konkurs link

newsletter

  • 7.4.2020, Imieniny obchodzą: Donata, Herman, Rufin
 
 

Taniec rozwija

Taniec rozwija
Dla człowieka taniec był, jest i zawsze będzie formą aktywności, sposobem przeżywania i przekazywania emocji oraz fizycznego i duchowego wyżycia się. Nawet u najmniejszych dzieci można zaobserwować rytmiczne ,,podrygiwanie” w rytm muzyki.

Rodzicom, którzy w gąszczu propozycji chcą wybrać świadomie zajęcia dodatkowe dla swoich pociech, warto wskazać, jakie korzyści niesie ta forma ruchu. 

Taniec to rodzaj aktywności ruchowej kształtującej sprawność motoryczną dziecka. Pomaga osiągnąć kontrolę nad ruchami ciała, poprawia koordynację, wzmaga kondycję fizyczną oraz rozwija elastyczność, zwinność i wytrzymałość. Nie od dziś wiadomo, że zajęcia taneczne, angażując do pracy całe ciało, mają ogromny wpływ na sylwetkę dziecka. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest niezmiernie ważne, a ćwiczenia ruchowe w przyjemny sposób pomagają osiągnąć zamierzony efekt. Regularne uczęszczanie na zajęcia pozwala skutecznie korygować dotychczasowe wady postawy takie jak, np.: skoliozę, zwiększoną lordozę lędźwiową. 

Jednak trening to nie tylko praca fizyczna! Taniec zbawiennie wpływa na psychiczny rozwój dziecka. Poza aktywnym wypełnieniem czasu wolnego, rozwija wyobraźnię dziecka, mobilizuje do działania, pomaga wypracować dyscyplinę. Kształtuje poczucie własnej wartości, uczy pewności siebie i samodzielności. Taniec dostarcza nowych wrażeń i doświadczeń, a przede wszystkim ułatwia adaptację i pracę w grupie. Dzieci i dorośli na zajęciach tanecznych uczą się techniki, ale i harmonii ruchu. To wprowadzenie ich do świata muzyki, dźwięków i wrażliwości estetycznej. 

Każdy rodzic zadaje sobie pytanie, czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania tego rodzaju sportu przez ich dziecko. Dzisiaj zawodowo tańczą ludzie chorzy, m.in. na cukrzycę; jeżdżący na wózkach inwalidzkich, a nawet głuchoniemi. W przypadku przewlekłych i poważnych chorób warto konsultować swoje wybory z lekarzem. Większość szkół tańca proponuje naukę już dla 3-latków - to świetny czas na umuzykalnienie swojej pociechy poprzez zabawę. 

Należy pamiętać, że na taniec nigdy nie jest za późno, a nasze ciało, odpowiednio prowadzone, daje nam nieograniczone możliwości.

Maria Nosal

Maria Nosal - tancerka, choreograf, akredytowany instruktor tańca o międzynarodowych uprawnieniach, sędzia taneczny i animator kultury. Organizator cyklu szkoleń "Medycyna Tańca - Fizjoterapia w Tańcu" oraz obozów tanecznych dla dzieci. Posiada 17-letnie doświadczenie w tańcu oraz 8-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Sprawdź ofertę obozu tanecznego
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Miłość od pierwszego treningu. Jak wspierać i motywować małego sportowca?

Wielu rodziców błędnie wierzy, że dzieci urzeczywistnią ich marzenia o sportowym podium, przyniosą podziw i sławę. Tymczasem, zachęcając dziecko do trenowania, warto zapomnieć o jakiejkolwiek  presji i skupić się na pielęgnowaniu ogólnej sympatii do sportu i sportowych wyzwań. Dziecko samo podejmie decyzję, o tym, które treningi są dla niego źródłem największej przyjemności. Wówczas rola rodziców będzie sprowadzać się do tego, by mądrze motywować, cieszyć się z osiągniętych sukcesów i wspierać w trakcie trudnego czasu, gdy pojawia się kontuzja. 

Bezpieczny i pomysłowy wypoczynek

 
Okres wiosenno-letni to idealny czas dla pieszych wędrówek, rodzinnych wycieczek rowerowych czy dalszych wyjazdów na wakacje. Wypoczywając z rodziną na świeżym powietrzu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jakie pozytywne wzorce powinno się przekazywać najmłodszym, by byli bezpieczni podczas rowerowej eskapady, podróży samochodem lub wycieczki szkolnej, a przy tym mogli dobrze się bawić?

Pływanie - sport dla wszystkich

Pływanie to dyscyplina sportu, która ma wiele oblicz - od zabawy i rozrywki na basenie, przez pływanie w celach rehabilitacyjnych, aż do pływania wyczynowego, związanego z rywalizacją w każdej grupie wiekowej. Pływać można przez cały rok, w czasie wakacji na świeżym powietrzu w morzu i jeziorach, zimą na krytych pływalniach oraz w aqua parkach. Pływanie może być świetną formą integracji rodzinnej.

Nurkowe ABC, czyli czym to się je

W dzisiejszym świecie, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani i kryzys zagląda do portfeli, często przy wyborze zajęć kusi nas, żeby kierować się kryteriami: „ma być tanio” i „ma być blisko”. Ale zrobilibyśmy ogromny błąd, wybierając szkołę nurkowania w taki właśnie sposób.

Dziecięce odbieranie świata - joga

Wyobraźnia jest ogromnym darem, o którym dorośli często zapominają. Od nas zależy rozwój naszych dzieci. Możemy stymulować dziecięcą ciekawość świata poprzez wspólne ćwiczenie jogi, muzykoterapię, rysowanie, pantomimę...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.