczynają jeździć  konno, jak tylko naucza się chodzić), przeważnie jednak startują dzieci od 10-11 roku życia.
Na pewno, żeby pojechać na zawody, trzeba trenować minimum 2-3 lata - mówimy o regularnej jeździe, parę razy w tygodniu. Jeśli mamy mniej czasu (1-2 razy w tygodniu), obcujmy z końmi, jeżdżąc rekreacyjnie. Pilnie się uczmy, a satysfakcja, jaką odczujemy z obcowania z koniem i pokonywania własnych ograniczeń, zrekompensuje  nam wszystkie niedogodności, na czele z poobijaną pupą.

 

Konie terapeuci - hipoterapia

 

nabucco artykuł

 

Konie często wykorzystywane są w terapii. Sama nie wiem, ciągle się dziwię, skąd w nich tyle dobrych fluidów, wrażliwości, mądrości i troski o tego pacjenta na górze. Konie wyselekcjonowane do hipoterapii odznaczają się bardzo dużą łagodnością, stabilnym charakterem, empatią i odpowiedzialnością za człowieka. Nie każdy koń się do tego nadaje. Te same cechy powinien posiadać instruktor prowadzący hipoterapię. To bardzo ciężka praca, trzeba po prostu mieć misję.

 

Karolina Szaszkiewicz - trenerka jazdy konnej, właścicielka Szkoły Jazdy Konnej Hippica Varsovia

www.hippicavarsovia.pl

HIPPICA VARSOVIA LOGO male

Opublikowano w: Hippika

Czytaj także

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Początki

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – to stwierdzenie przeczytać można było już w połowie osiemnastego wieku w pierwszej polskiej encyklopedii. A z poniższego tekstu dowiemy się, kiedy dziecko powinno zacząć swoją przygodę z końmi, na co rodzic musi zwrócić uwagę i co sprawia, że konie są dobrymi terapeutami.

Oswajanie dziecka z koniem

Nauka jazdy konnej nie należy do najprostszych. Posyłając nasze dziecko na pierwsze lekcje jeździectwa, ważne jest, by oswoić je ze zwierzęciem, aby uniknąć sytuacji stresowych i uczucia strachu. Zaufanie i zrozumienie powinny stanowić podstawę relacji między koniem a dzieckiem. Jak powinien przebiegać proces oswajania oraz na co zwrócić szczególną uwagę, temu tematowi będzie poświęcony ten artykuł.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.