Smolball jest grą drużynową, w której dwie drużyny, składające się z trzech zawodników i jednego bramkarza, grają przeciwko sobie na bramki. Gra się rakietami Smolball® (również bramkarz), opracowanymi przez twórcę gry (są one krótkie i wąskie, co ułatwia ich władaniem) oraz miękką piłką ze specjalną powłoką. Piłkę można zagrywać na podłożu i w powietrzu, dotknąć ją można jednak tylko 4 razy. W hali gra się ze ścianami, z wyjątkiem sufitu. Na trawie gra się z liniami autu i rzutem rożnym. Technika uderzenia jest zbliżona do stosowanej w badmintonie lub squashu. Wygrywa drużyna, która strzeli więcej bramek.
Pomysł gry narodził się na początku lat 70. XX wieku w czasie letniego obozu sportowego warszawskiej AWF. Było tam ponad 50 studentów, którzy chcieli grać w tenisa, ale do dyspozycji mieli tylko 2 korty, co powodowało bardzo długi czas czekania. Janusz Smoliński zaproponował zdjęcie siatek, ustawienie małych bramek i grę w tenisa drużynowego. I choć koledzy go wyśmiali, nie zapomniał o tym pomyśle. Po wyjeździe do Szwajcarii (1979), gdzie podjął pracę jako nauczyciel sportu w Szkole Zawodowej w Zurychu, Smoliński powrócił do tego pomysłu i zaprezentował grę swoim uczniom w formie rozgrzewki. Już na pierwszej lekcji uczniowie prosili o przedłużenie „rozgrzewki” na całą lekcję. Grali rakietkami z grubej sklejki drewnianej, jednak były one ciężkie, niewygodne i niebezpieczne. Sukces był jednak olbrzymi, pomimo bolesnych kontaktów różnych części ciała z rakietami. Uczniowie chcieli grać dalej. Od tego momentu rozpoczęła się praca nad materiałem i regułami gry.
Nazwa gry
Nazwa gry powstała z połączenia pierwszych czterech liter nazwiska SMOL i niemieckiej nazwy piłki – BALL = SMOLBALL®
Walory SMOLABLL®
Atrakcyjność tej gry, wynika z prostej koncepcji i reguł gry. Z tego względu w Smolball® mogą grać wszyscy: dzieci, emeryci, a nawet ludzie otyli i niepełnosprawni.
Gra nie wymaga większych umiejętności technicznych i taktycznych, dzięki czemu gracze szybko osiągają pierwsze sukcesy, co jest bardzo motywujące.
Ponieważ siła nie odgrywa w Smolball® decydującej roli, gra się we wszystkich wariantach jako gry mieszane. Smolball® jest również doskonałą grą uzupełniającą dla innych dyscyplin sportu.
Dzięki ogromnej dynamice oraz regułom gry zespołowej Smolball® to bardzo interesująca dyscyplina, która wszędzie zdobywa sobie szybko duże rzesze zwolenników.
SMOLBALL ® to najbardziej różnorodna gra zespołowwa
Może być rozgrywany w różnych wariantach:
• Smolball® halowy
• Smolball® na lodzie
• Smolball® plażowy
• Smolball® na rolkach
• Smolball® na wrotkach
• Smolball® w wodzie (również jako gra rehabilitacyjna)
• Smolball® dla niepełnosprawnych
• Smalball® na trawie
• Smolball® na śniegu Smolball® plazowy oraz w wodzie 30 m x 20 m
• Smolball® na lodzie, rolkach oraz wrotkach 45 m x 25 m
Grę rozpoczyna się skokiem dosiężnym. Sędzia stoi w punkcie przecięcia linii środkowej boiska z kołem. Zawodnicy ustawieni są na swojej połowie boiska, a rakiety dotykają końca linii zagrywki. Sędzia rzuca piłkę do góry, a zawodnicy, skacząc do piłki, próbują ją zdobyć dla swojej drużyny.
Piłkę można dotknąć max. 4 razy (bez ograniczenia kroków), pierwsze podejmowanie piłki z podłoża nie jest liczone jako jej dotkniecie. Trzymając piłkę na rakiecie, można z nią biec 4 kroki, stojąc w miejscu można ją trzymać 4 sek. Zagrywając piłkę po podłożu, możemy ją dotknąć 4 razy. Piłki nie można aktywnie zagrywać głową, ramieniem oraz stopą i podudziem. Bramkarz w polu bramkowym może zagrywać piłkę całym ciałem, po wyjściu z niego staje się zawodnikiem, może brać udział w ataku i strzelać bramki. Zawodnicy z wyjątkiem bramkarza mogą mieć w polu bramkowym tylko dwa kontakty ciała z podłożem (dwie nogi). Kontakt ciała w pozostałej części boiska jest dozwolony, a nawet pożądany. Dozwolony jest tylko lekki kontakt ciał, jeżeli przeciwnik zostanie wytrącony z równowagi, otrzymuje rzut wolny. Zawodnik posiadający piłkę nie może być atakowany od tyłu. Zawodnicy nie mogą zagadywać sędziego, jak również dyskutować czy też obrażać innych zawodników (nawet własnych).