konkurs link

newsletter

  • 4.12.2020, Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian
 
 

Powrót do idei sportu w formie rekreacji jest ważny – rozmowa z trenerem

Powrót do idei sportu w formie rekreacji jest ważny – rozmowa z trenerem
Warto przywrócić znaczenie gminnym zawodom sportowym, lekkoatletycznym czwartkom dla każdego, sportowi dla zabawy, a nie wyniku. Jestem przekonany, że to sposób na przyciągnięcie dzieci na WF – mówi Marek Kalinowski, były nauczyciel WF, obecnie trener kobiecych zespołów piłkarskich i animator sportu powszechnego dla dzieci i młodzieży.
Ewa Świerżewska: Dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna dla dzieci?

Marek Kalinowski: To dość złożone zagadnienie. Po pierwsze aktywność fizyczna świetnie wpływa na zdrowie, ale to oczywiście nie wszystko. Nie do przecenienia jest jej aspekt psychologiczny. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny na pewno nie zaszkodzi, tylko poprawi zdrowie i samopoczucie. U dzieci jest to szczególnie ważne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i mentalnego .

EŚ: Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? 

MK: Trudne pytanie. W dobie komputerów, Internetu bardzo ciężko zmobilizować dzieci do wysiłku fizycznego. Moim zdaniem największą rolę odgrywają tu rodzice. Jeżeli od małego zaszczepią w dziecku miłość do aktywności, np. jazdy na rowerze, spacerów, pływania, tym łatwiej nauczycielowi czy trenerowi zarazić pasją do swojej dyscypliny. Współczesny trener czy nauczyciel powinien orientować się w tym, co interesuje dzisiaj dzieci, np. w grach czy mediach społecznościowych i wykorzystywać tę wiedzę do zachęcania najmłodszych do sportu.

EŚ: Od jakiegoś czasu głośno jest o tym, że dzieci nie chcą ćwiczyć na WF-ie? Jaka – Twoim zdaniem – jest tego przyczyna?

MK: Składa się na to kilka elementów. Dla mnie najbardziej zaskakującym z nich są nadopiekuńczy, ale też bardzo wymagający rodzice. Choć sami są z pokolenia, którego główną rozrywką była aktywność fizyczna na podwórku, nakładają na dzieci masę różnych zajęć, a nie potrafią zaszczepić miłości do sportu. Drugim elementem jest „zawodowstwo” i rywalizacja. Prowadzenie rankingów i punktacji sprawia, że mniejsze szkoły na starcie są na przegranej pozycji, a nauczyciele rezygnują z rywalizacji międzyszkolnej. Drugi aspekt „zawodowstwa” to kluby. Większość dzieci z miasta ma warunki, by grać w klubach, uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach, a potem startować w rozgrywkach szkolnych. A te, które takiej możliwości nie mają, które może nawet chodziłyby na SKS i pograły w piłkę dla zabawy, po pierwszym meczu międzyszkolnym tracą zapał, siadają przed komputerem i proszą mamę o zwolnienie z WF-u. Kolejna kwestia to fakt, iż dożyliśmy czasów, w których osoba słaba fizycznie nie ma szans wśród trenujących, bo trenerzy, nauczyciele widzą tylko wyniki. Dochodzi do tego presja rodziców i już mamy  niechęć do sportu. 

Dlatego uważam, że konieczny jest powrót do idei sportu w formie rekreacji, gdyż bez tego już niedługo będziemy mieli tylko zawodowstwo wśród dzieci.

EŚ: A czy te dzieci, które nie chcą ćwiczyć na WF-ie, podejmują inną aktywność fizyczną z przyjemnością, np. trenują jakąś dyscyplinę sportu w klubie?

MK: Dzieci, które trenują w klubie, chętnie ćwiczą na lekcjach WF-u, ale ci, co nie ćwiczą, raczej nigdzie nie trenują poza lekcjami.

EŚ: Co zrobić, by zajęcia WF stały się na tyle atrakcyjne, żeby dzieci ich nie opuszczały?

MK: Uatrakcyjniać zajęcia poprzez wprowadzanie nowych form ćwiczeń, równo oceniać dzieci, nie faworyzować najlepszych.

EŚ: Czy to prawda, że na etapie gimnazjum dzieci, szczególnie dziewczynki, przestają chcieć uczestniczyć w zajęciach? Dlaczego tak się dzieje?

MK: Tak, to prawda. Część wstydzi się swojego wyglądu, część dochodzi do wniosku, że to strata czasu. Nawet dziewczęta trenujące w klubach, w czasie gimnazjum powoli przestają chodzić systematycznie na zajęcia. Zaczynają się pierwsze miłości, presja rodziców pod tytułem: „ucz się, a nie za piłką latasz”.

EŚ: Trenujesz piłkarską drużynę dziewcząt – jak jest z nimi, bo to przecież nastolatki, które – wg stereotypowej opinii – są właśnie najliczniejszą grupą unikającą udziału w aktywności fizycznej?

MK: Też jest ciężko. Nawet z zawodniczkami trenującymi w klubie dużo czasu zajmuje mi uświadomienie zawodniczkom, jak ważny jest ruch, jak ważne jest dotlenienie mózgu poprzez wysiłek fizyczny. Trzeba uczyć dzieci systematyczności: masz trening we wtorek, to zrób pracę domową w poniedziałek. Ważna jest też edukacja rodziców na temat systematyczności dziecka. Muszą mieć świadomość, że klub to nie zabawka, że rodzice też ponoszą odpowiedzialność za dzieci i klub. 

Dzięki atrakcyjności treningów, szerokiej ofercie zajęć, dbałości o szczegóły udaje się nam utrzymać dziewczęta na naszych zajęciach.

EŚ: Co daje dzieciom uprawianie sportu? Jakie cechy kształtuje? 

MK: Każdy sport ma swoje cechy: sporty drużynowe uczą współpracy, współzależności, działań grupowych, zaufania do innych członków drużyny. Sporty indywidulane uczą samodyscypliny, walki z własnymi słabościami, poczucia własnej wartości.

EŚ: Sport wyczynowy czy rekreacyjna aktywność fizyczna?

MK: Sport wyczynowy od najmłodszych lat – jak najbardziej, trzeba tylko trzymać się pewnych zasad. Pierwsza z nich: daj dziecku posmakować różnych dyscyplin, ono samo wybierze, co będzie dla niego najlepsze. Kolejna to: wybierz dobry klub z dobrymi trenerami, którzy znają się na rozwoju młodego sportowca. Trzecia: nie wywieraj presji. 

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na sport wyczynowy, to trzeba przywiązywać dużą wagę do rekreacyjnej aktywności fizycznej. W szkole nauczyciele powinni zapewnić ogólny, niekierunkowy rozwój sportowy. Od tego jesteśmy. Na zajęciach dziecko powinno rozwijać się wielokierunkowo: od gimnastyki po lekkoatletykę. Warto przywrócić znaczenie gminnym zawodom sportowym, lekkoatletycznym czwartkom dla każdego, sportowi dla zabawy, a nie wyniku. Jestem przekonany, że to sposób na przyciągnięcie dzieci na WF. 
 
Marek Kalinowski

Marek Kalinowski - były nauczyciel WF, obecnie trener kobiecych zespołów piłkarskich i animator sportu powszechnego dla dzieci i młodzieży 
 
Opublikowano w: Wywiady

Czytaj także

LOTTO Poland Bike Marathon dla każdego - rozmowa z Grzegorzem Wajsem

Już w najbliższą niedzielę 29 marca w podwarszawskim Otwocku wystartuje siódmy sezon LOTTO Poland Bike Marathon. Sezon długi, bo zakończy się dopiero w połowie października. W tym czasie amatorzy jazdy na rowerach górskich zawitają do 16 miejscowości. Cykl wyścigów LOTTO Poland Bike Marathon, początkowo dość kameralny, dziś jest jednym z największych i najbardziej popularnych w Polsce. Jego organizator Grzegorz Wajs to były kolarz zawodowy, medalista mistrzostw Polski i wielokrotny reprezentant kraju. Pierwsze wyścigi pod szyldem Poland Bike Marathon zostały rozegrane w 2009 roku. Rok później powstała formuła profesjonalnego cyklu. Grzegorz Wajs i jego ekipa tworzą LOTTO Poland Bike Marathon, zgodnie ze swoim niezmiennym hasłem „Startuj z nami. Kolarstwo jest naszą pasją!”  

Pomysł na wspólne bieganie - wywiad z Piotrem Krawczykiem

SportowaRodzina.pl patronuje Rodzinnym Biegom Górskim. O charakterze imprezy i jej przesłaniu mówi Piotr Krawczyk, terapeuta ze Stowarzyszenia Terapeutów, organizator cyklu biegów dla rodzin z dziećmi w Choszczówce k. Warszawy.

Z pasji do gimnastyki artystycznej - rozmowa z Magdaleną Gawarą

Chciałabym, aby jak najwięcej dziewczynek miało szansę poznać tę piękną i jakże niedocenianą i mało znaną w naszym kraju dyscyplinę – mówi o gimnastyce artystycznej Magdalena Gawara, instruktorka gimnastyki sportowej oraz gimnastyki artystycznej, a także sędzia gimnastyki artystycznej, wieloletnia zawodniczka Krakowskiego Klubu MKS Krakus, reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata i Europy, półfinalistka V edycji programu TVN "Mam talent".

Curling, czyli szachy na lodzie - rozmowa z Katarzyną Selwant

W curlingu liczy się wysiłek mentalny, opracowanie strategii, taktyki, przewidywanie ruchu przeciwnika, jednym słowem – myślenie. Dlatego właśnie curling nazywany jest szachami na lodzie  – mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportowy oraz reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w curlingu, która wraz ze swoją drużyną, zdobyła trzykrotnie Mistrzostwo Polski w tej dyscyplinie.

Boks dla wszystkich - rozmowa z Rafałem Jackiewiczem

Zależy mi, aby sport był obecny w życiu dzieci. Jak człowiek trenuje, to też lepiej się czuje – mówi Rafał Jackiewicz, bokser.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.