konkurs link

newsletter

  • 31.10.2020, Imieniny obchodzą: Łukasza, Urbana, Augusta
 
 

Taniec rozwija

Taniec rozwija
Dla człowieka taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyżycia się. Nawet u najmniejszych dzieci można zaobserwować rytmiczne ,,podrygiwanie” w rytm muzyki.

Rodzicom, którzy w gąszczu propozycji chcą wybrać świadomie zajęcia dodatkowe dla swoich pociech, warto wskazać, jakie korzyści niesie ta forma ruchu. 

Taniec to rodzaj aktywności ruchowej kształtującej sprawność motoryczną dziecka. Pomaga osiągnąć kontrolę nad ruchami ciała, poprawia koordynację, wzmaga kondycję fizyczną oraz rozwija elastyczność, zwinność i wytrzymałość. Nie od dziś wiadomo, że zajęcia taneczne, angażując do pracy całe ciało, mają ogromny wpływ na sylwetkę dziecka. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest niezmiernie ważne, a ćwiczenia ruchowe w przyjemny sposób pomagają osiągnąć zamierzony efekt. Regularne uczęszczanie na zajęcia pozwala skutecznie korygować dotychczasowe wady postawy takie jak, np.: skoliozę, zwiększoną lordozę lędźwiową. 

Jednak trening to nie tylko praca fizyczna! Taniec zbawiennie wpływa na psychiczny rozwój dziecka. Poza aktywnym wypełnieniem czasu wolnego, rozwija wyobraźnię dziecka, mobilizuje do działania, pomaga wypracować dyscyplinę. Kształtuje poczucie własnej wartości, uczy pewności siebie i samodzielności. Taniec dostarcza nowych wrażeń i doświadczeń, a przede wszystkim ułatwia adaptację i pracę w grupie. Dzieci i dorośli na zajęciach tanecznych uczą się techniki, ale i harmonii ruchu. To wprowadzenie ich do świata muzyki, dźwięków i wrażliwości estetycznej. 

Każdy rodzic zadaje sobie pytanie, czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego rodzaju sportu przez ich dziecko. Dzisiaj zawodowo tańczą ludzie chorzy, m.in. na cukrzycę; jeżdżący na wózkach inwalidzkich, a nawet głuchoniemi. W przypadku przewlekłych i poważnych chorób warto konsultować swoje wybory z lekarzem. Większość szkół tańca proponuje naukę już dla 3-latków - to świetny czas na umuzykalnienie swojej pociechy poprzez zabawę. 

Należy pamiętać, że na taniec nigdy nie jest za późno, a nasze ciało, odpowiednio prowadzone, daje nam nieograniczone możliwości.

Maria Nosal

Maria Nosal - tancerka, choreograf, akredytowany instruktor tańca o międzynarodowych uprawnieniach, sędzia taneczny i animator kultury. Organizator cyklu szkoleń "Medycyna Tańca - Fizjoterapia w Tańcu" oraz obozów tanecznych dla dzieci. Posiada 17-letnie doświadczenie w tańcu oraz 8-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Sprawdź ofertę obozu tanecznego
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Skałki nie tylko dla dorosłych, czyli wspinanie rodzinne

Odwiedzając wiele rejonów skalnych Europy, zauważyć można wspinające się całe rodziny. Wielopokoleniowość sportu wspinaczkowego jest czymś normalnym. Wspinają się ojciec z synem, dziadek z wnukiem, czy po prostu całe wspinaczkowe klany.

Podwodna przygoda nie tylko dla dzieci

Czy chcielibyście poczuć to, co czuje astronauta, unosząc się w kosmosie w stanie nieważkości? Czy wiecie, że pod wodą można jeść czekoladę, kichać i grać w kółko i krzyżyk? Nurkowanie pozwala na odkrycie zupełnie nieznanych dotąd odczuć i przeżyć, których nie znajdziemy w żadnej aktywności nad wodą. Byłoby błędem nie spróbować, jak się czujemy tam, pod lśniącą taflą wody.

Zanim pobiegniesz, czyli jak rozpocząć przygodę z bieganiem

Bieganie - popularny sport, wspaniała pasja. Ta aktywność potrafi wciągnąć nawet najbardziej leniwych. Jak przygotować się do biegania, by uniknąć kontuzji?

Kask narciarski – jak wybrać i na co zwrócić uwagę

W Polsce używanie kasków ochronnych przez osoby uprawiające narciarstwo zjazdowe lub snowboard jest obowiązkowe dla dzieci poniżej 16. roku życia. Pozostałym osobom, niezależnie od poziomu umiejętności i tego, gdzie jeżdżą, zaleca się, aby kask traktowali jako nieodłączny element ekwipunku narciarsko-snowboardowego.

Trening seniora

Niezależnie od wieku, osoba aktywna to jednocześnie osoba zdrowsza, sprawniejsza i szczęśliwsza. O swoje ciało powinni dbać nie tylko młodzi, ale w szczególności osoby po 50. roku życia. To wówczas pojawiają się pierwsze bóle kręgosłupa i stawów. Oferty szkół tańca oraz klubów fitness są niezwykle różnorodne – warto wybrać ćwiczenia dla siebie. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.