konkurs link

newsletter

  • 24.9.2022, Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
 
 

Zanim pobiegniesz, czyli jak rozpocząć przygodę z bieganiem

 Zanim pobiegniesz, czyli jak rozpocząć przygodę z bieganiem

Bieganie - popularny sport, wspaniała pasja. Ta aktywność potrafi wciągnąć nawet najbardziej leniwych. Jak przygotować się do biegania, by uniknąć kontuzji?

Pomysłów na przygotowanie się do systematycznego biegania jest wiele. Nie wszystkie jednak są prawidłowo wykorzystywane, co więcej, wiele osób zaczyna biegać bez żadnego przygotowania.

Specjaliści podkreślają, że równie ważny co treningi wytrzymałościowe oraz te wzmacniające poszczególne partie mięśniowe, najczęściej uprawiane na siłowni, a także rozciąganie, jest prawidłowy dobór obuwia. Każda stopa jest inna – inaczej ukształtowana, inaczej ją stawiamy (supinacja, pronacja i ustawienie neutralne). Odpowiedni dobór buta będzie korygował patologiczne ustawienie stopy, zbliżając ją do pozycji neutralnej, czyli prawidłowej. Ustawienie stopy sprawdzić można w gabinecie ortopedycznym, warto też spróbować zbadać nacisk stopy na podłoże przy użyciu aparatu medilogic.

Czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę podczas doboru butów, jest też podłoże, po którym biegamy. Zły dobór obuwia skutkować będzie nieprawidłowym amortyzowaniem w czasie biegu, co może prowadzić do groźnych urazów (mięśniowych, więzadłowych, torebkowych). Poza tym, dobrze dobrane buty zapewniają po prostu komfort, który jest ważny podczas biegania.

Jeśli chcemy się dobrze przygotować do przygody z bieganiem i zminimalizować ryzyko kontuzji, przydatna może być diagnostyka pod kątem ewentualnych zmian w budowie stopy, które mogłyby prowadzić do urazów, a także dokładna analiza wysiłku względem urazowości kończyn dolnych. Diagnostyka taka polega na wnikliwej analizie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę najistotniejszych struktur biorących udział w biegu oraz zbadaniu podstawowych wzorców motorycznych w kontekście ruchu w trzech płaszczyznach.

Prawidłowa rozgrzewka z elementami stretchingu przed rozpoczęciem aktywności fizycznej oraz rozciąganie po zakończonym biegu to podstawa każdego dobrze przeprowadzonego treningu. W jej skład powinny wejść ćwiczenia ogólnorozwojowe, przygotowujące organizm do prawidłowego wysiłku, np. krążenia ramion, bioder, kolan, kostek.
 
Powyższe wskazówki mogą okazać się przydatne dla każdego, kto planuje rozpocząć przygodę z bieganiem. Warto pomyśleć zawczasu o tym, że raz nabyte nawyki prawidłowego biegania będą sprzyjać zdrowiu i chronić nas przed urazami.
 
konsultacja: mgr Piotr Kotajny - rehabilitant
 
Jeśli masz pytania o właściwy trening, kontuzje lub odpowiednią dietę?
Skontaktuj się ze specjalistą z Rehabilitacji św. Łukasza: 33 819 95 20  lub 600 853 818.
Więcej na: www.rehabilitacjalukasza.pl. Znaleźć nas można również na Facebook'u.

Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Taniec – sport i wychowanie

Wszelkie zabawy połączone z ruchem i tańcem są podejmowane przez dzieci spontanicznie. Dlatego tak ważne jest, aby te reakcje rozwijać już od pierwszych lat życia. Naturalna radość dziecka czerpana z ruchu w takt muzyki jest dodatkowo uzupełniana dawką endorfin, które wyzwalają się w trakcie tańca. To właśnie dlatego nawet malutkie dzieci, które jeszcze nie opanowały sztuki chodzenia, „podskakują” na pupciach w rytm muzyki.

Jazda na wyciągu – zasady i pierwsze próby

W górach wreszcie sypnęło śniegiem, stoki zapełniły się narciarzami i snowboardzistami. To coraz bardziej popularne sporty, także do uprawiania rodzinnego. Dlatego widzimy coraz więcej maluchów trenujących pod okiem instruktora lub rodzica. Każdy początkujący narciarz, oprócz podstawowych zasad poruszania się na nartach, musi opanować także korzystanie z wyciągów narciarskich. Jak bezpiecznie nauczyć dziecko tej sztuki?

Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią zabaw w wodzie, dlatego warto do tygodniowego grafiku przemycić chociaż jedną godzinę na basenie. Zyskamy wówczas pewność że nasza pociecha będzie bezpieczna nie tylko podczas wodnych zabaw, ale że dostanie przy okazji sporą dawkę dobra dla swojego organizmu. A co najważniejsze, każde dziecko odda się tej godzinie z wielką przyjemnością. 

Zimowiska okiem kadry

Za oknem temperatury coraz niższe, pomału wyciągamy zimowe kurtki z dna szaf, a w mediach coraz częściej słyszymy o nadciągającej „zimie stulecia”. Dla niektórych słowa te brzmią złowieszczo, inni zaś już zamawiają najlepsze smary do nart oraz desek i wyczekują pierwszych śniegów. Jest to też dobry czas na zaplanowanie ferii zimowych.

"Jak się ubrać do biegania zimą?"

Wielu biegaczy amatorów chowa zimą buty do biegania głęboko do szafy i przerzuca się na inne dyscypliny, sądząc, że bieganie zimą to żadna przyjemność. Są jednak tacy, którzy właśnie podczas mroźnych, śnieżnych zim, czerpią z biegania najwięcej radości. I to do nich kierujemy dzisiejsze kompendium.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.