konkurs link

newsletter

  • 17.2.2020, Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz
 
 

Żyj zdrowo, walcz z nadwagą – także swojego psa

Żyj zdrowo, walcz z nadwagą – także swojego psa
Otyłość i nadwaga to problemy, które dotyczą coraz większej liczby osób. Niepokojące jest, iż z tego powodu cierpi coraz więcej dzieci. Ważne, aby od wczesnych lat uczyć zdrowego odżywiania, zachęcać do racjonalnej diety oraz do aktywności fizycznej. 
Często bywa tak, że otyła jest cała rodzina, rodzice, dzieci, a także pies. Warto zadbać o zdrowie wszystkich, nie wyłączając psa. Bo przecież otyłość u psów i u ludzi właściwie niczym się nie różni. 

Przyczyn otyłości jest kilka: jesteśmy zestresowani, coraz mniej aktywni, za to jemy więcej, często w biegu i niezdrowo. Poważnymi błędami w odżywianiu się też: przekarmianie i podjadanie między posiłkami

Takie same są przyczyny otyłości u psów. Kiedyś zwierzaki były bardziej aktywne i miały ograniczony dostęp do jedzenia, teraz zaś te mieszkające w mieście zażywają znacznie mniej ruchu, za to mają stały dostęp do pożywienia, które jest smaczne i często kaloryczne.

Należy pamiętać, że utrzymanie właściwej wagi ciała jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku otyłości nadmiar tkanki tłuszczowej ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i przyczynia się do powstawania wielu niebezpiecznych schorzeń, takich jak:

choroby serca i układu oddechowego,
komplikacje pooperacyjne,
choroby dróg moczowych, 
problemy ze stawami.

Ponadto nadwaga:

sprawia, że trudno jest się poruszać, co prowadzi do niechęci w podejmowaniu wysiłku,
skraca życie i pogarsza jego jakość, często nawet młode osoby stają się niepełnosprawne i są uzależnione od pomocy innych,
wpływa negatywnie na samopoczucie i samoocenę. 
 
W profilaktyce i walce z otyłością należy uwzględnić całą rodzinę. Oto kilka praktycznych i ważnych rad:

dzieci muszą otrzymywać regularne posiłki, w tym jeden ciepły,
dzieci muszą dostawać do szkoły drugie śniadanie,
zamiast drugiego śniadania, nie dawajmy dzieciom pieniędzy na zakup czegoś w sklepiku szkolnym, gdyż często są tam niezdrowe rzeczy,  
jedzmy wspólnie posiłki całą rodziną,
nie stosujmy słodyczy jako nagrody, szybko wyrobi to w dzieciach zły nawyk,
niezdrowe słodycze zastąpmy zdrowymi, np. zamiast chipsów - bakalie, 
zachęcajmy do picia wody zamiast niezdrowych, słodkich napojów,   
spożywajmy całą rodziną takie samo jedzenie, by dziecko na diecie nie czuło się gorsze, 
nie zmuszajmy dzieci do jedzenia, 
nie zgadzajmy się na niepotrzebne i naciągane zwolnienia z wf,
zachęcajmy dzieci do ruchu na świeżym powietrzu, zorganizujmy wspólną gimnastykę,
zmieńmy proste nawyki, np. zamiast jeździć windą, chodźmy schodami, 
ograniczmy czas spędzany przed komputerem czy telewizorem,
nie mówmy dzieciom, że są na diecie, raczej powiedzmy, że zaczynamy się zdrowo odżywiać, 
pokonując otyłość, nie bójmy się skorzystać z pomocy dietetyka czy psychologa.
 
Wprowadzając dzieci w tematykę zdrowego odżywiania, warto włączać elementy zabawy, bo, jak wiadomo, to najskuteczniejsza forma przekazywania wiedzy najmłodszym. Nie tylko opowiadajmy dzieciom, czego psy nie powinny jeść, m.in.: chipsów, batonów, pizzy, czekolady, ale też mówmy, że zarówno pies, jak i człowiek mogą jeść: ryż, makaron, twaróg, marchew, selera, pietruszkę, jabłka itp. Do tego, jako formę zabawy warto zaproponować dzieciom narysowanie lub wyklejanie wyciętych z ulotek reklamowych różnych artykułów spożywczych. Obok psa ze smutną minką dzieci naklejają lub rysują rzeczy niezdrowe, ponieważ jak to zje, będzie chory. Obok tego z wesołą minką, pokarmy wartościowe, ponieważ jak je zje, będzie zdrowy.
 
Pamiętajmy, że problem z otyłością i nadwagą narasta i w coraz większym stopniu dotyczy dzieci. Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, zwracajmy uwagę na dietę i poziom aktywności fizycznej. Pamiętajmy też, że straszenie i karanie na pewno przyniosą więcej szkody niż pożytku. Rodzice są pierwszymi nauczycielami i powinni dawać przykład, a nawyki wyniesione i wyrobione już w dzieciństwie procentują w dalszym życiu. Zadbajmy o to, aby nasze dzieci były zdrowe i wyniosły same pozytywne wzorce. 
 
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Rolki. Na czym i jak można jeździć?

Na początku należy podjąć decyzję, na jakiego typu wrotkach chcemy jeździć. Pewnie czytelnik zastanawia się, dlaczego używam zamiennie słowa wrotki, wrotkarstwo, sporty wrotkarskie i rolki. Oficjalna nazwa uznawana przez ministerstwo i słownik języka polskiego to wrotki (ang. skating). Stąd też nazwa wrotkarstwo. Czym są więc rolki - skąd się wzięła ta nazwa i kto ją wymyślił?

Jak wybrać łyżwy dla dziecka? Mini poradnik

Pierwszy śnieg już za nami, skrobanie samochodów też, a dzieci pytają: „Mamo, tato, kiedy pójdziemy na lodowisko?”. I powraca znajomy problem – jak dobrać łyżwy i które są najlepsze?

Najlepszy sport dla dziecka w wieku szkolnym

Wielu rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego staje przed dylematem, jaka aktywność będzie najlepsza dla rozwoju ich dziecka. Najmłodsi kumulują w sobie olbrzymie pokłady energii, dlatego odczuwają potrzebę ruchu oraz beztroskiej zabawy. Przesiadywanie w piaskownicy może być zbyt nudne nawet dla pięciolatka, dlatego warto zainteresować go sportem, aby nie zniechęcił się do podejmowania aktywności.

Trening dla zdrowia – jak często ćwiczyć?

Mimo znacznej mobilności i możliwości przemieszczania się w dowolne miejsce na świecie, jednym z kluczowych problemów współczesnego życia jest brak ruchu. Paradoks, prawda? Wynika to z powszechnego dostępu do komunikacji samochodowej, stosowania interaktywnych komunikatorów i siedzącego trybu życia determinowanego przez pracę. Efektem jest stale pogarszający się stan zdrowia ludzi na świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych. 

Sprawdzone sposoby na rowerowe usterki

Nawet najlepszy rower może ulec awarii. Wiele usterek możemy usunąć samodzielnie, jeszcze po drodze. Są jednak i takie, które wymagają wizyty w serwisie. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak poradzić sobie z awarią roweru.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.