konkurs link

newsletter

  • 1.4.2023, Imieniny obchodzą: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
 
 

Smolball - gra zespołowa dla wszystkich

Smolball - gra zespołowa dla wszystkich
Smolball jest grą drużynową, w której dwie drużyny, składające się z trzech zawodników i jednego bramkarza, grają przeciwko sobie na bramki. Gra się rakietami Smolball® (również bramkarz), opracowanymi przez twórcę gry (są one krótkie i wąskie, co ułatwia ich władaniem) oraz miękką piłką ze specjalną powłoką. Piłkę można zagrywać na podłożu i w powietrzu, dotknąć ją można jednak tylko 4 razy. W hali gra się ze ścianami, z wyjątkiem sufitu. Na trawie gra się z liniami autu i rzutem rożnym. Technika uderzenia jest zbliżona do stosowanej w badmintonie lub squashu. Wygrywa drużyna, która strzeli więcej bramek.

Historia gry

Pomysł gry narodził się na początku lat 70. XX wieku w czasie letniego obozu sportowego warszawskiej AWF. Było tam ponad 50 studentów, którzy chcieli grać w tenisa, ale do dyspozycji mieli tylko 2 korty, co powodowało  bardzo długi czas czekania. Janusz Smoliński zaproponował zdjęcie siatek, ustawienie małych bramek i grę w tenisa drużynowego. I choć koledzy go wyśmiali, nie zapomniał o tym pomyśle. Po wyjeździe do Szwajcarii (1979), gdzie podjął pracę jako nauczyciel sportu w Szkole Zawodowej w Zurychu, Smoliński powrócił do tego pomysłu i zaprezentował grę swoim uczniom w formie rozgrzewki. Już na pierwszej lekcji uczniowie prosili o przedłużenie „rozgrzewki” na całą lekcję. Grali rakietkami z grubej sklejki drewnianej, jednak były one ciężkie, niewygodne i niebezpieczne. Sukces był jednak olbrzymi, pomimo bolesnych kontaktów różnych części ciała z rakietami. Uczniowie chcieli grać dalej. Od tego momentu rozpoczęła się praca nad materiałem i regułami gry.

Nazwa gry
 
Nazwa gry powstała z połączenia pierwszych czterech liter nazwiska SMOL i niemieckiej nazwy  piłki – BALL = SMOLBALL®
 
Walory SMOLABLL®
 
Atrakcyjność tej gry, wynika z prostej koncepcji i reguł gry. Z tego względu w Smolball® mogą grać wszyscy: dzieci, emeryci, a nawet ludzie otyli i niepełnosprawni.
Gra nie wymaga większych umiejętności technicznych i taktycznych, dzięki czemu gracze szybko osiągają pierwsze sukcesy, co jest bardzo motywujące.
Ponieważ siła nie odgrywa w Smolball® decydującej roli, gra się we wszystkich wariantach jako gry mieszane. Smolball® jest również doskonałą grą uzupełniającą dla innych dyscyplin sportu.
Dzięki ogromnej dynamice oraz regułom gry zespołowej Smolball® to bardzo interesująca dyscyplina, która wszędzie zdobywa sobie szybko duże rzesze zwolenników.
 
SMOLBALL ® to najbardziej różnorodna gra zespołowwa
 
Może być rozgrywany w różnych wariantach:
Smolball®  halowy
Smolball®  na lodzie
Smolball®  plażowy  
Smolball®  na rolkach
Smolball®  na wrotkach
Smolball®  w wodzie (również jako gra rehabilitacyjna)
Smolball®  dla niepełnosprawnych
Smalball®  na trawie  
Smolball®  na śniegu  Smolball® plazowy oraz w wodzie 30 m x 20 m
Smolball® na lodzie, rolkach oraz wrotkach 45 m x 25 m

Smolball

smolball

smolball

Najważniejsze reguły

Grę rozpoczyna się skokiem dosiężnym. Sędzia stoi w punkcie przecięcia linii środkowej boiska z kołem. Zawodnicy ustawieni są na swojej połowie boiska, a rakiety dotykają końca linii zagrywki. Sędzia rzuca piłkę do góry, a zawodnicy, skacząc do piłki, próbują ją zdobyć dla swojej drużyny.
 
Piłkę można dotknąć max. 4 razy (bez ograniczenia kroków), pierwsze podejmowanie piłki z podłoża nie jest liczone jako jej dotkniecie. Trzymając piłkę na rakiecie, można z nią biec 4 kroki, stojąc w miejscu można ją trzymać 4 sek. Zagrywając piłkę po podłożu, możemy ją dotknąć 4 razy. Piłki nie można aktywnie zagrywać głową, ramieniem oraz stopą i podudziem. Bramkarz w polu bramkowym może zagrywać piłkę całym ciałem, po wyjściu z niego staje się zawodnikiem, może brać udział w ataku i strzelać bramki. Zawodnicy z wyjątkiem bramkarza mogą mieć w polu bramkowym tylko dwa kontakty ciała z podłożem (dwie nogi). Kontakt ciała w pozostałej części boiska jest dozwolony, a nawet pożądany. Dozwolony jest tylko lekki kontakt ciał, jeżeli przeciwnik zostanie wytrącony z równowagi, otrzymuje rzut wolny. Zawodnik posiadający piłkę nie może być atakowany od tyłu. Zawodnicy nie mogą zagadywać sędziego, jak również dyskutować czy też obrażać innych zawodników (nawet własnych).
 
Więcej informacji: http://www.smolball.com/pl.html

Od niedawna dostępna jest książka Janusza Smolińskiego pt. "Smolball. Najwszechstronniejsza gra zespołowa".. Czytelnicy znajdą w niej szczegółowe zasady gry, zalecenia i rady. Książka, a także akcesoria do gry dostępne są na stronie: http://www.smolball.com/pl/eshop.html

smolball
 
Opublikowano w: Gry zespołowe

Czytaj także

Dziewczyny grają w nogę!

Uczniowski Klub Sportowy Ząbkovia Ząbki został zarejestrowany w Starostwie Powiatowym w Wołominie w dniu 26 czerwca 2009 roku, a we wrześniu, pod okiem trenera Jarosława Dobrowolskiego - pomysłodawcy i założyciela Klubu, rozpoczęło treningi 15 dziewczynek w wieku 9 – 10 lat.


Ponad ćwierć miliona dzieci w XV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

W ostatnim tygodniu października rozegrane zostaną pierwsze mecze XV Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Do jubileuszowej edycji zgłoszonych zostało ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, które rywalizować będą w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzców poznamy w maju przyszłego roku podczas Wielkiego Finału na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Nowe Integracyjne Szkółki Piłkarskie - Łochów i Olsztyn

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" uruchamia kolejne Integracyjne Szkółki Piłkarskie. Tym razem przyszła kolej na Łochów i Olsztyn! Z przyjemnością patronujemy medialnie temu przedsięwzięciu.


Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce

Początki kobiecej piłki nożnej w zorganizowanej formie datują się na rok 1974, kiedy to po zakończeniu Finałów Mistrzostw Świata  Irena Półtorak założyła w Sosnowcu  pierwszą profesjonalną kobiecą drużynę futbolową (Czarni Sosnowiec).


„Najlepsze kluby Europy” - recenzja serii

 
Piłką nożną interesują się niemal wszyscy. Na szkolnych boiskach każdy chce grać jak Messi, Ronaldo albo Lewandowski. Przyszli reprezentacji Polski, jeśli chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoich ulubionych zawodnikach i drużynach, w których grają, nie muszą przeszukiwać internetu, mogą sięgnąć po książkę. I dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.