konkurs link

newsletter

  • 13.4.2021, Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
 

Trening seniora

Trening seniora
Niezależnie od wieku, osoba aktywna to jednocześnie osoba zdrowsza, sprawniejsza i szczęśliwsza. O swoje ciało powinni dbać nie tylko młodzi, ale w szczególności osoby po 50. roku życia. To wówczas pojawiają się pierwsze bóle kręgosłupa i stawów. Oferty szkół tańca oraz klubów fitness są niezwykle różnorodne – warto wybrać ćwiczenia dla siebie. 
Rozwój aparatu narządu ruchu rozpoczyna się już w dniu narodzin. Początkowo dążymy do równowagi i pionowej postawy, aby w końcu uzyskać pełną kontrolę ruchową. Niestety, wraz z upływem czasu, najpierw niepostrzeżenie, ale stale zachodzą zmiany w naszym organizmie. Sprawiają, że z wiekiem szybciej się męczymy, spada wydolność siłowa i energetyczna. W ten sposób organizm informuje nas, że następują procesy starzenia. Jedną z metod ich zahamowana jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia usprawniają ruchomość stawów, wzmacniają kręgosłup, poprawiają krążenie krwi i funkcjonowanie układu oddechowego, a w efekcie dodają również energii na cały dzień. Podpowiadamy więc, jakie formy ćwiczeń warto wybrać właśnie dla siebie. 
 
Taniec 
Jest tym fantastycznym rodzajem aktywności fizycznej, którą mogą uprawiać wszyscy i to w każdym wieku. Mało tego, towarzyszy człowiekowi od początku dziejów, jest więc niejako wpisany w naszą naturę. Zajęcia taneczne wzmocnią mięśnie, uelastycznią ciało oraz pozytywnie wpłyną na kształt całej sylwetki. Taniec w zbawienny sposób wpływa nie tylko na ciało. Konieczność zapamiętywania kolejnych kroków choreografii wyćwiczy pamięć oraz koncentrację. A ponieważ dotyka również sfery emocjonalnej, ma pozytywny wpływ na kondycję psychofizyczną. 
 
Wszyscy, którzy obawiają się, ze ich kondycja fizyczna nie pozwoli na rozpoczęcie treningów tanecznych, powinni zobaczyć występ Sarah Jones. 79-letnia Brytyjka zadziwiła jurorów oraz widzów popularnego show „Mam Talent”, tańcząc salsę w sposób, którego nie powstydziłaby się niejedna młoda kobieta. Występ można obejrzeć tutaj.  
 
Zdrowy kręgosłup
Bóle pleców i problemy z kręgosłupem możemy dzisiaj zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Często są powodowane różnego rodzaju schorzeniami, jednak z reguły przyczyną są zaniedbania i siedzący tryb życia. Zajęcia wzmacniająco-rozciągające o charakterze prozdrowotnym mają również na celu poprawę wydolności, uelastycznienie mięśni posturalnych, jak również poprawę ukrwienia. Warto więc odpowiednio wcześniej zadbać o kręgosłup i skorzystać z zajęć o nazwie „Zdrowy kręgosłup”. Program zajęć bazuje na  elementach pilates, stretchingu, jogi, wzbogacony o ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej. Składają się one zazwyczaj z szeregu ćwiczeń, które pozwolą zminimalizować skutki przeciążeń, pomogą uelastycznić i wzmocnić mięśnie kręgosłupa.
 
Priorytetem pracy na sali treningowej jest przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników zajęć. Ważne jest aby, przed uczestnictwem w zajęciach poinformować instruktora o ewentualnych urazach, kontuzjach, schorzeniach. Indywidualne podejście gwarantuje skuteczne dopasowanie ćwiczeń w zależności od przebytych urazów czy  zmian zwyrodnieniowych. Zajęcia mające na celu zwiększenie świadomości własnego ciała mogą stanowić uzupełnienie lub kontynuację rehabilitacji, nie zastąpią jednak sesji fizjoterapeutycznej – tłumaczy Dorota Izdebska, instruktor Art Dance Complex.
 
Pilates 
"Teraz już wiem - nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi" – te słowa wypowiedział w 1965 roku Joseph Pilates, twórcy systemu ćwiczeń, których nazwa pochodzi o jego nazwiska. I nie mylił się, dzisiaj pilates jest jednym z popularniejszych systemów ćwiczeń. Początkowo opracowany dla kontuzjowanych sportowców i tancerzy w celu umożliwienia szybszego powrotu do pełnej sprawności, następnie został przystosowany do ogólnego użytku. Ćwiczenia mają na celu stworzenie równowagi w ciele. Poprawiają siłę, wytrzymałość i elastyczność mięśni, jednocześnie pozostawiając je smukłymi i długimi. Pilates przeznaczony dla każdego, bez względu na wiek, często jest nazywany treningiem "dobrego samopoczucia".  
 
Pamiętajmy więc, aby systematycznie dbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu  spowolnimy tempo starzenia się organizmu i zwiększymy swoje szansę na długowieczność. Oferta zajęć ruchowych jest niezwykle bogata, wykorzystajmy ją dla własnego zdrowia. 

Tekst przygotowany przez Art Dance Complex
 
***
Dorota Izdebska - Dyplomowana Instruktorka Sportu i Rekreacji ruchowej Polskiej Akademii Sportu. Członkini kadry Polish Fitness Academy. Instruktor I Szkoleniowiec fitness, ambasador Total Muscle Training – TMT. Jej zajęcia to prawdziwy zastrzyk energii. Wymagająca ale motywująca, z radością obserwuje postępy swoich stałych klientów.
 
Zanim rozpoczęła przygodę z fitness swoje zamiłowanie do sztuki, muzyki i ruchu realizowała w tańcu. Współpracuje z artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, Teatrem Sabat, Capitol Club, współtworzyła choreografie i występowała w licznych projektach tanecznych. Dziś największą satysfakcję przynosi jej praca zarówno z ludźmi jak i z własnymi słabościami wytrzymałościowo-siłowymi.
 
Art Dance Complex to miejsce tworzone dla tancerzy. Studio powstało w 2011 roku, z inicjatywy Michała Paczuskiego, wybitnego tancerza i choreografa. Kształci głównie w takich technikach jak: jazz oraz modern. Nie brakuje jednak zajęć tańca nowoczesnego, hip hop, new age, street dance i house, prowadzonych na równie wysokim poziomie. Szkoła daje możliwość udziału w zajęciach grup, jak również pracy w zespołach. Te ostatnie mają na swoim koncie liczne sukcesy, zajmując najwyższe miejsca na zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Studio oferuje naukę tańca dla dzieci już od 2 roku życia. Podczas nauki najmłodszych prowadzone są zajęcia dla rodziców. O swoje zdrowie mogą zadbać również seniorzy, dla których studio przygotowało takie zajęcia jak pilates czy zdrowy kręgosłup. Kadra instruktorów składa się ze znakomitych tancerzy i choreografów. Są wśród nich absolwenci szkół baletowych, wyższych akademii o kierunkach taneczno-choreograficznych oraz uczestnicy i finaliści programów rozrywkowych, takich jak: You Can Dance Po Prostu Tańcz czy Got To Dance Tylko Taniec. 
 
 
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Trening imitacyjny w łyżwiarstwie figurowym, czyli… o co chodzi?

Jakiś czas chodzicie już na zajęcia łyżwiarstwa figurowego lub dzielnie uczycie się obejrzanych w telewizji elementów podczas ogólnodostępnych ślizgawek. Całe ciało boli, wydaje wam się, że już prawie jesteście jak Jewgienij Pluszczenko, ale po obejrzeniu nagrania ze sobą w roli głównej okazuje się, że te proste z pozoru rzeczy wcale nie wyglądają w waszym wykonaniu tak, jakbyście chcieli.

Aikido - czy to tylko sztuka walki?

Bardzo częstym dylematem osób rozpoczynających swoją przygodę ze sztukami walki jest wybór tej najodpowiedniejszej dla siebie dyscypliny. Sięgamy wtedy po różne opracowania i poradniki, starając się zdobyć chociaż cząstkę przydatnych informacji. Ten tekst ma przybliżyć istotę jednej z najpiękniejszych japońskich sztuk walki i pozwolić na poznanie atmosfery panującej na treningach w jednej z warszawskich szkół Aikido oraz, być może, wpłynie na wybory odnośnie dyscyplin sportu, jakimi są właśnie sztuki walki.

Taniec dla dzieci

Z własnych doświadczeń widzę, jak wiele taniec  wnosi w życie każdego z nas, a tym bardziej dzieci, które potrzebują ruchu i chłoną jak „gąbka” wszystko co nowe.

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?

Choć pierwszego śniegu jeszcze nie widać, już teraz warto zaplanować aktywne ferie zimowe dla swoich pociech. Wybór jest bardzo szeroki: od nart, przez snowboard, po wyjazdy artystyczne, sportowe, czy nawet ekstremalne. O czym należy pamiętać, by zapewnić dziecku świetną zabawę i mieć pewność, że maluch jest pod dobrą opieką?

Moje dziecko chce uprawiać sport wyczynowo, czyli co każdy rodzic wiedzieć powinien…

Większości dorosłych ludzi sport wyczynowy kojarzy się przede wszystkim z medalami, pucharami i sławą. Te obrazki najsilniej przemawiają do rodziców, którzy namawiają swoje dzieci do regularnego uprawiania jakiejś dyscypliny. Bardzo szybko okazuje się jednak, że sport wyczynowy to przede wszystkim codzienna ciężka praca, która w przypadku małego zawodnika angażuje całą rodzinę…

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.