konkurs link

newsletter

  • 13.4.2021, Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
 

Wszyscy jesteśmy kibicami – recenzja książki "Biało-czerwone marzenia"

Wszyscy jesteśmy kibicami – recenzja książki "Biało-czerwone marzenia"
Mijający rok był dla wszystkich fanów piłki nożnej emocjonujący i bardzo szczęśliwy. Polska reprezentacja awansowała do Mistrzostw Europy 2016 i na przełomie czerwca i lipca wszyscy będą kibicować naszym piłkarzom. Na razie pozostają nam wspomnienia z eliminacji, także takie wydane w formie książkowej.
Kacper spędza każdą wolną chwilę, grając z kolegami w piłkę, a niedawno dzięki determinacji taty udało mu się po raz pierwszy zobaczyć mecz polskiej reprezentacji na Stadionie Narodowym. Koledzy trochę mu tego zazdroszczą, ale chłopiec się tym nie martwi i ma nadzieję, że już niedługo uda mu się po raz kolejny zasiąść na trybunach. Na razie, marząc o kolejnym meczu, prowadzi specjalny zeszyt, w którym zapisuje wyniki kolejnych spotkań eliminacyjnych. Czytając książkę, trafiamy na tabelki przedstawiające poszczególne mecze, a rozmowy, które chłopiec prowadzi z tatą, uzupełniają je o emocje towarzyszące oglądaniu piłkarskich potyczek. 
 
Opowieść o rodzącej się przyjaźni między ojcem i synem to jedna część tej książki, druga poświęcona została bohaterom z boiska, czyli polskim piłkarzom. Są więc sylwetki piłkarzy, których gra tak bardzo nas cieszyła. Poznajemy bliżej, między innymi: Roberta Lewandowskiego, Jakuba Błaszczykowskiego, Wojciecha Szczęsnego. A także, co może zaskakiwać, Ewę Pajor, niezwykle utalentowaną przedstawicielkę kobiecej piłki nożnej. Oprócz zdjęć i podstawowych informacji (data urodzenia, pierwszy i obecny klub, pozycja na boisku), znajdujemy tu mnóstwo anegdot i ciekawostek dotyczących reprezentantów. Młodzi fani piłki nożnej przekonają się, że jeśli chcą zostać zawodowcami, muszą regularnie chodzić na treningi, nie poddawać się i wierzyć w swoje siły. 
 
W „Biało-czerwonych marzeniach” znalazło się także miejsce na przypomnienie historycznych osiągnięć polskich piłkarzy. Tata opowiada Kacprowi o zawodnikach, którym sam kibicował jako mały chłopiec. Wspomina między innymi Kazimierz Deynę, Zbigniewa Bońka, Włodzimierza Lubańskiego. Te fragmenty z radością przeczytają z wnukami również dziadkowie tęskniący za piłką nożną, którą pamiętają ze swojej młodości!
 
„Biało-czerwone marzenia” spodobają się wszystkim - mniejszym i większym fanom polskich piłkarzy. Wspomnienia, ciekawostki, historia, zdjęcia, wyniki meczów – wszystko, co może zainteresować pasjonatów. A na końcu książki znajduje się quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat piłki nożnej, a jeśli na jakieś pytania nie zna się odpowiedzi, można całość przeczytać jeszcze raz!
 
Magdalena Kwiatkowska-Gadzińska

Biało-czerwone marzenia
Romek Pawlak
Wydawnictwo Rebis, 2015
Wiek 5+
 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

"Joga dla najmłodszych" - książka

"Joga dla najmłodszych. Baw się i rośnij zdrowo i szczęśliwie!" – to książka dla dzieci i ich rodziców, którzy są otwarci na nowe formy doskonalenia rozwoju swoich pociech w wieku od 4 do 7 lat.

Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach – Anna i Krzysztof Kobusowie

Anna i Krzysztof Kobusowie są specjalistami od podróżowania z dziećmi, a także miłośnikami naszego kraju. W swojej nowej książce udowadniają, że Polska oferuje równie fascynujące atrakcje, co najdalsze krańce świata. „Polska pełna przygód! Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach” ukaże się 21 maja nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Teraz czas na padel!


Gdyby nie powstał, trzeba byłoby go wymyślić. Dlaczego? Ponieważ stanowi połączenie wszystkich najlepszych cech tenisa, squasha i badmintona. O czym mowa? O najmodniejszym obecnie sporcie na świecie padlu!

Karm głód ruchu, nie słodyczy

Obniża jakość życia, zaburza prawidłowe funkcjonowanie w grupie społecznej, naraża na szwank relacje z rówieśnikami, może powodować problemy w nauce. Nadwaga lub otyłość -problem, który dotyczy co trzeciego dziecka w wieku wczesnoszkolnym w Polsce. Jak podkreślają eksperci, winne nadmiernej masy ciała są nie tylko zwyczaje żywieniowe czy uwarunkowania genetyczne. W dużej mierze przyczynia się do niej brak wystarczającej aktywności fizycznej. Wakacje to świetna okazja, aby wprowadzić w swojej rodzinie dobre zwyczaje związane z ruchem. Ekspert Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku podpowiada, jak bezpiecznie i zdrowo ćwiczyć z dziećmi. 

Skoki na główkę - ryzykowna rozrywka

Mimo licznych akcji edukacyjnych, w Polsce co roku przybywa kilkuset młodych ludzi sparaliżowanych w wyniku pechowego skoku na główkę. Zdarzają się również skoki śmiertelne. Przed brawurą przestrzegają: Dr Artur Zaczyński, neurochirurg Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w Carolina Medical Center oraz pływak Jacek Czech, który sam doświadczył urazu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.