konkurs link

newsletter

  • 8.4.2020, Imieniny obchodzą: Julia, Dionizy, January
 
 

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

W ciągu ostatnich lat pojawiło się na rynku kilka przewodników po Polsce skierowanych zarówno do dzieci, jak i do rodziców. Jednym z nich jest „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik” wydawnictwa Bezdroża. O ile cenię to wydawnictwo za jakość przewodników turystycznych oraz wypełnienie sporej niszy jeśli chodzi o opisywanie miejsc mniej popularnych i trudniej dostępnych, o tyle o wymienionej książce mam nie najlepsze zdanie.

Najpierw wady. W podróży przewodnik czyta się zazwyczaj podczas jazdy, czy to samochodem, czy pociągiem lub autobusem. Tymczasem ten został złożony tak małą czcionką, iż podczytywanie go w drodze może nastręczyć pewnych trudności. Oczywiście, ma to swoje uzasadnienie w tym, że książka powinna mieć „turystyczny” rozmiar, by w ogóle chciało się ją zabierać w podróż. Druga wada to zbyt ogólne informacje. Nawet duże miasta nie mogą liczyć na więcej niż kilka stron opisu (np. Wrocław – 4 strony). A pewnych miejsc nie ma wcale (np. ani słowa o Wyspie Wolin, a jest tam z dziećmi co oglądać…).  

Teraz nieco o zaletach. Przewodnik podzielony jest na 20 regionów począwszy od Polski środkowej, przez Górny Śląsk, Małopolskę, Wielkopolskę i Dolny Śląsk, a następnie od Pomorza Zachodniego w kierunku wschodnim i południowym, na Bieszczadach kończąc. Każdy z regionów zawiera opisy największych atrakcji, kilka zdjęć, mapkę i przede wszystkim ilustrowane legendy – są one ukłonem w stronę dzieci. Wiadomo, że nic tak nie interesuje maluchów, jak aura tajemniczości lub bajkowości wokół jakiegoś miejsca. Wtedy takie zwiedzanie zupełnie inaczej wygląda. Legendy skrojone są o wiele większą czcionką z myślą o tym, jak sądzę, by starsze dzieci mogły je sobie same czytać.

Cenne są także informacje praktyczne. Podane są w nich adresy m.in. muzeów i punktów informacji turystycznych, godziny otwarcia, ceny biletów, a przede wszystkim adresy stron internetowych, z których, jak wiadomo, można zaczerpnąć najwięcej aktualnych danych. Autorzy przewodnika przypisali poszczególnym atrakcjom grupy wiekowe: od 3, od 5 i od 10 lat, co pozwoli rodzicom odpowiednio zaplanować zwiedzanie w zależności od wieku pociech. Cenne jest także to, że choć przewodnik jest dość ogólny, to nie pomija żadnego regionu i może być przydatny na każdej dłuższej wycieczce.

Podsumowując: przewodnik „Polska z dzieckiem…” sprawdzi się świetnie jako ogólne ukierunkowanie w trakcie podróży. Ale trzeba się też liczyć z tym, że nie zastąpi on dokładnych opisów poszczególnych miejsc – po te najlepiej sięgnąć w lokalnych informacjach turystycznych, szczegółowych przewodnikach lub w Internecie. Przyda się w czasie długiej podróży przez Polskę, kiedy to zwiedzanie ma być jedynie odpoczynkiem i przerwą w trasie. Ale dla co bardziej wnikliwych rodziców (i dzieci!) informacje w nim zawarte mogą okazać się niewystarczające.

Agata Hołubowska
Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik

Praca zbiorowa pod red. Krzysztofa Bzowskiego
Il. Katarzyna Leja
Wyd. Bezdroża, 2012
 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Obozy dla dorosłych - Najnowszy trend w podróżowaniu

Znudziły cię już wyjazdy w egzotyczne kraje i relaks na plaży? Jak wynika z badań CBOS, przeprowadzonych w styczniu tego roku, aż 86 proc. Polaków wyjeżdżających na dłużej niż 2 dni spędza urlop w kraju. Jedni wybierają taką opcję ze względów finansowych, ale coraz więcej turystów docenia możliwość aktywnego spędzenia czasu właśnie w Polsce. Jedną z bardziej interesujących propozycji ostatnich lat są obozy dla dorosłych i obozy rodzinne.

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Wiosna to czas, gdzie przyroda budzi się do życia. Drzewa i kwiaty rozkwitają, a ptaki wracają z ciepłych krajów. Ciepła pogoda zachęca nas do spacerów, które możemy urozmaicić jazdą na hulajnodze.

Freestyle Basketball – właściwie co to takiego?

Myślę, że powinienem zacząć od przedstawienia korzeni tej młodej dyscypliny sportu, jaką jest koszykarski freestyle. Wszystko zaczęło się na występach drużyny Harlem Globetrotters, którzy sławę zyskali dzięki wykonywaniu niesamowitych sztuczek podczas meczy.

Rusza Olimpiada szachowa w Gruzji!

Nasza Kadra Narodowa w Szachach będzie walczyć o najwyższe lokaty podczas wyczerpującego, bo aż 12-dniowego turnieju, jakim jest rozgrywana co dwa lata Olimpiada szachowa. Dwa silne, polskie, pięcioosobowe zespoły – kobiecy i męski - zmierzą się z najlepszymi reprezentantami innych krajów. W sumie w olimpiadzie bierze udział ponad 1600 zawodników ze 190 państw z całego świata. Najważniejsza impreza szachowa zostanie rozegrana w Gruzji w miejscowości Batumi między 24 września a 5 października 2018 roku.

Nadwaga i otyłość - Jak chronić nasze dzieci? 3 sprawdzone sposoby

Według najnowszych danych sporządzonych na potrzeby cyklicznych badań WHO (dla norm przyjętych w 2007 roku), w USA 1 dziecko na każde 3 ma nadwagę lub otyłość. Jeszcze niedawno wydawało się, że te zatrważające statystyki nie dotyczą naszego kraju, ale trzeba to jasno i głośno powiedzieć: dzieci w Polsce z roku na rok zbliżają się do tej niechlubnej granicy. Pełną odpowiedzialność za ten fakt ponosimy my: rodzice, nauczyciele, opiekunowie, jednym słowem - dorośli.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.