Katarzyna Kujawa: Trening dla kobiet w ciąży to ogólnorozwojowy zestaw ćwiczeń o niskiej i umiarkowanej intensywności. Ćwiczenia mają na celu wzmocnić ciało kobiety, przygotować ją do porodu, a także wpłynąć na jej dobre samopoczucie. Trening zawsze jest dobierany indywidualnie, zupełnie inaczej wygląda trening kobiety, która od zawsze była aktywna fizycznie, od treningu kobiety, która dopiero w ciąży zaczyna ćwiczyć.
MZ: Co musi zrobić kobieta w ciąży, aby zacząć ćwiczyć, czy powinna się w jakiś sposób przygotować?
KK: Aby zacząć ćwiczyć, wystarczy podjąć decyzję i po prostu zapisać się na trening. Ćwiczenia są absolutnie dla wszystkich kobiet – pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo fizjologicznie, ale o tym powinien zadecydować lekarz.
MZ: A czy nie powinna konsultować się z lekarzem, zanim podejmie decyzję o rozpoczęciu treningów?
KK: Każda kobieta bezwzględnie powinna skonsultować sie z lekarzem zanim podejmie decyzje i zapisze sie na trening.
MZ: Czy kobiety w ciąży, korzystające z treningów, powinny stosować jakąś specjalną dietę?
KK: Nie jest wymagana zmiana diety. Treningi dla kobiet w ciąży to łagodne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Poleca się zbilansowany i racjonalny sposób żywienia odpowiedni dla kobiet w ciąży, czyli dostarczanie odpowiednich składników odżywczych w umiarkowanych porcjach i o stałych porach dnia.
MZ: Jaki wpływ na kobietę i dziecko mają treningi?
KK: Trening dla kobiet w ciąży ma znakomity wpływ zarówno na matkę, jak i dziecko. Z fizjologicznego punktu widzenia poprawia on funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, przez co poprawia się tolerancja na wysiłek w ciąży i podczas porodu. Wraz z przyspieszeniem przemiany materii u ciężarnych obserwuje się niższy przyrost masy ciała. Aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na sferę psychiczną. Można śmiało stwierdzić, że jeśli mama jest zdrowa i szczęśliwa, to dokładnie tak samo czuje się jej dziecko.
MZ: Czy są jakieś przeciwwskazania do treningów?
KK: Zdecydowanie. Jest szereg dolegliwości, które uniemożliwiają podejmowanie aktywności fizycznej w ciąży. O tym jednak zawsze decyduje lekarz.
MZ: A jak wygląda trening po porodzie i od kiedy można zacząć ćwiczyć?
KK: Już w pierwszej dobie po porodzie można przystąpić do wykonywania prostych ćwiczeń tj. zasysanie pępka w mierunku kręgosłupa, unoszenie bioder w pozycji leżącej, lekkie spinanie pośladków – to ćwiczenia które pomagają pokonać znużenie i zmęczenie poporodowe, przyśpieszają proces obkurczania się macicy, eliminują zaburzenia nietrzymania moczu oraz podnoszą sprawność psychofizyczną. Jeśli jednak powyższe czynności powodują dyskomfort lub ból należy przerwać ich wykonywanie.
Najwcześniej regularny trening zaczynamy między 6. a 8. tygodniem po porodzie. Duży nacisk kładzie się na wzmacnianie mięśni dna macicy, jednak cały trening ma charakter ogólnorozwojowy – ułatwia powrót do formy i przygotowuje ciało do codziennych czynności związanych z opieką nad maluchem.
MZ: Ćwiczy Pani z mamami i ich dziećmi w domu, jak na zajęcia reagują dzieci, czy chętnie w nich uczestniczą?
KK: Dzieci bardzo lubią te zajęcia. Kiedy są jeszcze bardzo małe, z reguły po prostu śpią. Natomiast starsze dzieci chętnie w nich uczestniczą. Wspólne ćwiczenia mają bardzo korzystny wpływ na relacje matki z dzieckiem, budują między nimi więź i poprawiają relacje.
Z Katarzyną Kujawą rozmawiała Magda Zaporowska
Katarzyna Kujawa – pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Absolwentka AWF Kraków (specjalność odnowa psychosomatyczna). Trenerka presonalna oraz doświadczona instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością fitness – nowoczesne formy gimnastyki. Założycielka The One Trening Studio.
www.onetrening.pl