konkurs link

newsletter

  • 13.8.2020, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Golf – zabawa dla każdego!

Golf – zabawa dla każdego!

Są w Polsce dyscypliny sportu obrośnięte całą masą krzywdzących stereotypów, mówiących o tym, że to zajęcia dla wybranych, dla milionerów, dla starszych ludzi lub tylko dla wybitnie wysportowanych. Jedną z nich jest golf. Powszechnie uważa się, że jest to sport dla bogatych, leciwych biznesmenów, którzy w czasie partyjki rozmawiają o wielkich interesach. Nic bardziej mylnego.

Golf to sport dla wszystkich, niezależnie od wieku, zasobności portfela czy kondycji fizycznej. Jest to jedna z niewielu dyscyplin, którą wspólnie mogą uprawiać całe rodziny: mama, tata, córka, syn, dziadkowie i wnukowie. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania kondycyjnego, umożliwia wspólne i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody.
W golfa może grać każdy w wieku od 3 do 103 lat. Znany wszystkim Tiger Woods stawiał swoje pierwsze golfowe kroki w wieku dwóch lat! Zacząć można zawsze, nie ma żadnych granic, to jedna z niewielu dyscyplin, która nie dyskryminuje ze względu na wiek. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej, dlatego na całym świecie prowadzone są akademie golfowe dla dzieci. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie…

 

Golf jest łatwy
Amerykański pisarz Mark Twain, skądinąd zapalony golfista, niegdyś powiedział, że golf to świetny sposób na zepsucie miłej przechadzki. W tym zdaniu prawdziwym jest fakt, iż rzeczywiście zielony sport jest jak spacer – jest łatwy, dzięki czemu dostępny dla wszystkich. Oczywiście nie każdy musi zostać profesjonalnym golfistą, ale gdy przyszły adept sztuki golfowej zrozumie już podstawy gry oraz nauczy się bazowych umiejętności, grać może przez całe życie. Sport ten nie wymaga żelaznej kondycji fizycznej. Jest to dyscyplina techniczna, oparta na precyzji i treningu. Może właśnie z tej przyczyny autor „Przygód Tomka Sawyera” mówił o zepsutym spacerze. Ale jaki to piękny spacer! Golf w najogólniejszym zarysie polega na przejściu pola golfowego, uderzając piłkę specjalnymi kijami do 18 dołków, znajdujących się na tymże polu. Przechadzka ta jest niezwykle przyjemna – spędzamy kilka godzin wśród natury, w ciszy, spokoju, z dala od komputerów, dzwoniących telefonów, gier komputerowych, hałasu i zgiełku. To fantastyczna alternatywa dla najmłodszych, pozwalająca na kilkugodzinnne przebywanie na świeżym powietrzu w ciągłym ruchu. Sport ten wpływa też na prawidłową postawę ciała, niezwykle poprawia koordynację ruchową, co jest ważne zwłaszcza dla dzieci, które coraz częściej mają wady postawy. Co ważniejsze, dzieci, które uczą się golfa, nie spędzają nudnych godzin lekcyjnych na zajęciach technicznych, podstawą nauki gry w golfa dla dzieci są ćwiczenia, konkursy i gry. Nie ma mowy o monotonii czy nudzie, jest natomiast ruch, zabawa i wspólna rywalizacja. A co jeszcze istotniejsze dla dzieci, golfa nie muszą się one uczyć wyłącznie na polach golfowych, jest to możliwe także w salach gimnastycznych na ich własnych osiedlach, gdyż aby posiąść podstawowe umiejętności, wystarczy suchy trening.

 

Golf wychowuje

Chyba żaden inny sport nie opiera się tak na kodeksie i etyce jak golf, które niesie z sobą ponad 600-letnia tradycja. Golf uczy cierpliwości, uczciwości, samomotywacji. Tu nie ma sędziego, który kontroluje, czy zawodnicy zachowują się zgodnie z zasadami fair play. Jedynym sędzią jest sam golfista – on gra dla siebie, walczy z własnymi słabościami. Mówi się, że golf to sport dżentelmeński i to jest właśnie przyczyna, dla której jest tak postrzegany. Najważniejszą zasadą jest szacunek dla siebie i dla innych zawodników oraz uczciwość – to natomiast są wartości nie do przecenienia, zwłaszcza wśród dzieci.

 

Golf to zabawa

Golf to sport towarzyski, zapewnia więc doskonałą rozrywkę. Najmłodsi uczą się wspólnie i gdy już opanują golfowe podstawy, wychodzą razem na pole golfowe, gdzie wykorzystują nabyte umiejętności. Niezależnie jednak od poziomu poszczególnych zawodników, mogą oni wspólnie grać. Golf został tak pomyślany, aby mogli z sobą rywalizować zarówno bardziej zaawansowani,  jak i początkujący golfiści. Wszyscy mogą doskonalić swoje umiejętności, zdobywając kolejne poziomy, aż uda im się uzyskać zieloną kartę, która jest oficjalnym prawem jazdy golfistów, pozwalającym grać na wszystkich polach golfowych.

 

Niewiele jest dyscyplin sportu, które całe rodziny mogą uprawiać razem, niezależnie od umiejętności, a przy okazji mogą z sobą rozmawiać, spacerować i cieszyć się po prostu fantastycznie spędzonym dniem. Golf jest jedną z nich.


Anna Maliszewska - Sport Expanse / www.golfdladzieci.pl

Golf dla dzieci logo miniat

Opublikowano w: Golf

Czytaj także

Etykieta na polu golfowym

Z pewnością wszyscy widzieliśmy filmy, w których na zielonych polach golfowych pojawiają się postacie rodem z balu przebierańców, ubrane w kolorowe spodnie w kratkę, barwne swetry w romby, z kaszkietami na głowie. Oczywiście moda golfowa to jeden z wyróżników tej dyscypliny, ale w rzeczywistości na polach golfowych amatorzy tego sportu nie wyglądają tak, jak ogólnie przyjęło się uważać.

Dzieci i golf? Jak najbardziej! – rozmowa z trenerem

Dzieci grające w golfa w ramach zajęć w szkole to jak na razie dosyć rzadki widok w Polsce, ale to może ulec zmianie. Bo choć wydaje się, iż najmłodsi potrzebują sportów bardziej dynamicznych, z dużym zainteresowaniem uczą się również gry w golfa. O tym, dlaczego golf to dobry sport właśnie dla najmłodszych, opowiada trener Brian Goode, prowadzący program Golf Dla Dzieci w Warszawie.

Ruszamy grać w golfa!

Wiosna zbliża się dużymi krokami, a jednym z najlepszych sposób na spędzenie dnia aktywnie i rodzinnie może okazać się wyprawa na najbliższe pole golfowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.