konkurs link

newsletter

  • 4.3.2021, Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
 
 

Ruch – podstawa prawidłowego rozwoju

Ruch – podstawa prawidłowego rozwoju
Ruch to naturalna i silna potrzeba dzieci, objawiająca się szczególnie w  okresie poniemowlęcym i przedszkolnym, będącym czasem bardzo intensywnego wzrostu. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju organizmu. Pozwala kształtować właściwą postawę i budować mięśnie, poprawia równowagę i koordynację, pozytywnie wpływa na sen i zdrowie psychiczne oraz pomaga w profilaktyce chorób kręgosłupa. Dodatkowo dotlenienie organizmu podczas zabaw na świeżym powietrzu gwarantuje lepsze samopoczucie dziecka, większą odporność, a także możliwość skupienia uwagi. 
Dzieci z reguły naturalnie dążą do zaspokojenia potrzeby ruchu, co czasem również objawia się zachowaniami uznawanymi przez dorosłych za niegrzeczne, np. kiedy maluch nie może spokojnie usiedzieć przy stole lub iść grzecznie za rękę obok rodzica. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile ruchu potrzebują dzieci, ponieważ jest to sprawa indywidualna, Niektórym maluchom może wystarczyć to, co oferuje przedszkole, inne będą potrzebować dodatkowego spaceru, a niektóre jeszcze zajęć sportowych lub zabaw z rodzicami.

Zgodnie z podstawą programową przedszkola dzieci codziennie powinny przebywać na świeżym powietrzu. Jednak wybierając przedszkole czy żłobek, warto sprawdzić, jaką ofertę w tym zakresie zapewnia placówka. Czy dzieci mogą swobodnie bawić się na podwórku pod okiem nauczyciela? Czy mają do dyspozycji własny plac zabaw, a może również niewielki ogródek, który mogą pielęgnować? Ponieważ dla maluchów spacery to za mało, dobrze też zwrócić uwagę na to, w jakich zajęciach sportowych będą mogły uczestniczyć. Dobrze, jeśli każdy dzień będzie rozpoczynał się od porannej gimnastyki, najlepiej przy muzyce i ze scenariuszem, ponieważ tylko wtedy dzieci chętnie się w nią zaangażują, np. naśladując zwierzątka i ich zachowanie. Ruch powinien towarzyszyć również zajęciom dydaktycznym oraz zabawom podczas całego dnia . Za idealną można uznać sytuację , w której dzieci mają również częsty kontakt z profesjonalnym rehabilitantem lub fizjoterapeutą, który może zwrócić uwagę rodzicom na ewentualne wady postawy maluchów, zaproponować ćwiczenia lub doradzić wizytę u specjalisty.

Szczególnie korzystną formą aktywności dla najmłodszych jest ruch rozwijający Weroniki Sherborne, który pomaga budować świadomość własnego ciała i przestrzeni, a także pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy, motorykę dużą i małą, a także na poczucie bezpieczeństwa malucha. Zajęcia te są bardzo przyjemne i lubiane przez dzieci, ponieważ nawiązują do spontanicznie podejmowanych przez nie aktywności w kontakcie z rodzicami lub rówieśnikami. Może być to turlanie po podłodze, wykonywany wspólnie z opiekunem rowerek, ciągnięcie dziecka po podłodze w kocyku, pełzanie na łokciach, przechodzenie przez tunel utworzony przez nauczyciela  oraz przechodzenie nad ciałem dorosłego. 

U starszych dzieci sprawdzi się gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami rehabilitacji, która pozwoli zadbać o właściwą postawę i nawyki przedszkolaków. Atrakcyjności takim zajęciom dodają wszelkie pomoce takie jak szarfy, piłki, kamienie sensoryczne, hula-hoop, woreczki z grochem i kształtki rehabilitacyjne, które same w sobie są również świetną zabawką, pozwalającą tworzyć dzieciom różne przestrzenne konstrukcje. Dobrym pomysłem jest również taniec – zwłaszcza balet, który pozwala kształtować prawidłową podstawę ciała i zapobiega płaskostopiu podłużnemu. Możemy jednak eksperymentować również z innymi formami ruchu, aby dziecko mogło samo przekonać się, co sprawia mu największą radość i co zaspokoi jego naturalna potrzebę ruchu.

Nasz ekspert – Marta Załuskowska - Dyrektor Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo w Warszawie. Absolwentka psychologii na UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych na kierunkach: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz przygotowanie pedagogiczne. Uczestniczka wielu kursów i szkoleń, m.in.: z terapii i praktycznych metod SI, metody projektu, organizowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego. Posiada dziewięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym. 
W Piccolo Leonardo pracuje od początku istnienia placówki. Na co dzień czuwa nad organizacją pracy kadry pedagogicznej, programem zajęć dla dzieci oraz realizacją idei i założeń autorskiego programu Przedszkola i Żłobka Włoskiego Piccolo Leonardo.
 
Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne i muzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych, m.in. naukę pływania na basenie mieszczącym się w budynku. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.
 
Żłobek i Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo
ul. Grójecka 39, 02-031 Warszawa 
e-mail: przedszkole@piccololeonardo.pl 
tel.: +48 795 122 044
 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Biegówki - sposób na rodzinny weekend w Warszawie

Biegówki są dla każdego, kto lubi spędzać czas wolny aktywnie i na świeżym powietrzu. Narciarstwo biegowe, poprzez zaangażowanie około 80 proc. mięśni naszego ciała, jest idealną propozycją dla wszystkich osób, którym zależy na dobrej kondycji i sylwetce,  a także na dobrym samopoczuciu oraz zdrowiu. 

Kolekcja HAWKY - z miłości do pasji rowerowej

Marka odzieży rowerowej HAWKYto polska,rodzinna firma, która powstała z zamiłowania do kolarstwa i pasji rowerowej. Właścicielka – Anna Jastrzębska –  mówi, że pomysł na założenie marki z odzieżą sportową wyszedł od jej córki, która często narzekała na brak odpowiedniej odzieży oraz wystarczającej oferty dla dzieci w zakresie strojów sportowych i rowerowych. I tak się zaczęło.Firma na początku specjalizowała się głównie w strojach sportowych dla dzieci. Z czasem na podstawie opinii i pytań klientów zaczęła rozwijać również linię rowerową dla dorosłych.

BuggyGym - aktywne mamy nadchodzą!

Jesteśmy ekipą BuggyGym, grupą mam, które stworzyły formę aktywności fitness dla rodzica z małym dzieckiem. Inicjatorką BuggyGym w Polsce jest czeszka - Šárka Solecka, obecnie mieszkająca w Bielsku-Białej, z wykształcenia lekarz, prywatnie – mama trójki dzieci, zawsze mająca w głowie 1000 pomysłów, których nie waha się realizować! 

Ponad połowa polskich seniorów jest nieaktywna fizycznie

Aż 53 proc. Polaków w wieku 55+ jest nieaktywnych fizycznie według badania MultiSport Index 2019. Największy wpływ na podejmowanie przez seniorów decyzji o aktywnym trybie życia ma wykształcenie (39,6 proc.), lokalna społeczność (23 proc.) oraz zaangażowanie w stałą grupę zainteresowań (18,2 proc.), a ich główną motywacją do ćwiczeń są zdrowie i relaks. Według najnowszego raportu MultiSport Index 2019, tylko 64 proc. dorosłych Polaków podejmuje aktywność fizyczną (uwzględniającą czynności rekreacyjne, takie jak spacery czy jazda na rowerze w celach transportowych) minimum raz w miesiącu. 

7 ćwiczeń korekcyjnych na poprawę zdrowia dziecka

Długie godziny spędzane przed monitorem komputera czy ekranem telewizora, siedzenie nad książkami i niedostateczna ilość ruchu sprzyjają tworzeniu się i pogłębianiu wad postawy u dzieci. Jak najlepiej zadbać o zdrowy kręgosłup naszej latorośli? Które ćwiczenia korekcyjne nie tylko uchronią ją przed skrzywieniem, ale też zachęcą do codziennej gimnastyki?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.