konkurs link

newsletter

  • 15.8.2020, Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan
 
 

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Początki

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Początki Hippica Varsovia

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – to stwierdzenie przeczytać można było już w połowie osiemnastego wieku w pierwszej polskiej encyklopedii. A z poniższego tekstu dowiemy się, kiedy dziecko powinno zacząć swoją przygodę z końmi, na co rodzic musi zwrócić uwagę i co sprawia, że konie są dobrymi terapeutami.

Kiedy zacząć?
Dzieci mogą jeździć konno odkąd ich kręgosłup jest skostniały, zamknięty. Przyjmuje się, że optymalnie jest to 6-7. rok życia. Oczywiście mowa tu o dzieciach zdrowych i sprawnych ruchowo.

 

Bardzo ważne jest, by do wzrostu dziecka dopasować wzrost konia. Konie dzielimy na kuce, małe konie i duże konie (w domyśle konie). Tyle teorii. W praktyce wygląda to tak, że w Polsce niestety nie mamy dobrze rozwiniętego sektora szkolenia podstawowego dzieci, więc załóżmy, że optymalny wiek to 8-10 lat. Dziecko w tym wieku jest już mentalnie gotowe na tego typu wyzwanie. Również jego aparat kostny jest gotowy na takie obciążenia.

 

Pamiętajmy, że jazda konna może być niebezpieczna. Koń w swojej naturze jest zwierzęciem płochliwym i uciekającym. Natura nie przystosowała go do walki. Jest roślinożercą, nie ma kłów ani pazurów. W sytuacji zagrożenia ucieka. Bardzo ważne, by dziecko było przygotowane na tego typu niespodzianki. Oczywiście można w większości ich uniknąć, wybierając dobre miejsce do rozpoczęcia przygody z jeździectwem, ale należy zdawać sobie sprawę, że to trudny i wymagający sport. Żeby odczuwać przyjemność z jazdy konnej (a nie tylko trzymać się jakoś w siodle), trzeba poświecić parę lat na regularne treningi. Naprawdę warto. Koń bardzo chętnie będzie ze swoim jeźdźcem współpracował (konie bardzo szybko i chętnie się uczą, chętnie też współpracują z człowiekiem), jeśli mowa ciała jeźdźca będzie dla niego czytelna.

 

Wiadomo, że początkowy etap nauki jest zmaganiem się ze swoim strachem i ciałem. Zanim zaufamy sobie i koniowi na tyle, że będziemy w stanie pracować nad techniką, miną miesiące. Zanim wypracujemy technikę (odpowiedni dosiad, rytm, oddech, działanie pomocami) miną lata. Ale serdecznie namawiam do pokonywania tej drogi, bo przyjemności z jazdy konnej i obcowania z koniem, kiedy czujemy się z nim jednością, naprawdę nie da się z niczym porównać.

 

Czy są przeciwwskazania?
Jazda konna jest sportem na tyle liberalnym, że właściwie nie ma przeciwwskazań do uprawiania tej dyscypliny, każdy może znaleźć coś dla siebie. Dzieci o większym temperamencie i potrzebie rywalizacji i takie, które jeździe konnej mogą poświecić dużo czasu (4-5 razy w tygodniu), po pewnym czasie mogą uczestniczyć w zawodach jeździeckich. Dzieci, które chcą po prostu miło spędzić czas, obcując z końmi, mogą jeździć rekreacyjnie. To forma aktywności, która przy częstotliwości 1-2 razy w tygodniu może przynieść olbrzymią satysfakcję. Jest też grupa dzieci, która jazdę konną traktować może terapeutycznie. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi hipoterapia - bardzo ważna forma aktywności, która pomaga przezwyciężyć  lub łagodzić różnego rodzaju lęki, dysfunkcje psychiczne i fizyczne, doskonale usprawnia ciało i działa zbawiennie na psychikę dziecka.

 

Wybór stajni i zajęć dla dzieci

 

neo artykuł

 

Przy wyborze stajni, do której zapiszemy dziecko na zajęcia, należy się kierować przede wszystkim  zdrowym rozsądkiem i intuicją, warto również zasięgnąć opinii o danej stajni wśród znajomych, w Internecie lub zadzwonić  do PZJ (Polski Związek Jeździecki) z prośbą o opinię i informację nt. kwalifikacji kadry prowadzącej zajęcia. Koniecznie należy zwrócić uwagę na:

  • odpowiednio wykwalifikowaną kadrę (prośmy o wylegitymowanie się uprawnieniami);
  • czy konie są zdrowe, spokojne, dobrze odżywione i dopasowane wzrostem i temperamentem do potrzeb uczniów;
  • czy teren (plac do jazdy, kryta ujeżdżalnia) są odpowiednio przygotowane, czy są oświetlone, czy podłoże jest miękkie, równe i bezpieczne do jazdy;
  • czy osoba, która będzie prowadziła zajęcia z naszym dzieckiem wzbudza nasze zaufanie: czy nawiązuje kontakt z dziećmi, zwraca na nie należytą uwagę i przestrzega zasad bezpieczeństwa.

BARDZO WAŻNE! Każdy młody adept jeździectwa musi być wyposażony w kask (z 3-punktowym zapięciem i atestami, m.in. CE) oraz kamizelkę ochronną (wymóg dla osób poniżej 18. roku życia). Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie spodnie (tzw. bryczesy, obcisłe spodnie bez szwów na udach, minimalizujące ryzyko otarć), buty za kostkę na płaskiej podeszwie oraz sztylpy.


Etapy nauki (szkolenie podstawowe)
W podstawowym szkoleniu wydzielić można następujące etapy:

 

1. etap - najważniejszy i nie do pominięcia - zajęcia na lonży (lonża to taki sznurek, na którym koń prowadzony jest przez instruktora). To etap oswajania się z koniem, kształtowanie dosiadu, nauka działania pomocami (ręka, dosiad, łydka), nauka poruszania się w trzech chodach (stęp, kłus, galop). Bardzo ważne jest, by tego etapu nie skracać, bądź nie przyspieszyć (np. dlatego, że nasze dziecko jest zdolne ruchowo, dobrze sobie radzi itp., więc szybko pchamy je dalej). Wszystko to, czego dziecko nauczy się na lonży, zaprocentuje w przyszłości. Pewność siebie i swojego ciała, znajomość końskich zachowań są kluczowe w jeździe konnej. Bez tego nie ma przyjemności z obcowania z koniem, a brak podstaw może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami.

 

Chcąc uczciwie przygotować dziecko do dalszych etapów nauki, powinno się poświecić na naukę jazdy na lonży ok. 30-50 godzin (oczywiście wszystko zależy od predyspozycji dziecka, odpowiedniego doboru koni i kwalifikacji instruktora).

 

2. etap - samodzielna jazda. Tutaj może być to jazda w zastępie bądź indywidualna (głównie zależy to od zasobności  portfela rodziców). Początkujący adept jeździectwa uczy się samodzielnie powodować koniem. Nabywa nowe umiejętności (jazda po prostej, po łukach, zatrzymania, przejścia do wyższych bądź niższych chodów), cały czas pilnie ćwiczy i rozwija technikę zdobytą na lonży. To czas samodzielnego stępa, kłusa, czasami zagalopowania.


Przyjmuje się, że ten okres szkolenia powinien trwać od 0,5 do 1 roku (wszystko zależy od częstotliwości jazd oraz predyspozycji ruchowo-mentalnych dziecka).

 

kon i jezdziec

 

3. etap - etap wczesnego zaawansowania. To nic innego jak dalsze rozwijanie wcześniej zdobytych umiejętności i żmudna praca nad techniką. Jazda konna jest szalenie technicznym sportem, można poświecić temu całe życie. Na tym etapie można mówić o próbie sprofilowania jazdy konnej - część dzieci może zacząć treningi pod kątem ujeżdżania, inna skoków. Można też zostać na etapie jazdy rekreacyjnej, co wcale nie jest nudne, jeśli chce się dopracować, w stopniu choć zadowalającym, technikę jazdy.

 

Karolina Szaszkiewicz - trenerka jazdy konnej, właścicielka Szkoły Jazdy Konnej Hippica Varsovia

www.hippicavarsovia.pl

HIPPICA VARSOVIA LOGO male

Opublikowano w: Hippika

Czytaj także

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Gdzie jeździć?

Jak wybrać właściwy ośrodek do nauki jazdy konnej dla naszego dziecka - oto kilkanaście porad w pigułce, czyli ABC bezpiecznej jazdy:

Oswajanie dziecka z koniem

Nauka jazdy konnej nie należy do najprostszych. Posyłając nasze dziecko na pierwsze lekcje jeździectwa, ważne jest, by oswoić je ze zwierzęciem, aby uniknąć sytuacji stresowych i uczucia strachu. Zaufanie i zrozumienie powinny stanowić podstawę relacji między koniem a dzieckiem. Jak powinien przebiegać proces oswajania oraz na co zwrócić szczególną uwagę, temu tematowi będzie poświęcony ten artykuł.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.