konkurs link

newsletter

  • 13.4.2021, Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
 

Taniec rozwija

Taniec rozwija
Dla człowieka taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyżycia się. Nawet u najmniejszych dzieci można zaobserwować rytmiczne ,,podrygiwanie” w rytm muzyki.

Rodzicom, którzy w gąszczu propozycji chcą wybrać świadomie zajęcia dodatkowe dla swoich pociech, warto wskazać, jakie korzyści niesie ta forma ruchu. 

Taniec to rodzaj aktywności ruchowej kształtującej sprawność motoryczną dziecka. Pomaga osiągnąć kontrolę nad ruchami ciała, poprawia koordynację, wzmaga kondycję fizyczną oraz rozwija elastyczność, zwinność i wytrzymałość. Nie od dziś wiadomo, że zajęcia taneczne, angażując do pracy całe ciało, mają ogromny wpływ na sylwetkę dziecka. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest niezmiernie ważne, a ćwiczenia ruchowe w przyjemny sposób pomagają osiągnąć zamierzony efekt. Regularne uczęszczanie na zajęcia pozwala skutecznie korygować dotychczasowe wady postawy takie jak, np.: skoliozę, zwiększoną lordozę lędźwiową. 

Jednak trening to nie tylko praca fizyczna! Taniec zbawiennie wpływa na psychiczny rozwój dziecka. Poza aktywnym wypełnieniem czasu wolnego, rozwija wyobraźnię dziecka, mobilizuje do działania, pomaga wypracować dyscyplinę. Kształtuje poczucie własnej wartości, uczy pewności siebie i samodzielności. Taniec dostarcza nowych wrażeń i doświadczeń, a przede wszystkim ułatwia adaptację i pracę w grupie. Dzieci i dorośli na zajęciach tanecznych uczą się techniki, ale i harmonii ruchu. To wprowadzenie ich do świata muzyki, dźwięków i wrażliwości estetycznej. 

Każdy rodzic zadaje sobie pytanie, czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego rodzaju sportu przez ich dziecko. Dzisiaj zawodowo tańczą ludzie chorzy, m.in. na cukrzycę; jeżdżący na wózkach inwalidzkich, a nawet głuchoniemi. W przypadku przewlekłych i poważnych chorób warto konsultować swoje wybory z lekarzem. Większość szkół tańca proponuje naukę już dla 3-latków - to świetny czas na umuzykalnienie swojej pociechy poprzez zabawę. 

Należy pamiętać, że na taniec nigdy nie jest za późno, a nasze ciało, odpowiednio prowadzone, daje nam nieograniczone możliwości.

Maria Nosal

Maria Nosal - tancerka, choreograf, akredytowany instruktor tańca o międzynarodowych uprawnieniach, sędzia taneczny i animator kultury. Organizator cyklu szkoleń "Medycyna Tańca - Fizjoterapia w Tańcu" oraz obozów tanecznych dla dzieci. Posiada 17-letnie doświadczenie w tańcu oraz 8-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Sprawdź ofertę obozu tanecznego
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Bezpieczeństwo małego rowerzysty

Bezpieczeństwo małego rowerzysty zależy przede wszystkim od Was! Nie chodzi tylko o to, jak dziecko jest zabezpieczone, o czym za chwilkę, ale zwłaszcza o to, gdzie jeździ i czy droga, którą jedzie, jest dostosowana do umiejętności malucha.

Taniec dobry na wszystko

Czy warto żeby moje dziecko chodziło na zajęcia z tańca? Kiedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć naukę? – te pytania często pojawiają się w głowach rodziców.  Nauczyciele tańca sugerują, aby zacząć jak najwcześniej, co rozumie się jako skończenie 3 lat.  

Jazda na wyciągu – zasady i pierwsze próby

W górach wreszcie sypnęło śniegiem, stoki zapełniły się narciarzami i snowboardzistami. To coraz bardziej popularne sporty, także do uprawiania rodzinnego. Dlatego widzimy coraz więcej maluchów trenujących pod okiem instruktora lub rodzica. Każdy początkujący narciarz, oprócz podstawowych zasad poruszania się na nartach, musi opanować także korzystanie z wyciągów narciarskich. Jak bezpiecznie nauczyć dziecko tej sztuki?

Sposób na aktywny wypoczynek dla leniwych

Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dla utrzymania ciała w dobrej kondycji przez długie lata – ten truizm znają wszyscy, a mimo to regularnie sport uprawia tylko połowa Polaków. Sport kojarzy nam się z ogromnym wysiłkiem i często zniechęca nas samo to, że nie mamy wystarczająco dobrej kondycji, by z tym wysiłkiem się zmierzyć. A przecież wiele dyscyplin możemy uprawiać rekreacyjnie, jak choćby tenis.

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Początki

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – to stwierdzenie przeczytać można było już w połowie osiemnastego wieku w pierwszej polskiej encyklopedii. A z poniższego tekstu dowiemy się, kiedy dziecko powinno zacząć swoją przygodę z końmi, na co rodzic musi zwrócić uwagę i co sprawia, że konie są dobrymi terapeutami.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.